Dizolvarea F.R.P.S

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 24 Apr 2013, 06:51

bogdanpesc scrie:Tot am scotocit pe saitul federatiei "cu CIS provizoriu"si nu am gasit programul competitiilor interne
Vreau sa stiu de exemplu.....unde si cand se tine finala campionatului national de pescuit stationar pe cluburi....????...sau finala la individual de stationar ????......o sa anunte Marti si se tine Miercuri??!!
..e liniste totala pe acolo,dar in schimb bazaconii destule ,de mi-a inveselit ziua...de exemplu cursurile de arbitrii,sunt curios si eu cine sunt profesorii acestor cursuri?...cine da note ?...cine sunt cursantii?...viitorii arbitrii omologati,.... de cine?
Ai aici explicațiile necesare:

Art. 37 din L.69/2000:
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
.................................................................
c) organizeaza si coordoneaza intreaga activitate a arbitrilor pe ramuri de sport, privind formarea, perfectionarea continua, clasificarea si promovarea acestora, pe baza unui regulament propriu de functionare;
Ai aici și regulamentul:
http://frpsc.ro/regulamentul-comisisi-c ... rbitrilor/
Ce nu pricepe multă lume, este faptul că federațiile sportive au statut de autoritate publică pe ramura de sport pe care activează. Citiți L. 69/2000, art. 37, alin 1 lit. b) coroborat cu art. 2 lit b) din L.554/2004
Te-ai lămurit?

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 24 Apr 2013, 07:00

Cât privește competițiile, nu înțeleg ce legătură ai tu personal cu ele, atâta timp cât nu figurezi în evidențele federației ca sportiv legitimat. Poate ești legitimat la AGVPSR? Nu ar strica să citești acest articol din Codul Penal:
Art. 240
Uzurparea de calităţi oficiale

Folosirea fără drept a unei calităţi oficiale, însoţită sau urmată de îndeplinirea vreunui act legat de acea calitate, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Trebuie să-ți arăt (pentru că nu cred că știi) ce prevede legea cu privire la participarea echipelor naționale la competiții oficiale:
HG 884/2001
ART. 20
Ministerul Tineretului şi Sportului autorizează participarea reprezentativelor naţionale la campionatele
mondiale, europene şi regionale în baza cererii scrise a federaţiei sportive naţionale, care va cuprinde:
a) locul şi data desfăşurării acţiunii;
b) obiectivele de performanţă;
c) componenţa nominală şi calitatea oficială a fiecărui membru în delegaţie.
Înțelegi (sper) că și sportivii care reprezintă România au calitate oficială. Participarea în numele României fără autorizație, te trimite la art. 240 CP:
Atât.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de razvan m. » 24 Apr 2013, 07:55

Aberezi din nou si probabil nu o sa te linistesti pana nu o sa te mai invarti de niste cheltuieli de judecata.
Oficial, in intelesul legii penale inseamna altceva decat ceea ce ai dori tu, dar nu stau sa iti explic ca oricum nu am cu cine. Mai bine iti explica organele in drept... pe bani.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Apr 2013, 07:58

Folosirea fără drept a unei calităţi oficiale, însoţită sau urmată de îndeplinirea vreunui act legat de acea calitate, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

In ce calitate ai organizat si efectuat cursuri de arbitrii??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de Tavi » 24 Apr 2013, 09:28

apsalba scrie: Înțelegi (sper) că și sportivii care reprezintă România au calitate oficială. Participarea în numele României fără autorizație, te trimite la art. 240 CP:
Atât.
Eu inteleg, ai dreptate, e o infractiune care trebuie pedepsita.
Avand in vedere ca in acest moment federatia este autorizata si functioneaza legal, de ce nu sesizeaza organele competente despre aceste infractiuni ?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de Mister Fisherman » 24 Apr 2013, 09:44

semlecangheorghe scrie:In ce calitate ai organizat si efectuat cursuri de arbitrii??
In calitate de escroc , ce nu va este clar ?
Asta cu concursurile organizate de infama cooperativa si alte aberatii ...sunt abureli de prostit lumea , interesul sconcsului mitoman sunt mil de euro/ an care se obtin din vanzarea permiselor de pescuit si nu organizarea pescuitului de competitie
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de bogdanpesc » 24 Apr 2013, 09:52

[quote="bogdanpesc"]Tot am scotocit pe saitul federatiei "cu CIS provizoriu"si nu am gasit programul competitiilor interne
Vreau sa stiu de exemplu.....unde si cand se tine finala campionatului national de pescuit stationar pe cluburi....????...sau finala la individual de stationar ????......o sa anunte Marti si se tine Miercuri??!!

Si cu intrebarea asta cum ramane?.....Marti sau Miercuri?

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de razvan m. » 24 Apr 2013, 10:04

Stai, nu te grabi. Toate la timpul lor.
Federatia a obtinut adeverinta "care tine loc de cis", care de fapt adevereste ca s-a depus documentatia completa pentru eliberarea cis-ului. E buna de fluturat pe la TV, dar nu e cis.
Popescu nu se grabeste cu competitiile, sa vina cis-ul propriu-zis si autorizatia de functionare si abia dupa aia se apuca de treaba....

Dar pana atunci, in data de 13 iunie 2013 se va judeca un alt proces la Inalta Curte de Casatie si Justitite, care priveste taman inscrierea federatiei de carton in registrul sportiv:

http://www.scj.ro/dosare.asp?view=detal ... g=1&cauta=

Sa fie acesta motivul pentru care "dat fiind faptul ca din cauze obiective, de ordin administrativ, MTS nu poate elibera cis, s-a emis prezenta adeverinta, valabila pana la emiterea certificatului, dar nu mai mult de 90 de zile " ???

Ramane sa vedem ce zice instanta. :)
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de apsalba » 24 Apr 2013, 10:53

Ce nu știi tu, este că mai există o decizie definitivă și irevocabilă care a Obligat ANST să ne soluționeze cererea, decizie ca a fost pusă în aplicare și probabil că vom renunța la cauza din dosarul respectiv. Cred că știi că deciziile irevocabile în contencios administrativ sunt titluri executorii!

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Dizolvarea F.R.P.S

Mesaj de Mister Fisherman » 24 Apr 2013, 11:40

Ba, sconcsule mitoman , obliga sa-ti solutioneze cererea ...intr-un fel sau altul ,dar nu obliga pe nimeni sa-ti elibereze CIS-ul asa cum insinuezi tu
Iesi ca puti ! :arrow:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns