Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de zavera » 10 Apr 2014, 13:33

Pentru că, odată cu spulberarea de către CIPS/Sed a oricăror vise ale FRPSC/Popescu, cred că acest moment poate deveni un nou "moment zero" al pescuitului de competiţie.
Cred că este utilă o dezbatere şi o clarificare a posibilelor opţiuni.

Acestea ar fi:

a) continuarea formei actuale de organizare, cu competiţii organizate de Ligi, conform specialităţilor (spinnind, carpfishing, fly, feeder etc), cu participare internaţională sub auspiciile AGVPSR

b) înfiinţarea de federaţii sportive pe specialităţi (Federaţia Sportivă de Pescuit la Crap, Federaţia Sportivă de Spinning, federaţia Română de Pescuit la Feeder, etc. Acestea să semneze protocoale pe termen lung cu AGVPS pentru asigurarea reprezentării internaţionale

c) competiţii interne pe baza unui calendar anual, stabilirea anticipată a principiilor de selecţie la formarea loturilor naţionale şi susţinerea acestora de către AGVPSR

d) altă formă posibilă, dar care mie nu-mi vine în minte

PS - consider că topicele consacrate de luptă cu federaţia domnului Popescu şi-au cam epuizat resursele, iar bătălia cu federaţia popesciană s-a încheiat, prin decesul federal consemnat de Congresul CIPS din San Marino.
Federaţia este un cadavru în putrefacţie, iar lupta cu cadavrele seamănă a profanare de morminte.

Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de Vali Vesa » 10 Apr 2014, 13:39

zavera scrie: b) înfiinţarea de federaţii sportive pe specialităţi (Federaţia Sportivă de Pescuit la Crap, Federaţia Sportivă de Spinning, federaţia Română de Pescuit la Feeder, etc. Acestea să semneze protocoale pe termen lung cu AGVPS pentru asigurarea reprezentării internaţionale
Confederatie de asociatii (spinning, crap... etc) in care fiecare isi face legea in asociatie, i.e. regulamente, calendar competitional... etc.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de adiwolf » 10 Apr 2014, 20:27

zavera scrie:.................
PS - consider că topicele consacrate de luptă cu federaţia domnului Popescu şi-au cam epuizat resursele, iar bătălia cu federaţia popesciană s-a încheiat, prin decesul federal consemnat de Congresul CIPS din San Marino.
Federaţia este un cadavru în putrefacţie, iar lupta cu cadavrele seamănă a profanare de morminte.
uite ca incepi sa devi simpatic cu astfel de comentarii :lol:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de StefanDinu » 11 Apr 2014, 17:00

Personal cred ca respectarea legii sportului (in conditiile in care legea impune sustinerea campionatelor oficiale de catre federatie dar ofera mijloace financiare cel putin ridicole ... asta daca le ofera) este o alegere gresita pentru pescuit. Cel putin pentru viitorul imediat daca nu chiar mediu. Iar dupa interviul lui Bogdan Vasilescu in care relateaza problemele federatiei franceze sunt si mai convind de ideea mea.
Cred ca fiecare disciplina ar trebui sa se conduca si sa se organizeze dupa modelul LRS.
Ca aceste federatii/ asociatii se vor unii intr-o confederatie nationala este o chestiune a carei utilitate o va cere timpul. Pana atunci inca cred ca trebuie sa organzam competitiile asa cum trebuie si sa avem comportari internationale cat mai bune. Asta ne delimiteaza de toti "pescarii oficiali".
OK ... continuam sal il muim pe Popescu dar esentiale sunt CN si CM. Asta ii toaca cu adevarat sanatatea lui Popescu. Vreau sa-i vad fata cand lotul LRS va reprezenta Romania in CMS de pe Mal din Bulgaria. As da si CIS-ul clubului meu pentru asta!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de apsalba » 11 Apr 2014, 17:48

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pune-ți pofta in cui. O să vezi CM din Bulgaria la televizor.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de zavera » 11 Apr 2014, 17:55

StefanDinu scrie:Personal cred ca respectarea legii sportului (in conditiile in care legea impune sustinerea campionatelor oficiale de catre federatie dar ofera mijloace financiare cel putin ridicole ... asta daca le ofera) este o alegere gresita pentru pescuit. Cel putin pentru viitorul imediat daca nu chiar mediu. Iar dupa interviul lui Bogdan Vasilescu in care relateaza problemele federatiei franceze sunt si mai convind de ideea mea.
Cred ca fiecare disciplina ar trebui sa se conduca si sa se organizeze dupa modelul LRS.
Ca aceste federatii/ asociatii se vor unii intr-o confederatie nationala este o chestiune a carei utilitate o va cere timpul. Pana atunci inca cred ca trebuie sa organzam competitiile asa cum trebuie si sa avem comportari internationale cat mai bune. Asta ne delimiteaza de toti "pescarii oficiali".
OK ... continuam sal il muim pe Popescu dar esentiale sunt CN si CM. Asta ii toaca cu adevarat sanatatea lui Popescu. Vreau sa-i vad fata cand lotul LRS va reprezenta Romania in CMS de pe Mal din Bulgaria. As da si CIS-ul clubului meu pentru asta!
Domnule Dinu, eu cred ca dupa 5.04.2014, "hoitul federal". nu mai are ce cauta in ecuatia asta. Trebuie ca forumul asta sa scape de duhoarea de mortaciune popesciana.

Important este ca oamenii cu greutate, din interiorul "fenomenului pescuit competitional", sa se organizeze cat mai bine, astfel incat campionatele nationale si, desigur, reprezentarea internationala a Romaniei sa fie puternica.
Pana una-alta, tot cei care au cladit performanta si organizarea actuala trebuie sa decidam dar sa fie deschisi spre dezvoltare, spre atragerea mai multor pescari catre aceste minunate competitii.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de zavera » 11 Apr 2014, 17:57

apsalba scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pune-ți pofta in cui. O să vezi CM din Bulgaria la televizor.
Poate intervine adminul si scoate starvul din casa pescarilor, macar pe acest topic. Provoaca sila si infectie! :evil:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de Adelin » 11 Apr 2014, 18:57

Si cum o sa opresti pescarii sa treaca granita spre bulgari?! Mituiesti vamesii sau le faci pana la roti?! ...ca altceva nu ai ce sa le faci. Poate una mica fara proteza, dar nu cred ca e cineva interesat. :-)))))))))
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: Competiţiile de pescuit după 5.04.2014

Mesaj de StefanDinu » 11 Apr 2014, 19:32

apsalba scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pune-ți pofta in cui. O să vezi CM din Bulgaria la televizor.
Bineinteles ca o sa vad CM la televizor ... eu nu fac deplasarea însă ... lotul pe de alta parte o sa iti dedice o noua muire-tătă.
Si dispari de aici ... nu mai contezi nici cat contai pana acum.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Scrie răspuns