gostilele

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 07 Iun 2007, 15:36

Asta vroiam sa spun si eu ca in astfel de situatii cind e lezat vreun coleg de "breasla "nu ar trebui sa stam deoparte indiferent de unde venim si cu cine "votam".
Regretabil .
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 07 Iun 2007, 15:55

[quote="Gyorg"] pentru orice infractiune prevazuta de lege la care esti martor etc.[/quote]
Gyorg aici ai dreptate , dar despre asta era si vorba nu toata lumea a vazut cum s-a luat gatul la anumalul ala nevinovat, eu am aflat doar povesti dupa un anumit timp de la intamplare si nu cred ca sunt singurul in situatia asta , cat despre incident sunt de acord ca ar trebui prevenite si combatute ca sa nu se mai intample. Eu ma refeream la cei care nu au actionat in necunostinta de cauza nu la cei care au asistat la cele scrise mai sus si nu au luat nici masura in acest scop.
Marius Stanescu.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 07 Iun 2007, 16:09

Gyorg scrie: pentru orice infractiune prevazuta de lege la care esti martor dar nu o sesizezi sau iei atitudine , te poti numi sau complice sau tainuitor , nu sunt cuvinte grele ci sunt realitati.
Treaba asta poate fi valabila intr-un stat politienesc, nu si intr-un regim democratic. Legea nu obliga sa torni pe nimeni.
Singurele infractiuni pe care esti obligat sa le denunti sint cele impotriva sigurantei statului. Doar in acest caz nededuntarea e pedepsita, asa cum zice art.170 Cod penal. Si nici pentru nedenuntarea unor astfel de infractiuni grave nu vei fi pedepsit daca fapta e savarsita de sot sau de o ruda apropiata.
Ar mai fi ceva pe la omor, talharie si alte grosolonii....

In rest sint de acord cu tine.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 07 Iun 2007, 16:33

Este incredibil ce citesc aici! Oare se intampla in Romania sau intr-o civilitatie tribala?
Pentru mine e de neinteles lipsa de reactie a organizatorului, care a stiut tot si nu a luat absolut nici o masura. In momentul in care proprietarul i-a “pedepsit” pe Gyorg si 14, care nu facusera nimic ilegal sau neregulamentar, organizatorul ar fi trebuit sa se sesizeze si sa ia masuri, organizand o sedinta tehnica in care sa-I anunte pe toti despre cele intamplate si sa ia o decizie pe masura, mergand chiar pana la anularea concursului. Nu este admisibil sa lasam proprietarii de balti sa isi bata joc de concurenti!
Sunt extreme de curios cum va arata urmatorul articol despre Gostilele in AVP. Va veti face ca ploua?

Avatar utilizator
zeff
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Dec 2006, 16:47
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zeff » 07 Iun 2007, 17:19

MihaiV scrie:Este incredibil ce citesc aici! Oare se intampla in Romania sau intr-o civilitatie tribala?
Pentru mine e de neinteles lipsa de reactie a organizatorului, care a stiut tot si nu a luat absolut nici o masura. In momentul in care proprietarul i-a “pedepsit” pe Gyorg si 14, care nu facusera nimic ilegal sau neregulamentar, organizatorul ar fi trebuit sa se sesizeze si sa ia masuri, organizand o sedinta tehnica in care sa-I anunte pe toti despre cele intamplate si sa ia o decizie pe masura, mergand chiar pana la anularea concursului. Nu este admisibil sa lasam proprietarii de balti sa isi bata joc de concurenti!
Sunt extreme de curios cum va arata urmatorul articol despre Gostilele in AVP. Va veti face ca ploua?
Nuuuu....probabil ca cei mai multi il vor citi in barca pe lac! :D

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 07 Iun 2007, 17:21

Gyorg scrie: Ceeace s-a intamplat precum si lipsa de reactie a martorilor evenimentului , m-a dezgustat si m-a facut sa-mi schimb impresia despre acesti oameni diferiti , pescari de rapitori.

Ganditiva ca pana si organizatori care au fost martori , din care fac parte si oameni de media - ziaristi sau redactori - nu au miscat un deget sau nu si-au exprimat macar dezacordul cu ceeace s-a intamplat, devenind complici.
Etapa de pe Gostilele este prima de la care lipsesc si acum sunt convins ca am fost inspirat cand am ales sa fac o pauza competitionala. Reactia lui Gyorg mi se pare 100% corecta si cred ca daca as fi fost martor la cele povestite pe forum, reactia mea ar fi fost foarte dura vis/a/vis de patroni, ceea ce ar fi dus probabil la intreruperea etapei. Este inadmisibil sa se intample asa ceva, mai ales ca oamenii cu pricina au destui bani sa cumpere si o zebra daca vor un gratar mai exotic. Marlania, salbaticia care a erupt in timpul concursului de pe Gostilele nu este din pacate decat o oglinda fidela a nivelului la care se afla inca aceasta tara. Sa ne gandim ca in Europa civilizata chiar si un pui de vrabie gasit pe strada este dus la un centru special unde este ingrijit. In tari barbare, a caror crema financiara inca are calcaiele negre si crapate, o caprioara sau orice alt animal comestibil care trece strada, apa sau gradina naste o vanatoare mai salbatica decat cea facuta in urma cu milioane de ani de verii nostri neanderthalieni. Faptul ca Gyrog s/a ridicat si a recunoscut ca el este cel care a dat telefon nu-i face decat cinste. Constat cu amaraciune ca, probabil furat de euforia succesului si de incurajarile prietenilor, Gyorg gaseste un moment prielnic sa loveasca in Aventuri la pescuit, singura revista care avea redactori la acest eveniment. Nu cred ca este cineva pe aici care crede ca este vorba despre "ziaristii si redactorii" de la Pescar Modern. Mi se pare deja un abuz sa-i faci complici si tainuitori pe organizatori si redactorii AVP atata timp cat comunicarea ta cu acestia in real time a fost ca si inexistenta.
P.S. Am inteles Gyorg ca esti vanator. Daca da, cate caprioare ai impuscat? Este real ca in momentul inceperii scandalului cu Burcea, Chifa si Tomoioaga mancai cot la cot cu ei caprioara ("ied") la separeul VIP?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 07 Iun 2007, 17:45

Malin ,iti comfirm eu ca am fost invitati de Liviu Tomoioaga la masa atit membrii APR cit si citva dintre organizatori .
La acea masa am fost deopotriva Gyorg,Dinu Stefan si cu mine de la APR cit si Berti,Petre,Misu ,Cristi A. si altii pe care nu-i cunosc ,toti fiind martori la "crizele de personalitate" facute de asociatul lui Burcea(nu-i cunosc numele) cind a avut comfirmarea de la GYORG ca el e cel ce a dat tel. la paznicul de vinatoare.
Toti am ramas uimiti de un asa comportament si am parasit masa pe motiv ca mergem sa vedem meciul.
Ca organizatorii nu au stiut de eveniment nu este adevarat ,dar sunt sigur ca fiecare dintre cei ce am participat la scena am ramas cu un gust amar.Nu e nevoie de polemica pe aceasta tema dar nici nu ar fi bine ca pe viitor sa fim tratati astfel de catre marii "patroni"de balti.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 07 Iun 2007, 17:59

Dupa cum bine stim cu totii etapa are un staff de organizare. Daca cei de la Anglers XXI sunt frati cu infractorii, atunci de ce nu au luat atitudine membrii APR prezenti la scena aceea de neorealism italian? De ce nu au luat o hotarare impreuna cu directorul de concurs sau cel putin cu seful arbitrilor? In timp util. Asta ar fi evitat acuzele de acum. Pacat ca s-a intamplat asa ceva, pacat de reactia lui Gyorg.

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 07 Iun 2007, 18:06

Vali, adevarul e ca in afara de faptul ca am plecat toti de la masa dupa scandalul cu pricina, nu am stiut - si nici acum nu stiu - cum sa reactionez, ce sa fac...
Am stat de vorba si cu Gyorg in seara aia, i-am spus ca il sustin total si sa ne spuna daca crede ca putem face ceva. Raspunsul lui a fost ca momentan nu mai facem nimic, ca sa nu stricam concursul, dar ca de luni incolo o sa se ocupe el ca "lucrurile sa nu ramana asa" (lucru pe care i l-a spus direct si dlui Burcea). Adevarul e ca trebuie tinut cont si de faptul ca nu toti avem prieteni gata oricand sa trimita echipe de interventie care sa ne pazeasca.
Oricum, consider ca discutiile si mai ales polemicile pe aceasta tema sunt absolut aberante.
Sper ca Gyorg sa aiba intr-adevar puterea sa faca ceva... mai mult decat sa-i jigneasca pe altii pe forumuri. Si ar fi cu atat mai laudabil daca ar face acest lucru in liniste, nu batandu-se cu pumnii in piept dupa modelul Gigi Becali.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 07 Iun 2007, 18:10

1. Nu stiu ce vrea Gyorg sa zica din asocierea Gostilele/caprioara/AVP, cert este ca revista a a contribuit din plin la promovarea imaginii baltii, pe bani sau moca e irelevant. Cert e ca nu merita, iar acum merita de mii de ori mai putin!
Vedem cum va sta de acum incolo treaba (apropo de atitudine si de presa = a tzaspea putere in stat).

Daca "stapanul salailor" (citat AVP) devine sau nu si "stapanul fripturilor de capra" este un lucru despre care nu mai vreau sa citesc din revista AVP.

2. Vreau sa vad cine mai organizeaza "masterul de pe Gostilele", pe ce balta ( :D ) si in ce conditii ai acces pe proprietatea d-lui patron in mansele 1,2 sau 3, cum tre sa fii imbracat si cum tre sa saluti. "saru-mana conasule" ar fi de ajuns?

3. Sunt curios cat din taxa de concurs s-a achitat pentru balta, pentru a face o comparatie cu cat s/a platit la Valea Argovei pentru un cu totul alt fel de ospitalitate. Sunt convins ca ar fi relevant pentru o discutie de genul Gostilele - aceasta Mecca a pescarilor de rapitori.

Ar mai fi si altele de zis... o sa revin
near the beer

Închis