FRPS invita cluburile sportive la dialog

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

FRPS invita cluburile sportive la dialog

Mesaj de apsalba » 16 Apr 2011, 15:57

16.04.2011


CĂTRE,
CLUBURILE SPORTIVE

Prin prezenta, avem deosebita plăcere de a vă aduce la cunoştiinţă că, începand cu data de 04.03.2011, fiinţează FEDERAŢIA ROMANĂ DE PESCUIT SPORTIV la crap, staţionar, răpitori, muscă artificială, pescuit marin şi casting ( F.R.P.S.) , înfiinţată în baza prevederilor Legii 69/2000 legea sportului, a O.G. 26/2000 privind asociaţiile şi fundaţiile.
Astfel, prin incheierea nr. 17/CC/F/2011, din 04.03.2011 a TRIBUNALULUI ALBA a fost încuviintată de către instanţa de judecată acordarea personalităţii juridice a federaţiei ca persoană juridică de drept privat, de utilitate publică, fără scop lucrativ, autonomă, neguvernamentală şi neutră din punct de vedere politic, religios şi etnic, pe baza avizului expres la Autoritătii Naţionale pentru Tineret şi Sport din cadrul Ministerului Tineretului şi Sportului nr. 1 din data de 25.02.2011.
Avand în vedere prevederile legale în materie, F.R.P.S. este singura autoritate în domeiul pescuitului sportiv, ca ramură de sport, conform art.36 alin. 1 din Legea 69/2000. Printre atribuţiile stabilite de lege, se numără, conform art. 37 alin. 1 lit. b) din Legea 69/2000, organizarea, conducere, controlul si supravegherea activităţilor şi competiţiilor sportive oficiale la nivel naţional, în baza statutelor si regulamentelor adoptate şi conform art.37 alin. 2), asigură reprezentarea României în competiţiile sportive şi în organismele internaţionale la care sunt afiliate.
Dat fiind această stare de fapt, vă solicităm respectos să daţi curs pe această cale INVITAŢIEI de a participa la CONSFĂTUIREA PESCARILOR SPORTIVI ce va avea loc în data de 14 mai 2011 la Alba Iulia, sala de Sedinte a Consiliului Judetean Alba, începand cu ora 10.00 . Consfătuirea va fi organizată de FEDERAŢIA ROMANĂ DE PESCUIT SPORTIV la crap, staţionar, răpitori, muscă artificială, pescuit marin şi casting sub autoritatea Ministerului Tineretului şi Sportului prin Autoritătea Naţională pentru Tineret şi Sport.
Conferinţa va avea ca subiect de dezbatere, urmatoarele:

1. Prezentarea statutului, regulamentului de organizare şi functionare, regulamentului intern, organelor de conducere şi comisiilor şi colegiilor F.R.P.S.;
2. Prezentarea legislaţiei în domeniu, condiţii de afiliere pentru cluburile sportive, condiţii pentru participarea la compeţiile naţionale organizate de F.R.P.S.;
3. Prezentarea calendarului competiţional 2012, pe discipline și propunerea federatiei privind selectarea sportivilor in vederea participării la Competițiile internationale pe anul 2011;
4. Stabilirea modalităţii de reprezentare a Romaniei la competiţiile internaţionale în anul 2012;
5. Prezentarea strategiei de dezvoltare a acestei ramuri sportive în urmatorii 4 ani;
6. Dezbateri, luari de cuvant;

În speranţa că doriţi dezvoltarea acestei ramuri de sport şi depăşirea nivelului actual de reprezentare, organizare şi finanţare a pescuitului sportiv credem că reuniunea prezintă interes si în consecinţă, vă aşteptăm.
Menţionăm că, fiecare club sportiv ( deţinător de certificat de identitate sportivă )poate fi reprezentat pe baza de mandat din partea adunării generale, de către o singură persoană (președinte sau o persoană desemnată de acesta). Dat fiind faptul ca prezenta conferinţă va beneficia de interesul unui numar considerabil de persoane ( pescari sportivi ) care din cvasimotive nu sunt organizaţi într-una din formele legale de asociere sau nu şi-au definitivat activităţile de obţinere a personalităţii juridice sau autorizare, pot participa ca persoane fizice sau mandanţi ai unor forme asociative şi aceştia.
Confirmarea prezenţei la CONSFĂTUIREA PESCARILOR SPORTIVI se face pe baza documentelor menţionate mai sus sau a actelor de identitate, la numărul de tel/fax0358818795sau la adresa de e-mailoffice@frpsc.ro. Aceasta este necesar întrucat numărul locurilor disponibile este de circa 100.
Cu stimă şi deosebită consideraţie.

Secretar General Preşedinte,
BOLBOACĂ CIPRIAN POPESCU ŞTEFAN

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 16 Apr 2011, 16:49

si banii cand vin?
stii de care bani vorbesc? :arrow: "cand va puneti de acord donez si eu zece milioane" (intre timp s-a ajuns la leul greu: zece milioane = o mie lei noi)
OROARE SI CURAJ ....

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 16 Apr 2011, 17:13

De ce nu scrii pe forumul federatiei tale, mai HOTOMANULE?
Nu de alta dar vei vedea citi te injura.....ca mine!!!!!!

ococi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 194
Membru din: 25 Oct 2005, 20:14

Re: FRPS invita cluburile sportive la dialog

Mesaj de ococi » 16 Apr 2011, 17:14

apsalba scrie:16.04.2011


CĂTRE,
CLUBURILE SPORTIVE

Dat fiind această stare de fapt, vă solicităm respectos să daţi curs pe această cale INVITAŢIEI de a participa la CONSFĂTUIREA PESCARILOR SPORTIVI ce va avea loc în data de 14 mai 2011 la Alba Iulia, sala de Sedinte a Consiliului Judetean Alba, începand cu ora 10.00 . Consfătuirea va fi organizată de FEDERAŢIA ROMANĂ DE PESCUIT SPORTIV la crap, staţionar, răpitori, muscă artificială, pescuit marin şi casting sub autoritatea Ministerului Tineretului şi Sportului prin Autoritătea Naţională pentru Tineret şi Sport.
Conferinţa va avea ca subiect de dezbatere, urmatoarele:

Confirmarea prezenţei la CONSFĂTUIREA PESCARILOR SPORTIVI se face pe baza documentelor menţionate mai sus

Cu stimă şi deosebită consideraţie.

Secretar General Preşedinte,
BOLBOACĂ CIPRIAN POPESCU ŞTEFAN
Din anunt nu este foarte clar: cluburile sportive sunt invitate la CONSFĂTUIRE sau la Conferinta Federatiei pt care au fost anuntate punctele de pe agenda de zi?
The pure and simple truth is rarely pure and never simple.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Apr 2011, 07:41

http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... &start=890


Dom capitan ,cum ramine cu plata in totalitate a premiilor???S-au dat si restul de premii??Ca altfel nu-i de bine,zau,iote ce zic unii p-aici...si asta ca si aviz amatorilor de "schimbari",sau mai bine zis pt cei care au naivitatea de a crede ca "schimbare",este sinonim cu "progres"...

http://pescuitbihor.forumgratuit.ro/t94 ... a-baracuda

Cica lupul isi schimba parul da naravul ,ba...Acu ca-i la moda ,a imbracat "blanita "de oaie si invita la "dialog" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 25 Apr 2011, 09:02

Nu stiu daca mai tineti minte. Cu ceva timp in urma va avertizasem asupra acestui individ, Popescu Stefan, fost presedinte pe la APS Alba. Cineva mi-l dadea de exemplu de urmat cu Federatia aia a lui, pe care el a inventat-o, sustinut de cateva asociatii marunte, ai caror membrii incap cu totii intr-un autobuz. Dar facand larma, sunt vazuti de catre autoritati ca fiind reprezentativi pt. toti pescarii din tara... Vad ca acum incepeti sa va lamuriti singuri...
Si, atentie, individul continua sa se considere reprezentantul pescarilor sportivi din Romania. Ia parte la intalniri cu Guvernul, cu comisiile parlamentare care se ocupa de legislatia in domeniu, etc., vorbind in numele p Re: F.N.P.S.R si cupa Baracuda !!!
Musti la data de Mar 5 Oct 2010 - 8:50
Legea asta imbecila de acum este "rodul" mintii acestui individ. Asa se face ca apele au ramas ale nimanui. Nu le mai pazaste nimeni, cei care o faceau pe vremuri pierzandu-si dreptul de control. El fiind un escroc notoriu pe meleagurile lui. Ca o paranteza, omul a constituit o asociatie de pescari, APS Alba, a incantat membrii cotizanti cu ideea ca le va face o balta de pescuit proprie asociatiei, s-a apucat de excavatii, dupa care a vandut pietrisul prin firma lui... De fapt omul si-a deschis balastiera pe banii contribuabililor... Luat la intrebari de membri asociatiei, raspunsul lui candid a fost ca trebuia cineva sa se ocupe de transportul materialului rezultat din "constructia" baltii de pescuit... Le facuse un bine... Oamenii mai injura si acum, mai ales ca pe balta lui peste nu se prea prinde...
Omul are o indemanare in a folosi legislatia noastra schioapa, fiind el jurist sau avocat, daca bine am inteles, si n-ar fi mare lucru sa ne trezim in fata faptului implinit... Popescu, Presedintele tuturor pescarilor... .


Esti un excroc cunoscut... mai FFFFFFFFFFFFF... nu mai FFFFURA:

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 25 Apr 2011, 09:28

jhonny scrie:Nu stiu daca mai tineti minte. Cu ceva timp in urma va avertizasem asupra acestui individ, Popescu Stefan, fost presedinte pe la APS Alba. Cineva mi-l dadea de exemplu de urmat cu Federatia aia a lui, pe care el a inventat-o, sustinut de cateva asociatii marunte, ai caror membrii incap cu totii intr-un autobuz. Dar facand larma, sunt vazuti de catre autoritati ca fiind reprezentativi pt. toti pescarii din tara... Vad ca acum incepeti sa va lamuriti singuri...
Si, atentie, individul continua sa se considere reprezentantul pescarilor sportivi din Romania. Ia parte la intalniri cu Guvernul, cu comisiile parlamentare care se ocupa de legislatia in domeniu, etc., vorbind in numele p Re: F.N.P.S.R si cupa Baracuda !!!
Musti la data de Mar 5 Oct 2010 - 8:50
Legea asta imbecila de acum este "rodul" mintii acestui individ. Asa se face ca apele au ramas ale nimanui. Nu le mai pazaste nimeni, cei care o faceau pe vremuri pierzandu-si dreptul de control. El fiind un escroc notoriu pe meleagurile lui. Ca o paranteza, omul a constituit o asociatie de pescari, APS Alba, a incantat membrii cotizanti cu ideea ca le va face o balta de pescuit proprie asociatiei, s-a apucat de excavatii, dupa care a vandut pietrisul prin firma lui... De fapt omul si-a deschis balastiera pe banii contribuabililor... Luat la intrebari de membri asociatiei, raspunsul lui candid a fost ca trebuia cineva sa se ocupe de transportul materialului rezultat din "constructia" baltii de pescuit... Le facuse un bine... Oamenii mai injura si acum, mai ales ca pe balta lui peste nu se prea prinde...
Omul are o indemanare in a folosi legislatia noastra schioapa, fiind el jurist sau avocat, daca bine am inteles, si n-ar fi mare lucru sa ne trezim in fata faptului implinit... Popescu, Presedintele tuturor pescarilor... .


Esti un excroc cunoscut... mai FFFFFFFFFFFFF... nu mai FFFFURA:
Eu din comentariul asta inteleg ca aveti toate motivele sa va afiliati federatiei si sa il dati jos de acolo. Daca nu aveti de gand sa faceti asta, nu va mai plangeti. :oops:
Pana atunci, el ramane intr-adevar reprezentatul pescarilor, cu sau fara voia noastra.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 25 Apr 2011, 11:27

....Adriane ,nimeni nu se plinge.Tu esti ala de plingi ca nu vedem ce "schimbare",ne pregateste "binefacatorul"pescarilor.Ca te "reprezinta"pe tine personal,ii problema ta.Pe mine nu ma reprezinta si te rog nu concluziona asta in numele meu...O sa mai vezi tu ce multumit o sa fii,cind la initiativa "binefacatorului" tau,o sa platesti taxa pe fiecare gura de aer respirat pe malul apei ,tu si insotitorii tai..sau alte bazaconii inventate de F.F.F.,pentru sustinerea financiara a magaoaiei pe care a creat-o...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 25 Apr 2011, 11:36

semlecangheorghe scrie:....Adriane ,nimeni nu se plinge.Tu esti ala de plingi ca nu vedem ce "schimbare",ne pregateste "binefacatorul"pescarilor.Ca te "reprezinta"pe tine personal,ii problema ta.Pe mine nu ma reprezinta si te rog nu concluziona asta in numele meu...O sa mai vezi tu ce multumit o sa fii,cind la initiativa "binefacatorului" tau,o sa platesti taxa pe fiecare gura de aer respirat pe malul apei ,tu si insotitorii tai..sau alte bazaconii inventate de F.F.F.,pentru sustinerea financiara a magaoaiei pe care a creat-o...
Eu nu ma plang. Cat despre afirmatia ta, permite-mi sa te contrazic, si eventual da-mi voie te rog sa iti dau un exemplu pentru asta: presedintele tarii, Basescu, te reprezinta chiar daca l-ai votat sau nu. Cam asta e si in situatia de fata.
Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar prefer schimbarea. Daca pentru a avea peste in ape, curatenie pe maluri si mai stiu eu ce, trebuie sa platesc atat eu cat si insotitorii mei fiecare gura de aer, atunci asta este un pret acceptabil.
Urmeaza sa vedem ce se va intampla, dar situatia de pana acum clar nu mai paote continua.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 25 Apr 2011, 12:24

T.Adrian scrie: Daca pentru a avea peste in ape, curatenie pe maluri si mai stiu eu ce, trebuie sa platesc atat eu cat si insotitorii mei fiecare gura de aer
De platit , ai platit si pana acum , pentru aceleasi servicii .

Scrie răspuns