gostilele

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 09 Iun 2007, 09:52

Ceea ce s-a intamplat la Gostilele este un act de o gravitate extraordinara. Hacuirea caprioarei trebuia sa duca imediat la boicotarea concursului de catre toti participantii. Gyorg si Ovidiu 14 au procedat foarte bine si au dat dovada de foarte mul curaj si responsabilitate. Sa intrebi doar "ce-i de facut acum" NU ESTE O ATITUDINE, ESTE O SOVAIALA. In fata unor asemenea acte de cruzime nu ai nevoie sa-ti spuna nimeni ce sa faci, simti tu, singur!
AVP nu are nevoie de critica si de acuzatii, deoarece din modul cum vor prezenta situatia de la GOSTILE cititorii isi pot da seama daca mai tare este ATITUDINEA sau afacerea...
Pentru mine, ATITUDINE este boicotarea pentru vecie a acestui lac! Patronul respectiv este o rusine pentru ideea de concurs sportiv. Sunt sigur ca cei de la AVP vor face un topic prin care vor cere parerea concurentilor Turneului AVP despre renuntarea la Gostile si chiar vor inainta propunerea in sensul acesta. O proprietate unde sunt macelarite animale si sunt injurate femei nu poate sa se bucure de prezenta participantilor la un concurs. Ce mai urmeaza, sa bata copii?!? Sa scuipe batrani?!? Oricum, au scuipat pe obrajul concursului.
Ptr. 13 si 14: Asa se intampla in viata... Sunt mai multi lasi decat curajosi, insa indiferent de spatiul in care traiesc, curajosii culeg adevaratele laude si admiratia, chiar si din partea celor ce isi bat joc de ei, insa acestia nu o arata si de aici pleaca invidia :wink: Un astfel de act de curaj ii pune implicit in inferioritate pe unii. Care se simt. 8)

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 09 Iun 2007, 10:50

Doar pentru ca o saptamana am fost in delegatie nu am reusit nici sa citesc si nici sa postez in acest topic
pt elucidarea unor "dileme"


Nu am participat la acea masa de protocol , cum place unor mafalda sa zgandare pt ca nu am dorit ,motivele imi apartin nu sunt obligat sa dau explicatii.
nu am fost agresat de nici un fel iar iesirea mea alaturi de gyorg din curte dupa incident a fost hotarare personala pe care din nou nu sunt obligat sa o explic celor ce duc in hilar si derizoriu o atitudine normala .
tin sa-i aduc aminte lui Mihai sofonea un singur cuvant spus de el ...."boicot".....
Mihai ma opresc sa nu tulburam apele aiurea , ai purtat o discutie cu mine si ti-am spus la acel moment care ar trebui sa fie dupa parerea mea pozitia .
trec peste mishtoul ieftin ca mi-ar fi fost nu stiu cum sa dorm in acea seara ....e ieftin si neavenit aspectul nu merita mai multa atentie .
Comentariile tendentioase ale unora care nici macar spectatori nu au fost la aceasta etapa nu merita nici citite nici comentate .
deasemenea incriminarea unei asociatii intregi pt o atitudine sau alta este infantil.
Vorbim aici de reactia unor persoane si nu a unei asociatii.reducerea unei asociatii la persoane este aceeasi marlanie facuta de prea mult timp ca sa mai aiba importanta sau ca sa mai poata fi luata in serios .
Petre te inflamezi degeaba , intreaba-l si pe Eugen si pe Misu care au fost raspunsurile lor in seara cu pricina .
nimeni nu le-a cerut sa faca ceva cu patronii baltii sau sa ii ia de gat cum s-a sugerat spre a se face dreptate .
A fost doar ideea de a lua atitudine si atat .Nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva iar discutia s-a purtat la modul . prietenesc fara acuze fata de nici un organizator .
Organizatorii au facut eforturi pt desfasurarea acestei etape si nu trebuiesc uitate , aprecieri si respect pt cat au reusit.
Terminati cu APR versus nu stiu ce fantome ca nu faceti decat sa aruncati cu praf in ochii celorlalti spre a nu se observa te miri ce alte aspecte.E iarasi prea ieftin.
Succes in turneu in continuare organizatorilor si pedepsiti pe cei ce au tupeu sa deschida gura sa spuna ce nu li se pare corect .
La stalpul infamiei cu ei ca asa merita daca nu au avut osanalele la ei .
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 09 Iun 2007, 11:30

vinatorule de pesti.viata m-a invatat pina acum,ca atunci cind nu sunt sigur ca detin toate datele sa nu ma arunc in acuze.gata tu ai citit un topic si ai tras concluzia ca trebuia intrerupt concursul,oamenii care au batut sute de km trebuiau trimisi acasa,gaura financiara din buzunarele multora astupata cu pielea caprioarei.nici macar gyorg care a fost in miezul problemei nu a avut asemena pretentie pt ca era evident o aberatie.au omorit o carpioara.ok.regretabil.imi pare rau.dar oare noi citi pesti am omorit?sau numai pt ca pestele nu tipa si nu plinge nu e cazul sa ne para rau ca de o caprioara?
constat pt a n a oara ca in vilcea se detine adevarul absolut.

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 09 Iun 2007, 13:34

udila gabriel scrie:au omorit o carpioara.ok.regretabil.imi pare rau.dar oare noi citi pesti am omorit?sau numai pt ca pestele nu tipa si nu plinge nu e cazul sa ne para rau ca de o caprioara?
da,dar treaba sta in urmatorul fel:

pescuim-eliberam,retinem pesti in limita legii-cu permis=legal
pescuim-aiurea-fara permis=braconaj

vanam-in limita legii si in perioadele stabilite-cu permis=legal
vanam-aiurea-fara permis=braconaj

oricat de ranita sau neranita ar fi fost caprioara,normal ar fi fost sa intervina cineva autorizat si de specialitate sa ia masurarile cuvenite.

eu despre asta vad ca e vorba si nu trebuiesc incurajate deloc astfel de cazuri,parerea mea.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 09 Iun 2007, 16:57

ce sensibili sunt cei din APRapitori ,,,,atii uitat cind dadeati la baboi, ca sa nu spun cum se numeste in APRapitori,,,,,,,,,,,,sarmale!.si japc..! ia uitativa intre minunatii si stimatii membrii,oare nu sunt APRapitori? la baza ..

Coco cu tot sangele tau din instalatie te rog frumos fa si nominalizari la ce spui mai sus


am mai auzit asemenea "declaratii" de prost gust si fara fundament ...baga mare sefu' doar ti-am jicnit balta de suflet cand am avut nesimtirea sa nu stam cu mainile in san



cat despre topic ....mai informeaza-te ....la fel cum nu stii nici varianta "lui 14" ....vezi ca nu APR-ul a deschis acest topic ....
...fiind deschis de un membru A21 , poti deduce ca deschiderea lui nu are nimic cu nici o incercare de a trage A21 in te miri ce chestie mizerabila


astept fundamentarea declaratiei belicoase ...si lista cu cei ce fac ceea ce sustii din APR
poti apela si la fratii tai de suferinta ce au facut aceleasi remarci fara rost
....
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

sofoneamihai
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 01 Noi 2005, 15:20

Mesaj de sofoneamihai » 09 Iun 2007, 21:53

14 tata deduc din postarile tale ca ai avut parte de o delegatie foarte obositoare ! Ai face bine sa te afiliezi unui sindicat care sa-ti apere drepturile in fata patronilor exploatatori ! Jos tirania ! Cred ca raspunsurile si mai ales tonul lor sunt un efect al stresului !
Daca tie dupa 6 pagini de acuze ti se pare ca apele ar fi limpezi nu stiu ce sa cred !
Cred ca inca este multa confuzie (intretinuta !) in jurul evenimentelor iar foarte multi comenteaza sub influenta "surselor" .
Nu stiu cine la acuzat pe Gyorg pt atitudinea vis a vis de raportarea omorarii caprioarei ! Majoritatea l-au si felicitat pt asta ! Atunci pt ce se induce ideea ca asta a deranjat ?
A fost acuzat ca loveste in organizatori si in AVP !
Citez din Gyorg :

"Ceeace s-a intamplat precum si lipsa de reactie a martorilor evenimentului , m-a dezgustat si m-a facut sa-mi schimb impresia despre acesti oameni diferiti , pescari de rapitori. "

"Ganditiva ca pana si organizatori care au fost martori , din care fac parte si oameni de media - ziaristi sau redactori - nu au miscat un deget sau nu si-au exprimat macar dezacordul cu ceeace s-a intamplat, devenind complici. "

"Asta spune multe despre ce tip de oameni avem printre noi si cat de obiectivi sunt acestia cand este vorba de interes personal sau general. "

"Multumesc lui Dumnezeu ca am destui prieteni care imi sunt aproape si au trebuit sa sune multe persoane ca ceeace s-a intamplat sa nu degenreze intr-un scandal monstru , acesti oameni fiind dispusi sa-mi aplice o corectie pentru "praduiala" pe care am facut-o. Chiar a existat un prieten care dorea sa-mi trimita echipa de la Bronic sa ma pazesca pe timpul nopti ! "

14 sa inteleg ca asta e o atitudine neagresiva ?

Ce nu inteleg e cum nimeni dar absolut nimeni nu sesizeaza PENIBILUL situatiei !

Totul ar fi fost OK ! Gyorg erou ! Asta pana seara ! De aici intervine PENIBILUL situatiei !

Bai tata cati din cei care a-ti postat stiti in ce context a fost expulzat Gyorg ! Pai sa va zic io ! Eram pe terasa la MASA PATRONILOR baltii cca 10-12 persoane ! Nu s-a simtit nimeni jignit de companie inclusiv Gyorg !
Gyorg statea umar la umar cu cel care la dat afara ulterior si toti ne cinsteam de zor fara probleme ! Totul a fost perfect pana cand a venit vorba de incident si Gyorg a zis ca el a reclamat incidentul ! Abia atunci a inceput suierul ! Acu nici mie nu mi-a placut reactia celui care la dat afara pe Gyorg ( am si plecat de la masa !)... da si sa te trezesti la masa ciocnind de zor cu cel care ti-a adus politia in curte parca nu-ti pica bine !
Parca se mai schimba viziunea roza !
14 cei drept baiat dastept nu a venit la "protocol" ( avea motivele sale pe care ... evident nu este obligat sa ni le impartaseasca ) ... deci jos palaria ! Da erou , erou tata ... ce cauta in compania infamilor , bestiilor si ucigasilor de patroni de pe Gostilele ! Spre deosebire de foarte multi de la masa Gyorg era constient de ... statutul sau in momentul acela la acea masa !
Acu macar putem comenta mai la concret evenimentele !

Insist nimeni si nimic nu scuza gestul trogloditului care a luat gatul caprioarei si nimeni nu cred ca dezaproba atitudinea lui Gyorg vis a vis de eveniment ! Da dupa ? Ca e si dupa tata din pacate ! ... si poate si de aia nu e Germania la noi Stefane !


Apropo ... a doua zi oricum s-a cazut la pace fara "garda" ... sssst ( ca la Romania !) ... si poate si de aia nu e Germania la noi Stefane !

... da noi si AVP(care fie vorba intre noi nu a avut nici in clin nici in maneca cu incidentul ... da de sunt buni la gramada ca lumea nu prea stie ce a fost ) suntem de **** domne ca nu luam atitudine cand (repet ) nici o asociatie nu a avut nici un punct de vedere oficial !

PS Astept cu deosebit interes reactia unuia din cei mai fini si vehementi ( sper si obiectiv) observatori !






"

sofoneamihai
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 01 Noi 2005, 15:20

Mesaj de sofoneamihai » 09 Iun 2007, 21:59

Poate nu intamplator Vali Stratonov a avut cea mai decenta atitudine fata de incident ! Vezi ca te perii omoloage !

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 09 Iun 2007, 22:53

haolo Mihai la cat ai uzat de tine ....nu te simti obosit tatuk? ca daca te intreb despe post.... mai deschidem fo zece threaduri... :lol:
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

sofoneamihai
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 01 Noi 2005, 15:20

Mesaj de sofoneamihai » 10 Iun 2007, 00:08

O dai cotita ?

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 10 Iun 2007, 07:36

petre - BerTi scrie:Gyorg, nici tu nu ai o pozitie corecta.
Cand te-am intrebat in seara aia daca e cazul sa facem ceva ai spus ca nu, ca o sa rezolvi tu de luni incolo, ca sa nu facem mare tam-tam. Acum vii si lovesti in cine apuci, ca tu esti singurul... ca organizatorii, ca etc...
Din punctul meu de vedere te comporti exact ca un adolescent care se preface ca se sinucide ca sa-si impresioneze iubita... si chiar e pacat de atitudinea ta de atunci...
Petre, am asteptat ca cel care v-a atras atentia ti-a raspuns:
ovidiu14 scrie:Petre te inflamezi degeaba , intreaba-l si pe Eugen si pe Misu care au fost raspunsurile lor in seara cu pricina .
nimeni nu le-a cerut sa faca ceva cu patronii baltii sau sa ii ia de gat cum s-a sugerat spre a se face dreptate .
A fost doar ideea de a lua atitudine si atat .Nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva iar discutia s-a purtat la modul . prietenesc fara acuze fata de nici un organizator .
Organizatorii au facut eforturi pt desfasurarea acestei etape si nu trebuiesc uitate , aprecieri si respect pt cat au reusit.
hai sa nu incercam sa ne ascudem ca n-am stiut.
ceeace ti-am zis ca se va rezolva luni era chiar sesizarea catre politie.

Misu,
fi corect pana la capat si spune ca la cina cea de taina eu nu am stat "umar la umar" la masa cu nici unul dintre proprietari , ulterior a aparut respectivul cu "apropoul" adresat direct catre noi, cum ca unul dintre participanti a sunat la paznicul de vanatoare ... am recunoscut direct ca eu am sunat (mai ales ca era cu bataie lunga ) pentru ca nu imi este frica de nimeni si de nimic, decat de Dumnezeu.
nu incerca sa sugerezi ca oarecare complicitate cu acesta participare , cei care au fost prezenti (Stefan Dinu , Mihaela Dinu, Rosu Razvan) pot confirma ca Liviu a venit de doua ori la noi sa ne ia pe sus . Respectul pentru el m-a indemnat dar la masa nu era nici unul dintre proprietari , nici macar nu l-am cunoscut pana in aceea seara !
cum adica "care ti-a adus politia in casa" , pai daca iti casapea tie vre-un animal si sesizai la politie evenimentul , cum se cheama asta tata ? praduiala ?

Pana sa apara acest post (nedeschis de catre v-reunul dintre noi ) am astept zile intregi ca cei care au fost implicati , cei care au scris articolul de pe pescarul.com , sa zica ceva despre incident , sa condamne invre-un fel ceece s-a intamplat :evil: , sa se dezica de eveniment .... nimic

nu dorim decat sa intelega toata lumea ca un loc (nici numele nu vreau sa-l mai pronunt) nu mai trebuie frecventat sau organizat vre-un concurs.

Tu spui ca decizia de a organiza vre-un concurs pe aceea balta va apartine ,......,ok este treaba voastra dar tinand cont de ceece s-a intamplat si lipsa de reactie nu face decat sa confirme ca ignorati , automat acceptati crima petrecuta.

intradevar revista AVP saraca a fost paralela - prinsa la gramada- tinand cont ca este o revista numai de pescuit (si nu are nici o treaba cu vanatoarea) , la un eveniment la care participa nici macar nu trebuie sa-i intereseze ca o caprioara a fost omorata , posteaza un articol dupa cateva zile si tace chitic . Mai mult decat atat , vine un reprezentant aici si da din top : "acei patroni care au bani sa cumpere si o zebra" , pai insemna ca stiu ei ceva ...... dar ramane de vazut articolul lor ...(ca oricum nu ramane asa) :evil:
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Închis