DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 14:54

E tot un fel de FNPSR. Nu are treabă cu federațiile sportive. Tribunalul Timișoara o are în evidență, dar asta nu este o noutate pentru mine. Asta știam demult! Dar nu este federație sportivă! Poate în mintea ta sau a aktora. Oricum, activitatea ei a fost ZERO de când s-a înființat și până acum. Și o știi foarte bine. Dacă nu, citește punctele de vedere ale muscarilor de pe flyfishing .ro
http://www.flyforum.ro/discutii-2013-t1131.html

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de Tavi » 15 Dec 2013, 15:27

Nea Fane, esti un simpatic. :D
Punctele de vedere de pe forumuri ale muscarilor sunt argumente in discutie doar cand critica pe altii? Sutele de postari si zecile de oameni care critica activitatea ta sau a federatiei nu le vezi ? Sau alea nu se pun? :lol: :lol:
Vezi ca printre cei care critica activitatea FRPMA sunt unii care te critica si pe tine...ce faci cu ei? Sunt buni sau nu? :lol1:
Ai uitat sa-mi spui in ce tara e permis pescuitul in prohibitie...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de apsalba » 15 Dec 2013, 15:36

Federația este criticată înainte de a apuca să facă ceva.A fost recunoscută doar în luna august și voi vreți să facă în trei luni ce nu ați făcut voi îm 24 de ani? Răbdare! Are timp să arate ce poate!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de Adelin » 15 Dec 2013, 15:57

Lasati piguliciul sa respire!
Omul are o varsta si e inaintata...pe langa faptul ca poluarea si Rigevidonul i-au facut creierii muci, mai il si luati voi asa in rafala. Hai nea Fane ia pozitia Rambo cu trestia sub apa si fa o pauza ca te-au cam incins baietii. :lol: :lol: :lol: :lol:

Io nu-s cumva membru ca si pe mine m-au chemat federalii sa ma inscriu?! Poate am si io legitimatie si nici nu stiu. Ia verifica, sa nu fiu luat cu japca ca si Jarda V. :oops:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Dec 2013, 16:49

Ai avut impresia că am alergat după LRS sau crăpari să intre în federație? După câte știu, au protocoale cu AGVPSR. Corect ar fi, dacă au un pic de onoare, să rămână acolo. Nu? Sau onoare ține doar până la afilierea federației la CIPS și apoi dispare?
popescule aici iarasi esti oleaca minciunel..Ai uitat cind faceai tocmai acest lucru folosind mortacounea aia de sit a lui Gerula drept avanpost??Ai uitat cind ala iti batea din palme si zicea ca cine nu vine sa se afilieze ,si o va face ulterior, va plati nush cite miii de euro taxa de inscriere,si tu il aprobai de zor??

Brusc te-o apucat moralitatea??

Cod: Selectaţi tot

După câte știu, au protocoale cu AGVPSR. Corect ar fi, dacă au un pic de onoare, să rămână acolo
Sa ma pun sa caut unde tunai si fulgerai ca cine nu vine la A.G. va fi vai de el ,ulterior??Nu meriti sa imi pierd timpul cu tine..tot minciunel ramai..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de jhonny » 15 Dec 2013, 19:19

Minciunel ca minciunel, dar il cauta finantele ca are doua asociatii(sau una si o federatie), cu darile la fisc neplatite.

VA URMA! :roll:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de zavera » 16 Dec 2013, 13:24

Până la urmă, a înţeles cineva de ce este nevoie de o federaţie de pescuit ?
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Că eu, sincer, în afară de "pohtele" domnului preşedinte Popescu, alt motiv nu am găsit!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de Sorin » 16 Dec 2013, 16:16

Zavera ,

ideea e ca nu e nevoie , iar intrebarea era una mai mult retorica
eventualele surprize cu niste motive intemeiate pt care pescarii ar avea nevoie neaparat de o federatie nu au venit .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de zavera » 16 Dec 2013, 18:18

Sorin scrie:Zavera ,

ideea e ca nu e nevoie , iar intrebarea era una mai mult retorica
eventualele surprize cu niste motive intemeiate pt care pescarii ar avea nevoie neaparat de o federatie nu au venit .
Asa cred si eu.
Iar daca dupa peste 15 mii de vizite si nenumarate postari n-a rezultat nici o idee care sa sustina NEVOIA de federatie, cred ca asta este concluzia. Federatia este complet INUTILA, mai mult, este DAUNATOARE prin caracterul ei perturbator, datorat si presedintelui federal.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DAR DE CE E NEVOIE DE O FEDERATIE DE PESCUIT ?

Mesaj de costica_fishing » 04 Ian 2014, 00:12

apsalba scrie: 1. De ce este necesară? Dintr-un motiv foarte simplu și pe care Sorin nu are de unde să-l știe, dar tu trebuia să-l știi. Conform art. 35 din Legea 69/2000, federațiile sportive sunt persoane juridice de interes național și de utilitate publică. Ele sunt asimilate autorităților publice. Pentru verificare, citește art. 2 alin.1 lit. b) din Legea nr. 554/2004.
Dincolo de faptul ca nu reprezinta un scop in sine sa mai avem o autoritate publica ( toate toaca degeaba bani publici si cu greu as putea identifica o categorie institutionala mai compromisa in Romania), interpretarea pe care o dai tu art. 2 din Legea 554/2004 este, in stilul cu care ne-ai obisnuit, dupa ureche.


Acolo zice fix asa "sunt asimilate autorităţilor publice, în sensul prezentei legi, persoanele juridice de drept privat care, potrivit legii, au obţinut statut de utilitate publică sau sunt autorizate să presteze un serviciu public, în regim de putere publică".


Prin urmare, faptul ca "federatia" (nu stiu de ce, mai degraba ma duce cu gandul la Star Trek decat la pescuit) este asimilata unei autoritati publice in sensul legii contenciosului administrativ, nu o va scuti de impozite sau alte obligatii (cum ar fi de a plati cheltuielile de judecata :lol1: ), ci doar va supune actele emise de ea sub regimul prevazut de contenciosul administrativ. Adica o sa fie taxa de timbru mica pentru procesele contra federatiei, federatia va trebui sa raspunda petitiilor de tot felul, etc. Ca asa e "la stat". Tragem speranta ca nu o se beneficieze de bani publici, pentru ca daca o sa aud ca "s-au alocat fonduri de la buget pentru pescuitul sportiv", gestionarea lor fiind alocata federatiei popesciene, o sa vomit pe loc.

Dar mai e un lucru bun ca pentru cei care lucreaza "la stat", respectiv Curtea de Conturi. Dar asta e alta poveste......
near the beer

Scrie răspuns