LIGA ROMANA DE SPINNNIG, Intrebari,Sugestii,Feedback

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 17 Aug 2010, 08:42

Problema e deja gandita, stati linistiti, tot ce trebuie sa faca cei de la noua liga este sa-si asigure o majoritate din cluburi formate din oamenii lor, asa ca nu va faceti iluzii ca veti vea un cuvant de spus in liga lui Mitica.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 17 Aug 2010, 08:49

Nici un club nu va fi lasat pe dinafara, cu conditia sa solicite afilierea. Legea este foarte clara in acest sens si nici federatia nu va avea alta politica. Problema care se pune este ca toata lumea sa in expectativa sa vada ce se intampla.
Nick,
Nu ti se pare normal ca daca cluburile existenta prefera sa asiste initiatorii constituirii federatie sa procedeze ca atare? Ai socotit ca daca cluburile existente marsau la initiativa erau majoritare? De ce nu o fac? Iti spun eu; din vanitate. Prea multa mandrie risca sa devina prostie. Asta e crudul adevar. Oricum invitatia expira pe 1 septembrie. Mai au timp de gandire.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 08:53

Cine sa ne facem iluzii ca ce cuvant sa avem de spus ca nu inteleg?

Io stau foarte linistit oricum. Singura chestie e ca, io ma gandeam ca asa ar fi normal sa fie recunoscuta de TOATE cluburile, pentru ca NU E UNICA si irepetabila.

Si io pot sa gasesc doua asociatii (cluburi la noi) si maine sa infiintam alta federatie. Ii dam un pic alta denumire si gata. O sa fim noi doi si lada de gunoi si federatia noastra.

De asta era bine sa se faca pe structura actualei ligi ca aia e o expresie a unei majoritati di degeaba face careva ca basescu cu independentii si cu galetile ca daca cluburile care sustin liga fac maine o federatie o sa fie mai smechera decat aia din fundu gradinii.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 17 Aug 2010, 09:02

"Oricum invitatia expira pe 1 septembrie. Mai au timp de gandire.

Ce expira pe 1 sepembrie? Conform statutului toate cluburile au drepturi egale, indiferent daca sunt sau nu fondatori ai Ligii. Nu poti "santaja" pe nimeni cu smecherii de genul asta, daca nu intrati acum veti avea foarte mult de pierdut.
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 17 Aug 2010, 09:08

Nick scrie:"Oricum invitatia expira pe 1 septembrie. Mai au timp de gandire.

Ce expira pe 1 sepembrie? Conform statutului toate cluburile au drepturi egale, indiferent daca sunt sau nu fondatori ai Ligii. Nu poti "santaja" pe nimeni cu smecherii de genul asta, daca nu intrati acum veti avea foarte mult de pierdut.
Cei care se implica acum s-ar putea sa fie deranjati de aceasta lisa de implicare. Elitismul nu are loc in aceasta constructie. Exista riscul ca la afilieri ulterioare sa se platesca o taxa de inscriere echivalente cu mandria fiecarui club. Atat si nimic mai mult.

PS Atentie, vorbim de federatie nu de Liga. In pescuitul sportiv nu exista ligi.

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 17 Aug 2010, 09:18

Si cu asemenea atitudine vrei sa fiti reprezentatantii pescarilor de competitie? Cum ar fi fost sa cerem si noi cei de la Liga, celor care au intrat anul acesta o taxa foarte mare, pe principiul ca ei nu au pus umarul la infiintarea ligii?
Daca se merge pe acest principiu, probabil peste vre-o trei ani vor intra numai cluburile cu bani foarte multi pentru ca taxa va fi din ce in ce mai mare, pentru ca au venit foarte tarziu, cand masa era deja pusa.......
Brava Romanie......
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 17 Aug 2010, 09:18

Io zic ca nu-i vorba de santaj dar chiar ar trebui sa mearga toate cluburile pentru ca urmeaza discutia asta:

1. Este Consiliu director? Cine il compune? Il stabilesc prin vot cluburile care adera pana la 1 sep sau trebuie sa il inghita pe cel DEJA EXISTENT? Daca nu exista e ok, daca exista, e nasol, ca nu cred ca vor fi de acord, adica eu in locul lor nu as fi de acord indiferent ca e bun sau rau.

2. Este Cenzor? Cine este? Il aleg membrii care adera pana la 1 septembrie sau e deja ales?

3. Cluburile care au fost invitate stiu toate detaliile astea? Cum se constituie patrimoniu? Cat este? Minim sau cat? Cine s-a gandit la toate astea? Cluburile sau o mana de oameni?

Io zic daca vreti sa faceti ceva curat si bun, deschideti un topic cu federatia cum este asta cu liga, publicati tot, invitati pe toti si faceti o treaba calumea. Va spun eu ca nu e o sperietoare de ciori federatia asta si NU POATE SANTAJA sau LASA PE DINAFARA pe nimeni. Pot sa fac si eu una daca vreau si ca sa iasa ceva pe plan national trebuie sa facem o uniune de federatii dup-aia sau ceva de genul asta si vezi ce n-o vazut Parisul cand de la nimic o sa ajunga Romania sa fie cea mai federalista si unionista tara de pe glob in ceea ce priveste organizarea pescuitului sportiv. Ca tot era vorba de crapisti si spinneri si una si alta poate nici nu ar fi rau ca fiecare federatie sa fie cu specificul ei si chiar sa existe uniunea asta de federatii cand e vorba de pescuitul pentru toti, orice peste, orice stil la nivel national, dar sa poata fiecare federatie sa se guverneze si sa se administreze singura, sa-si organizeze bugetul si competitiile, sa colaboreze cu propria liga. Ar fi mai simplu.

Tare-s curios ce va fi, daca va fi bine pentru majoritate ma voi declara multumit.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 17 Aug 2010, 09:27

apsalba scrie: 1.Elitismul nu are loc in aceasta constructie. 2.Exista riscul ca la afilieri ulterioare sa se platesca o taxa de inscriere echivalente cu mandria fiecarui club. Atat si nimic mai mult.

PS Atentie, vorbim de federatie nu de Liga.3. In pescuitul sportiv nu exista ligi.


1. ei bine, negi ceva in care tu crezi
2. acuma taxa nu e aceeasi pentru toti... se fac si diferentieri, ce dragut!
3. ma insel eu sau in orice sport exista "ligi" sau "divizii" pentru a putea esalona toti participantii in functie de anumite criterii? acum facem federatia nationala de pescuit sportiv, o recunoastem ca sport dar facem noi alte reguli ca suntem mai cu mot!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Aug 2010, 09:32

Apsalba draga,mie imi este greata de politica,pentru ca orice implicare intersecteaza vrind nevrind,politicul,adica acea mocirla in care unii ca tine se simt in elementul lor.Eu nu.In Italia,in regiune Lago di Garda,autoritatile au hotarit ca permisul de pescuit sa coste 0 euro.Daca erau "politicieni" ca si tine cu siguranta costa sute de euro.Si imi bazez aceasta afirmatie pe intentia ta,de a impune un cadru legal pentru a taxa si insotitorii pescarului.Noroc ca nu a trecut mai departe.Apoi mai este si afirmatia ta ca de ce nimeni n-a luat initiativa.Ei bine ,minti din nou,pentru ca in urma cu citiva ani,cineva a avut aceasta initiativa,cineva care a dus Romania la multe concursuri,si are citeva titluri de campion national,inclusiv la casting.Da, sub steagul unei asemenea persoane,care stie ce inseamna pescuitul( la nivel organizatoric cit si competitional)si care a fost dat afara din A.j.v.p.s.,pentru ca deranja,ar fi fost o federatie adevarata.Care sa reprezinte doar pescarii.De ce nu s-a constituit? Simplu,din cauza orgoliilor craparilor,si a celor care ii reprezinta,si tot asa ,din cauza orgoliilor unor nume care se doresc a avea greutate in lumea spinningului.Apoi ai aparut si d-ta in ecuatie,ca pradator de talie mare ce esti, ai evaluat rapid situatia,si ca orice oportunist,ai pus mina pe ceea ce ai prezentat mai tirziu drept statutul federatiei.Intocmit de un profesionist in domeniu,si, insusit de domina ta.Mi-e groaza de o federatie la mina ta ,si ce ar putea sa insemne asta pentru pescuitul din Romania.Cum spuneam,acest sport minunat este minjit de mocirla din politica,iar eu nu ma simt in elementul meu acolo,spre deosebire de altii.Dar nu mi-e frica sa-ti spun toate astea in fata,in speranta ca,din pct-ul meu de vedere ,deabia astept sa parasesc acest loc ,infectat pina in strafundurile sale de o morbida clasa politica.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 17 Aug 2010, 09:43

Ionut
te inseli intradevar. Ligi exista doar in sporturile profesioniste. Am postat textul de lege, dar probabil nu l-ai citit.
Nu uita ca federatia este o uniune de persoane juridice, nu are legatura cu pescarii sportivi. Daca citeai sectiunea cu cluburile din lege, puteai constata ca sportivi nu sunt obligatoriu membri fondatori ai clubului ci doar sportivi legitimati. Pentru cluburile cu fasoane exista riscul ca pescarii de competitie sa-i paraseasca si sa se legitimeze la alte cluburi.
Te asigur ca toata constructia juridica este fara fisura.
PS Exita un web site pe care este postata invitatia si o sectiune pe forum pentru discutii. Vezi www.fnpsr.ro

Inchei aici postarile mele pe acest topic.

Scrie răspuns