Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de Gyorg » 25 Ian 2013, 03:30

total de acord cu SF!
in partea a doua ne-am apropiat de personaje, dar initial trebuie prezentare si trezirea interesului cu imagini si montaje spectaculoase.
intradevar ca trebuie imbuntatit, dar dati-ne putina intelegere, suntem la prima experienta de acest gen, iar in cazul in care s-ar gasi o solutie de a dezvolt acest proiect, va sigur ca vor fi imbunatatiri majore.

Apropo de ce zicea SF, in urmatoarea etapa - la salau - m-am gandit, datorita limitarii spectacolului creat de pescuitul la salau (comparativ cu stiuca), ca intr-o pauza, pana la aflarea rezultatelor finale, sa introducem imagini/interviu cu una dintre sotiile si copii unuia dintre concurenti care la acel moment se situa foarte bine in clasament. Automat, telespectatorul intra in viata unei familii implicate in acest tip de concurs. Si asta deoarece toata familia resimte implicarea si sacrificiile unui parinte, transmitind emotii sau sentimente pe ecran.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de Gyorg » 25 Ian 2013, 03:34

zavera scrie:Minunat film. Doamne, cat mi-aş dori să ajung şi eu ca oamenii aceia !
Mulţumesc, domnule Gyorg !
Vedeti, asta este si idea.. tipul acesta de mediatizare pot ridica numarul de concurent sau trecerea de la OPEN la MASTER. Sa fi printre aceia pe care-i simpatizezi, iubesti sau "urasti".

Din pacate nimeni nu poate fi acuzat de faptul ca nu avem asa ceva. Cine vede per ansamblu, economico/social, realizeaza ca ne invartim in jurul cozi cu slabe sanse in perspectiva imediata.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

peavey
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 15 Aug 2012, 19:22

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de peavey » 25 Ian 2013, 10:31

Felicitari in primul rand pt filmul realizat,este cu totul si cu totul altceva fata de ce
s-a mai incercat pana acum...In ceea ce priveste spusele lui SF sunt intru-totul de acord cu el.
Dar atata timp cat cercul acesta al pescarilor de spinning de competitie va fi unul foarte
putin permisibil pt noi pescarii de rand(si ma refer aici la tehnici,naluci,stiluri samd)
nu cred,indiferent de natura si calitatea filmarii ca vom capata acea emotie de care vorbea
SF...In majoritatea filmarilor cu pescarii profi abia li se smulge un cuvant din gura iar
cand vine vorba de naluci sau intrebarea " La ce ai prins?" totul s-a terminat...Priviri in
pamant,in gol,aaaa sa vezi caaaa...Ok,bun...Nu zic ca nu trebuie sa existe secrete,doamne
fereste...Dar atata timp cat tu,care ar trebui sa fi pt mine un idol(sau macar un profesor)
nu ma poti face sa-mi doresc mai mult,sa ajung la nivelul tau sau chiar sa te intrec,nu-mi
transmiti acea emotie si dorinta de-a fi mai bun, totul este in zadar...De cate ori n-ati
ramas cu impresia amara si dezamagiti de discutia cu un campion care nu v-a impartasit
nimic,ati simtit ca va evita? De cate ori nu ati ramas cu impresia ca atunci cand sunt emisiuni depre si cu oameni
din,sa zic, Masterul competitional parca ma uitam la emisiuni despre Loja Masonica sau ceva
secte-totul un mare secret...Poate Gyorg-si spun asta caci am avut ocazia sa-l cunosc
personal-sa mai fi incercat ceva,sa dea din casa cum se spune...In rest...Ok,uite bai nene
vobleru,lingurita sau guma asta...Am prins cu ea acolo...Eu sunt pescar profi,tu esti un
amator,dovedeste ca poti mai mult de atat...Atunci cand se va intampla asta lucrurile se
vor schimba si fenomenul va capata o mult mai mare amploare...Pana atunci,pt mine unul,este
un circuit inchis si atat...Punct.Oricum nu stiu daca s-a mai discutat pe aici si poate
Gyorg sa fie receptiv la asa ceva dar nu ar strica sa se gandeasca cineva la o scoala de
spinnning...Cu profesori din Liga intai,platiti,cursuri platite dar nu cu preturi de porc
si eu zic ca vor avea ceva clienti(elevi).Eu unul as fi printre ei cu siguranta...Stiu ca in vremurile de rahat pe care le traim nu se mai incumeta nimeni sa mai riste asa ceva dar nu va dura la nesfarsit...Dar trebuie,intr-un fel sau altul,sa se castige noi adepti,copii,adolescenti,oameni in general care sa duca steagul mai departe...Altfel,imi imginez peste 20-30 se ani cum vor arata aceeasi Berti,Gyorg,Paco,Boanta etc,cu parul si barbile albe,luptandu-se din rasputeri sa prinda una bucata stiuca declarata monument al naturii in viata,in incinta la Periprava...Trist dar acolo ne indreptam...Sper sa ma insel...Vorba lui Schumacher in Operatiunea Monstru:"Odata,ai sa intelegi...Ma tem sa nu fie prea tarziu...".
Doua lucruri ma alina si ma vindeca de boala
Damigeana cand e plina si mandruta cand e goala...

liviu_v
senior
senior
Mesaje: 313
Membru din: 18 Aug 2004, 10:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de liviu_v » 25 Ian 2013, 11:23

O scoala de spinning de competitie este o idee foarte buna ce cred ca se poate realiza foarte usor si gartis ..nu pe bani!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de SF » 25 Ian 2013, 12:33

peavey scrie:
Dar atata timp cat cercul acesta al pescarilor de spinning de competitie va fi unul foarte
putin permisibil pt noi pescarii de rand(si ma refer aici la tehnici,naluci,stiluri samd)
nu cred,indiferent de natura si calitatea filmarii ca vom capata acea emotie
Pluteste un fel de zapaceala i-as zice , si nu vreu sa jignesc pe nimeni sau se se simta , deasupra a cea ce este pescuit de competitie .

Nu ai nevoie de investitii in scule maxime si naluci super scumpe , problema is zilele pierdute , si pe care un pescar de rand nu poate sa si le permita , nu cred ca-s multi care sa-si permita atatea zile libere ca sa sustina un campionat national din atatea manse .

Insa mai important , si de-a dreptu ciudat ii cum se interpreteaza sportu asta numit pescuit(chit ca io nu-l vad sport ) . Regulile care dau avantaj unui sau altuia :shock: :shock: , prin modificare a puterii motoarelor , sau dimensiune pestelui si alte magarii din astea , care va spun , is bulshituri :wink:

Parerea mea , se incearca o copie a pescuitului la bass american fara sa se tina cont de specific zonei .
Si conteaza enorm sa prinzi , defapt nu conteaza asta , ci sa nu dai gherla publica , si asta ii tine pe multi acasa sau cu frica de anumite balti , ca nu vine lumea daca se dau gherle .Nu-i cea mai buna viziune asupra concursului , daca mergi gandind ca nu esti suficient de bun , da macar sa prinzi ceva , mai bine te duci la relax .

cristian.onofrei
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 13 Mar 2011, 18:34

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de cristian.onofrei » 25 Ian 2013, 13:22

Cred ca cel mai bine este ca la editiile Open sa vina doi din pescarii cu state vechi in spinning si sa tina o sedinta de 2-3 ore vineri seara (sau chiar sambata) in care sa le povesteasca celor care vor, cate ceva despre pescuitul pestelui tinta din concurs: modalitate de cautare, abordare, tehnici, naluci, etc...
Asta se poate face cu titlu gratuit, eventual cu suportul sponsurului lor si prezentand chiar scule si naluci ale sponsorului.
Toata lumea ar avea de castigat:
- cei noi, pentru ca vor afla cu siguranta mai multe decat stiu la acel moment;
- sponsorul, pentru ca i se prezinta produsele. Sa fim seriosi, majoritatea ne-am luat primele scule la sfatul unui pescar bun.
- si nu in ultimul rand sportivii in cauza. Stima, respectul si multumirile celor care vor sa-i asculte.
Cred ca s-ar simti mai in largul lor aceia care cred ca n-au sanse.
Rabdarea este amara, dar fructele ei sunt dulci.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Filmul CNS 2012 - Etlauapa 1 Periprava

Mesaj de marcel gheorghita » 25 Ian 2013, 17:59

Peavey - filmul se vrea o prezentare a fenomenului, emotiile nu se transmit, emotiile trebuie sa le traiesti. Ca sa intelegi mai bine ca nu e un grup inchis, format numai din meseriasi, iti povestesc cum am inceput eu : la primele concursuri din Liga, aveam o ruseasca cu vasle, si o singura lanseta, nu pescuisem niciodata la salau...am schimbat barca, mi-am luat motor electric, s-au bagat termicele, ajungeam printre ultimii, mi-am luat si termic...mi-am mai luat lansete, naluci, alte maruntisuri ... asta e progresul...insa consider eu ca castigul meu cel mai mare e ca am pescuit alaturi de pescari formidabili, de la care am reusit sa "fur" unele lucruri, pe care singur nu ai cum sa le inveti. Asta a fost scopul meu: sa pescuiesc pe ape in care altfel nu mi-as permite sa pescuiesc, sa prind pesti de talie mari, care, in mod normal nu-i pot prinde pe apele noastre, si, iti spun sincer, daca nu esti un ciudat, iti faci repede multi prieteni, pe care abia astepti sa-i vezi la urmatorul concurs. Daca vrei cu adevarat, poti face efortul de a participa macar la 2 etape (una singura cred ca nu e de ajuns pentru a simti concursul), si ai sa vezi ca chiar se merita....

cristian.onofrei
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 13 Mar 2011, 18:34

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de cristian.onofrei » 25 Ian 2013, 19:52

Peavey,
Ca sa n-o lungim mai mult off-topic, te invit aici:
http://www.rapitori.ro/forum/sa-vin-sau ... 23816.html
Rabdarea este amara, dar fructele ei sunt dulci.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de vali stratonov » 26 Ian 2013, 13:10

Masterul competitional parca ma uitam la emisiuni despre Loja Masonica sau ceva
secte-totul un mare secret...Poate Gyorg-si spun asta caci am avut ocazia sa-l cunosc
personal-sa mai fi incercat ceva,sa dea din casa cum se spune...In rest
Domnule coleg ' sa stii ca la rindul lui si Gyorg a "luat" lectii de la altii....cum fiecare dintre noi a facut-o cindva .

"Secretele" pescuitului la biban le-a primit Gyorg de la Paco (ion dumitru) pe lacul de la Gilau prin 2007 .....iar in ceea ce priveste "tainele" pescuitul la clean , mi-ar place sa cred ca le-a dobindit de la mine :roll: in zecile de ore petrecute impreuna de mute ori din aceasi barca pe Belis , Tarnita sau Gilau cam in aceasi perioada ....e foarte adevarat, erau alte vremuri in care prietenia intre concurenti era mult mai puternica si mult mai importanta decit acum.

Ulterior au aparut cluburile si aproape instantaneu si "interesele de club" ,de grup , etc .....astfel a inceput sa se strice "jucaria". :oops: :oops: :oops:

Ceeea ce se intimpla azi este doar o conseciinta a proastei gestionari a relatiilor interumane...nu am stiut (noi toti) sa purtam lupta DOAR pe APA , asa cum era normal si incet incet am "exportat-o " pe net , pe tel. si mai grav acasa prin familie .......lucru care a dus la scindarea LRS in cel putin 2 tabere ....tabere care si azi la momentul ZERO al spinningului de competitie incearca sa-si traga "presul" una alteia ...... :wallbash: :wallbash:

Pacat, mare pacat.........
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: Filmul CNS 2012 - Etapa 1 Periprava

Mesaj de Laurentiu Andronic » 26 Ian 2013, 14:44

Dupa mine competitiile astea nu sunt pentru cei care asteapta sa li se dea totul mura in gura ... Cei care vor sa vina in concursuri nu se pot plange ca nu au informatii acum cand exista reviste de specialitate , internetul etc , cand m-am apucat eu de concursuri toate astea erau lipsa . Cei care au ajuns in varf la ora actuala nu au fost din totdeauna la nivelul actual , au plecat de jos au muncit si au investit mult timp si bani si asa au progresat in pescuit . Marea lor majoritate au dat interviuri si au scris articole in care au destainuit din secretele lor de concurs , tehnici , naluci etc.
Inca o chestie : adevarata meserie se fura nu se invata , totul e sa ai ambitie si vii la concurs unde ai foarte multe de invatat .

Scrie răspuns