INCA UN CONCURS DE RAPITORI?!

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Apr 2005, 19:29

Ma manca-ti-as, care esti baron local p'aci?

Ca mi l-au luat pe Iacubov, Seche' - s-a dus si el, n-am cu cine sa ma mai scot!
:evil:


Ia bagati 10% din trusa la mandea si negociem cu Romica! :lol:

Sau fratilor......mergeti pe ape publice! PUNCT!

Io merg pe balti cu plata numai daca e vremea prea rece sa stau noaptea in cort sau masina sau daca am juma' de zi libera!
near the beer

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 15 Apr 2005, 21:31

@andrei zabet

draga andre, nu tzie si baietzilor de la ALP le-am urat alea alea, ci celorlaltzi confratzi cu buzunarele mai grele si mai umflate!!

@Dan

dane, ia intreaba-l tu pe dl.Romica, de ce nu s-a gandit sa faca balta de anul trecut aproape 1 milion, sau acum si-a facut calculelele si si-a dat seama ca nu-i mai ajung banii sa-si deconteze benzina Bucuresti-Gostilele si retur! Sincer marirea taxei de la un an la altul cu o diferentza, care cel putzin mie mi se pare enorma, e un raspuns al reclamei exagerate care i s-a facut acestei baltzi si e ea insasi o exagerare! Apropos, cum va explicatzi micsorarea taxei de barca in acelasi sezon cu 50% din pretz...sau e vreo promotzie de primavara la salaii care erau de cand lumea acolo!!!!
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 16 Apr 2005, 00:45

eu nu te contrazic dar pe de alta parte nu fac calculele afacerii nimanui
eu ma gandesc doar in ce masura imi convine mie personal sau nu

vreau sa te intreb insa ce balti mai stii tu langa bucuresti, unde poti pescui din barca cu 450-600 mii la salau si stiuca, deschise tot anul, si sa ai si ce sa prinzi

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 16 Apr 2005, 22:33

aici ai pontat bine si o explicatzie la marirea taxei ar fi faptul ca intradevar cam ai ce prinde, dar catzi dintre care se duc acolo stiu intradevar sa dea si la peste si sa mai si prinda ceva!??! dar oricum ai lua-o e o taxa cam descurajatoare, noroc cu micsorarea taxei de barca ...e binevenita! Dane, gandeste-te si la noi, tineretul, astia studentzi amaratzi mai fara bani! Cand ma uit pe-"afara" ca se fac, se amenajeaza si se populeaza baltzi special pentru incurajarea tinerilor sa iasa in sanul naturii, zau de nu-mi vine sa ma car draqu mai repede din tzara asta!

In alta ordine de idei, am trecut ieri prin hala Obor pe la pescarie sa vad care mai sunt pretzurile la peste! Salaul 225mii/kg( aproape de somon 229mii/kg) si niste strapazani amarashteni si subdimensionali la 115mii/kg!!! Pey cum sa nu-tzi ceara omu' 1 milion pe balta!! :lol:
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 17 Apr 2005, 20:11

cosmine nu te scuza taxa de 1 mil e mult exagerata.aici nu se mai poate vorbi de pescuit sportiv,asta se cheama afacere.

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 17 Apr 2005, 21:51

cam asa este!! Dar pe putzine baltzi din bucuresti si din apropiere se poate spune ca n-ar fi vorba de afaceri!! Le cam numeri pe deshtele de la o mana!! de-asta si unii dintre pescari se gandesc la pescuit tot ca la o afacere!! Asta nu-i un lucru bun! :(
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 18 Apr 2005, 09:42

treaba asta cu afacerea inca nu sa extins in toata tara. si in jud mures avem balti bunicele dar nici o taxa nu depaseste 300 pe zi.lacul bezid de ex o balta foarte buna cu aproape toate speciile de peste,loc de cort conditii destul de bune peisaj superb este inclus in permisul anual al asociatiei mures.adica o taxa modica cam 100 de mii pe an.,
asa ca gostilele ramine o afacere numai daca contribuiti voi pescarii din zona. in caz de nefrecventare din partea voastra, situatia asta de inpunere a taxei si a regulilor se va schimba.de voi depinde nu de ei
apropo de pretul pestelui in piete si magazine. pina sa ajunga la consumator se mai inbogatesc citiva.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Apr 2005, 16:41

nu stiu de unde asta cu 1 milion taxa, poate va referiti la darvari

la gostilele este 300 mii taxa si 150 mii barca ( daca mergeti in doi )

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 19 Apr 2005, 21:59

aici vorbim de gostilele 2,si nu de gostilele1.nu are importanta specia de peste este vorba doar de taxe.oricum si pe 1 cu barca ajungi la 900 pe zi.,si poti opri doi pesti daca este vorba de salau sau stiuca,pestii peste 5 kg vor fi eliberati obligat.

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 19 Apr 2005, 22:01

apropo.regulile le-am citit in revista aventuri la pescuit din ianuarie 2005.

Scrie răspuns