Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de zavera » 20 Noi 2013, 11:25

Deschid acest topic, din câteva motive care mi se par importante. Printre acestea, pot enumera:

1. anul 2013 este pe punctul să se încheie, bazele anului 2014 se pun acum, prin gândirea şi aprobarea unor proecte viabile, capabile să asigure progresul acestei discipline.

2. în ciuda unor sceptici şi a unor dificultăţi majore (unele cunoscute, altele doar bănuite), LRS şi-a dus la capăt misiunea, campionatul cu cele două divizii a ajuns la final, există clasamente, ierarhii, bucurii la unii, frustrări la alţii.

3. pe plan internaţional s-a înregistrat o performanţă (podiumul mondial) mai mult decât frumoasă, care onorează, dar şi obligă pentru viitor.

4. peisajul spinning-ului românesc (ca şi al întregului pescuit competiţional, în general) nu s-a schimbat. Cam aceleaşi piste, cam aceeaşi oameni, cam aceleaşi resurse, inclusiv din zona sponsorilor... şi să nu uit, în afară de LRS (sub umbrela AGVPSR pentru reprezentare internaţională), alte soluţii nu există. Federaţia se conturează ca o glumă tristă, după unii chiar sinistră.
Cu toată obiectivitatea, nu cred că există un sportiv cu pretenţii de seriozitate şi aspiraţii de valoare şi performanţă care să-şi puna speranţele în domnul preşedinte Popescu.

5. există, în opinia mea, mari resurse de progres, chiar foarte mari. Totul este ca acestea să fie identificate şi valorificate, iar competiţia să devină mai amplă şi mai atractivă.

Nu sunt eu nici cel mai competent, nici cel mai informat, nici cel mai indicat să dau sfaturi. Printre dvs. sunt mulţi care cunosc mai bine fenomenul, au experienţă şi capacităţi deja dovedite. Ideile acestor oameni vor fi foarte preţioase, iar dacă vor fi tratate cu echilibru, obiectivitate şi lipsă de patimă, vor putea asigura un salt calitativ important.

De la nivelul meu modest, voi încerca şi eu să exprim unele idei. Poate nu vor fi cele mai bune, poate chiar niciuna nu va fi bună. Dar, nu se ştie niciodată.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 11:34

Ai căzut pe locul II!
http://www.lrs.ro/forum/viewtopic.php?f ... 348#p25137

Oricum, e frumos că te bagi în seamă! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de zavera » 20 Noi 2013, 11:45

apsalba scrie:Ai căzut pe locul II!
http://www.lrs.ro/forum/viewtopic.php?f ... 348#p25137

Oricum, e frumos că te bagi în seamă! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mă aşteptam la o astfel de postare, care vă caracterizează, chiar vă reprezintă.
Dumneavoastră aveţi idei foarte puţine, dar, mai ales, foarte fixe! Sunt arhicunoscute.
Până veniţi cu ceva nou şi, cât de cât, constructiv, îmi permit să ignor postarea, domnule preşedinte.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 12:09

Eu am făcut deja ce trebuie pentru pescuitul sportiv de competiție din România. Numai cine nu vrea, nu observă! :lol: :lol: :lol: :lol:
http://mts.ro/sport/federatii-sportive/ ... t-sportiv/

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de razvan m. » 20 Noi 2013, 12:19

Nu toti cei care isi fac o societate comerciala stiu sa faca afaceri. De fapt, foarte putini din cei care isi constituie societati comerciale se pricep sa faca afaceri. O dovedeste numarul ridicat al societatilor cu activitatea suspendata, in faliment sau radiate pentru neindeplinirea unor conditii.... Majoritatea raman cu visele...

E valabil si la tine. Daca ai facut o federatie sportiva nu inseamna obligatoriu ca ai facut/ vei face / sau ca stii ce trebuie pentru pescuitul sportiv de competiție din România.

Ai dovedit si tu cu prisosinta ca habar nu ai ce trebuie pentru subzistenta si, cu atat mai mult, pentru progresul pescuitului sportiv de competitie.
In realitate nu ai facut absolut nimic pentru pescuitul de competitie, ci doar gargara publica ! :oops:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Tavi » 20 Noi 2013, 12:26

Inca un topic cu si despre apsalba? :x
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 12:34

razvan m. scrie:Nu toti cei care isi fac o societate comerciala stiu sa faca afaceri. De fapt, foarte putini din cei care isi constituie societati comerciale se pricep sa faca afaceri. O dovedeste numarul ridicat al societatilor cu activitatea suspendata, in faliment sau radiate pentru neindeplinirea unor conditii.... Majoritatea raman cu visele...

E valabil si la tine. Daca ai facut o federatie sportiva nu inseamna obligatoriu ca ai facut/ vei face / sau ca stii ce trebuie pentru pescuitul sportiv de competiție din România.

Ai dovedit si tu cu prisosinta ca habar nu ai ce trebuie pentru subzistenta si, cu atat mai mult, pentru progresul pescuitului sportiv de competitie.
In realitate nu ai facut absolut nimic pentru pescuitul de competitie, ci doar gargara publica ! :oops:
Măi, inteligentule,
De ce nu ai făcut-o tu? Sau oricare dintre deștepții de pe forumuri?

PS Ai putea să încerci să mai faci tu una! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Vezi că ăla pe care tu l-ai propus președinte, te-a propus vicepreședinte. Așa-i la voi? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de zavera » 20 Noi 2013, 12:40

Tavi scrie:Inca un topic cu si despre apsalba? :x
Nu, atâta timp cât site-ul permite activarea funcţiei ignore. Câteva click-uri şi fiecare dintre dvs poate scăpa, dacă vrea, de dl.Popescu.
Dar cred că mulţi îl lasă, de dragul distracţiei.
Fenomenele ca viţelul cu cinci picioare, femeia cu barbă, găina care a născut pui vii etc. sunt deosebit de atractive uneori.
Pentru mulţi, din păcate.
Iar dl. Popescu, cu federaţia sa, reprezintă un astfel de fenomen. :lol: :lol: :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 12:44

Federația Română de Pescuit Sportiv, ai vrut să zici!
http://mts.ro/sport/federatii-sportive/ ... t-sportiv/
Vezi că pe acest web site mai sunt o groază de găini care nasc pui vii. Când o să te văd și pe tine pe acolo, îmi ridic pălăria!
Dar, așa este când nu ajungi la struguri. Zici că sunt acri. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Tavi » 20 Noi 2013, 12:45

Ok, si ce fac cu postarile userilor care ii raspund tot lui apsalba? ii ignor si pe ei? ce mai ramane din acest topic??
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns