Impresii Belis

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 16 Iul 2007, 15:06

Eu nu stiu sa fi fost o sedinta tehnica, cu exceptia momentului in care s-au tras sectoarele si erau prezenti 6-7 concurenti, restul isi vedeau de pregatiri. In plus a mai fost impartirea vestelor, a pachetului cu mancare si semnarea acelei liste. Am fost prezent si n-am auzit nimic.
Startul in mansa 1 pe sectorul 3 ( grupa in care am fost ) a fost dat chiar de catre Costel. In aceeasi grupa au fost si Cozma si Berti....niciunul nu stia aceasta regula. Nu stiau nici arbitrii!!!! A fost sedinta de instruire a arbitrilor??
Poate ar fi fost mai multi concurenti in situatia noastra....daca aveau si ei probleme!
Si intreb....ruperea juvelnicului...nu este o situatie de urgenta in care sa apelez la arbitru?? Ce sa faci cu pestii....sa-i resusciti periodic si sa-i pui in buzunar?? Sau nu conteaza?! Credeam ca scopul turneului este pescuitul. Daca ai un peste care risca sa moara....ce faci? Il pastrezi si-l omori sau il eliberezi fara sa fie masurat???
Daca s-a luat o astfel de decizie nu era normal sa fim anuntati si nu sa aflam din intamplare? Si acest anunt sa fie facut intre manse?! Ca tot s-au dictat avertismente comunicate imediat celor in cauza.
Si acum dupa concurs tind sa cred ca sunt mai multe motive care au dus la aceste decizii: - faptul ca unii am avut nerusinarea si am comentat despre lipsa de organizare si indiferenta
- unii poate am cazut la mijloc
Ce este clar: nu am sa mai particip la acest gen de concursuri. Pe banii, nervii, timpul si munca mea nu las sa-si bata cineva joc. Si asta simt ca s-a intamplat!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 16 Iul 2007, 15:36

MihaiV scrie:
Sorin scrie:Costel a anuntat acest lucru la plecarea in prima mansa. Poate nu s-a auzit de toata lumea o sedinta tehinca era binevenita .
Merci. Startul a fost la 8:30. Cam pe la ce ora a fost anuntul asta, daca zici ca era la plecarea in prima mansa? Dupa 8? I-a adunat pe concurenti pentru a-i anunta, sau s-a mers pe ideea "cine aude, aude, cine nu sa mearga sanatos?"
Nu vreau sa fiu carcotas sau sa critic, ci as vrea sa aflam ce si cum s-a intamplat si daca acei concurenti care au fost penalizati au gresit cu ceva.
Se anuntase la ora 6 dimineatza sedinta tehnica in centrul Belisului . La acea ora eram 3 masini si nu a mai venit nimeni . Toti concurentii care treceau se duceau direct la lac .
Nu mai stiu ora ca nu m-am uitat la ceas cand a anuntat Costel acest lucru , sublinuiind ca nu se puncteaza pe apa decat pastravul .

Alegerea de a nu puncta pe apa a fost una nefericita si absurda dar daca tot s-a hotarat asa, trebuia respectata de toata lumea
Cum a zis si Stefan Dinu , bibanii erau scosi de la adancime mare si chiar in juvelnice mari cu inele , mai mureau
Eu unul dupa o ora din mansa a 2a cosntatand ca cei cativa bibani prinsi pluteau cu burtile in sus abia miscand , am iesit la mal sa-i masoare . M- a costat mai bine de o ora din mansa si terminanarea bateriei pentru ca am traversat ditai sectorul de 2 ori suplimentar .

acum , daca arbirii nu stiau regula , asta e f grav .

Arbitrii din zona mea , cand le-am zis ca e posibil sa moara pestii mi-au zis imediat sa ies la mal sa-i masor

daca insa arbitrii stiau de regula , dar totusi au masurat pestii la insistentele concurentilor , atunci sanctiunile sunt normale pt concurenti si cred ca e totul clar .Si ar fi trebuit sanctionati evident si arbitrii .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 16 Iul 2007, 17:02

Sorine,din pacate nu exista sanctiuni pt. arbitrii decit una extrema ,aceea de nu-i mai lasa sa arbitreze in mansele urmatoare asa cum s-a intimplat la Gostile anul trecut.
Cei care sufera din cauza necunoasterii regulamentului , neglizentei si sa nu spun favoritism din partea unor arbitrii sunt din pacate concurentii care fac multe eforturi de-a participa la etape.
Imi pare rau de decizia luata de Dan Vasilescu de-a nu mai participa la etapele ramase dar sper macar sa fie un semnal de alarma pt. viitoarele etape.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 16 Iul 2007, 17:21

Sorine, imi pare rau ca ati fost atat de putini la o astfel de sedinta tehnica, atat de importanta se pare. Uite un citat din anunturile de promovare a concursului
"- O corectura in privinta locatiei sedintei tehnice: in centrul Belisului la ora 6 va fi intalnirea cu concurentii (mai ales pentru cei care nu stiu drumul mai departe), dupa care se pleaca imediat la locul de start unde se va tine sedinta tehnica;"Trimis: Mar 06 12, 2007 5:41 pm anunt postat de MihaiV care prezenta raspunsurile organiozatorilor la problemele ridicate pe forum. Deci, sedinta tehnica fusese anuntat ca va avea loc la lac, unde nu a mai existat.
De asemenea, Sorine, n-am facut nicio presiune asupra arbitrilor si nici nu au fost insistente. Nestiind de aceasta decizie aberanta, doar i-am chemat si i-am rugat sa-mi masoare pestii pt ca numai am posibilitatea sa-i retin. Nu mi-au spus ca nu este permis, ci chiar au fost foarte amabili si mi-au atras atentia sa le dau juvelnicul in barca pentru ca nu am voie sa ating pestii in timpul masuratorii. Asta e tot![/i]

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Iul 2007, 17:59

ma bag si eu ca si curca-n-lemne: de ce sa nu se masoare pestii in timpul mansei, de catre arbitrii din barci? :?
near the beer

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 18:14

Sorin scrie: Se anuntase la ora 6 dimineatza sedinta tehnica in centrul Belisului . La acea ora eram 3 masini si nu a mai venit nimeni . Toti concurentii care treceau se duceau direct la lac .
...

, atunci sanctiunile sunt normale pt concurenti si cred ca e totul clar .Si ar fi trebuit sanctionati evident si arbitrii .

Vezi tu ca nu e asa clar si sanctiunile nu-s asa normale. Momentul ales pentru a face acest anunt, la intalnirea din centrul Belisului, nu corespunde cu sedinta tehnica. Asa ca ati aflat doar cei care erati acolo, voi spunandu-le apoi si altora. Dar cei care nu au fost acolo si nu au fost anuntati nu cred ca au nici o vina. Nu cade in sarcina concurentilor sa se intereseze din 15 in 15 minute daca nu s-a mai schimbat ceva in regulament, ci in sarcina organizatorului sa adune concurentii si sa-i anunte daca face modificari.

Ce parere ai? Au fost penalizati pe drept sau nu concurentii care au dus pestii la masurat la arbitrii de pe apa?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 16 Iul 2007, 18:17

costica_fishing scrie:ma bag si eu ca si curca-n-lemne: de ce sa nu se masoare pestii in timpul mansei, de catre arbitrii din barci? :?

Au existat suspiciuni in ceea ce priveste corectitudinea unor arbitrii si organizatorii prefera sa faca masuratorile doar la mal in vazul tuturor ca sa nu mai fie discutii,dar aceasta masura trebuie anuntata tuturor in sedinta tehnica care e obligatorie.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 18:33

Costica, baga-te linistit ca e gratis! :lol:

La intocmirea regulamentului pt anul asta s-a propus interzicerea masurarii pe apa, pentru ca acestea sa se desfasoare la mal, "in vazul lumii". Nu s-a aprobat interdictia. Asa ca la unele etape s-a masurat pe apa, la altele nu.

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 16 Iul 2007, 20:37

si totusi pare un turneu serios!de unde atitea neclaritati si ambiguitati??

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 20:54

Old-radu, n-am datorii la nimeni. Stai linistit!


Am aflat cat am putut afla, deocamdata. Din cele aflate am tras cateva concluzii. Poate n-am aflat tot si gresesc. Se poate. Daca maine mai aflu noutati si vad ca am gresit nu-mi va fi greu sa o recunosc. Deci iata o sinteza:

Regulamentul e regulament si trebuie respectat. Trebuie penalizate incalcarile de regulament si nu altceva.

Daca organizatorul produce modificari in regulament are datoria sa le aduca la cunostinta concurentilor. Altfel acestea sunt nule de drept.

Intre timp am aflat cand a anuntat modificarea regulamentului, cum ca nu ar fi voie sa masori pestii pe apa: sambata dimineata la ora 6, in centrul satului Belis.

Acu ca sa vedeti imaginea de ansamblu si sa judecati in consecinta:
Initial (Lun 06 11, 2007 5:24 pm) s-a anuntat:
"Sedinta tehnica va avea loc in centrul Belisului, asa cum a fost si anul trecut, sambata 14.07.2007 la ora 6.00."

Dupa o zi (Mar 06 12, 2007 5:41 pm) s-a modificat:
"O corectura in privinta locatiei sedintei tehnice: in centrul Belisului la ora 6 va fi intalnirea cu concurentii (mai ales pentru cei care nu stiu drumul mai departe), dupa care se pleaca imediat la locul de start unde se va tine sedinta tehnica;"

(chiar eu am postat aceste mesaje pentru Costel)

Asadar, concurentii nu erau obligati sa fie la 6 in centrul Belisului, fiindca sedinta tehnica nu mai era programata acolo. Anuntul ca nu e voie sa se masoare pestii pe apa a fost facut numai acolo!!!!!!! Considerati ca e suficient???
Cei 6-7 care erau prezenti le-au zis si altora si zvonul a mers din gura in gura, dar nu a ajuns la toti.

Nu pot considera ca acei concurenti care au dat pestii la masurat pe apa au gresit din moment ce nu au fost anuntati de aceasta modificare de regulament in cadrul organizat al concursului (nu a scris nici in anuntul de pe net, nu a scris nici pe biletele impartite concurentilor odata cu alte efecte, nu s-a anuntat nici la sedinta tehnica, ci s-a anuntat la 10 km de locul sedintei tehnice, unde erau 3 masini).

Sunt de acord ca organizatorul avea dreptul sa interzica masurarea pestilor pe apa. Dar pentru a introduce aceasta regula era obligatia organizatorului sa aduca la cunostinta concurentilor modificarile de regulament si sa nu se bazeze pe telefonul fara fir.

Dupa cum am vazut:
Dan Vasilescu si Dorin Cozma nu au aflat deloc.
Renel, Sorin Dragoi si Vali au aflat in discutii particulare cu Costel, dar nu au auzit nici ei anuntul lui Costel facut pentru toata lumea.
Stefan Dinu a aflat de la alt concurent, dar nu a auzit nici el anuntul lui Costel facut pentru toata lumea.
Sorin Lazea a aflat in centrul Belisului, unde ... nu era obligatia concurentilor sa fie, fiindca sedinta tehnica era programata in alta parte.

Asadar consider ca anuntul modificarii de regulament nu a fost facut corespunzator si in consecinta nu trebuia sa produca efecte. Daca sunteti de alta parere va rog sa veniti cu argumente.

Consider ca organizatorul a gresit ca nu a anuntat in mod corespunzator modificarea de regulament pe care a dorit sa o puna in practica.
Consider ca au gresit si cei din comisia concursului (Costel, Rica, Sorin) pentru ca i-au penalizat pe concurenti fara sa analizeze situatia si sa se intereseze daca e vina concurentilor ca nu au aflat de intentia de completare a regulamentului. Daca anuntul ar fi fost facut la sedinta tehnica si concurentii penalizati nu l-ar fi auzit fiindca nu erau atenti sau nu erau prezenti, era vina concurentilor fara doar si poate. Dar anuntul a fost facut in cu totul alta parte, unde nu era datoria concurentilor sa fie.

Acestea sunt concluziile mele in urma celor discutate cu diversi participanti la eveniment. Daca am prezentat gresit evenimentele si faptele imi cer scuze si sunt dispus sa reevaluez toata intamplarea, dupa ce aflu elemente noi.
Ii cer scuze lui Costel, dar consider ca a gresit in acest caz, neanuntand modificarea de regulament in mod corespunzator, iar aceasta neanuntare corespunzatoare trebuia sa atraga neaplicarea acestei modificari si nepenalizarea concurentilor.
A gresi e omenesc, asa ca nu sunt cu nimic suparat pe vreunul dintre participantii sau organizatorii concursului. Vreau insa sa lamuresc acest eveniment si sa vedem cine a gresit (concurentii sau organizatorii), pentru ca pe viitor sa poata fi introduse elemente noi in regulament si competitiile sa decurga mai bine.

Cine considera ca a gresit, e un om mai fericit daca isi recunoaste greseala.

Scrie răspuns