Cupa APC 21 - TOTAL SPINNING, editia 2011

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 05 Oct 2011, 11:58

D-le Cezar , ma scuzati ca intervin in topicul dvs , dar am o intrebare pentru a lamuri unele aspecte de legalitate :

Care este pozitia dvs si APC 21 fata de Federatia Romana de Pescuit Sportiv ?

V-am pus acesta intrebare, pentru ca ,se tot vehiculeaza ideea ca numai sub auspiciile FRPS se pot organiza concursuri pe pescuit pe intreg teritoriul Romaniei . Dupa cum stiti , FRPS este marca inregistrata la OSIM si are monopol asupra competitiilor de pescuit la nivel national .
Banuiesc ca acest concurs este adresat tuturor pescarilor din tara , deci se vrea un concurs national si legal din toate punctele de vedere .

Va multumesc

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 05 Oct 2011, 12:47

Bass Assassin scrie:D-le Cezar , ma scuzati ca intervin in topicul dvs , dar am o intrebare pentru a lamuri unele aspecte de legalitate :

Care este pozitia dvs si APC 21 fata de Federatia Romana de Pescuit Sportiv ?

V-am pus acesta intrebare, pentru ca ,se tot vehiculeaza ideea ca numai sub auspiciile FRPS se pot organiza concursuri pe pescuit pe intreg teritoriul Romaniei . Dupa cum stiti , FRPS este marca inregistrata la OSIM si are monopol asupra competitiilor de pescuit la nivel national .
Banuiesc ca acest concurs este adresat tuturor pescarilor din tara , deci se vrea un concurs national si legal din toate punctele de vedere .

Va multumesc
Nici o problema, desi este putin off-topic, imi face placere sa va raspund !

FRPS exista de anul acesta, dar, cel putin in 2011, nu are alta activitate decat galceava pe forumuri, procesele cu AGVPS-ul si ANPA, practic cu toata lumea.

Problema FRPS este ca nu are (si dupa parerea mea de jurist nici nu va avea vreodata) recunoasterea FIPS-CIPS, unde AGVPS Romania este membru fondator si nu poate fi inlaturat legal decat daca dispare ca persoana juridica.
FIPS-CIPS nu accepta decat o asociatie-membru din fiecare tara si nu raspunde la comenzi politice, guvernamentale, etc.

In consecinta, in Romania, toate competitiile de crap, rapitor, casting, fly fishing etc s-au desfasurat cu ignorarea FRPS, dar cu respectarea, de catre organizatori, a regulilor FIPS-CIPS. Astfel, s-a asigurat participarea loturilor Romaniei la campionatele Mondiale, pe specialitati. La spinning din barca, Romania este chiar vice-campioana mondiala.
FRPS a incercat sa trimita observatori, dar acestia au fost ignorati sau chiar alungati.

In alta ordine de idei, concursul nostru este un concurs OPEN, de asociatie, putem zice amical, iar raporturile noastre cu FRPS nu exista, actualmente.

Iar FRPS, anul acesta, nu poate organiza, decat cel mult, concursuri ca al nostru. Chiar a incercat, din pacate nu prea au avut amatori.

Cred ca ti-am raspuns.

PS 1- in razboiul FRPS-AGVPS, suntem neutri...ca Elvetia. :D
PS 2 - ideea cu monopolul FRPS asupra concursurilor este gresita, Romania este membra UE, monopoluri nu exista (in afara celor naturale sau legale, adica ale Statului). FRPS poate avea cel mult, EXCLUSIVITATE pe competitiile din propriul calendar.

charly 33
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 30 Iun 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti

Mesaj de charly 33 » 05 Oct 2011, 12:54

cezar.ch scrie:
charly 33 scrie:Sa vorbiti cu cei de la Club Raul sa nu bage plase in laterala pontonului,si sa spargeti cele 3-4barci de braconieri bagate in stuful din coltul de Nord-Vest al sectorului. :wink:
In patrularile noastre din acest sezon, facute impreuna cu Politia locala, Jandarmeria, Capitania Snagov, delegatii ANPA si ai ONG-ul de prieteni ai Snagovului am "desfiintat" multi kilometri de plasa, am contribuit la retinerea de barci si "instalatii de tot felul", am localizat si ajutat la intocmit dosare pentru multi braconieri.
Din pacate, legea nu prea ne ajuta, barcile sunt restituite, braconierii eliberati cu/fara amenda, etc. Dar, lucrurile astea le stiti, desigur !
Iar pescarii unditari locali, stiti ce spun ? Lasati-i bai, au si ei copii acasa, n-au serviciu, din ce sa traiasca ?

Nu putem distruge bunuri (este infractiune incriminata de Codul penal), nu putem confisca, nu putem aplica amenzi etc. Putem doar sa "colaboram", sa "ajutam"...
Nici nu putem actiona cu surle si trambite, pentru ca Mafia braconierilor are bratul lung, unele case si masini mai ard, copiii mai merg la scoala fara bodyguard, etc.
Daca aveti nevoie de un ,,ciripitor'',oricand cu MARE placere! :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Oct 2011, 19:03

cezar.ch scrie:
Bass Assassin scrie:D-le Cezar , ma scuzati ca intervin in topicul dvs , dar am o intrebare pentru a lamuri unele aspecte de legalitate :

Care este pozitia dvs si APC 21 fata de Federatia Romana de Pescuit Sportiv ?

V-am pus acesta intrebare, pentru ca ,se tot vehiculeaza ideea ca numai sub auspiciile FRPS se pot organiza concursuri pe pescuit pe intreg teritoriul Romaniei . Dupa cum stiti , FRPS este marca inregistrata la OSIM si are monopol asupra competitiilor de pescuit la nivel national .
Banuiesc ca acest concurs este adresat tuturor pescarilor din tara , deci se vrea un concurs national si legal din toate punctele de vedere .

Va multumesc
Nici o problema, desi este putin off-topic, imi face placere sa va raspund !

FRPS exista de anul acesta, dar, cel putin in 2011, nu are alta activitate decat galceava pe forumuri, procesele cu AGVPS-ul si ANPA, practic cu toata lumea.

Problema FRPS este ca nu are (si dupa parerea mea de jurist nici nu va avea vreodata) recunoasterea FIPS-CIPS, unde AGVPS Romania este membru fondator si nu poate fi inlaturat legal decat daca dispare ca persoana juridica.
FIPS-CIPS nu accepta decat o asociatie-membru din fiecare tara si nu raspunde la comenzi politice, guvernamentale, etc.

In consecinta, in Romania, toate competitiile de crap, rapitor, casting, fly fishing etc s-au desfasurat cu ignorarea FRPS, dar cu respectarea, de catre organizatori, a regulilor FIPS-CIPS. Astfel, s-a asigurat participarea loturilor Romaniei la campionatele Mondiale, pe specialitati. La spinning din barca, Romania este chiar vice-campioana mondiala.
FRPS a incercat sa trimita observatori, dar acestia au fost ignorati sau chiar alungati.

In alta ordine de idei, concursul nostru este un concurs OPEN, de asociatie, putem zice amical, iar raporturile noastre cu FRPS nu exista, actualmente.

Iar FRPS, anul acesta, nu poate organiza, decat cel mult, concursuri ca al nostru. Chiar a incercat, din pacate nu prea au avut amatori.

Cred ca ti-am raspuns.

PS 1- in razboiul FRPS-AGVPS, suntem neutri...ca Elvetia. :D
PS 2 - ideea cu monopolul FRPS asupra concursurilor este gresita, Romania este membra UE, monopoluri nu exista (in afara celor naturale sau legale, adica ale Statului). FRPS poate avea cel mult, EXCLUSIVITATE pe competitiile din propriul calendar.
Popescu Stefan a scris
INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV

de popescu stefan pe Octombrie 5th, 2011, 6:43 am



nucus scrie:Si ce a reusit sa faca din cele trei prioritati ?

Da. Infrastructura este demarată, bugetarea este în curs, iar aflierea internațională este urmează cursul firesc.
Intrebarea este de ce toată suflarea din pescuitul sportiv așteaptă să o fac singur și nu se implică? Răspunsul cred că îl am, dar mi-e jenă să-l fac public.

Mi-au dat lacrimile...”afilierea internationala este urmeaza cursul firesc” :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 05 Oct 2011, 20:09

Domnilor, am rugamintea de a incerca sa pastram subiectul topicului!Multumim!

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 06 Oct 2011, 00:21

Nu aveti o data limita pina la care se pot depune banii (taxa concurs) ?Se poate plati si pe malul apei?

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 06 Oct 2011, 07:28

nucus scrie:Nu aveti o data limita pina la care se pot depune banii (taxa concurs) ?Se poate plati si pe malul apei?
Plata se poate face pana in data de 20 oct. 2011.Totusi,in cazuri speciale,si numai in urma unei discutii telefonice cu directorul de concurs, se pot face 2-3 exceptii...

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 06 Oct 2011, 10:08

Dumitrescu Iancu scrie:
nucus scrie:Nu aveti o data limita pina la care se pot depune banii (taxa concurs) ?Se poate plati si pe malul apei?
Plata se poate face pana in data de 20 oct. 2011.Totusi,in cazuri speciale,si numai in urma unei discutii telefonice cu directorul de concurs, se pot face 2-3 exceptii...
Pentru a nu crea anumite "ambiguitati" legate de posibilele "exceptii", precizez ca preferam inscrierea si certitudinea participarii pana in 20 octombrie, deoarece dorim sa facem ecusoane de participare personalizate si mai sunt si alte detalii unde ne sunt necesare informatii precise (rezervari la restaurant, dimensionarea locului de campare, etc.).
Exceptiile se vor accepta in cazul unor persoane cunoscute, care din motiv de distanta sau calendar nu pot rezolva pe alta cale !
Sper ca m-am facut inteles !

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 06 Oct 2011, 18:17

Pina pe 20 octombrie am tot timpul sa ma hotarasc.Multumesc pentru raspuns !

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 13 Oct 2011, 09:23

Inscrieri pana ieri, 12.10.2011:

1. Florin Cristian ANTONESCU - (Expert Spinning Polonia/Cufundac România)
2. Cristinel DAVID- (Pandele/Voluntari)
3. Ştefan DINU (Clubul Pescarilor de Răpitori)
4. Marius PAUL (Clubul Pescarilor de Răpitori) + însoţitor
5. Marian MANEA (Clubul Pescarilor de Răpitori)
6. Vlad MATEI (Clubul Pescarilor de Răpitori)
7. Ion Paco DUMITRU (PACO Spinning Club)
8. Marian IONESCU (APC 21)
9. Lucian Gyorg CONSTANTIN (Team Sakura)
10. Cornel SERBAN (APC 21)

Scrie răspuns