Impresii Belis

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Impresii Belis

Mesaj de Danoc » 15 Iul 2007, 10:19

Am ajuns cel mai repede acasa....am sa va spun si motivul.
Sunt multe de povestit legat de desfasurarea primelor 2 manse ( cele in care am concurat ):
- pista de concurs a fost super batuta asa ca clenii au fost f greu de gasit
- concursul va fi castigat pe bibani - in apa mica pe jiguri miniaturale
- vremea a fost schimbatoare...dar noroc ca fara ploaie ( de vant nu am scapat in mansa 2 )

Dar au aparut probleme serioase in ceea ce priveste organizarea si atitudinea organizatorilor.
In mansa 1 dupa circa 1 ora si jumatate de la inceputul mansei am constatat ca mi s-a spart juvelnicul. Pierdusem un peste si altul se blocase in spartura. Asa ca, fiind o situatie de"urgenta" am chemat arbitrii care mi-au masurat cei 4 pesti ramasi ( doar 3 de masura ) au intocmit fisa de concurs si totul parea ok. Ca sa aflu la iesirea din mansa ca nu se arbitreaza pe apa doar pastravii....decizia organizatorului, decizie pe care nu o stiau nici arbitrii. Am discutat si mi s-a spus ca nu am nicio vina si ca doar arbitrii vor fi sanctionati. In situatii asemanatoare au mai fost Berti si Cozma.
Totul bine si frumos pana noaptea pe la 12:30 cand inainte sa mergem la somn vedem clasamentele pe laptopul lui Sorin Dragoi....iar eu figuram fara nicio captura. Cand am intrebat ce s-a intamplat....Sorin mi-a spus "Costel a decis sa anulam toate capturile masurate pe lac!" Decizie la care el nu a avut nicio reactie....desi incalca regulamentul turneului.
O alta nazbatie a organizatorilor a fost cea legata de tractatul barcilor. Cand la inceputul mansei am solicitat sa fim tractati pana la limita de sector....am fost refuzati cum ca este interzis arbitrilor sa faca asta...si fiecare se descurca cum poate. OK. Numai ca unii au avut regim special....fiind tractati de arbitrii...asa ca doar pt unii e voie. Ce sa mai spun de altii care au fost tractati spre iesirea din sector...avand inca pestii la ei????
Dan Iercosan inscris la concurs a fost omis de pe liste la alcatuirea grupelor. Nicio problema....a fost introdus la capatul listei finale....in grupa cu mai putini concurenti. Desi pozitia lui era complet altundeva....avand in vedere ca era cu puncte cumulate si ar fi schimbat complet componenta grupelor. Iarasi decizia organizatorilor....si a AVP.
Deci, profund dezamagit de atitudinea de sfidare ( ca sa fiu elegant in exprimare ) si nepasare, atat a organizatorilor cat si am membrilor AVP prezenti.
Avand in vedere situatiile la care s-a ajuns, lipsa de respect si incalcarea regulamentului unic de catre organizatori, atitudinea prin care cineva trebuie f***t ca sa ne aratam muschii ( vezi si Gostile ) am decis sa ma retrag din concurs.
Totodata anunt ca ma retrag din tot turneul AVP 2007 deoarece numai reprezinta ceea ce parea sa fie.
Numai de bine tuturor concurentilor....nervi tari si fire intinse!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 15 Iul 2007, 10:54

:roll: of Romania, Romania, cu interesele tale, tre sa fi consacrat ca sa ai pile :wink: vezi ca au ramas in concurs 28 de persoane care vor fi impotriva ta :roll: asa o fu si cu Gostile, leii grei se apara, cei maruntzi care cuteza a avea o opinie sunt eliminati, cam astai un motiv de neparticipare la astfel de concursuri, plus puzderia de bibanei care puncteaza (domne nu stiu sai prind, fiindca nui caut, sub kil nui peste :lol: :lol:) mai bine ii intre pretini pe un mal de Olt cu pesti trecuti de 2kg :wink: cei drept nu castigi betze si faima , voie buna si relaxare ii din plin, asa ii cand nu investesti :oops:

@danoc, asteapta contraargumentele, is sigur co sa fie :wink:

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 15 Iul 2007, 12:19

deci nu este o smecherie sa mergi la concurs? :shock: si eu care vroiam sa ma apuc :cry: :evil:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 15 Iul 2007, 12:48

nu cred sa fie careva dintre concurenti impotriva mea....astfel de magarii i se pot intampla oricui.
n-am mers la concursuri pt faima sau premii....ci-mi placea atmosfera de competitie, prietenii din toata tara, mai invatai lucruri noi, vedeai alte lacuri, voie buna....cam astea era ideea
pacat ca se degenereaza ( tendinte erau de mai demult ).... si se trece de la sport si concurs de pescuit....la acte de politie, suspiciuni si paranoia. A si sa nu uit....sfidare, nepasare si raspunsuri de genul "Asa am eu chef! "
Mai bine pescuit de relaxare cu prietenii....fara vrajba si alte mizerii.
Poate odata se vor schimba lucrurile si aici!

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 15 Iul 2007, 12:56

Mai bine pescuit de relaxare cu prietenii....fara vrajba si alte mizerii.
Poate odata se vor schimba lucrurile si aici![/quote]


Danoc, in sfarsit ai pus punctul pe I......... :wink: :twisted: ...Mai bine pescuit de relaxare cu prietenii....fara vrajba si alte mizerii... :wink:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 15 Iul 2007, 12:59

poi io inteleg ca i se poate intampla oricui dar totusi, unde e spiritu de prietenie, ceilalti nau zis nimik, unii nau aflat iar alti au zis "unu mai putin , o grija in minus?" la romani spiritu de concurs ii o chestie individuala , ma rog nu vreau sa comentez fara sa ma aflu acolo, numa ca incet incet descopar ca ceea ce ma determina sa nu iau parte la asemenea concursuri se adevereste, pacat pentru cei care cautau ceva si gasesc altceva, normal ca nu pot fi toti multumiti, dar cei care au ceva expeienta cred ca ar trebui sa mai renunte la orgolii si individualism, poate si cei de pe marjine au niste interese, sunt chestii pe care nu le vei afla niciodata :evil: ii ca un fel de Argentina vs Brazilia, ajutate ambele sa ajunga in finala de arbitri :lol: :lol: :lol: nu dadea bine sa nu fie un Robinihio si un Messi acolo, ca intra mai putin ban dn urma showului :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 15 Iul 2007, 18:30

Dom' profesor,MihaiV...credeti ca puteti sa ne lamuriti?Nu am nici o insinuare de facut,dar cred ca sunteti cat de cat "in tema"si am dori unele explicatii.Ne facem de "cacao"?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 15 Iul 2007, 18:45

old_radu scrie:Ne facem de "cacao"?
Care "ne"?
Eu n-am legatura si nici n-am fost in judet. Acu incep sa aflu, dar nu zic nimic inca. E posibil sa se fi trecut peste reguli cand s-a facut impartirea pescarilor in cele doua grupe si cand s-au anulat pestii masurati pe apa. Dar astept sa intre in semnal si ceilalti concurenti si organizatorii.
Poate ne explica organizatorii sau vreun AVP-ist ce si cum, caci inteleg ca hotararile au fost luate de Costel Gurbet cu aprobarea lui Sorin Dragoi.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 15 Iul 2007, 18:55

Pai la cat de "infigaret"ati fost cu postatul listei participantilor....am crezut ca sunteti"vioara intai".mai ales ca sunteti si din zona .In ce priveste"ne"...va pot da lamuriri,daca insistati,pe"mp"Oricum sper ca nu vom primi explicatii ca si in cazul"Hostile" :lol: Indiciu:"ne" se refera la zona geografica :P

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 15 Iul 2007, 19:03

Mishu nu are nicio legatura cu organizarea acestei etape din AVP. Doar si-a oferit ajutorul la un moment dat, pentru ca totusi cei inscrisi sa primeasca minimul de informatii. Iar pt pb aparute nu putem fi invinuiti toti clujenii sau ardelenii.

Scrie răspuns