Fara violenta ADELINA !!!

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

PREDATOR
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 186
Membru din: 09 Iun 2007, 21:26
Localitate: BUCURESTI

Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de PREDATOR » 08 Iun 2013, 18:41

Adelin.a >>>sper ca incetezi cu treburi d'astea casnice ..droguri si narcotice(prafuri)...nici acum cand purceaua este moarta in cotetz si cu dosu in poarta nu se vede buna organizare si promovare a LRS....DACA SE INSCRIU 21 DE PARTICIPANTI LA VALEA ARGOVEI LRS INTRA IN FALIMENT!!! :P

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Iun 2013, 06:11

Pai chiar faliment ,nu cred...
:D Da' imi amintesc de vremurile cind cluburile organizau etapele..

Cu alte cuvinte,se stia cine si ce are de facut.Acu' vad ca nu sint afisate nici macar sectorele,si unii din board cu I.Q.,peste 140,se tin de ironii ,in loc sa puna umarul la organizare..ca nah,ei sint....peste medie :lol:

Eeee,cind punea W.S.B. mina la organizare,se vedea frate..

Asa ,e ca in proverbul ala cu bebele cu mai multe moase..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de vali stratonov » 09 Iun 2013, 08:37

LRS....DACA SE INSCRIU 21 DE PARTICIPANTI LA VALEA ARGOVEI LRS INTRA IN FALIMENT!!!
Sincer asta e motiv de ingrijorare , nicidecum de bucurie. :cry: :cry: :cry:
Grea si naspa situatie....sper sa se tina etapa chiar daca vor fi mai putini concurenti...
Eeee,cind punea W.S.B. mina la organizare,se vedea frate..
WSB nu a organizat decit Sarulesti ....toate cluburile organizatoare s-au straduit sa fie cit mai OK, nu numai WSB. :roll:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Iun 2013, 09:48

Anul trecut unde a pus mina Boanta(w.s.b.) s-a vazut..
WSB nu a organizat decit Sarulesti .
Am zis...'' cind punea mina''...n-am zis ca ''peste tot punea mina''

Evident ca fiecare club sa straduit sa fie cit mai ok cu organizarea..

Se vede ca formula asta in care toti si nimeni organizeaza,cam scirtiie..asa cind un club avea sarcina clara pe o etapa,era altfel..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de vali stratonov » 09 Iun 2013, 10:10

Anul trecut unde a pus mina Boanta(w.s.b.) s-a vazut..
De acord Gigi ....nasol era sa nici nu se vada , organizarea fiind bugetata pe banii concurentilor :roll: asta ca sa nu uitam....
Pe moca e putin mai greu :lol: ...pe bani e mult mai ok desi au fost sincope pe ici colo si anul trecut chiar daca a organizat Boanta ....
Una peste alta nu cred ca "neparticiparea " de la VA se datoreaza organizatorului ci mult mai multor factori....
Taxa mare , lipsa premiilor atractive , lipsa banilor din buzunarele concurentilor si cel mai grav lipsa motivatiei....
Parerea mea.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Iun 2013, 11:32

[quote][Una peste alta nu cred ca "neparticiparea " de la VA se datoreaza organizatorului ci mult mai multor factori..../quote]

Corect..insa..

Personal,cred ca se datoareaza masarii locatiilor de concurs linga sau in apropiere de Bucuresti,si asta nu este bine.Pentru cineva din Vest,este un efort foarte mare sa faci pina si un singur antrenament.Stiu ca nu este valabil in toate cazurile, mai ales ca de exemplu la stiuca W.S.B.-ul a luat acum un an ,mi se pare, tot podiumul,un record greu de doborit :mrgreen: (si inghitit) :D
Pentru cei din open(din Vest) este foarte greu sa vina la un concurs atit de departe,si sa nu aiba posibilitatea sa faca un antrenament,macar..daca socotesti cit te costa un drum de antrenament plus taxa,si mai adaugi si etapa in sine ,ajungi la scoruri care nu se merita..

Asa ca simulacrul ala de chestionar postat pe aici la inceput de an,a fost asa de ochii lumii,caci masuri concrete de stimulare a concurentilor noi nu am vazut..

Salut insa initiativa lui Ilie Neamt(W.S.B. :mrgreen: ),care a propus posibilitatea inchirierii a unei barci si motor,pentru cei care sint noi,si vor sa participe doar odata sau de doua ori la open ,propunere ramasa (din cite stiu eu,poate ma insel)doar in stadiu de propunere..dar acest lucru nu a mai depins de el ,ci de mintile luminate care conduc acum l.r.s.-ul ,si in calea carora nu mai sta Stefan Dinu,de exemplu,si au cale libera sa ridice liga inalte culmi :D si marete realizari..Personal apreciez enorm fenomenul L.R.S. si sper sa mearga in mai bine ,nu in mai rau..

Ca si fapt pozitiv,vad concursul de spining de pe mal,pe o apa publica.Desi a fost un concurs greu in sine,as dori sa subliniez un aspect..faptul ca in ciuda preturilor piperate ,s-au facut populari inainte concurs,iar pestii evident au fost eliberati.Asta ca fapt divers,visavis de opinia unora ,care considera ca concursurile nu aduc nimic bun pentru pescuit,dar ei insisi cind fac o populare o fac intr-o locatie secreta ,unde pescuiesc doar ei..N-ar fi o problema daca popularea aia ar fi fost facuta pe banii lor si nu ai unei colectivitati..mai largi.. :mrgreen:

Deci, daca ar fi mai multe concursuri L.R.S.,in toata tara,unde sa se faca premergator populari in loc sa platesti taxe patronilor dornici de capatuiala rapida,sint ferm convins ca s-ar gasi mult mai multi sponsori,ar fi bagati mult mai multi pesti in ape publice,si ar stimula mult mai multi pescari noi sa intre in fenomen,care ar considera ca prin participarea lor ar ajuta apelor noastre saracite de peste..Stiu.stiu,or sa zica multi ca dupa concurs mare parte din pesti va fi pescuita...va fi,dar daca s-ar face din asta un obicei,ar fi un progres..

La polul opus ,se afla un campionat inghesuit 80 la suta in sud estul tarii,cu o V.A.care se chinuie sa adune 20 de participanti :cry:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de vali stratonov » 09 Iun 2013, 11:42

La polul opus ,se afla un campionat inghesuit 80 la suta in sud estul tarii,cu o V.A.care se chinuie sa adune 20 de participanti :cry:
Aste e un mare adevar ...dar din pacate piste de salau sunt = zero prin alte parti ale tarii....
Stolniciul care a gazduit Cupa Ligii si care are potential de-a prinde suficient salau pt. un clasament nu-i suficient de mare sa poata suporta un numar de 40 de concurenti....cel putin asta spun cei care au pescuit acolo , desi conditiile de acces , pescuit si mai ales ospitalitatea domnului Stefan sunt de prim rang.

Azi miine vom pescuii virtual prin RO asa cum se poate vedea cu ochiul liber sau vom "migra" de cite ori putem in alte parti ale Europei sa prindem ceva pesti. :roll:
Trist dar adevarat....
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de Adelin » 09 Iun 2013, 12:13

PREDATOR scrie:Adelin.a >>>sper ca incetezi cu treburi d'astea casnice ..droguri si narcotice(prafuri)...nici acum cand purceaua este moarta in cotetz si cu dosu in poarta nu se vede buna organizare si promovare a LRS....DACA SE INSCRIU 21 DE PARTICIPANTI LA VALEA ARGOVEI LRS INTRA IN FALIMENT!!! :P
Am inchis topicul pt ca nu l-a cam inteles nimeni...daca erai mai limpede in exprimare nu se lega nimeni de prafuri.
...pur si simplu asa parea, ca ai luat ceva sintetic, acum insa cand te-ai facut mai bine inteles aproape ca iti dau dreptate.

Totusi lipsa de participare cred ca pleaca in primul rand de la miza foate mica, situatia economica dezastroasa, taxa de participare mare - deci cheltuieli mari, o credibilitate firava si mai apoi de la organizare...nu cred insa ca totul e pierdut. Oamenii pasionati sunt in fenomen, nu au emigrat din tara...trebuie doar stimulati! :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Iun 2013, 13:18

vali stratonov scrie:
La polul opus ,se afla un campionat inghesuit 80 la suta in sud estul tarii,cu o V.A.care se chinuie sa adune 20 de participanti :cry:
Aste e un mare adevar ...dar din pacate piste de salau sunt = zero prin alte parti ale tarii....
Stolniciul care a gazduit Cupa Ligii si care are potential de-a prinde suficient salau pt. un clasament nu-i suficient de mare sa poata suporta un numar de 40 de concurenti....cel putin asta spun cei care au pescuit acolo , desi conditiile de acces , pescuit si mai ales ospitalitatea domnului Stefan sunt de prim rang.

Azi miine vom pescuii virtual prin RO asa cum se poate vedea cu ochiul liber sau vom "migra" de cite ori putem in alte parti ale Europei sa prindem ceva pesti. :roll:
Trist dar adevarat....
Vali sint piste de salau veritabile,si in alta parte decit acolo ...ar putea fi stimulate..prin populari.Daca si autoritatile ar misca putin,ar fi un progres..Ar putea fi piste de salau,si fara populari..Insa sint convins ca de banii platiti drept taxa de balta la Argova,un concurs unde s-ar popula cu citeva sute salai ,ar fi mult mai benefic..Ca si la Argova ,am inteles ca se plasuieste la greu,nu stiu daca ma insel ,insa patronul de la Argova,a luat Milotina si a plasuit-o...Nu condamn gestul si nici spiritul de afaceri al cuiva,insa asa cum genul asta de patroni au dreptul sa urmareasca un obiectiv,la fel si noi pescarii,putem alege unde sa indreptam banii.De exemplu,in contextul actual,cind Sarulestiul a iesit din calcul e si logic,ca va profita cineva cu spirit de afaceri..era si culmea sa nu serveasca asa o minge pusa la fileu..Da'mingea aia a fost pusa acolo..oare alta optiune nu exista??Eu unul cred ca da...Daca Liga mai are credibilitate si este si partener cu A.J.V.P.S.,de ce n-au organizat un concurs cu stringere de fonduri pe o apa publica mare,gen baraj,si cu tam tam si surle si trimbitze,si oleaca de noroc,se puteau gasi sponsori care sa verse bani pentru o populare masiva..nu era mai bine,decit Argova??Si asa,vestea s-ar fi dus in lung si-n lat ,si poate la urmatoarea etapa de genul asta,veneau maximum de participanti plus sponsori interesati sa-si faca reclama si imagine...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fara violenta ADELINA !!!

Mesaj de WBF » 09 Iun 2013, 22:41

Intrebare:
Oare nu incercati voi sa puneti putin batista pe tambal?
Numai zic, ca avem un rapitor prin preajma care deabia asteapta...
Bravo mai zmeilor...

Gigi: exista resurse financiare, la indemana.
Cata vreme, diversi, au arogante, le doresc sanatate la toata familia.
Punct.

Si nu, nu o sa-mi tapez de doua ori 800 de km ca sa ma fatzai la un open.
Nu pentru ca nu pot sau ca nu am cu ce, ci pentru ca este stupid financiar.
La banii aia mergem 2-3 din club o saptamana si ne simtim bine.
Si ne doare la patina de LRS sau de FRPSC sau de alte alea alea.

Scrie răspuns