Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de zavera » 20 Noi 2013, 15:33

Ca o primă propunere, mă gândesc, pentru spinning din barcă, dacă nu cumva sistemul cu MASTER şi OPEN, care a funcţionat câţiva ani, ar necesita unele îmbunătăţiri.

Aş propune renunţarea la sistemul cu 10 etape fixe (5 Master şi 5 Open), la care se adaugă Cupa Ligii şi, în cazul mai multor concurenţi, etapele Diviziei Mal.
În locul acestuia, pentru spinning-barcă aş face o singură divizie SPINNING, cu 5 etape, la care să fie înscrişi primii 50 de concurenţi, pe baza unor ierahiilor anului precedent. Să se puncteze fiecare etapă, sistem locul 1 = 60 pct, locul 2 = 57 pct, locul 3 = 54 pct, locul 4 = 52, locul 5 = 50 pct....locul 25 = 25 pct...locul 50 = 1 pct.
Dacă nu se înscriu toţi cei 50 de la MASTER, locurile libere să se completeze cu wild-carduri transmise celor de CHALLENGER, în ordinea ierarhiei existente.
Etapele Master să se organizeze, ca şi până acum, de LRS sau chiar de cluburile componente (în acest caz, se ia cea mai bună ofertă de organizare)

Separat, se vor organiza competiii în sistem CHALLENGER, regim OPEN, unde să participe sportivii care nu participă la Master, iar locurile eventual ramase disponibile in etapa, în funcţie de capacitatea pistei, să fie ocupate de cei de la MASTER care vor să-şi îmbunătăţească punctajul (dar nu mai mult de o participare). Adică, un fel de "recalificari". Punctajul obţinut la turneele CHALLENGER să fie înmulţite cu un coeficient, să zicem 0,5, iar la final să rezulte o ierarhie completă a disciplinei.
Adică, cel care obţine 84 de puncte la Challenger X coeficient 0,5 = 42 pct, să intre în clasament după cei de la Master care au 43 sau mai multe puncte, dar înaintea celor de la Master care acumulează 41 sau mai puţine puncte.

Concursurile CHALLENGER să fie organizate de cluburi sau asociaţii, pe pistele alese de acestea şi cu premiile oferite de acestea şi de sponsori.
Astfel de concursuri chiar există: Bibanmania, Cupa Snagov etc.

Iar în final, un MASTER cu primii 20 clasaţi, în formula şi la specia ţintă de la următorul CM, Masterul CONTÂND CA ŞI CRITERIU DE SELECŢIE PENTRU LOTUL NAŢIONAL.

Of, este mai greu de explicat decât de aplicat, vă garantez.
Are şi avantaje, pe care le voi dezvolta mai departe.
Ultima oară modificat 20 Noi 2013, 15:34 de către zavera, modificat 1 dată în total.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 15:34

Da Abelin, i-am numărat. La fiecare etapă se ruga cineva de ei să se facă 20 pentru a se ține etapa. Ultima s-a făcut cu derogare pentru că nu au fost nici măcar atât! :lol: :lol: :lol: :lol:
Dar nu ăsta era subiectul Ajutați-l pe băiatul ăla să poată scrie si el ceva pe forum. S-a oferit voluntar să vină cu ceva idei. Fi la subiect. Ai văzut că am spus că nu mă mai bag. Te rog, nu mă provoca! :lol: :lol: :lol: :lol:
Sau la atât se reduc contribuțiile voastre la propășirea spinnigului românesc? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 15:38

Adelin scrie:
apsalba scrie:
apsalba scrie::lol: :lol: :lol: :lol:
Concentrați-vă pe topic. Eu nu vă mai bag în seamă! Succes! Sunt convins că va sucomba foarte repede!
Dar, s-ar putea să mă înșel! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Am să vă dau și câteva argumente cu succesul spinningului în anul 2013!
http://www.lrs.ro/clasament-OPEN.php
http://www.lrs.ro/clasament-MASTER.php

Interesante participările! Sunt și ceva comentarii seriose pe acel web site, care te contrazic!
Musiu', ia numara participantii din tabelele cu participantii LRS la spinning pe 2013 sa vezi iti ies 112 la numar?! Tu cati ai avut de toti la 2 discipline pe anul 2013?!...dar la spinning cati ai avut?!....iti spun eu 0(adica zero)!
Slab musiu', foarte slab! :lol: :lol: :lol: :|

http://www.lrs.ro/forum/viewtopic.php?f ... 103673ed7d

Tare de tot! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sau slab? :shock:

Parcă se întreabă cineva dacă la anul se mai ține?

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de steff » 20 Noi 2013, 15:45

Nu mor caii cand vor cainii...
prostescule, treci la salon ca vine tratamentu' :lol:

Ai stricat si topicul asta.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 20 Noi 2013, 15:50

Eu cred că l-am dinamizat. Altfel, era terminat demult.

PS Caii văd că mor pe limba lor!

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de steff » 20 Noi 2013, 15:54

tovarasu' presedinte de cooperativa, ai spus ca nu te mai bagi in discutie, hai sa vadem daca esti in stare sa te abtii.


L.E. poate totusi vreun moderator "curata" topicul.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de zavera » 20 Noi 2013, 16:02

Ca avantaje, mă gândesc că:

- desfăşurarea a numai 5 etape, ar duce la o concentrare de resurse, inclusiv financiare, o mai bună dirijare a sponsorizărilor, un efort organizatoric mai mic pentru LRS (sau minim, dacă etapele vor fi organizate de cluburi)
- liberalizarea competiţiilor Challenger ar duce la promovarea unor noi piste, a unor noi organizatori, la afirmarea mai multor sportivi de perspectiva.
- desfăşurarea unui număr sporit de competiţii, pe piste din diverse zone ale ţări, ar activa şi posibili sportivi, care, din diverse motive (distanţă, bani etc) nu-şi permit să participe la etapele prevăzute de sistemul actual. Aceste competiţii se vor putea desfăşura în condiţii economice foarte bune.
- conturarea, la sfârsitul anului, a unui clasament comun, ar aduce un plus de suspans şi chiar de obiectivitate.
- Masterul final, desfăşurat cât mai aproape de rigorile următorului CM, ar crea premisele unei mai bune reprezentări internaţionale.
- sportivii şi cluburile şi-ar putea gestiona mai bine resursele, având mult mai multe opţiuni şi putând să-şi dirijeze mai inteligent interesele

Mai sunt şi alte avantaje, poate se va mai discuta. Poate sunt şi dezavantaje, dar astea le veţi găsi dvs. mai uşor decât mine. :wink:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de Adelin » 20 Noi 2013, 19:48

apsalba scrie:Da Abelin, i-am numărat. La fiecare etapă se ruga cineva de ei să se facă 20 pentru a se ține etapa. Ultima s-a făcut cu derogare pentru că nu au fost nici măcar atât! :lol: :lol: :lol: :lol:
Dar nu ăsta era subiectul Ajutați-l pe băiatul ăla să poată scrie si el ceva pe forum. S-a oferit voluntar să vină cu ceva idei. Fi la subiect. Ai văzut că am spus că nu mă mai bag. Te rog, nu mă provoca! :lol: :lol: :lol: :lol:
Sau la atât se reduc contribuțiile voastre la propășirea spinnigului românesc? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Da pe ai tai i-ai numarat?!...hai ca sigur nu ti-a luat foarte mult:" ...unu, doi. Gata." :shock: Cum musiu, pai iar nu vezi barna din ochiul tau?! Nu vezi ca esti ridicol?!Tu nu ai voie sa vorbesti de concursuri! Nu ai voie ma! Pt ca esti prea penal prin ceea ce ai reusit sa produci pana acum! :elkgrin: ...dar tu asa esti nu ai ce sa-ti faci: destept si fudul. :oops:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Noi 2013, 19:58

:lol: :lol: ...Femeia cu barba...zavera ai mila da splina mea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Competiţiile anului 2014 -Spinning. Idei, propuneri...

Mesaj de apsalba » 21 Noi 2013, 07:42

Fiilor, reveniți la topic. Rămâne băiatul ăla cu ideile în aer. Puțină decență, ce Dumnezeu. Ajunge că pe mine m-ați convins că sunteți niște copii cretini. Nu mai arătați și la alții!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns