Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de apsalba » 15 Oct 2013, 16:44

lazarini scrie:
apsalba scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pârâciosii!
Zice cel ce ameninta pe toata lumea cu plangeri penale
Eu am motive, nu crezi?

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de nucus » 15 Oct 2013, 17:10

Felicitari pentru aceasta initiativa ! In mod normal ar trebui sa dea rezultate !

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de zavera » 15 Oct 2013, 17:12

apsalba scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pârâciosii!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mare-i grădina ta, Doamne!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PS Cât au costat traducătorii, că Bentu este tămâie la limbi străine?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nu mi-am dat seama pe cine am denigrat. Sau poate ați scris în numele meu? de la niște dobitoci mă aștept la orice!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Domnule preşedinte, nu o luaţi în glumă. Un astfel de dosar vă poate distruge. Iar în mana "vulpoilor" de la AGVPSR este dinamită curată.
Iar dacă citesc şi cei de la CIPS partea cu nerecunoaşterea palmareselor, a diplomelor, cupelor, titlurilor, medaliilor CIPS, că faceţi plangeri penale celor care participă, în numele Romaniei, la competiţiile CIPS, devine bombă termo-nucleară.

Răspunsurile cu cat costă traducerile, ce limbi vorbeşte acel Bentu, ca şi apelativele de "dobitoci" sunt de-a dreptul penibile.
Ăia de la CIPS sunt nişte oameni respectabili şi echilibraţi, care dezavuează lipsa de respect, vulgaritatea, derapajele de orice fel.

Mai bine vă căutaţi o apărare mai inteligentă.

Iar dacă află şi MTS (şi sigur află, nu credeţi?)...trageţi dvs concluziile.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de apsalba » 15 Oct 2013, 17:29

zavera, nu eu nu le recunosc, ci statul român!

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de zavera » 15 Oct 2013, 17:31

Mister Fisherman scrie:Zavera , poate ii explici " inteligentului" pe intelesul lui ca , federatie sportiva nu are treaba cu pescuitul recreativ si nici cu permisele de pescuit
De fapt, explicaţia este simplă. Dacă disecăm punctul de vedere al dlui Popescu, constatăm că se bazează pe două chestiuni, care corespund celor două surse teoretice de bani.

1. Taxa ANPA (adica cei 30/10/0 lei, pe categorii sociale). Argumentul este: Pescuitul, drept natural al cetăţeanului (bine că n-a spus fundamental, că asta este din start altceva). Adică, statul (prin ANPA) nu are dreptul să perceapă taxe. Dar atunci, n-are acest drept nici federaţia, despre care afirmă că este instituţie oficială, de interes public. În plus, subordonată unui minister (MTS).
Aici, se gandeşte la două lucruri:
a) dreptul de a incasa taxa (prin chioscuri, posta, papetarii, benzinarii, etc)
b) dreptul de a fixa cuantumul. Dar asta este un vis prea grandios. Cred că nici dl.Popescu nu visează aşa ceva

Nu cred ca există vrea şansă să se găsească un guvern, un ministru de finanţe, un premier, ceva parlamentari care să renunţe la un drept existent al bugetului, în favoarea pescuitului.
Iar dacă se găseşte cineva, ajunge imediat la DNA !

2. Cotizaţii. Aici, federaţia poate obţine acest drept doar în favoarea cluburilor (nu neapărat membre ale FRPS, pentru că legea nu poate fi discriminatorie). Iar, dacă chiar obţine aşa ceva, nu va putea dijmui cluburile cum crede domnia sa. În plus, riscă şi un şut "undeva" la prima Adunare Generala. Dar, nici asta nu tine. Daca omul ia permis de la benzinarie, ce treaba mai are cu clubul, ca doar nu participa la competitii.

Nu prea vad sanse.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de zavera » 15 Oct 2013, 17:41

apsalba scrie:zavera, nu eu nu le recunosc, ci statul român!
Hai, domnule preşedinte, că pe mine nu mă aburiţi.
Care stat roman, ăla care nu-şi recunoaşte nici olimpicii, nici bursierii, nici medicii (un medic debutant are 2/3 din salariul unui hingher), nici profesorii (stiţi cat caştigă un profesor debutant?)...
Şi pană la urmă, cine personalizează statul roman în trebuşoara asta, nu cumva dvs, preşedintele autorităţii publice oficiale de interes naţional în domeniul pescuitului?
Statul este o ficţiune, un instrument în mana oamenilor care-şi asumă, vremelnic, o funcţie.
Nu vă bazaţi pe apărarea asta, mai ales că tot statul despre care vorbiţi vă va strivi. Intraţi pe un teren foarte periculos.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de vali stratonov » 15 Oct 2013, 17:53

nucus scrie:zavera si dinu sunteti minunati ! STIMA ! STIMA !
Eu cred tocmai contrariul :oops: ....din pacate discutii inutile care nu folosesc nimanui si nici nu rezolva problema ....doar traficul sitului creste. :respekt: :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 15 Oct 2013, 17:56

zavera scrie:Argumentul este: Pescuitul, drept natural al cetăţeanulu
Pana la urma este un drept natural al cetateanului ca activitate de subzistenta sau ca sport ?

Intrebarer :
FRAS ( federatia de automobiliusm sportiv ) are treaba cu permisele de conducere sau are scris in statut ca reglementeaza/administeaza circulatia pe drumurile publice asa cum face acesta cooperativa ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de miyagi » 15 Oct 2013, 20:12

Mister Fisherman scrie:
zavera scrie:Argumentul este: Pescuitul, drept natural al cetăţeanulu
Pana la urma este un drept natural al cetateanului ca activitate de subzistenta sau ca sport ?
Ambele.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Concursuri organizate de catre Fane Popescu-FRPS

Mesaj de Mister Fisherman » 15 Oct 2013, 21:04

Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns