INCA UN CONCURS DE RAPITORI?!

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

INCA UN CONCURS DE RAPITORI?!

Mesaj de dragos74 » 24 Mar 2005, 20:38

Am citit ieri in Pescar Modern despre o prima mansa in cupa Romaniei la rapitori parca. Cica are loc pe 2 aprilie la Gostilele parca si de pe mal :wink:
Taxa e parca 600.000lei.
Voi ce stiti de asta :?:
A-ti auzit ceva :?: :!:
Parca suna interesant nu :?:

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 24 Mar 2005, 21:02

parca prea interesant avind in vedere taxele practicate acolo

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 24 Mar 2005, 23:28

Da baietzi! Am vorbit eu cu Dl. Tzarush inca de vinerea trecuta! Si asha stiam si eu: ca se tzine pe data de 2 aprilie pe lacul Gostilele, de pe mal si taxa este de 600.000 lei! Alte detalii nu am! Dar il putetzi suna pe dl.Tarush al carui nr. de mobil il gasitzi in Pescar modern! 0744.310.190 asta e! Sper sa nu mananc caramele!!! :lol:
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: INCA UN CONCURS DE RAPITORI?!

Mesaj de MihaiV » 25 Mar 2005, 12:57

dragos74 scrie:Am citit ieri in Pescar Modern despre o prima mansa in cupa Romaniei la rapitori parca. Cica are loc pe 2 aprilie la Gostilele parca si de pe mal :wink:
Taxa e parca 600.000lei.
Voi ce stiti de asta :?:
A-ti auzit ceva :?: :!:
Parca suna interesant nu :?:
Am acum in fata PM. Nu zice nimic de luarea in considerare a concursului in Campionatul Romaniei. Deci nu conteaza. Nici VT nu stia de el. Si nu e dat numarul lui Tarus pt contact, ci numarul celor ce gestioneaza lacul, deci Tarus doar a publicat anuntul, nu cred ca are treaba cu organizarea lui.
Vad ca e anuntat si concursul de la Darvari, din 9 aprilie, dar nici acolo nu zice nimic de Campioantul de Spinning.
Asa ca ... distractie placuta celor ce vor participa, si asteptam povesti ... dupa!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 25 Mar 2005, 22:00

mare concurs mare!!! pacat ca nu mai vreau sa calc pe acolo! (pentru simplul motiv ca tovarasii mei nu-si permit partide de pescuit de 1.000.000) in rest e "foarte bine" aleasa perioada de pescuit salau de pe mal...nu ar fi stricat sa fie pe 2 mai nu 2 aprilie, dar asta e....sunt vreo 3 locuri unde s-ar putea sa se prinda...cativa salai...cine participa sa isi ia un termometru...sa vada unde s-a dezghetat apa :). dau un pronostic...se vor prinde 10 salai (in total) plus/minus 3! cine da mai mult?

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 25 Mar 2005, 22:57

E un "bulion" pescuitul? Pe ce balta! ca daca e vorba de Gostilele nu prea e adevarat! M-am interesat eu astazi si taxa de 300 mii e valabila de pe mal pentru zona de rapitor! Daca vrei si barca e 300+600=900, sau 600 daca seinchiriaza barca in doi insi!! 1 mil.e doar pentru carasari si crapisti in zona dinspre barajul cu Darvari!
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 26 Mar 2005, 08:09

da cosmin ai dreptate...dar anul trecut se pescuia pe tot lacul. si de departe preferam partea dinspre darvari, care apropos de concurs, tine mai multe locuri de salau de pe mal...intradevar inspre mariuta...se prinde din barca... eu anul trecut pana sa inghete am prins mereu 2-3 bucati de pe mal...si numai salai de la 2kg in sus....faptul ca a impartit balta in 2...chiar mi-a stricat tot talentul...desi in ianuarie cand era dezghetat....si era "fomita" paznicilor mare, m-au lasat sa pescuiesc pe stavilarul de langa darvari. stiind ca nu tragea...si intradevar nu tragea...
in rest numai de bine de balta... totusi sper sa se faca taxa 100 de euro...macar sa stiu ca trebuie sa ma cheme ogica...castig in fiecare week-end cate 5-6 mil. la loto si sa vezi ce vin pe gostilele:)
fir intins pentru participantii la concurs!!! eu ma voi duce sa prind salau in "delta" ialomitei la varsarea in dridu...cu barca :)

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 26 Mar 2005, 23:02

deh, Ovidiu, ai si tu dreptate, ce sa zic! Si eu am dat mai mult in partea dinspre Darvari si acolo si stiu cele mai multe locuri! Cat despre taxa, o sa mai dea moka dealde tzarush si dealde baietzii de la ALP, asa de "reclama"(???!!!) shi cand vor muschii lor, sa ne faca noua zile amare cand vedem pozele din articolele de pe o balta care stim ca exista in Romania da' nu ne putem permite sa pescuim cand vrem si cat vrem; traim in tzara in care doar bashtanii shi shmekerii de cartier si baroni locali isi pot permite sa mai pescuiasca pe o balta cu peste! Le uram pe aceasta cale multa bafta si mult succes :twisted: :lol:
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

AndreiZ
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2005, 17:29
Localitate: In trecere

Mesaj de AndreiZ » 06 Apr 2005, 15:42

cosmin81 scrie:deh, Ovidiu, ai si tu dreptate, ce sa zic! Si eu am dat mai mult in partea dinspre Darvari si acolo si stiu cele mai multe locuri! Cat despre taxa, o sa mai dea moka dealde tzarush si dealde baietzii de la ALP, asa de "reclama"(???!!!) shi cand vor muschii lor, sa ne faca noua zile amare cand vedem pozele din articolele de pe o balta care stim ca exista in Romania da' nu ne putem permite sa pescuim cand vrem si cat vrem; traim in tzara in care doar bashtanii shi shmekerii de cartier si baroni locali isi pot permite sa mai pescuiasca pe o balta cu peste! Le uram pe aceasta cale multa bafta si mult succes :twisted: :lol:
Salut, eu sunt unul dintre "baietzii de la ALP" si am promovat acumularea Gostilele inca de acum doi ani, can am scris primul articol despre Gostilele. De atunci si pana in prezent, patronii mi-au perceput aceeasi taxa ca pt. toata lumea, cu doua exceptii: o data nu mi-au retinut barca, desi facusem rezervare, si am pescuit de pe mal, iar patronul mi-a returnat banii, iar o data am pescuit imediat dupa dezghet, de pe mal, pe un vant teribil, iar patronul ne-a lasat sa pescuim deoarece oricum n-aveam sanse sa prindem ceva. Asta se intampla anul trecut, cand taxa era 300k, deci mult mai omeneasca decat in prezent.

In rest, am platit aceeasi taxa ca orice alt pescar. Anul asta am fost de cateva ori, am platit taxa noua - fie 500k (cand am fost 3 in barca), fie 600k (cand am fost numai 2). Nici mie nu-mi convine sa ma duc singur, deoarece ar trebui sa platesc prea mult (aproape 1 milion)... insa din cand in cand, prefer sa platesc 500k sau 600k si sa prind peste.

Despre ceilalti colegi de la ALP - ei se duc atunci cand au nevoie sa faca poze, stau o ora-doua, in interes profesional (pt. fotografii), asta daca prind peste...

In loc de incheiere, daca dvs. ne-ati urat "multa bafta si mult succes", eu va urez un sincer "fir intins!".

Numai bine,
Andrei Zabet

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Apr 2005, 16:12

cosmine, asta cu lupta de clasa s-a fumat de mult
unu la mana 600 mii lei taxa nu mi se pare o tragedie, doi la mana nu discutam aici cine ce bani are
maine poimaine o sa se ajunga la discutii ca de ce ala are bani de daiwa sau loomis si altul n-are, cine isi permite sa piarda 20 de twistere la o partida si cine nu, cine are masina si benzina sa mearga 100 de km pana la o balta sau cine nu....

cand vb. despre o balta vorbim despre pescuit si nu despre cine isi permite si cine nu
Ultima oară modificat 06 Apr 2005, 20:59 de către danr, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns