Federatia lu`Fane

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 10 Feb 2012, 13:34

cezar.ch scrie:
Cristi Y scrie:Zi de doliu pentru popescu si pentru srl-ul lui :twisted: , astazi ANS-ul i-a retras si avizul asa ca escrocule , dute si vezi-ti de balastiera ta caci in curand o pierzi si pe ea !! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Se pare ca este vorba de o DECIZIE ADMINISTRATIVA a ANST, in consonanta cu pozitia exprimata in scris, sub semnatura dnei. Doina Ofelia Melinte, presedinta institutiei (a aparut in facsimil si pe acest forum).

Din cate am auzit, a fost destituita si persoana care a fortat acordarea avizului prealabil, fiind sesizat si DNA-ul, avand in vedere o anumita suspiciune de coruptie.
Se anunta momente interesante !

S-ar putea ca dosarul la care faceti vorbire sa ramana fara obiect !
Ramane de vazut daca actul respectiv, care a produs efecte juridice, mai poate fi revocat de emitent.
Parerea mea este ca procesul respectiv trebuie continuat, chiar daca actul a fost revocat.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Feb 2012, 13:38

Unde isi baga Popescu nasul,nici naiba nu le mai descilceste..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 10 Feb 2012, 13:43

apsalba scrie: Direct de la sursa. S-a amanat pe 24 februarie, la cererea reclamantei. Nu mai trageti sperante desarte! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pregatiti cererile de afiliere. Altfel pescuiti cu bass assassin. Atentie, daca il prindeti sa-l eliberati pentru a nu incalca Conventia privind drepturile anumalelor. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

serios? e, uite ca eu o sa pescuiesc si fara bass assasin ca nu fac partea dintr-un club afiliat, ce vei face? imi vei lua lanseta din mana? cu asemenea atitudine nu faci nimic... din contra...

ramane de vazut cand va avea federatia cis si cand va fi afiliata fips-cips


p.s. cum ramane cu contractul ala de nush cate mii de euro si balta escavata de constructorul autostrazii?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 10 Feb 2012, 13:43

razvan m. scrie:
Nu cred ca am vorbit mai multe aiureli decat tine, musiu Selectioner.
Cum ramane cu finantarea fanteziilor voastre de catre stat, cum ramane cu pescarii care nu vor mai avea griji materiale pentru a participa in competitiile federatie, cum ramane cu organizarea etapelor de catre federatie, cand in regulamentul de organizare se vorbeste tot timpul despre clubul organizator... ??? Si altele, si altele.

Ne-ai demonstrat de prea multe ori ca vorbesti dupa ureche, ca sa vii acuma sa il judeci tu pe altul..
Ce etape bre , tu nu vezi ca nu va mai fi campionat national , cum nu au posibilitati (in speta lipsa sportivi , si stai , ca trebe fise medicale , auleooo :lol: ) lotu va fi format exact ca acum buni ani , cand argatii sefului numeau lotu national , rezultatele de pe vremea aia nu se pot compara cu astea de azi :oops:

In mintea stupida a lui Popescu crede ca poate face performanta fara ca sportivii sa aiba parte de un sparring sanatos , campionatul national cu etapele sale .
Probabil in mintea sa , componentii lotului national se antreneaza de unu singur pe balta , ca si Daniel San cand facea karate la el in odaie dupa o carte cu poze in fata :lol: :lol: , eventual la niste beri cu restu lotului fac schimb de experienta :lol:

Cam pe oriunde te uiti , in orice sport , prezenta unei competii interne puternice aduce rezultate la lot , acuma Popescu , nici sportiv nici pescar , stie ca nu-i asa :lol: , si vrea sa faca performanta cum crede el !
Defapt el nu vrea performanta !

Asta cu lista convocatilor la lot ii o masura disperata , poate dezbina cumva pe undeva , scarbos .

Popescule , mana jos de pe pescuit , jigodie :twisted:

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 10 Feb 2012, 13:46

Art. 48
(1) Revocarea recunoasterii functionarii oricarei structuri sportive este de competenta Agentiei Nationale pentru Sport si se va produce in urmatoarele cazuri:
a) scopul sau obiectul de activitate al structurii sportive respective a devenit ilicit, contrar bunelor moravuri, ordinii publice si sigurantei nationale;
b) structura sportiva, fara a fi autorizata, urmareste un alt scop decat cel pentru care s-a constituit si pe care l-a declarat;

c) deciziile adunarii generale sunt luate cu incalcarea dispozitiilor statutare, actelor constitutive si ale legii;
d) revocarea de drept a recunoasterii functionarii, ca urmare a dizolvarii si lichidarii unei structuri sportive.
(2) Revocarea recunoasterii functionarii unei structuri sportive se face prin ordin al ministrului tineretului si sportului, pe baza constatarilor rezultate din supravegherea si controlul organelor enuntate la art. 46 si are ca efect, dupa caz, suspendarea temporara a Certificatului de identitate sportiva sau radierea din Registrul sportiv a structurii sportive respective.
(3) Impotriva ordinului de revocare a recunoasterii functionarii unei structuri sportive, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. d), cel care se considera nedreptatit se poate adresa instantei de judecata in termen de 30 de zile.
(4) De la data declansarii actiunii de atac mentionate la alin.
(3) si pana la pronuntarea hotararii definitive a instantei de judecata ordinul de suspendare temporara a Certificatului de identitate sportiva sau de revocare a structurii sportive in cauza se suspenda.
(5) In cazul prevazut la alin. (1) lit. a) Ministerul Tineretului si Sportului sesizeaza instanta competenta, in vederea pierderii personalitatii juridice a structurii sportive.

Escroaco , te incadrezi perfect la alin 1 a si b :lol:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 10 Feb 2012, 13:58

Articolul 48 se refera la revocarea recunoasterii functionarii si are ca efect fie suspendarea temporara a c.i.s.-ului fie radierea din registrul sportiv.
Pe astea Popescu inca nu le-a obtinut.
Nu este aplicabil in cazul de fata.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 10 Feb 2012, 14:10

razvan m. scrie:Articolul 48 se refera la revocarea recunoasterii functionarii si are ca efect fie suspendarea temporara a c.i.s.-ului fie radierea din registrul sportiv.
Pe astea Popescu inca nu le-a obtinut.
Nu este aplicabil in cazul de fata.
Cred ca singura calitate a juristilor de la ANST este aceea ca le curge sange portocaliu prin vene.
Dupa tampenia cu eliberarea avizului acum vine si aceasta cu revocarea lui. Asta ca sa nu mai punem la socoteala ca procesul acesta:
http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... MDAxNTU0Ng**
putea fi suspendat fara probleme pana la solutionarea acestuia:
http://noulportal.just.ro/InstantaDosar ... AwMjcyNzA4
Oricum, simpla promovare a unei cereri de recurs suspenda executarea (sper ca macar recurs vor face), asa ca tot fara CIS pana la pronuntarea unei hotarari irevocabile.

In alta ordine de idei:
ART. 1
Subiectele de sesizare a instante
(6) Autoritatea publica emitenta a unui act administrativ unilateral nelegal poate sa solicite instantei anularea acestuia, in situatia in care actul nu mai poate fi revocat intrucat a intrat in circuitul civil si a produs efecte juridice. In cazul admiterii actiunii, instanta se pronunta, daca a fost sesizata prin cererea de chemare in judecata, si asupra validitatii actelor juridice incheiate in baza actului administrativ nelegal, precum si asupra efectelor juridice produse de acestea. Actiunea poate fi introdusa in termen de un an de la data emiterii actului.

Parca avizul a fost eliberat in 25 martie 2011, deci erau inca in termen sa ceara instantei revocarea lui. Sau sa astepte solutionarea litigiului APCR vs ANST

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Mesaj de ticairlandezu » 10 Feb 2012, 14:17

Zamfi scrie:Tica sa mi-l prezinti si mie cand vii pe acasa pe atarnache asta ca pare interesant! :lol:
Scuze ca de tine am uitat :oops:
Mah,poate nu mai e nevoie sa-ti fac cunostinta,ca n-o sa mai am cu cine, mai ales dupa ultimile evenimente cu federatia :wink: (sper ca sunt adevarate)
In cazul in care-si pierde titlul de "presedinte" de la federatie....sigur nu poate trai fara titulatura...si atunci il zboara pe "atarnache" de nu se vede de pe post si se re-inscauneaza la club :wink: :lol: :lol: :lol: :lol:

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4614
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Feb 2012, 14:25

Si daca tot e vremea amintirilor, imi aduc si eu aminte de o discutie pe care am purtat-o cu tine pe malul Belisului, pe vremea cand erai inca presedinte la Liga, in care mi-l laudai pe Popescu.
Abia apoi am inteles ca tu erai manipulat de marele strateg inca de pe vremea aceea.
Minti cu nerusinare ... :oops: :oops: :oops:

Mai intrebat intradevar ce parere am despre idea infiintarii vreunei federatii de pescuit .
Povestea cu laudatu lui Popescu sa intimplat doar in mintea ta.
In luna septembrie a anului 2010 cind a avut loc discutia cu tine nu existau decit zvonuri despre asa ceva , deabia in decembrie 2010
Ti-am zis atunci ceea ce cred zi azi , cred in necesitate infiintarii unei Federatii , nimic mai mult.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 10 Feb 2012, 14:33

semlecangheorghe scrie:Din spatele tastelor toti parem altfel decit sintem in realitate..Eu de exemplu sint un om tacut si retras..nu tot timpul dar in marea majoritate asa sint..N-ai zice nu-i asa?? :lol:
Deci daca vii la un concurs anul asta treci pe langa mine si te faci ca nu ma vezi ? deci asa ? :lol: :lol: Las ca te agatz io atunci :D

Scrie răspuns