Cupa Hobaia la salau, 2004

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Aug 2004, 15:30

De unde ai informatiile despre premii Stefane?! Daca nu e secret, bineinteles! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 30 Aug 2004, 15:36

chestia cu " locul " este supervalida, em am pescuit pe hobaia acum cativa ani si erau cateva locuri bune de salau

mie personal taxa mi se pare exagerata, mai mult o incercare: hai sa vedem daca sunt si pescari de rapitori dispusi sa plateasca banii grei pe care-i platesc craparii
mai urmeaza taxe zilnice la salau similare cu cele de crap ( 3 milioane/zi este taxa la crap pe hobaia )

prezumtiv cazarea va fi la cort pe malul lacului si mancarea de acasa, cel mai bun caz catering, acolo nu exista nici un fel de facilitati

prin comparatie, concursul de anul trecut Medgidia Arrow a fost parfum, un milion jumate taxa care a inclus si cazare doua nopti la hotel in medgidia + mese.....
si abia au venit 50 de concurenti parca ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Aug 2004, 16:26

Am gasit informatii pe www.pescarul.com - sectiunea spining:
Pescarii de crap cunosc balta bine, Hobaia fiind locul unde s-au desfasurat calificarile pentru Campionatul Mondial de Crap din Portugalia, si selectia echipei nationale care va reprezenta Romania la aceasta competitie.
Pescarii "batrani"de rapitori cunosteau acest loc si pentru stiucile din capatul baltii, o zona plina de stufuri si plauri.
Unul dintre bazinele de la Hobaia, "nepescuit" de trei ani de zile, are o concentratie foarte mare de salau, multe exemplare trecand de 7 kilograme. Acest bazin, aflat imediat dupa digul ce-l desparte de "pista" de concurs a crapistilor, va fi in perioada 3-5 octombrie, locul de defasurare a cupei Hobaia la salau, concurs destinat exclusiv pescarilor cu momeli artificiale.
Concursul se va desfasura pe perioada a 3 manse. se va pescui din barca, concurentii trebuind sa-si aduca barcile proprii. Nu sunt admise motoarele, atat termice cat si electrice, sonarele si pescuitul la trena.

Taxa de participare: 250 Euro
Relatii suplimentare la 0788.372.544 - SC Piscicola Hobaia

Program:
Vineri 3.10
h15 - intalnire concurenti
h16 - antrenament
h19 - sedinta tehnica

Sambata 4.10
h06.30-10.30 - mansa I
h11.00-12.00 - punctaj
h14.30-18.30 - mansa II
h19.00-h19.30 - punctaj, clasamnet partial

Duminica 5.10
h06.30 - h10.30 - mansa III
h11.00 - h12.00 punctaj, clasamnent final
h13.00 - festivitate de premiere

Premii
Locul I - 750 Euro
Locul II - 500 Euro
Locul III - 300 Euro
Cel mai mare salau - 250 Euro
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

hobaia

Mesaj de pupu » 30 Aug 2004, 18:35

cunosc acumularile hobaia extrem de bine am pescuit salau cel putin 7ani pana sa o ia actualul proprietar ,a fost excelenta in special pentru pescarii de pasnic .
Eu am prins foarte mult salau dar cel mai mare a fost
de aprox 3 kg stiuca a avut foarte multa innainte de 97 pana intro iarna foarte grea cand a disparut si nu s-a mai prins de loc Actualii proprietari sunt foarte nesuferiti am fost la niste prieteni care au participat la calificari pentru campionatul mondial de crap si pot sa va spun ca sunt de o calitate indoielnica,era si Radu Silea cu ei si ma asteptam sa fie mai politicosi ,pacat ca Hobaia a incaput pe mana lor

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Aug 2004, 18:45

Daca se mai tine concursul de la Faclia, vin si eu anul asta (mai ales sa-l "umilesc" pe Dan :twisted:). Dar sa bat 300 de kilometri, sa dorm 2 nopti pe malul unei balti, sa pescuiesc salau dupa "regulile" aiuritoare alea unora (nu motor electric, nu sonar) si sa platesc si 10 milioane pentru asta, niciodata!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 30 Aug 2004, 19:22

wave, n-ai ce sa ma umilesti ca m-am umilit singur anul trecut
desi eram in primii zece in prima mansa, in a doua mansa n-am prins nici un peste, asa ca m-am " dus pe pluta " cum zice cantecul
oricum, ar merge sa ne vedem la faclia la un concurs de vaslit pana pe platoul cu stiuci :lol:
dar nu se mai tine acolo.....
ar merge o partida in gasca asa, la umileala cum spui tu
eugen saracu jeleste si acuma dupa ultima iesire impreuna :twisted:
wave, daca mergem la stiuca eu vin cu o singura lingura la mine, agatata de sapca

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 31 Aug 2004, 07:54

w,
vad ca ai gasit si tu info despre hobaia.
stii ce gasesc eu aberant? taxa este foarte aproape de concursurile de crap, care tin cu zilele balta ocupata. La asa un concurs inteleg ca in spatele taxei sta un calcul economic, dar sa pescuiesti salau cateva ore pe zi si sa platesti la fel... come on.

apropo, unde ziceti ce are loc partida aia, de umilire?

respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 31 Aug 2004, 08:50

taxa este mare si pentru un concurs de crap
cupa romaniei la crap pe sarulesti a costat 10 milioane lei/ echipa, 4 zile de pescuit non stop

concursul crap 4 ever la peris costa 6 milioane lei / echipa pt 2 zile non stop
ca fapt divers am remarcat faptul ca la concursul de crap de la peris s-a inscris echipa aventuri la pescuit formatia din sorin dragoi si malin musatescu :lol:
sa le uram fir intins !

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 31 Aug 2004, 08:59

Ha ha ha ha ha! Asta chiar e tare! Malin Musatescu pescar de crap!!!! (Oare i-o fi imprumutat Vlad Pavlovici sculele lui sau si-a vindut lansetele si voblerele si si-a cumparat pat si boilies?!)

Glumeam Dane, apropo de "umilit". Stiu balta de la Faclia de pe vremea cind nu era concesionata si stiu cit de "schimbatoare" poate fi. Am facut partide superbe de stiuca acolo (la pestisor viu, mai ales). La concurs de vislit nu ma bag, ca ma vede dracului cineva si ma trezesc in lotul national de canotaj :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 31 Aug 2004, 09:04

stiu ca glumeai
oricum, poate odata o sa ne vedem mai multi de pe forum pe undeva

Scrie răspuns