CINE TREBUIE SA REPREZINTE PESCUITUL RECREATIV LA ANPA ?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

CINE TREBUIE SA REPREZINTE PESCUITUL RECREATIV LA ANPA ?

Mesaj de Bass Assassin » 26 Oct 2011, 16:31

De cativa ani buni,la consultarile pe care ANPA le initiaza in fiecare an in vederea elaborarii ordinului de pescuit recreativ ,ordin de care depinde activitatea pescarilor amatori , pescuitul recreativ este reprezentat de un impostor pus pe capatuiala , o persoana cu un caracter josnic care nu are nimic de-a face cu pescuitul in general.
Acest impostor se prevaleaza de sintagma "pescuit recreativ sportiv" si , crede el ,aceasta ii confera dreptul sa reprezinte pescuitul recreativ la discutiile cu autoritatie ,acesta nefiind mandatat si nereprezentand opinia majoritatii pescarilor .
Acest fapt aduce grave prejudicii pescarilor si pescuitului recreativ prin ordinele influentate de acest impostor (vezi anul Din acest motiv ,am considerat ca este vremea sa facem front comun si sa intreprindem ceva in favoarea pescuitului recreativ .
In urma discutiilor avute pe acest forum si pentru o mai buna informare a pescarilor , am considerat ca este momentul ca toti cei care practica pescuitul recreativ sa isi poata alege singuri reprezentantii care sa-i reprezinte in relatia cu ANPA

Orice propunere costructiva ,in interesul pescuitului recreativ , este binevenita.

Cei interesati ,sunt rugati sa vina cu propuneri de persoane , pe care le considera demne, sa reprezinte pescuitul recreativ la ANPA .

Asteptam cu interes propunerile dvs

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Oct 2011, 16:42

ANPA are in evidenta asociatiile de pescari si forurile de reprezentare ale acestora la nivel national. Care or fi forurile alea...nu stiu.
Daca e sa luam dupa numarul de membri ca si criteriu de reprezentativitate, atunci AGVPS :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 26 Oct 2011, 18:00

@ Tavi
Fara asociatii care au in titulatura termenul de "sportiv" .
Aici este "bataia pestelui " , toate asociatiile si cluburile care folosesc in denumirea lor termenul "sportiv" trebuie sa se afilieze la federatie sau sa se desfiinteze , ca asa vrea "cap de guvide" ...
N-ai observat ca pe asta mizeaza "cap de guvide", din acesta cauza tot ameninta cu procese asociatiile si cluburile neafiliate
Este ultima lui "carte" pe care o joaca ,si din pacate pentru el , acesta carte este NECASTIGATOARE !
El crede ca s-a intalnit "fraierii" cu escrocul in gara la Alba Iulia !

Trebuie gasit altceva

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Oct 2011, 18:45

Nu inteleg...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 26 Oct 2011, 18:52

Da, buna initziativa si de aceea o salut. Strangem semnaturi si daca avem un milion, ne alegem pe cine ne reprezinta.
Stabilim poate o paritate cu AGVPS-ul, cu asociatzi, cu alte ONG-uri, cu orcine doreste ape curate, ape populate cu peste, ape protejate de raufacatori (ce elegant sunt), bla, bla, bla.
Stabilim aici in esentza ce dorim si semnam.
Cred ca acest topic trebuie mutat la "Discutii generale ...."
Foarte multi colegi pescari au scris aici ce ar fi bine pentru un pescuit in conditii NORMALE.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 26 Oct 2011, 19:06

"Treaba cu permisul la stat e clara ! E lege, platim !
Ce primim in schimb ? Dreptul de a pescui in niste ape salbatice, din ce in ce mai poluate, mai sarace in peste, mai agresate de toate relele din lume...

Ce pot face pescarii asociati ? Sa nu se multumeasca doar cu plata cotizatiei la asociatie ci sa invete sa ceara : populari, ecologizari, gospodarirea superioara a resursei piscicole pe care o detine asociatia (daca detine...), indrumare, asistenta, activitati in comun, acces la patrimoniul comun (daca exista) etc. Prin asta intelegand participarea tuturor, sau a unei majoritati, pentru ca daca se asteapta totul numai de la cativa voluntari, efectul este numai bifarea in agenda a unei activitati, iar eficienta ...aproape zero.

Ce pot face pescarii individuali (neasociati) ? Sa respecte legile si regulamentele, sa respecte natura si sa-si respecte colegii, sa nu faca mizerie, sa nu fie lacomi si sa bage in traista doar ce le trebuie, sa ia atitudine fata de cei care se comporta necorespunzator...

Sunt multe lucruri care pot fi facute ..."



Am gasit un exemplu, o atitudine, mi-a placut si de aceea o reiau (nu conteaza cine a scris-o) putem adauga....

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 26 Oct 2011, 19:17

@ Tavi

In minte lui"cap de guvide" s-a fixat ideea ca toate ce tine de "pescuitul sportiv" trebuie sa intre sub tutela federatiei .

De exemplu : Asoc pescarilor "sportivi" X sau clubul pescarilor "sportivi" Y sau o alta entitate sportiva de pescuit , acestea nu pot functiona decat afiliate federatiei
La fel se vrea si in cazul AGVPS , sa se demonstreze in instata ca este o asociatie "sportiva"
O asociatie sau club care are in denumire termenul"sportiv", trebuie musai sa fie afiliata si sa cotizeze la federatie .
"cap de guvide" pe asta mizeaza !

Din aceasta cauza am spus ca trebuie gasita o alta formula de reprezentare a pescuitului recreativ la ANPA
O formula care sa reprezinte interesele pescarilor si sa nu contina termenul "sportiv" .

Sper ca acum ai inteles

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 26 Oct 2011, 19:25

jhonny scrie:"Treaba cu permisul la stat e clara ! E lege, platim !
Ce primim in schimb ? Dreptul de a pescui in niste ape salbatice, din ce in ce mai poluate, mai sarace in peste, mai agresate de toate relele din lume...

.
Problema este ca noi platim taxa pe un an si pescuim dupa prohibitie ,pierdem 6 luni, ce se intampla cu diferenta de bani pe 6 luni ?

Nu cred ca trebuie sa mai toleram sa fim furati ... cineva trebuie sa reprezinte si pescuiul recreativ , ca de "competitional " sub actuala formula suntem satui .

Asteptam propuneri

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 26 Oct 2011, 19:29

7,62....pe foc automat daca se poate..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 26 Oct 2011, 19:31

Bass, e cel putin aiurea sa excluzi asociatiile care contin termenul "sportiv" in denumire doar pentru ca Popescu isi inchipuie ca le reprezinta.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns