Consultare publica ANPA - material (partea I)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Re: re

Mesaj de cezar.ch » 14 Noi 2011, 18:49

jackspinner scrie:Nu sunt de acord cu aceste propuneri .
Cu care nu sunteti de acord ?

Inca mai puteti face altele ! :wink:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 14 Noi 2011, 18:55

cezar.ch scrie: Cat despre sindicat, sa fim seriosi, nu tine seama nimeni de ele, n-au nici o putere.
Aici in mod categoric va contrazic, bazandu-ma cel putin pe propria experienta. Sindicatele au o putere mult mai mare decat ne dam seama la o privire in treacat. Problema care se ridica (si aici, din pacate!!!) este verticalitatea liderilor. Un sindicat puternic cu lideri incoruptibili (oare mai sunt?) reprezinta o bomba cu ceas.

pe probate :wink:

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 14 Noi 2011, 18:59

boistean scrie:
cezar.ch scrie: Cat despre sindicat, sa fim seriosi, nu tine seama nimeni de ele, n-au nici o putere.
Aici in mod categoric va contrazic, bazandu-ma cel putin pe propria experienta. Sindicatele au o putere mult mai mare decat ne dam seama la o privire in treacat. Problema care se ridica (si aici, din pacate!!!) este verticalitatea liderilor. Un sindicat puternic cu lideri incoruptibili (oare mai sunt?) reprezinta o bomba cu ceas.

pe probate :wink:
Eu vorbeam de un sindicat din Romania, nu de sindicatul soferilor de TIR din SUA sau al minerilor din Cornwall.
Cu liderii de sindicat de la noi particip la consultari lunare, nici nu stiti ce ieftin se vand :datz:

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 14 Noi 2011, 19:07

cezar.ch scrie: Cu liderii de sindicat de la noi particip la consultari lunare, nici nu stiti ce ieftin se vand :datz:
cam asta-i ideea. cam stiu si ma doare :cry:

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 14 Noi 2011, 19:26

Daca mergem pe premisa ca toti se vand pe nimic , atunci nu mai facem nimic... eu zic ca totusi macar sa incercam .

Cum vad eu lucrurile : Acesta structura(sindicat sau alta forma de asociere ) sa intervina la solicitarile pescarilor recreativi , cum ?
Daca cineva sesizeaza ca o anumita asociatia a luat bani fara acoperire reala sau un act de braconaj , acesta structura sa incepa imediat sa sesizeze autoritatile (Politie,ANPA, DNA etc)
Daca aceste autoritati nu intervin imediat ,structura ( nu stiu cum sa-i spun ) care apara drepturile pescarilor ,sa incepa imediat sa depuna plangeri penale impotriva autoritatilor pentru favorizarea infractorului .
Voi ce parere aveti ?

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 14 Noi 2011, 20:26

La perioada admisa la lipan ar trebui introdus si fantanelul (1 sau15 iunie la 31 decembrie).Admitind pescuitul la pastrav incepind de la 1 aprilie sau1 mai apare problema cu lipanul -in apele in care mai exista-care va fi prins accidental(?) si va fi eliberat tot accidental(!)...De aceea propun inasprirea pedepselor in cazul retinerii solmonidelor inafara sezonului admis legal :ceva de genul din contraventie in infractiune .Imi cer scuze dar abia acum am ajuns acasa . Poate totusi nu e prea tirziu.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 14 Noi 2011, 20:37

nucus scrie:La perioada admisa la lipan ar trebui introdus si fantanelul (1 sau15 iunie la 31 decembrie).
Daca se face referire si la pastravul fantanel si curcubeu atunci ma vad nevoit sa corectez afirmatia de mai sus unde exista o eroare (scuze, dle nucus):

- perioada de inmultire a pastravului fantanel este octombrie-noiembrie ca si la pastravul indigen.
- perioada de inmultire a pastravului curcubeu coincide oarecum (mai-iunie) cu cea a lipanului !
deci in privinta formularii ar trebui:

- extinderea sezonului de pescuit recreativ la pastrav indigen si fantanel la perioada: 1 aprilie - 31 septembrie (1 octomprie = prima zi de prohibitie)
- extinderea sezonului de pescuit la lipan si pastrav curcubeu la perioada 1 (sau 15) iunie - 31 decembrie (1 ianuarie = prima zi de prohibitie)

Cu inasprirea pedepselor, sunt total de acord numai sa se si aplice legile alea !

alte propuneri pt apele de munte:

1 - Eventual s-ar putea propune si reducerea numarului de capturi ce pot fi retinute (in cazul salmonidelor in apele de munte) de la 10 buc/zi cum e acuma, la 5 buc/zi !
2 - cresterea dimensiunilor minime admise spre retinere la urmatoarele specii de pesti:
- la pastrav(indigen/fantanel/curcubeu) - de la 20 cm (cum e acuma) la minim 22 cm
- la lipan - de la 25 cm (cum e acuma) la minim 30 cm
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 14 Noi 2011, 21:20

Mi-as dori sa apara si restrictii pentru dimensini maxime de retinere a unor categorii de pesti.
De exemplu ma gandesc la eliberarea obligatorie a somnilor de peste 10 kg, a stiucilor peste 4 kg, etc.
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 14 Noi 2011, 22:58

ce imi doresc eu:
- permis de pescuit valabil pe tot teritoriul tarii
- acest permis sa fie valabil pe toate apele publice
-defintia de apa publica = orice luciu de apa care a fost creat in mod natural sau artificial daca a fost creat de o entitate a statului roman si nicidecum a unei societati sau persoane private pe teren eminamente privat.
deasemenea ar trebui prevazut in mod expres in lege, interzicerea ingradiri accesului pe malurile apelor publice.
- permis de pescuit valabil un an de zile (nu un an calendaristic)

Apele interioare
- interzicerea pescuitului comercial pe toate apele interne de pe teritoriul tarii.
daca se doreste valorificarea potentialului piscicol al bazinelor naturale, se pot infinta bazine de acvacultura care ar aduce astfel si un aport semnificativ la populatia piscicola a zonei respective, precum si capital si ocupare a fortei de munca.

- prevederea in mod expres a faptului ca este interzis prin lege si se pedepseste exemplar, prinderea pestelui cu alte scule in afara de undita cu fir si carlig cu momeala naturala sau artificiala dupa caz, precum si interzicerea pescuitului cu mai mult de 2-4bete / pescar
- ideea de inspector delegat nu este chiar de lasat, cred ca este o idee buna de aplicat la momentul actual si cred ca mediul universitar ar putea contribui cu voluntari - avem ceva facultati cu specific de mediu sau cu activitate piscicola, poate se pot atrage cumva in acest demers

as mai avea cateva idei dar deocamdata sa vedem ce rezultate aveti, scepticismul meu este la cote ridicate in privinta acestui demers, dar...........never say never :wink:

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 14 Noi 2011, 23:03

Bass Assassin scrie:Daca mergem pe premisa ca toti se vand pe nimic , atunci nu mai facem nimic... eu zic ca totusi macar sa incercam .

Cum vad eu lucrurile : Acesta structura(sindicat sau alta forma de asociere ) sa intervina la solicitarile pescarilor recreativi , cum ?
Daca cineva sesizeaza ca o anumita asociatia a luat bani fara acoperire reala sau un act de braconaj , acesta structura sa incepa imediat sa sesizeze autoritatile (Politie,ANPA, DNA etc)
Daca aceste autoritati nu intervin imediat ,structura ( nu stiu cum sa-i spun ) care apara drepturile pescarilor ,sa incepa imediat sa depuna plangeri penale impotriva autoritatilor pentru favorizarea infractorului .
Voi ce parere aveti ?
Un clasic in viata zice ca mana braconierilor e tare lunga :wink: .

Scrie răspuns