Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Zamfi » 26 Noi 2022, 12:27

Ala deja e sport extrem ce sa mai...:) ))))
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de adrian99 » 26 Noi 2022, 17:48

aline,este punctul de vedere.nu inseamna ca este bun si trebuie generalizat.
pe langa asta observ ca de cate ori faci o postare sunt 2-3 persoane(de fiecare data aceleasi)care posteaza imediat cum esti combatut pentru a-ti veni in ajutor,combatand si cu mai multa ardoare :D
chiar ai nevoie de asta?eu cred ca poti sa te descurci si singur.... :D

p.s.
daca un loc 2 obtinut de echipa Romaniei de trout area este nesemenificativ pentru tine....ma intreb ce ar fi? :roll:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Zamfi » 26 Noi 2022, 19:13

Hai sa incheiem discutia.Avem puncte de vedere diferite, gandim diferit si ne comportam diferit.As prefera sa ramana fiecare cu topicurile sale si sa nu le mai amestecam :) Spor la vanzari!
Ps: nu am nevoie de sustinatori pentru puncte de vedere personale! Dar ai tu un mod intortocheat de a vedea lucrurile . Daca cineva vede lucrurile la fel nu inseamna ca e sustinator! Ca nu le vede ca tine e usor de inteles :)
Eu am terminat discutia. Asta si oricare in care esti implicat , ca nu am chef de discutii gen arena. Si nu stiu de ce scrii , in afara de vanzari, pe un forum bazar ? Ca parca asa l-ai catalogat...O seara linistita colegul.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de adrian99 » 26 Noi 2022, 20:17

colegul alin,nu-ti aroga mai mult decat poti duce..
nu-mi aduc aminte de vreo initiativa,ceva constructiv privind pescuitul,tehnicile lui venita din partea ta sau a prietenului tau care prinde avati :D .
nici aici nici pe alte siteuri(ca sa nu zic unul,pe unde esti activ).

tu si ceilalti care credeti ca formati un grup de "altfel"de pescari nu faceti altceva decat sa visati ca sunteti altceva decat sunteti(unul dintre voi posteaza pe youtube in engleza si italiana,jenat ca este roman insa pe aici scrie in limba romana....penibil).

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de anem » 29 Noi 2022, 11:19

adriane ... nu am inteles, care e treaba ta cu mine? te-a deranjat postarea in care am considerat ca umplutul unei cade cu patstravi si pescuitul lor de catre niste indivizi asezati la 3-4 metri unul de celalalt nu cadreaza cum vad eu pescuitul? asta e problema? ca a organizat Romania un campionat mondial la pastrav in conditiile in care toate apele publice din Romania nu mai tin impreuna pastravii care erau prezenti in respectiva baltoaca ... ar trebui sa aplaud, sau nu inteleg?

si care e treaba cu youtube-ul? treaba este foarte simpla ... nu iti place, nu te uiti. habar n-ai despre ce vorbesti dar iti dai cu parerea ...

veze-ti de treaba ta si lasa-i pe altii sa isi vada de treaba lor ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de adrian99 » 29 Noi 2022, 13:30

emile,n-ai inteles nimic
si-n Italia ta se practica "cada umpluta cu pastravi"cu retinere contra cost...
sunt destui pe youtube(plecati afara)care posteaza "aventurile lor la pescuit" si le posteaza in limba pe care au invatat-o,studiat-o incepand cu scoala.deci acelora nu le este rusine cu limba romana
in plus sunt siguri ca ai observat destui youtuberi(francezi,britanici,nemti)care vorbesc si posteaza strict in limba lor.pentru ei este o onoare treaba asta.pentru tine(probabil)nu.
in plus nu mai erija alaturi de cei 2 in aparatori ai mediului si drepturile pestilor.ca nu sunteti!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de anem » 29 Noi 2022, 14:45

adriane ... sincer, cum ti-am scris mai sus ... habar n-ai despre ce vorbesti dar iti dai cu parerea. cu parere de rau o spun, dar cel care nu a inteles nimic esti tu ...

ramai sa arati cu degetul intr-o directie despre care nu ai habar si sa aplauzi niste initiative care nu au nimic de-a face cu pescuitul sau cu "sportul" ... indiferent de cine le organizeaza ...

discutia asta se dovedeste o pierdere de timp si o voi opri aici ... ramai sanatos ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de adrian99 » 29 Noi 2022, 15:00

daca ai fi inteles ceva mi-ai fi raspuns la obiect.
insa n-ai facut-o.
asta dovedeste ca am dreptate in ce am scris.fir intins cu nalucile pe care le promovezi! :wink:

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de ticairlandezu » 26 Dec 2022, 05:41

In sfarsit, in anul de gratie al Domnului 2022....si dupa 11 ani de la infiintare, au aparut publicate pe site-ul fantoma FRPSC,sub atenta indrumare a Mitomanului-Escroc si NORMELE de OMOLOGARE ale bazelor sportive.

http://frpsc.ro/wp-content/uploads/2022 ... portiv.pdf

Ca au ramas si urme "grosolane" de la federatia de la care au fost copiate...vedem si aici :
Articolul 5 ...(d). d)avizarea organizării testării pistei de pescuit sportiv printr-o competiţie de cel puţin doi
membrii ai Comisiei tehnice de bob-skeleton şi/sau sanie omologare a FRPS

Dar si o mica "smecherie" prin omisiune :


Articolul 6 - DISPOZIŢII FINALE
6.1. M S va recunoaşte, va finanţa şi va premia numai rezultatele obţinute în bazele sportive
omologate.


El a pus punct dupa omologate.Ca asa ia convenit lui , eliminand exact :MTS va recunoaşte, va finanţa şi va premia numai rezultatele obţinute în bazele sportive omologate si inscrise in Registrul Bazelor Sportive Omologate pentru care sa eliberat Certificatul RBSO

Dar a rezolvat situatia aici!!!
6.2. Prezentele norme au fost aprobate în Biroul Federal din data de 12 septembrie 2022 şi
intră în vigoare după data aprobării. Odată cu intrarea în vigoare, orice dispoziţie contrară se
abrogă. :lol: :lol: :mrgreen:
Pentru conformitate.
Ștefan Popescu - președinte FRPS

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Mar 2023, 08:12

Salut baieti..io nu am prea mai urmarit fenomenul numit Popescu decat ce am vazut accidental pe FB.....Intrebarea mea este, pina la urma cate Federatii sunt acum, ca am vazut ca nea Popica a fost debarcat, apoi a incercat sa revina nu stiu cum..l-au oprit cu jandarmii sa intre in sala unde noua conducere aveanush ce adunare...in fine...

In alta ordine de idei...ca vazui mai sus tot felul de contre pe marginea subiectului de a fi sau nu roman...Am lucrat in Olanda vreo 6 luni...Cand am plecat de acasa mai mult de juma' din bagaje au fost-a-ti ghicit- sculele de spinning..Am pescuit in zona orasului Zwolle - Lelystad pe diverse lacuri- canale pe care le intilneam in drumul meu spre locul de munca, iar in weekend exploram locuri noi cu Google Maps...A fost foarte interesant sa pescuiesc in port printre yacht uri si sa prind stiuca la wobler , stiuca care satea pitita sub pupa yachtului. Am pescuit si pe raul Issjel,insa destul de putin,spre regretul meu, poate anul asta mai mult. Ceea ce vreau sa spun , este ca nu am prins nici macar un salau in tot acest timp. Stiuca si biban da, dar salau ....nici pomeneala...Si povestind asa de pescuit cu un coleg olandez, pescar si el, il intreb despre salau si ii zic ca nu am prins unul macar in atata timp..Si imi zice, halucinant ce aud, ca in urma cu 10-15 ani salaul era omni prezent. Prindeai si cate 10-20 buc per partida de pe mal...Si atentie, se vindea.... Pescarii pescuiau salaul pentru profit material , pe linga cel de ordin culinar..era permis sa il vinzi...Pe cand s-au trezit ca a cam disparut salaul au interzis vanzarea si au inasprit conditiile de retinere. Da, sunt foarte civilizati olandezii, dar civilizatia trece totusi prin stomac...De notat ca alti colegi olandezi , cand ajungea vorba de pescuit, din doua vorbe aduceau vorba despre salau-este delicios...Olandezi , nu rase din astea' inferioare' din estul Europei...Odata am gasit pe marginea unui canal larg, resturile unei stiuci de peste 1 m proaspat curatate , si acolo nu prea pescuiau decat localnici, locul fiind in apropierea unei mici localitati pe linga un drum secundar..Nu prea am vazut pescari romani pe acolo..unul singur si ala incasase o amenda ca pescuia cu peste viu la stiuca si avea un nr de lansete peste nr permis de lege...Impresia mea, inclusiv despre stiuca este ca raportat la volumul apei , densitatea de peste nu e prea mare...dar asta este o impresie din perspectiva mea limitata de pescar de mal...poate din barca se schimba treaba ...Acolo daca prinzi un crap de 10 kg pe apele lor , esti erou national...Anul acesta sper sa ajung sa pescuiesc si in mare...va fi o experienta noua pentru un pescar de apa dulce ca si mine...Fire intinse la toata lumea si fum in frane...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns