CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 14 Iun 2011, 14:14

Niciodata in istoria sa , pescuitul romanesc de competitie n-a intrat sub patronajul vreunui minister al sportului sau oricarui altul , acum se doreste cu insistenta o <revolutie> in pescuitul competitional , prin trecerea acestuia sub tutela ANST- MTS

Care sunt avantajele si pentru cine anume ?

Care-i categorii de pescari se adreseaza acesta federatie si de ce este absolut necesara infiintarea ei sub tutela ANST - MTS ?

Acesta federatie se vrea reprezentanta tuturor cluburilor si asociatiilor de pescari din Romania sau doar a unei anumite parti ?

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 14 Iun 2011, 14:25

Bass Assasin, cui ii sunt adresate intrebariile ?
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Bass Assassin
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 02 Dec 2010, 00:02
Localitate: Cape Town

Mesaj de Bass Assassin » 14 Iun 2011, 14:40

D-le Gyorg , am adesat aceste intrebari tuturor celor care au competenta sa vina cu un rapsuns pertinent .

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 14 Iun 2011, 14:48

asta cu competenta e prea grea, nu cred ca o sa parte prea curand de un raspuns "pertinent"...mai ales in conditiile unui anonimat total
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 16 Iun 2011, 18:33

Gyorg scrie:strict la topic, eu asa vad solutia conducerii federatie in acest moment:

1. toata conducerea federatiei actuale isi da demisia in bloc, fara conditii, fara "stefanarii sau popescarii" contractuale sau de alta forma de presiune.

2. in urmatorul pas adera marea majoritatea a cluburilor la acesta federatie. Nu pot face parte din federatie decat cluburi care au cel putin 5 membri sportivi legitimati, participanti in ultimii 2 ani la o competiei de pescuit oficiala.

3. se propun modificari si se voteaza noul statut de functionare a federatiei odata cu aderarea noilor membrii.

4. pe fiecare sectiune in parte (spinning; crap; musca; stationar, etc), membrii acestora isi propun, voteaza si aleg conducerea sectiuniilor cu presedinte, vicepresedinte, secretar, etc.

5. se fac propuneri pentru presedintele federatiei de catre presedintii de sectiuni, se voteaza si rezulta presedintele federatiei.

cam asta i-am propus si lui "stefanel" atunci cand mi-a propus functia de presedinte pe sectiunea de spinning.

cred ca raspunsul pe care l-au primit il puteti anticipa si voi!


De acord cu Gyorg !
Ar fi timpul sa plece toate jigodiile din federatie .

Ati auzit jigodiilor ? :roll:

aspius
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 01 Mar 2009, 00:23

Amical...

Mesaj de aspius » 16 Iun 2011, 20:37

Domnul/tovaras/diplomat Adrian Nastease... 70'case...

Serios... propunere vanatoreasca...

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 16 Iun 2011, 21:16

Indian Larry scrie:
Gyorg scrie:strict la topic, eu asa vad solutia conducerii federatie in acest moment:

1. toata conducerea federatiei actuale isi da demisia in bloc, fara conditii, fara "stefanarii sau popescarii" contractuale sau de alta forma de presiune.

2. in urmatorul pas adera marea majoritatea a cluburilor la acesta federatie. Nu pot face parte din federatie decat cluburi care au cel putin 5 membri sportivi legitimati, participanti in ultimii 2 ani la o competiei de pescuit oficiala.

3. se propun modificari si se voteaza noul statut de functionare a federatiei odata cu aderarea noilor membrii.

4. pe fiecare sectiune in parte (spinning; crap; musca; stationar, etc), membrii acestora isi propun, voteaza si aleg conducerea sectiuniilor cu presedinte, vicepresedinte, secretar, etc.

5. se fac propuneri pentru presedintele federatiei de catre presedintii de sectiuni, se voteaza si rezulta presedintele federatiei.

cam asta i-am propus si lui "stefanel" atunci cand mi-a propus functia de presedinte pe sectiunea de spinning.

cred ca raspunsul pe care l-au primit il puteti anticipa si voi!


De acord cu Gyorg !
Ar fi timpul sa plece toate jigodiile din federatie .

Ati auzit jigodiilor ? :roll:
Io-s de acord si cu Indianu. Da sa plece si Basescu... ia vezi... pleaca? Mai stam si ne uitam. Mai latram la el si ne porcarim intre noi. Poate pleaca. Da io cred ca nu pleaca nimeni, de nicaieri, ca asa vrem noi. Parerea mea.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 16 Iun 2011, 21:41

Cristi,
Stefan Dinu; Profesorul Bele; Dady Draghicescu; Ovidiu Ristivan; Mihai Anghel, Mircea Teodorescu sunt cativa din cei care l-au conoscut personal pe Popescu de aproape si stiu foarte bine ce-i poate pielea.

Atata timp cat multi alti ii cunosc notorietatea, fi sigur ca vor sta departe de federatie. Singura solutie pe care o vad este cea prezentata mai sus. Si chiar asa si sunt sigur ca vor fi retineri. Nu determinate neaparat de forma federatiei, ci mai mult de esenta constituiri acesteia.

Faptul ca uni dintre "noi" accepta functii in federatie fara prea multe retineri, iar este o pata neagra pentru consolidarea acesteia. Cu siguranta ca au intentii onorabile, dar forma in care acestia ajung pe posturi este de departe contestabila. Asta adanceste si mai mult distanta dintre cluburile onorabile care si-au unit fortele sa puna pe roate campionate nationale.

Ca sa nu mai zic ca gestul de a intenta proces unei entitati legal constituite si care are mai bine de 6 ani de experienta bazata pe colaborarea dintre cluburi, iar in final oamenii din acestea, nu a facut decat sa elimine total orice forma de apropiere intre cele doua parti, cluburile de o parte si federatia de alta.

Iti inteleg gandirea constructiva pentru ca si eu am avut in 2006 aceiasi deschidere. Numai ca nu mi-a trebuit decat mai putin de un an sa vad adevarata fata a marelui conducator de la Alba Iulia. Sfatul meu, fugi cat poti de repede sau stai cati poti de departe de personaj, infecteaza.
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 16 Iun 2011, 23:00

Gyorg scrie: Ca sa nu mai zic ca gestul de a intenta proces unei entitati legal constituite si care are mai bine de 6 ani de experienta bazata pe colaborarea dintre cluburi, iar in final oamenii din acestea, nu a facut decat sa elimine total orice forma de apropiere intre cele doua parti, cluburile de o parte si federatia de alta.
Cu asta nu cred ca e de acord nimeni, decat persoana lui Popescu. Ceea ce eu incercam sa spun este ca schimbarile se fac numai din interior, chiar daca aparent trebuie sa te faci frate cu dracu, ca-n proverbele romanesti. Nu inteleg cum asa o mare masa de oameni cu capul pe umeri, crede cu tarie ca Popescu e cimentat acolo, de parca Basescu insusi l-ar fi "uns". Asta ma depaseste cel mai tare. Si cum am zis, de buna voie nu pleaca nimeni de nicaieri.

Inafara de asta, pe langa faptul ca la multi de-aici nu le-a bagat Popescu mana in buzunar, cel putin nu asa ca celalalt personaj de care am amintit, cu atat mai putin am facut-o eu sau Vali, care suntem platiti cu aceesi moneda. Apreciez foarte mult si la modul cel mai sincer, faptul ca ai acceptat sa intri in discutie pe acest subiect, si ca, spre deosebire de multi, ii acorzi un nteres real si nepartinitor.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 16 Iun 2011, 23:12

Chief scrie:
Inafara de asta, pe langa faptul ca la multi de-aici nu le-a bagat Popescu mana in buzunar,
Esti sigur? Ai idee cate mii de permise au fost vandute in ultimii ani de catre asociatiile din FNPSR-ul lui Popescu la pachet cu cotizatia de membru ? Unde sunt acei bani???
Si nu vezi ca acum prin federatia sportiva (deocamdata a lui Popescu) da tarcoale in jurul aceluiasi subiect: banii obtinuti din vanzarea permiselor? Monopol pe pescuitul de toate felurile, asta e telul.
De ce crezi ca da in judecata AGVPS, LRS si orice are tangenta cu pescuitul? Ca sa ramana singur... sa incaseze doar structura controlata de el cotizatii de membru, taxe de participare ... BANI
Trezeste-te
De fapt treziti-va. Va flutura federatia sportiva si alte momeli pe la nas ca sa va castige langa el. El vrea altceva. Bani si putere
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns