Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de kzoli » 27 Oct 2014, 18:17

Concurs de spinning din barcă în sistem perechi
În organizarea AVPS Târnava Mare “ pe data de 9 noiembrie 2014 va desfăsura a III. Concurs de spinning din barcă în sistem perechi, la barajul Zetea. Adunarea pentru concurs va avea loc dimineaţa la ora 08:00 pe malul lacului la vârsarea pârâului Szencsed (tribuna). Concursul va avea o singură etapă (6 ore).

Pe parcursul competiţiei, pescuitul se va face din barcă. Într-o barcă numai o pereche poate să participe, adică doi oameni. Dacă cineva se simte că este în stare să concureze singur, cu echipele perechi, atunci şi o singură persoană este acceptată ca echipă. În acest caz numai jumătate trebuie să plătească din taxa de înscriere. Peştii care vor fi luaţi în considerare: salăul, ştiuca, păstrăvul, somnul, cleanul şi bibanul al cărui mărime trebuie să depăşească 25 cm. Măsurarea peştilor se va face de la vârful capului(gurii) până la capătul cozii. Echipa care prinde peste, cu ridicarea vâslei trebuie să semnalizeze captura, sau trebuie să anunţe oamenii care execută măsurarea şi sunt obligaţi să aduca peştele în viaţă până la măsurătoare, ca urmare peştele trebuie eliberat în apă. Calcularea rezultatelor se face la capturi totale / barcă în centimetri.
Taxa de înscriere / barcă 100 RON, care conţine şi o masă bogată la sfârşitul concursului.
Este grija concurenţilor de a dispune de bărci, motoare electrice, ancore sau alte utilităţi.
Pe timpul şederii pe apă, vă recomandăm purtarea vestelor de salvare.
Pe timpul concursului este permis folosirea motoarelor electrice.
Pe timpul concursului este permis folosirea sonare.
Pescuitul este permis numai din barcă oprită (care nu se află în mişcare), deci tractarea (sistemul trolling) şi alte sisteme asemănătoare sunt interzise.
Pentru că este vorba de un concurs cu momeli artificiale, sunt acceptate numai momelii artificiale (twister, shad, woblere, oscilante etc.).
Distanţa minimă între bărci este 50 m, distanţă ce se pote hotărâ de către arbitrii concursului.

Premierea:

Locul I : 2x1 permis anual la toate apele administrate de AVPS Târnava Mare
Locul II : 2x1 permis anual la barajul Zetea + C&R Târnava Mare
Locul III : 2x1 permis anual la barajul Zetea
Cel mai mare pește: permis de un an la barajul de la Zetea

Programul de concurs:

08:00 – 08:30 Sosire, înscriere
08:30 – 10:00 Punerea(lăsarea) bărcilor pe apă, pregătirea
10:00 – 16:00 Pescuit
16:30 – Anunţarea rezultatelor

Rugăm echipele care doresc să se înscrie la acest concurs să ne semnalizeze dorinţa de participare la adresa de e- mail: info@vizpart.ro
Anunt preluat de pe : http://www.vizpart.ro/scrieri/stiri-avi ... hi--zetea/

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de Zamfi » 27 Oct 2014, 19:30

Interesant Zoli ...De mult imi doresc sa ajung pe Zetea aia a voastra unde cica da salaul de sare pastila din inele! :lol: Vezi de aia da Benzar cu inele de sarma! Care ar fi data limita de anuntare a participarii? :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de kzoli » 27 Oct 2014, 20:06

Salut Zamfi, nu cunosc detalii, am postat aici la rugamintea unori colegi... apare in anunt o adresa de email pentru inscrieri si informatii( inscrierea este necesara pentru a estima portiile de gulas la ceaun :) ) ... inregistrarea finala si plata se face la fata locului in ziua respectiva intre orele 8-8.30, daca nu ar fi limita minima de 25 cm m-as duce cu caiacul si as cauta bibanii... la strap e mai incomod si trebuie barca, dar poate concurenti vor avea nevoie de un spargator de gheata si o sa vin cu cea de Aluminiu, daca va fi cazul sa particip.
In ceea ce priveste salaii nu pot sa ma pronunt, pe acolo am prins doar cleni, pastravi, stiuci, bibani si cativa strapi "accidental".

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de Zamfi » 27 Oct 2014, 20:11

Am inteles. Merci mult Zoli. :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de modigliani » 28 Oct 2014, 08:55

Kzoli , iarta-mi off topicul , ..... inteleg ca postarea initiala nu-ti apartine ci e preluata copy-paste de pe nu stiu ce site .....

Spune-i lu' ala de-a redactat-o sa se rezume la organizare , iar pentru conceperea anunturilor oficiale sa-si angajeze - macar in regim de colaborare - o persoana care sa stapaneasca bine tehnica "umbletului" cu litere si cu limba romana .......

App si de organizare , cum crede omu' ala ca se poate inscrie cineva la 8.20 h ( de exemplu ) iar la 8.30 deja sa inceapa concursul ? Si la faza aia cu "cine prinde peste ridica vasla" ..... a dat-o de gard rau de tot ! Cea mai "smechera" formulare si ce-a mai potrivita metoda de semnalizare ......

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de kzoli » 28 Oct 2014, 09:37

@ Modigliani, am transmis mesajul. Eu cred ca 30 minute sunt suficiente sa platesti taxa, inscrierea se face pe email inainte de concurs pentru a putea estima un numar de concurenti si pentru a pregati masa.Concursul incepe de la 10 deci este timp destul. Am mai fost pe acolo cu diferite ocazii, spinning de pe mal sau concurs la copca si totul era destul de ok. Este mai mult o intilnire pescareasca cu pasionatii a acestui hobby(sport) decat un concurs propriu zis. Nu sunt premii substantiale si miza este distractia, cel putin din punctul meu de vedere. Cu ridicarea vaslei sincer nu stiu cum va fi, sper sa pot sa ajung la acest eveniment si atunci o sa aflu. :respekt:

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de nucus » 28 Oct 2014, 10:25

Sunt interesat de concurs :
doi concurenti de la Bucovina Spinning Club.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de Adelin » 28 Oct 2014, 16:01

Faina ideea cu distractia. In sfarsit un concurs relaxat unde nimeni nu merge incordat.

Bravo baieti!!!
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de nucus » 28 Oct 2014, 16:08

de unde atita relaxare cind nu stim inca daca o sa luam barci cu noi sau sfredele pentru gheata :mrgreen:

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Concurs de spinning din barca la ZETEA-09.11.2014

Mesaj de pikeman » 30 Oct 2014, 12:35

Zamfilau, te bagi? ai timp pana la 10 sa ajungi :lol:

Scrie răspuns