Impresii Belis

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Iul 2007, 08:52

Mihai ,
o precizare :

In centrul Belisului ne-am strans 3 masini , dar eram doar concurenti
Anuntul de care spun s-a facut la locul de intrare pe apa nu in centrul Belisului

Uitati si un alt element esential : este obligatia concurentului sa cunoasca regulamentul Eu nu-l stiam ,ca n-am avut timp sa-l studiez . e prima etapa din anul asta la care particip si ca atare am intrebat si m-am informat asupra regulilor pana am stiut in ce limite de regulament concurez, inainte sa faca Costel orice fel de anunt.
Sigur ca e o mare greseala ca nu s-a tinut sedinta tehnica si era modul cel mai lesne de a face cunoscute reglementarile , dar de aici si pana la a arunca intrega vina in carca organizatrilor e cale lunga .

Greseala arbitrilor din acea barca iarasi este oarecum greu de inteles
S-a rupt juvelnicul . Si ? Nu e primul caz , si lui Vali Stratonov i-au fugit pestii ca s-a descusut juvelnicul si nu e cazul sa intervina arbitrii pentru asta . E problema pescarului . Il auzeam pe un concurent , cred ca Doru spunand ca de cand a patit si el asa ceva are juvelnic in juvelnic . :D

A valida acele masuratori era nedrept pt cei care au pierdut timp iesind la mal pt masuratori si pt cei care au ales sa nu iasa si lea-u murit pesti punctabili in juvelnic .

E o intamplare nefericita din care trebuie sa-si asume fiecare partea de vina ( concurent + arbitru+ organizator ) fara sa o arunce in carca celorlalti .

din 2 vicii de regulament ( concurent + arbitru) nu poate sa rezulte normalitate

parerea mea
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 17 Iul 2007, 09:06

Sorine, ai dreptate, e obligatia concurentilor sa cunoasca regulamentul, dar acesta trebuie sa fie disponibil cumva ca sa-l poti cunoaste...
In cazul acestei etape, care era calea normala de a afla toate detaliile regulamentului? A fost publicata undeva varianta finala a regulamentului? Sau de unde si cum puteau concurentii sa-l cunoasca?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Iul 2007, 09:47

ma bag si eu ca prostul: la Valea Argovei nu s-au masurat pestii in barca? ce probleme a ridicat asta? de ce e nevoie de militaria asta cu incolonarea pentru masurare? isi usureaza si arbitrii treaba, nu se mai asteapta asa de mult dupa mansa...

zic si io...parera mea!
near the beer

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 17 Iul 2007, 09:50

costica_fishing scrie:ma bag si eu ca prostul: la Valea Argovei nu s-au masurat pestii in barca? ce probleme a ridicat asta? de ce e nevoie de militaria asta cu incolonarea pentru masurare? isi usureaza si arbitrii treaba, nu se mai asteapta asa de mult dupa mansa...

zic si io...parera mea!

pai cica daca masori pestii pe apa ridici suspiciuni de frauda cum ca te'ai inteles cu arbitrii si bla bla bla....daca ii masori la mal in vazut tuturor e alta treaba...na ca m'am bagat si io ca nestiutoru' :?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: impresii Belis

Mesaj de vali stratonov » 17 Iul 2007, 09:51

catalin petrescu scrie:citesc mesajele voastre si nu-mi vine sa cred. Oare e miza atat de mare? Sau orgoliile? De la anul o sa particip si eu la concurs, sa vad cum e. Va dau eu 5000 sa va duceti in Laponia sau unde doriti-la primii 3 din turneu, dar sunt atati forumisti pe site-ul asta care citesc ce scrieti voi si se intreaba daca sa mai vina la concursuri. Belisul a avut cei mai putini concurenti, din cate am urmarit eu lista inscrierilor si din ce vad a iesit varza. Dupa Gostilele cu caprioara, a urmat Belisul cu "pe apa" sau "fara pe apa" (CU MASCA SAU FARA MASCA).
Traiti din asta?
Domnu' valistrati, nu va cunosc dar inteleg ca organizati urmatoarea etapa.
MARE ATENTIE!
Multumesc pt. bunele intentii.
Cu siguranta si la Tileagd pot aparea diverse probleme ,ne vom stradui sa facem totul ca la carte si sper sa si reusim :roll: desi sunt convins ca anumite nemultumiri vor aparea din diferite motive ba ca e rece supa ,ba ca-i calda friptura sau nu-i destula berea,nu-i peste in balta etc...
Toate aste organizatorii sunt "obligati" sa si le asume din pacate .
Exista niste reguli de baza adoptate de la inceputul anului :
- regulamentul cadru de desfasurare a concursurilor
-regulamentul de arbitraj +experientele pozitive si negative din etapele anterioare
Daca organizatorul reuseste sa aplice cit mai stric aceste prevederi nu cred ca vor fi probleme majore iar restul nemultumirilor ce pot aparea fac parte din" joc ". :wink:
Sper ca totul sa decurga normal ,concurentii sa se bucure de partida de pescuit si premiile puse in joc de sponsor iar organizatorul de reusita concursului.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 17 Iul 2007, 09:59

Deci domnu Sorin are dreptate :lol: , fiecare cu bucatica lui de vina. Eu zic ca toti au avut intentii bune, din pacate lipsa de comunicare a creat aceste probleme. Chestia se putea rezolva pe loc de catre arbitrii sau concurentii implicati cu un telefon la organizator care putea da verdictul ca nu se masoara pe apa in nici un caz (execeptand pastravul) si gata povestea.
Pe un lac de dimensiunile Belisului e naspa sa vii cu pestii in juvelnic vii pana la locul de masurare, dar asta a fost problema tuturor concurentilor, asa ca astfel s-a pastrat egalitatea de sanse.
Eu propun ca la sedintele tehnice de acu incolo sa se inmaneze fiecarui concurent, sub semnatura, un exemplar din regulamentul concursului + regulamentul turneului AVP.
Nu cred ca e cheltuiala prea mare si se evita discutii de genul asta.

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 17 Iul 2007, 10:12

costica_fishing scrie:ma bag si eu ca prostul: la Valea Argovei nu s-au masurat pestii in barca? ce probleme a ridicat asta? de ce e nevoie de militaria asta cu incolonarea pentru masurare? isi usureaza si arbitrii treaba, nu se mai asteapta asa de mult dupa mansa...

zic si io...parera mea!



nu numai...... la sarulesti anul trecut ????? s-au masurat sau nu pestii din barca :wink:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 17 Iul 2007, 10:24

vijelie scrie:
costica_fishing scrie:ma bag si eu ca prostul: la Valea Argovei nu s-au masurat pestii in barca? ce probleme a ridicat asta? de ce e nevoie de militaria asta cu incolonarea pentru masurare? isi usureaza si arbitrii treaba, nu se mai asteapta asa de mult dupa mansa...

zic si io...parera mea!



nu numai...... la sarulesti anul trecut ????? s-au masurat sau nu pestii din barca :wink:

s-au masurat. :wink: exista o grija infinita ori pt. salai/bibani ori pt. pescari sa nu fie depunctati, adica sa vina la mal cu pesti morti.
e mare pacat ca din lipsa de profesionalism se intampla astfel de chestii.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 17 Iul 2007, 10:27

s-au masurat. :wink: exista o grija infinita ori pt. salai/bibani ori pt. pescari sa nu fie depunctati, adica sa vina la mal cu pesti morti.[/quote]

eu zic ca grija a fost pentru ambele parti tinand seama ca pescari fara peste sau peste fara pescari.....zero concursuri :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Iul 2007, 10:55

si atunci ce pana mea rost are paranoia asta cu peste masurat sub microscopul intregii grupe?

pana mea, cu cat concursurile astea o sa se departeze mai mult de o manifestare prieteneasca cu peste, besi si bancuri, cu atat cred ca o sa vina lume mai putina!

lasati-o dreacu de paranoia! zici ca a organizat concursul Teribil!

Si cine a castigat?
near the beer

Scrie răspuns