LIGA ROMANA DE SPINNNIG, Intrebari,Sugestii,Feedback

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 17 Aug 2010, 09:45

Tristian scrie:Mie mi se pare ca treaba sta cam asa:

Nu e important cine are initiativa si nu devine el automat sef sau cu haturile in mana. De asemenea procedura trebuie sa fie legala si asa mai departe.
.
ba tocmai asta e cel mai important.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 09:49

Domnu coleg Vali,

Inainte de a te ruga se deschizi un topic cu o federatie de pescuit de care o fi, ti-as avansa prieteneste ideea, ca de la manz la cal batran (fara referire directa la vreo varsta ci la o oarecare experienta :twisted: ) sa deschizi in urmatoarea sedinta a ligii discutia despre disponibilitatea infiintarii unei federatii despre care tot vobim noi acuma. Acolo vor fi reprezentantii tuturor cluburilor, se poate vota direct consiliu director, propune un cenzor sau comisie de cenzori, patrimoniu, statute juristi si notari sunt pe toate gardurile si intr-o luna ati facut-o. Transferati incet atributiile de la liga care i se cuvin vederatiei si pastrati si liga pentru turneele open si master sau faceti direct liga 1 si 2. Si gata. Nu?

Ia de la Tristian:

http://www.firme.ro/ghid-infiintare-ong ... iilor.html
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Aug 2010, 10:15

Incheie Nea Fane,si raspunde doar la ce-ti convine,tactica strutului,cind nu are argumente baga capul in nisip,oare unde am mai vazut asta??Data de 26.03.2006,iti spune ceva?
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 17 Aug 2010, 10:21

Tristian, la AGA LRS vor fi prezente doar cluburile de spinn afiliate.
Federatia de pescuit sportiv ar trebui sa includa toate disciplinele, adica si cluburile de crap, stationar, fly si ce o mai fi.
tui propui ca LRS sa faca singura federatie fara ceilalti??
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 10:28

Ideea mea era ca legea spune: cluburile se organizeaza si formeaza o federatie, cel putin daca vrei sa fie sportiva si pentru un sport recunoscut, numit si ca denumire si asa mai departe, practicare, conditii... asta implica foarte multe... dopping - daca baietii de la crap incep sa bage la national boiliesuri cu scoica si caracatita ca sa le creasca proteina si potenta? ma rog. Nu poti sa aciuezi doua cluburi din douazeci si sa faci federatie. Io cred ca TREBUIE sa fie toate ca sa fie sportiva si sa functioneze ca FRF ca tot era pomenita pe-aici, cu drept de reprezentare la competitii, loturi nationale, s.a.m.d. Io de aia am spus, cand se intalnesc toate cluburile (la sedinta ligii) - se poate convoca si de urgenta in asemenea situatie - se pun bazele pe log. Federatii fantoma pot face si io cate vreau.

Deci legea spune: cluburile se organizeaza si se asociaza nu o faci tu si vezi daca vin cluburile ca aia e frectie... Poate fi atacata si desfintata pe loc... plus ca nu stiu daca inteleg aia de la Agentia Nationala pentru Sport (inca o AGENTIE) cum e cu baitcastingul.

HG nr.884/2001, respectiv: ART. 35
(1) Federatiile sportive nationale sunt structuri sportive de interes national, constituite prin asocierea cluburilor sportive si asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport. (2) Potrivit prezentei legi federatiile sportive nationale sunt persoane juridice de drept privat, de utilitate publica, autonome, neguvernamentale, apolitice si fara scop lucrativ. (3) Dobandirea personalitatii juridice se face în conditiile legii.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 10:43

Tavi, de ce nu. Sa asteptam pana se hotarasc si pircarii si carasharii si pescarii de ayu sa vina sa stam sa discutam sa facem sa dregem io nu vreau as, io asa... Astia cu rapitorii si momeli artificiale suntem organizati, stim ce-i de facut, care-i problema. De ce sa facem o singura federatie de pescuit centralizata ca pe vremea lui tovarasu cand ar iesi numa scandal. Este de footbal, de rugby, de tenis... Toti au adidasi, merg si joaca pe teren, cu mingea... da-s mingi diferite si reguli diferite. Lasa sa le facem fiecare cu treaba lui. Si scapam si de controlul anti-doping... poate ne mai cauta la atractanti da nu cred ca au tupeu sa-i miroasa. :lol: :lol: :lol: Facem de pescuit cu naluci la rapitori, facem de crap, facem de prins broaste... doar sa fie TOATE CLUBURILE DE PROFIL si gata. Lasa sa facem mai multe ca libera asociere MAI EXISTA si nu iese cu scantei. Doamne fereste sa ajunga in lotul national de crap vreun spinner si sa toarne crapi la gume... Io zic ca nu-i nicio problema.

Da mi se pare mie ca vor s-o dea unii pervers ca pe Targu Ocna (http://www.youtube.com/watch?v=MlGtLA-h6Ec) cred ca au omis unele MICI amanunte care nu sunt fisuri, sunt gauri de-a dreptul gauri.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 10:53

Na c-am mai si glumit ca mi-a atras prietenul Pikeman atentia sa n-o iau numa in serios ca nu face bine la zahar. Va rog sa nu comentam si alte lucruri aici de dragul mentinerii vii a discutiei. Gheorghe, daca incepi sa-l terorizezi pe apslaba ca pe Gerula iese scandal si chiar nu vreau. Hai sa DEZBATEM. O fi gresit omul in 2006, nu, io nu stiu, vreau sa ne limitam la federatie aici.

Ironie este ca, faptul ca federatia vrea sa apara dupa ce cluburile s-au organizat deja - in liga - sa nici nu poata fara PARTICIPAREA OBLIGATORIE a TUTUROR cluburilor cu exceptia celor care nu doresc in mod expres sa participe si care for fi automat excluse, desi nu cred ca e cazul. Deci cred ca se incepe cu toate cluburile de pescuit la rapitori existente, cine vrea iese, si dupa aceea se fac statute, acte constitutive, bucete, consilii si cenzorate. Ca altfel s-ar putea sa fie ilegal constituita si asta se poate demonstra rapid, sub o ora (3600) de secunde. :twisted: Si sa fie din fundul gradinii cum ziceam. Noi doi si federatia noastra.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 17 Aug 2010, 10:58

Nu stiu daca merge chiar asa simplu ,dar ne interesam... :wink:

Si mai cred ca nu trebuie facuta o competitie cine sa infiinteze federatia,conteaza mai putin ....important ar fi sa lasam la o parte orgoliile si problemele personale si sa judecam cu capul limpede ceea ce e de facut si sa facem....

In definitiv asta ar trebui sa primeze ....

Ca sa apucat Fane Popescu sa infiinteze Federatia de Pescuit foarte bine ,cineva tot trebuia sa o faca ....treaba e ca trebuie inteles clar de catre cei toti cei implicati in competitii indiferent de specialitate ca asta e viitorul si pt. a avea un cadrul legal si normal de desfasurare al campionatelor pe discipline.

Ceea ce ar trebui sa intelegeti ca nu va fi NICIODATA Federatia lui Fane Popescu chiar daca omul va candida sau chiar ar obtine vre-un post in Federatie.....

E bine ca cineva se ocupa de infiintare pt. ca era deja timpul pt. asta .

Ar fi bine sa ne stringem cu totii la o masa pt. o ultima discutie si sa ne apucam sa infiintam odata Federatia asta .

Acesta este punctul meu de vedere ....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 11:03

Total de acord, cu mentiunea ca fiecare club care participa la competitii printr-unul sau zece sportivi trebuie sa fie prezent, si fiecare vot cantareste la fel de mult indiferent de numarul de membrii, bani si alte povesti. Si iese federatie. M-ai inteles? Care-i problema?
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 17 Aug 2010, 11:07

Tristian scrie:Total de acord, cu mentiunea ca fiecare club care participa la competitii printr-unul sau zece sportivi trebuie sa fie prezent, si fiecare vot cantareste la fel de mult indiferent de numarul de membrii, bani si alte povesti. Si iese federatie. M-ai inteles? Care-i problema?
Colegu ' nici nu se pune problema altfel.....1 club =1 vot ... :wink:

Asa este si in prezent in cadrul Ligii ,desi unii nu sunt de acord cu acest lucru :oops: ,dar pina si legea asa prevede. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns