DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de nucus » 15 Dec 2013, 09:27

Da b.apis ,dar tu ai scris cu manuta ta ca i-ai semnat legitimatia ! Nu ti-e rusine , apis batrin !

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 09:29

Păi nu puteau să o facă dacă nu erau sportivi legitimați la un club din federație, mucus! Vezi ce carențe ai? Cursurile prin Centrul Național de Formare și Perfecționare a Antrenorilor școlarizează doar sportivii de performanță care vor să devină antrenori!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

http://www.cnfpa-sna.ro/?p=5

Ia caută pe aici! Și cererile de înscriere sunt primite doar dacă sunt semnate de federație!

PS Ți-e jenă să-l suni pe Petruș?

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 09:30

nucus scrie:Da b.apis ,dar tu ai scris cu manuta ta ca i-ai semnat legitimatia ! Nu ti-e rusine , apis batrin !
Păi toate sunt semnate de mine. Dar ele se află la cluburi!

Ia uite aici:
APROBAT VIZA FEDERAŢIEI
C.N.F.P.A.




DOMNULE DIRECTOR




Subsemnatul____________________________________domiciliat(ă) în
localitatea_____________________________judeţul________________________
absolvent(ă) al(a) ____________________________________________________
în anul________________sesiunea_________________________________vă rog
să-mi aprobaţi înscrierea la examenul de admitere la Şcoala Naţională de Antrenori din sesiunea________________ la disciplina_____________________________.

În activitatea de sportiv am realizat urmatoarele performanţe sportive:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________



SEMNĂTURA
DATA______________ ______________
Ultima oară modificat 15 Dec 2013, 09:33 de către apsalba, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de Tavi » 15 Dec 2013, 09:33

apsalba scrie:Uite Sorin, un motiv pentru care este nevoie de federație. Pescarii sportivi au nevoie de educație. Și ca să nu crezi că este o părere strict personală, am să citez din lege:
Legea 69/2000
Art. 1
(1) Prezenta lege reglementeaza organizarea si functionarea sistemului national de educatie fizica si sport in Romania.
(2) In sensul prezentei legi, prin educatie fizica si sport se intelege toate formele de activitate fizica menite, printr-o participare organizata sau independenta, sa exprime sau sa amelioreze conditia fizica si confortul spiritual, sa stabileasca relatii sociale civilizate si sa conduca la obtinerea de rezultate in competitii de orice nivel.

După toate zoaiele proferate pe aici, este evident că pescuitul sportiv are nevoie de curățenie, înțelegând prin asta scoaterea în afara activităților sportive organizate a tuturor nesimțiților! Este o actiune de bun simț!
Propunerea ta ca federalii sa poata pescui in prohibitie se incadreaza perfect aici: educatie, bun simt, civilizatie.
O curiozitate : ce comisie federala a emanat aceasta idee? Sau e doar produsul mintii tale?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 09:42

Tavi,
Mintea ta nu poate pricepe acest lucru, pentru că nu vrei să ți-o obosești. Competițiile CIPS/FIPS încep încă din luna februarie și se desfăsoară inclusiv în perioade în care în România este prohibiție. Nu cred că știi că majoritatea acestor competiții se desfășoară pe ape naturale. Tu, care ai făcut sport doar la televizor, nu știi ce înseamnă un program de pregătire. Ori, pentru a fi în formă, un pescar sportiv are nevoie de antrenamente. Știu că și printre pescarii așa zis sportivi sunt o groază de fomiști, care pleacă acasă cu traista plină de la pescuit. Acest lucru nu este posibil într-un cadru organizat de pregătire unde sportivii respectă regulile sportive. Asta nu poți tu să pricepi. Încă nu s-a inventat un simulator pentru antrenamentele de pescuit sportiv. Dar, totul este posibil. Nu încerci să-l inventezi tu?
PS Îmi dau seama ce distrugeri pot face niște pescari sportivi care se antrenează pentru o competiție. Dar, o să te obișnuiești. Așa ați sărit în sus și când am promovat prima serie de antrenori de pescuit sportiv. Voi, autodidacții pescuitului sportiv!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 09:56


Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de Tavi » 15 Dec 2013, 09:57

Deci sa inteleg ca e ideea ta? :D
Ok, deci argumentul tau e nevoia de pregatire continua a sportivilor...ma gandesc ca nevoia asta exista si in alte tari. Poti sa-mi dai un exemplu de tara unde legislatia permite sportivilor pescuitul in prohibitie pe ape naturale?
Sau e o ideee originala in premiera mondiala? :lol:
p.s. imi poti recomanda un antrenor de fly promovat de federatia matale? chiar imi doresc sa invat una alta, sunt dispus sa-l platesc pentru meditatii. Sau macar de spin... :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de nucus » 15 Dec 2013, 10:04

La-am sunat pe petrush : contractele nu sunt semnate de cei doi petitionari !Deci nici legitimatiile nu sint facute ! Atunci ce legitimatii ai semnat ???? Cine mine cu neobrazare ???

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de nucus » 15 Dec 2013, 10:11

Iar aberezi b.apis pe aici ??? Am mai intrebat o data : cum un ordin al ministrului poate fi facut cu nerespectarea unei legi ???
Iar consecintele aplicarii unui asemene ordin vor fii fantastice : toti jepcarii , toti parashtarii ,toti setcarii toti braconierii vor deveni membri sportivi ai federatiei . Asta e scopul federatiei ??? Sa aiba cit mai multi membrii si cit mai multi cotizanti :oops: :oops: :oops: . RUSINE ,b.apis !

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de nucus » 15 Dec 2013, 10:15

Mai contribuie la " facera " unui ordin prin care sportivii federali sa se poata antrena in orice apa publica , indiferent ca este rezervatie sau zona de crutare !. Popescu Stefan :propasirea pescuitului in RO.

Scrie răspuns