Dizolvarea F.R.P.S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 08 Feb 2012, 15:50

lazarini scrie:
apsalba scrie:Nu mă interesează cine mă susține și cine nu. Federația nu este o sectă, ci o structură sportivă, legal constituită.
Daca tot pui in discutie legalitatea constituirii hai te rog explica cum ai facut dovada, la momentul infiintarii, a respectarii dispozitiilor art.28 din H.G.884/2001:
ART. 28
Conditiile necesare pentru infiintarea unei federatii sportive nationale sunt:
a) activitatea ramurii de sport se desfasoara in minimum 5 judete;
b) la data constituirii sa existe minimum 10 cluburi sportive care sa aiba minimum 200 de membri practicanti;
c) activitatea in ramura de sport recunoscuta oficial sa se desfasoare in mod organizat de cel putin 3 ani de la recunoasterea oficiala a practicarii ramurii de sport in Romania
Foarte simplu. Evidența cluburilor sportive este ținută de ANTS care gestionează Registrul sportiv. Numărul cluburilor sportive care au secții de pescuit sportiv le găsești aici:
http://frpsc.ro/cluburi-sportive/ si pe site-ul ANST.
Lista sportivilor legitimați este tot în evidența ANTS, întrucât fiecare club depune la dosarul de evidență ținut tot de ANST lista sportivilor legitimați.
Cei trei ani de la recunoașterea ramurii sportive s-au epuizat în 2005. Nu s-a găsit nimeni, până acum, să ia taurul de coarne. Ce vină am eu? Tot în acest Regulament găsești o precizare interesantă. Înscrierea în Registrul sportiv se face în ordinea solicitărilor. Noi am solicitat primii înscrierea în Registrul sportiv a federației.
Faptul că activitatea s-a desfășurat in mod organizat este tot în evidența ANTS.
PS Logica și corectitudinea ar trebui să-ți întărească ideea că nu cele 10 cluburi trebuie să fie membri fondatori. Federația se putea înființa și de 2 cluburi. Vezi art. 35 din OG 26/2000.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 08 Feb 2012, 16:01

apsalba scrie:Cei trei ani de la recunoașterea ramurii sportive s-au epuizat în 2005.
Ne invartim in jurul cozii... 2005 - 3 = 2002. Cum? In ce conditii? Prin ce act normativ?
apsalba scrie:PS Logica și corectitudinea ar trebui să-ți întărească ideea că nu cele 10 cluburi trebuie să fie membri fondatori. Federația se putea înființa și de 2 cluburi. Vezi art. 35 din OG 26/2000.
Nici nu am sustinut contrariul.
Culmea ironiei: cel putin aparent cluburile care au solicitat si obtinut CIS (majoritatea inamici ai apsalba) nu a facut decat sa contribuie, involuntar, la aparitia problemei FRPS :D

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 08 Feb 2012, 16:05

lazarini scrie:
apsalba scrie:Cei trei ani de la recunoașterea ramurii sportive s-au epuizat în 2005.
Ne invartim in jurul cozii... 2005 - 3 = 2002. Cum? In ce conditii? Prin ce act normativ?
apsalba scrie:PS Logica și corectitudinea ar trebui să-ți întărească ideea că nu cele 10 cluburi trebuie să fie membri fondatori. Federația se putea înființa și de 2 cluburi. Vezi art. 35 din OG 26/2000.
Nici nu am sustinut contrariul.
Culmea ironiei: cel putin aparent cluburile care au solicitat si obtinut CIS (majoritatea inamici ai apsalba) nu a facut decat sa contribuie, involuntar, la aparitia problemei FRPS :D
Nu cunosc amănuntele, dar le pot afla.
FRPS nu este o problemă, ci o soluție. Așteptată de multă vreme și pe care nu au fost în stare să o rezolve altii. Cei mai îndreptățiți erau cei care au constituit LRS. Dar se pare că nu au fost bine consiliați. Altfel, federația era constituită demult. Au primat orgoliile în locul scopului principal.
PS apsalba este un nick name. Nu are legătură cu federația.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 08 Feb 2012, 16:13

lazarini,
Ești un destabilizator. Tu nu vezi care este titlul topicului? Un user anomim deschisese și el un topic să găsească soluții cum să desființeze federația și tu îl lași fără obiectul muncii? Rușine!
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 08 Feb 2012, 17:13

Tu ai depasit orice limita a ratiunii , ai devenit paranoic si esti intr-o criza permanenta pentru ca toti pe acre ai vrut sa-i prostesti si-au dat seama cine esti ( vezi si la crapari) . Tot mai multe voci te contesta pe tine si acel simulacru de federatie care nu-i reprezinta .

Tu crezi ca daca ai intrat sa strici acest. topic asa iti imbunatateste situatia ?
Cine mai poate accepta minciunile si aroganta unui labil psihic care se manifeste cu ura impotriva tuturor , si care sa infiltrat pervers in fenomenul pescuit fara sa aibe legatura cu el . Pe tine te intereseaza doar banii care se pot obtine "legal" din pescuit

Simti ca iti fuge "cascavalul " din mana si ai intrat in sevraj, pai cine te-a pus sa vinzi pielea ursului din padure ? :lol: :lol:
Ceea ce incerci sa faci tu acum se cheama manipulare ieftina , asta nu face decat sa sporeasca ura si dispretul pescarilor impotriva ta ...si sa te afunde si mai mult in ca.cat , dar asta nu este un lucru rau pentru ca tine ,tie chiar iti place acolo !

greerevl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 20 Feb 2009, 18:22
Localitate: valcea
Contact:

Mesaj de greerevl » 08 Feb 2012, 21:50

b) la data constituirii sa existe minimum 10 cluburi sportive care sa aiba minimum 200 de membri practicanti;

unde au practicat acesti 200 :shock: :shock: :shock: :shock:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Feb 2012, 22:08

N-ai inteles. El a constituit Federatia pe munca cluburilor de crap, rapitori, musca si ce o mai fi.... ca un adevarat parazit. :oops:
Cate din cluburile respective sunt acum in Federatia de carton ? Nu stiu daca e vreunul !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 08 Feb 2012, 22:20

razvan m. scrie:N-ai inteles. El a constituit Federatia pe munca cluburilor de crap, rapitori, musca si ce o mai fi.... ca un adevarat parazit. :oops:
Cate din cluburile respective sunt acum in Federatia de carton ? Nu stiu daca e vreunul !
Asta spuneam si eu, s-a folosit de existenta si activitatea cluburilor deja constituite, posesoare a CIS unele dintre ele, si care intradevar au facut ceva pentru pescuitul competitional in RO. Culmea ironiei: toate aceste cluburi nici nu vor sa auda de Popescu si federatia sa.
Sunt de parere ca tocmai daciada asta organizata de cluburi pentru obtinerea CIS i-a deschis lui Popescu usa ANST-ului. Oricat ar incearca sa ne convinga contrariul, pana la eliberarea primului CIS nu cred ca se putea vorbi de pescuit ca ramura sportiva (eu sustin ca nici la aceasta data nu se poate face asta).

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 08 Feb 2012, 22:25

fane, cu dedicatie pentru federatie :
Imagine

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Mesaj de lazarini » 08 Feb 2012, 22:31

apsalba scrie:lazarini,
Ești un destabilizator. Tu nu vezi care este titlul topicului? Un user anomim deschisese și el un topic să găsească soluții cum să desființeze federația și tu îl lași fără obiectul muncii? Rușine!
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
\
Vorbesti prostii, tocmai am sustinut (si mi-am exprimat speranta) in primul meu post pe acest topic ca vineri CA Bucuresti s-ar putea sa te lase fara jucarie.
Anularea avizului ANTS pune in discutie insasi constituirea FRPS pe OG 26/2000. Deci in loc sa te vezi inregistrat in Registrul Sportiv, s-ar putea sa zbori din Registrul ONG. :lol:

Scrie răspuns