CINE TREBUIE SA REPREZINTE PESCUITUL RECREATIV LA ANPA ?

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 09 Noi 2011, 18:26

Tavi scrie:Da, am vazut pe siteul federatiei punctul de vedere. Mi-a placut ca a fost totul la vedere, s-a discutat democratic, intr-adevar reprezinta punctul de vedere al cluburilor componente si nu al unei singure persoane.
Felicitari pentru transparenta! Si reprezentativitate! :lol:
Un exemplu de urmat! :lol:
Tavi,
Nu vreau sa bulversez minunatele rezultate ale acestui efort colectiv. Pentru ce transparenta cand avem conceptii diferite asupra pescuitului sportiv? Eu imi argumentez propunerile pe prevederile legii, altii pe basme de anumiti povestitori dupa forum. Culmea este ca cei cu care discutam problemele pescuitului sportiv ne dau dreptate noua, nu altora. Celebrul doctor in drept nu a putut screme nimic palpabil. Il doare in cot de pescuitul sportiv. Nu stie decat sa jigneasca interlocutorul. Pe johnny, bass si alti ii inteleg ca sunt niste dobitoci. Nu-ti trebuie prea multa scoala ca sa-ti dai seama, intrucat vocabularul lor se reduce la cuvintele pe care le-au invatat pe maidanele pe care au crescut. De la un functionar public ar trebui sa existe ceva pretentii, avand in vedere ca isi ia salariul de bugetar si din banii mei.
Oricum, vor fi modificari de esenta ale reglementarilor pescuitului sportiv din Romania.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 09 Noi 2011, 18:54

Pentru ce transparenta cand avem conceptii diferite asupra pescuitului sportiv?
Asta e de pus in rama...
Si ce daca avem conceptii diferite? E o buna ocazie sa te explici, sa argumentezi...sa-ti sustii ideile la vedere, cu cartile pe fata .
Ce e de ascuns? De ce nu ai pus pe siteul federatiei punctul de vedere?
Poate ca intr-adevar ai produs un "punct de vedere" cu care multi pescari si de ce nu, asociatii de pescari sunt fi de acord. Te-ai speriat de oamenii de pe forumuri care ti-au vorbit urat? :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 10 Noi 2011, 07:37

jhonny scrie:D-l Cezar.Ch cum stam cu centralizarea. Un punct de vedere, pe urma finalizam.
OM 15/2011 este in vigoare, noi trebuie sa-l respectam, as. care au obtinut autorizatii, de asemenea.
Sa vedem ce avem pana acum, nu?
Lucrez la asa ceva, va apare pana maine la pranz. Am mai asteptat, avand in vedere faptul ca s-au mai facut, pe parcurs, niste "rezumate".
Este relativ simplu de centralizat, pentru ca nu au fost atat de multe interventii cum banuiam eu.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Noi 2011, 08:09

Tavi scrie:
Pentru ce transparenta cand avem conceptii diferite asupra pescuitului sportiv?
Asta e de pus in rama...
Si ce daca avem conceptii diferite? E o buna ocazie sa te explici, sa argumentezi...sa-ti sustii ideile la vedere, cu cartile pe fata .
Ce e de ascuns? De ce nu ai pus pe siteul federatiei punctul de vedere?
Poate ca intr-adevar ai produs un "punct de vedere" cu care multi pescari si de ce nu, asociatii de pescari sunt fi de acord. Te-ai speriat de oamenii de pe forumuri care ti-au vorbit urat? :D
Nu mi-e teamă de nimeni, mai ales ca ranga ma ameninta cu moartea. Ar putea totusi un moderator sa-l stearga din lista forumului, dar vad ca acest forum este pentru scandal si jigniri, nu pentru dezbateri serioase. :lol: :lol: :lol: :lol:
ÃŽntradevar, am deranjat pe multa lume cu aparitia mea in spatiul public, dar cei deranjati erau profitirii acestei debandade din pescuitul sportiv. Hotii care striga hotii.
Propunerile noastre sunt strict in litera legii. Pot sa-ti spun ca se intentioneaza inclusiv modificari aduse OUG 23/2008, pentru a fi armonizata cu legislatia pe orizontala cat si cu cea europeana.
De asemenea am solicitat punerea in aplicare a Deciziei nr. 99/2011 a Curtii de apela alba prin care s-a desfiintat Registrul de evidenta al asociatiilor de pescari sportivi de la ANPA, cat si verificarea realizarii obligatiilor pe care asociatiile beneficiare de autorizatii pe zonele de pescuit si le-au realizat.
De asemenea am solicitat punerea in aplicare a art. 25 (1) din OUG 23/2008 modificata si completata prin intocmirea de planuri de actiuni si proiecte conume ANPA- Asociatii legal constituite.
Am propus modificarea HG 1016/2008 prin modificarea contului de trezorerie in care acum se colecteaza banii din taxele de pescuit (contul de autorizari si control nuclear) si crearea unui cont special pentru finantarea programelor comune.
Ce pot sa iti spun este ca acest efort steril al unor neaveniti, nu va avea nici un efect, ei neputand participa la discutii, intrucat prevederea legala (art. 23(2) din OUG 23/2008), prevede clar ca la dezbateri participa forurile de reprezentare ale asociatiilor de pescari sportivi. Ori, cum aceste foruri se numesc federatii, trage tu concluziile. As vrea sa-l vad pe distinsul doctor cum face straja pe la usi. Eu cel putin, daca are tupeul sa apara pe la minister, voi solicita sa fie dat afara din sala.
PS Toate asociatiile de pescari sportivi, vor trebui sa se autorizeze ca structuri sportive, daca vor sa mai fie luate in calcul.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 10 Noi 2011, 08:45

Si ca sa trag o concluzie la acest topic, voi raspunde la intrebarea pe care a lansat-o.
Pescuitul recreativ nu poate fi reprezentat la ANPA de nimeni!
Asa ca dezbaterea a fost inutila. Nu am retinut nimic din parerile unora. Doar refulari ale unor neadaptati.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Noi 2011, 08:45

Dom capitan ,ai domnia ta ,asa, ..o obsesie cu structurile sportive???

Esti plictisitor,zau asa..

Ai mai bine grija de sula-n coaste infipta de crapari....ca io nus cum sa-ti spun da, te cam vad fara mult visatul C.I.S.,parere personala..

Deocamdata ,esti „iegzact„in situatia in care, pretindeai anul trecut ,ca se afla L.R.S. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Marele fauritor de legi :lol:

„Deschizatorul„ de usi(cu capul) :lol: :lol:

Federatia intocmita ca la carte, fara fisura,bla,bla,bla :lol: :lol: :lol:

Concursuri cu plata...mai incolo..si mai tirziu..si facuta in asa fel incit la premiile mici se renunta, ca e mai scumpa deplasarea pentru incasarea lor :lol: :lol: :lol:

Pepiniera de arbitrii,ce nu au alta perspectiva decit competitiile judetene(asa-i cind copiezi,nu mai gindesti) :lol: :lol: :lol: :lol:


Cu sincera parere de rau.....pe mine nu ma reprezinti...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Noi 2011, 08:47

apsalba scrie:Si ca sa trag o concluzie la acest topic, voi raspunde la intrebarea pe care a lansat-o.
Pescuitul recreativ nu poate fi reprezentat la ANPA de nimeni!
Asa ca dezbaterea a fost inutila. Nu am retinut nimic din parerile unora. Doar refulari ale unor neadaptati.

Io zic ca doza de selenium din tartacuta domniei tale,este sub limita admisa ,plus un posibil scurt intre sinapsele din zona preoccipitala..deh ce sa-i faci,batrinetea..Sau poate de la cite usi ai deschis cu capul..vezi sa nu fie gratii pin la urma,atunci sa vezi..

Si daca esti asa de sigur,de ce agiti atit??Cam batator la ochi... :roll:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 10 Noi 2011, 08:48

apsalba scrie:
Tavi scrie:
Pentru ce transparenta cand avem conceptii diferite asupra pescuitului sportiv?
Asta e de pus in rama...
Si ce daca avem conceptii diferite? E o buna ocazie sa te explici, sa argumentezi...sa-ti sustii ideile la vedere, cu cartile pe fata .
Ce e de ascuns? De ce nu ai pus pe siteul federatiei punctul de vedere?
Poate ca intr-adevar ai produs un "punct de vedere" cu care multi pescari si de ce nu, asociatii de pescari sunt fi de acord. Te-ai speriat de oamenii de pe forumuri care ti-au vorbit urat? :D
Nu mi-e teamă de nimeni, mai ales ca ranga ma ameninta cu moartea. Ar putea totusi un moderator sa-l stearga din lista forumului, dar vad ca acest forum este pentru scandal si jigniri, nu pentru dezbateri serioase. :lol: :lol: :lol: :lol:
ÃŽntradevar, am deranjat pe multa lume cu aparitia mea in spatiul public, dar cei deranjati erau profitirii acestei debandade din pescuitul sportiv. Hotii care striga hotii.
Propunerile noastre sunt strict in litera legii. Pot sa-ti spun ca se intentioneaza inclusiv modificari aduse OUG 23/2008, pentru a fi armonizata cu legislatia pe orizontala cat si cu cea europeana.
De asemenea am solicitat punerea in aplicare a Deciziei nr. 99/2011 a Curtii de apela alba prin care s-a desfiintat Registrul de evidenta al asociatiilor de pescari sportivi de la ANPA, cat si verificarea realizarii obligatiilor pe care asociatiile beneficiare de autorizatii pe zonele de pescuit si le-au realizat.
De asemenea am solicitat punerea in aplicare a art. 25 (1) din OUG 23/2008 modificata si completata prin intocmirea de planuri de actiuni si proiecte conume ANPA- Asociatii legal constituite.
Am propus modificarea HG 1016/2008 prin modificarea contului de trezorerie in care acum se colecteaza banii din taxele de pescuit (contul de autorizari si control nuclear) si crearea unui cont special pentru finantarea programelor comune.
Ce pot sa iti spun este ca acest efort steril al unor neaveniti, nu va avea nici un efect, ei neputand participa la discutii, intrucat prevederea legala (art. 23(2) din OUG 23/2008), prevede clar ca la dezbateri participa forurile de reprezentare ale asociatiilor de pescari sportivi. Ori, cum aceste foruri se numesc federatii, trage tu concluziile. As vrea sa-l vad pe distinsul doctor cum face straja pe la usi. Eu cel putin, daca are tupeul sa apara pe la minister, voi solicita sa fie dat afara din sala.
PS Toate asociatiile de pescari sportivi, vor trebui sa se autorizeze ca structuri sportive, daca vor sa mai fie luate in calcul.
ma ia capu'!
propun sa facem cheta si sa-l premiem p-ala de-l fura pe popescu. :lol: :lol: :lol:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Noi 2011, 08:51

Melcule iti zic io,ii tremura chilotii,ca va aparea termenul de pescuit sportiv si pescuit recreativ,fara bara aia buclucasa pe care si-a construit domnia sa federatia..Ii este teama ...simt asta :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 10 Noi 2011, 08:54

gigi, teama ia fost tot timpul. dar astuia ii place sa traiasca periculos. e dependent de adrenalina :lol: :lol: :lol:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Scrie răspuns