Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de apsalba » 05 Apr 2013, 13:44

Cere-i lui Șelaru să-i deconteze. Participarea la competiții oficiale este suportată de reprezentantul României la CIPS, nu de pescarii sportivi. Așa zice legea!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de apsalba » 05 Apr 2013, 13:49

ART. 19

(1) Ministerul Tineretului şi Sportului avizează afilierea federaţiilor sportive naţionale la federaţiile sportive internaţionale şi la alte foruri europene sau mondiale şi autorizează afilierea tuturor organizaţiilor cu profil sportiv la forurile internaţionale de specialitate, în baza următoarelor acte:

a) copie de pe hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă privind dobândirea personalităţii juridice sau de pe încheierea prin care s-a dispus înscrierea persoanei juridice în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor;

b) actul constitutiv şi statutul, autentificate;

c) statutul forului internaţional de specialitate, în traducere legalizată;

d) angajamentul solicitantului, conform căruia cheltuielile care decurg din calitatea de membru afiliat vor fi suportate din surse financiare proprii.
Ce zici bogdanpescar. V-a tradus sau nu Șelaru și Bentu?
PS Nu ar strica să le ceri să-ți arate și autorizația de afiliere! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de apsalba » 05 Apr 2013, 13:51

lazarini scrie:
apsalba scrie:hârtia de care vorbești trebuie emisă de MTS, nu de AGVPSR. :lol: :lol: :lol: :lol:
Ca si pana acum? :lol: :lol: :lol:
Tot nu mi-ai raspuns la intrebare, ce vei face daca oamenii nu vor tine cont de recomandarile tale si isi vor vedea mai departe de treaba lor?
Nu-i treaba mea. E treaba lor. Nu alergăm pe nimeni cu arcanul. E plin cimitirul de persoane de neînlocuit!

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de lazarini » 05 Apr 2013, 13:55

apsalba scrie:V-a tradus sau nu Șelaru și Bentu?
Nu, pentru ca AGVPS are tot atata legatura cu o federatie sportiva cat are si pescuitul cu sportul in intelesul legii, adica niciuna :lol:

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de bogdanpesc » 05 Apr 2013, 14:03

Selaru si Bentu ne traduc de multi ani ,nu cred ca am scris pe undeva cat de mult iubesc eu agvps-ul.....dar sunt deocamdata singurii care decerneaza titlurile de campioni la pescuit si tot ei sunt singurii care sunt inditruiti sa inscrie echipele la competitii internationale...pana una alta dansam dupa muzica lor.Si o sa fie asa pana se schimba dirijorul..adica entitatea care sa fie recunoscuta de organismele internationale...pana atunci facem ce am mai facut,asta nu inseamna ca nu mai pot de bucurie

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Tavi » 05 Apr 2013, 14:06

apsalba scrie:Cere-i lui Șelaru să-i deconteze. Participarea la competiții oficiale este suportată de reprezentantul României la CIPS, nu de pescarii sportivi. Așa zice legea!
lege nu spune asa ceva.
"d) angajamentul solicitantului, conform căruia cheltuielile care decurg din calitatea de membru afiliat vor fi suportate din surse financiare proprii."
Evident ideea acest articol este ca solicitantul, aka federatia care solicita AVIZUL isi va suporta din surse proprii si NU din bugetul statului cheltuielile respective. Care cheltuieli pot include sau nu si cheltuielile cu participarea la competitii, asta e decizia federatiei, nu a legii. E o absurditate ce zici.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Apr 2013, 15:35

bogdanpesc scrie:Selaru si Bentu ne traduc de multi ani ,nu cred ca am scris pe undeva cat de mult iubesc eu agvps-ul.....dar sunt deocamdata singurii care decerneaza titlurile de campioni la pescuit si tot ei sunt singurii care sunt inditruiti sa inscrie echipele la competitii internationale...pana una alta dansam dupa muzica lor.Si o sa fie asa pana se schimba dirijorul..adica entitatea care sa fie recunoscuta de organismele internationale...pana atunci facem ce am mai facut,asta nu inseamna ca nu mai pot de bucurie


Mult adevar in cele de mai sus..
Din pacate,nu ajunge ca ramura competitionala joaca dupa cum cinta astia doi ''internationala'',ci,si pescuitul de hobby,de relaxare.....este subordonat intereselor vinatorilor..Se vede clar peste tot,unde pun ei mina....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Adelin » 05 Apr 2013, 15:56

apsalba scrie: PS Oare de ce au început să mă sune pescarii de competiție?

Daca zici ca te-au sunat pescarii de competitie sa se inscrie, iti spun ca poate ai inteles matale gresit. Poate ca te-au sunat aceea care nu sunt in stare sa faca performanta intr-un cadru bazat pe valori si vor sa fure startul...aia de te-au sunat nu sunt fratii nostri care au tras ani de zile sa acumuleze cunostinte si experienta pt a putea face performanta afara din tara, sunt doar niste tradatori si te merita presedinte.

...dar sincer cred ca telefoanele pe care le-ai primit au fost imaginare.
Data viitoare cand iti mai sina telefonul deschide ochii si aprinde lumina inainte sa raspunzi...o sa vezi ca de fapt e mama soacra. :-)
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de bogdanpesc » 05 Apr 2013, 21:42

Adelin scrie:
apsalba scrie: PS Oare de ce au început să mă sune pescarii de competiție?

Daca zici ca te-au sunat pescarii de competitie sa se inscrie, iti spun ca poate ai inteles matale gresit. Poate ca te-au sunat aceea care nu sunt in stare sa faca performanta intr-un cadru bazat pe valori si vor sa fure startul...aia de te-au sunat nu sunt fratii nostri care au tras ani de zile sa acumuleze cunostinte si experienta pt a putea face performanta afara din tara, sunt doar niste tradatori si te merita presedinte.

...dar sincer cred ca telefoanele pe care le-ai primit au fost imaginare.
Data viitoare cand iti mai sina telefonul deschide ochii si aprinde lumina inainte sa raspunzi...o sa vezi ca de fapt e mama soacra. :-)
Dar pana acuma se tot zicea de dl popescu ,ca nu vorbeste cu pescarii competitori,ci numai si numai cu cluburi ,asociatii...acum ditr-o data suntem de interes pentru dumnealui?...mira-ma-s
si totusi eu cu cine votez?

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Adelin » 06 Apr 2013, 00:09

Pe mine sincer nu m-ar mira...in tara in care s-a nascut tradarea nu e greu sa gasesti tradatori, totusi trag speranta ca cei ce vor sa sara in barca poleita cu aur se vor gandi de 2 ori inainte sa faca pasul, pt ca tre' sa fi inconstient sa te increzi in maresalul Popescu. Cred ca ce i s-a intamplat lui Vali, e cel mai elocvent exemplu ca daca esti normal nu poti sa ramai prea mult in arca salvarii pescuitului de competitie...de fapt daca esti cu capul pe umeri nu cred ca te urci in corabia gaunoasa. :lol:
Imagine

...si inca ceva domn' Popesco, nu incarca prea tare arca cu promisiuni, pt ca o sa o scufunzi inainte sa ajungi in portul promisiunilor desarte...
Imagine

...mai bine da-i inainte pe langa mal de unu singur...asta e drumul cel mai sigur si care te prinde cel mai bine de cativa ani... cand obosesti te bagi in trestii, mai odihnesti putin, te mai tupilesti , mai respiri prin trestie...sti tu, ca deh, acuma nu mai ai nici maltale 30 de ani.
Imagine
Imagine
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns