Impresii Belis

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danoc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 04 Sep 2004, 23:38
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de Danoc » 16 Iul 2007, 09:42

Despre plimbarile arbitrilor cu motoarele termice, complet aiurea si fara rost, pot sa confirm si eu ( mansa 2 ). Ulterior am aflat ca se distrau facand intoarceri bruste cu motorul turat, asta dupa ce un pastrav a tras o lumanare si doreau sa-l faca sa sara iarasi si sa-l pozeze. Probabil va dati seama de repercusiunile pe care le are acest incident pt cei ce pescuiam intr-un golf linistit.
O alta problema care trebuia evitata era prezenta pescarilor la stationar pe pista de concurs.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 16 Iul 2007, 10:30

valistrati scrie:Daca facem regulamente pt. a fi respectate doar declarativ atunci nu mai merita efortul de-a le concepe.
Asta ar fi observatia majora.

Si ar mai fi una: e greu sa fii obiectiv cand esti si observator, organizator, arbitru, concurent, moase comunala ...
Turneul AvP ar trebui sa aibe un comisar care sa nu mai aibe si alte functii si mai ales sa fie prezent. La fiecare concurs se va numi un comisar de concurs. Ei trebuie sa ia deciziile (in litera si spiritul regulamentului) astea. Nu un concurent sau organizatorul.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 13:04

Dintre concurentii de la Belis, care ati stiut si care nu ati stiut ca e interzisa masurarea pe apa a clenilor si bibanilor? Iar cei care ati stiut, de unde ati aflat despre asta?

Le multumesc anticipat celor ce-si vor rupe 1 minut pentru a raspunde la aceste intrebari.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 16 Iul 2007, 13:08

eu am stiu de la alt concuresnt ... daca ma gandesc bine nici nu a fost sedinta tehnica ...
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 16 Iul 2007, 13:12

MihaiV scrie:Dintre concurentii de la Belis, care ati stiut si care nu ati stiut ca e interzisa masurarea pe apa a clenilor si bibanilor? Iar cei care ati stiut, de unde ati aflat despre asta?

Le multumesc anticipat celor ce-si vor rupe 1 minut pentru a raspunde la aceste intrebari.
Eu am aflat asta dintr-o discutie privata avuta cu Costel inaintea inceperii mansei 1.cind l-am intrebat daca pot face masuratoare intermediara la mal.
Nu am participat la sedinta tehnica anuntata pt.ora 6 ,sau nici macar nu stiu daca a avut loc vre-o sedinta tehnica :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 16 Iul 2007, 13:46

valistrati scrie:Sa incheiat inca o etapa care a ridicat citeva probleme de arbitraj si organizare (din pacate):
- nerespectarea regulamentului cadru in ceea ce priveste alcatuirea grupelor valorice
- punctarea unui peste "inviat" dupa semnarea fisei de catre concurent si arbitru si intocmirea unei noi fise.
- neluarea nici unei decizii in cazul celor doi concurenti care aveau peste in juvelnice si tractati la mal de catre arbitrul de sector
- "balacirea" malului cu motorul termic tras la "blana" de catre arbitrii inaintea pozitionari pe sector a concurentiilor
- imformatii despre unde si ce se prinde date pe apa unui concurent de catre arbitru in timpul mansei .
Desi par lucruri marunte au dus la nemultumiri si chiar la decizia majora de-a parasi competitia asa cum a facut Dan Vasilescu .
Daca facem regulamente pt. a fi respectate doar declarativ atunci nu mai merita efortul de-a le concepe.
Partea buna a etapei de la Belis au fost premiile substantiale puse la bataie de organizator si vremea frumoasa de care ne-am bucurat.

trist , :cry: venim la aceste competiti tocmai pt ca promiteau altceva decit acelea in care teleianu facea ce vroia ...se stie ce...de-aceea sa si infintat acest turneu ...cred ...oare sa ajungem de unde am plecat? spinningul sa nu poata mai mult? concurentii daca incalca o regula sunt penalizati,descalificati...arbitrii ?....ok nu se va mai apela la serviciile lor dar odata un concurs facut varza ce se mai poate face? putem avea incredere ca situatia nu se va mai repeta? toti care participa la acest turneu prima data citesc regulamentul cred in el si vin sau nu la vreo etapa ,deci asa cum e trebue aplicat, altfel nu-si are rostul...
sa speram ca pe viitor nu vor mai fi astfel de incidente!
poate pe viitor toti concurentii vor fi corecti si nu va mai fi nevoe de prea multi arbitrii????
dan nu fi asa intransingent per total nu e chiar asa rau,e suficient sa nu mai participi la etapele romtravel... cred eu
sa-auzim de bine!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 13:55

ATUU scrie:dan nu fi asa intransingent per total nu e chiar asa rau,e suficient sa nu mai participi la etapele romtravel... cred eu
sa-auzim de bine!
La etapele Romtravel oricum nu cred ca va mai participa cineva. Costel mi-a zis inainte de etapa acesta ca e ultimul concurs pe care il organizeaza. I-am zis sa mai astepte cu decizia pana dupa concurs. Sper sa se fi razgandit, fiindca si asa sunt prea putini organizatori. Greselile, chiar daca sunt, pot fi indreptate, cu bunavointa.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 16 Iul 2007, 14:37

MihaiV scrie:Dintre concurentii de la Belis, care ati stiut si care nu ati stiut ca e interzisa masurarea pe apa a clenilor si bibanilor? Iar cei care ati stiut, de unde ati aflat despre asta?

Le multumesc anticipat celor ce-si vor rupe 1 minut pentru a raspunde la aceste intrebari.
Costel a anuntat acest lucru la plecarea in prima mansa. Poate nu s-a auzit de toata lumea
o sedinta tehinca era binevenita .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 16 Iul 2007, 14:47

Sorin scrie:Costel a anuntat acest lucru la plecarea in prima mansa. Poate nu s-a auzit de toata lumea o sedinta tehinca era binevenita .
Merci. Startul a fost la 8:30. Cam pe la ce ora a fost anuntul asta, daca zici ca era la plecarea in prima mansa? Dupa 8? I-a adunat pe concurenti pentru a-i anunta, sau s-a mers pe ideea "cine aude, aude, cine nu sa mearga sanatos?"
Nu vreau sa fiu carcotas sau sa critic, ci as vrea sa aflam ce si cum s-a intamplat si daca acei concurenti care au fost penalizati au gresit cu ceva.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 16 Iul 2007, 14:54

Personal tind sa dau dreptate ambelor parti:

1. Daca este regula o respectam toti (desi nu se prea respecta regulamentul cadru al TAvP si se merge in continuare pe idee regulilor organizatorului). Cine nu o face suporta rigorile.

2. Cum a spus si Berti: e concurs de pescuit nu de tinut pestii in viata. Majoritatea bibanilor au fost adusi din apa adanca si diferenta de presiune i-a cam buimacit. Unii au dat-o in primire dupa 5 minute.

In concluzie: s-a gresit cand nu s-a permis masurarea pe apa si s-a gresit cand nu s-a facut o sedinta tehnica in care sa se comunice ultimele modificari ale regulamentului.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Scrie răspuns