CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de WBF » 08 Ian 2014, 00:37

Adelin

In felul tau ai dreptate.

Eu am ales calea mai scurta, m-am suit in masina si m-am dus sa vad pe viu.
La fel cum am facut cu multi dintre voi. Cu foarte multi.

Aparent pentru mine functioneza treaba aia cu vazutul pe viu.
Am fost scutit sa aberez pe vreun forum la nesfarsit. Acum jde ani aberam si eu, chiar tu ai scobit. :P
Cam din aceleasi motive ca si tine.

Dar pana la urma eu raman cu faptele la rece si logica.
La ora asta, asta avem, ca ne place sau nu.
Putem spuma in voie, steril.

Sincer inteleg frustrarea ta.
Partial e si frustrarea mea, ca o crezi sau nu.
Cum tu esti un spinner de exceptie, e cu atat mai dureros.

Ramane intrebarea mea: What's next?
Ca treaba e mazgalita rau

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Adelin » 08 Ian 2014, 00:59

WBF scrie:Adelin

In felul tau ai dreptate.

Eu am ales calea mai scurta, m-am suit in masina si m-am dus sa vad pe viu.
La fel cum am facut cu multi dintre voi. Cu foarte multi.

Aparent pentru mine functioneza treaba aia cu vazutul pe viu.
Dar pana la urma eu raman cu faptele la rece si logica.
La ora asta, asta avem, ca ne place sau nu.
Putem spuma in voie, steril.

Sincer inteleg frustrarea ta.

Ramane intrebarea mea: What's next?
Ca treaba e mazgalita rau
M-ai inteles, dar partial, pai ce am facut eu nu a fost ca a ma conving pe mine ca Lefter P. e un gunoi de om, am vrut sa vada asta cat mai multi ca sa nu il urmeze...si se pare ca am cam reusit. E tot ce se putea face la acel monent si am inteles asta.

Nu am nici o frustrare pt ca personal nu ma mai intereseaza performanta la nivel competitional. Daca o sa mai particip o fac pt a ma vedea cu oameni la cere tin si cu care merita sa bei o bere pt ca sunt deosebiti.

Ce urmaza, sunt curios si eu sa aflu...
Ce cred ca o sa urmeze e in natura omului: or sa fie niste gunoaie consumatoare de glorie, dar hai sa le spunem urmasi lui IUDA, care se vor vinde piguliciului si daca printre ei se vor numara cativa formatori de opinie or sa vina cu ei la pechet alti pescari sportivi naivi, care le vor face jocul. Pisica se va rupe in doua, iar oamenii de caracter nu or sa migreze in cocina lui Fane si or sa faca ce au facut si pana acum. Asta cred eu ca o sa urmeze.
Dar hai sa asteptam, ca si oamenii IUDA de altefel, sa vedem ce se va intampla pana in primavara. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
WBF
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 05 Ian 2013, 18:04
Localitate: Cluj-Napoca

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de WBF » 08 Ian 2014, 01:11

Hai sa vedem ce iese din joben Adelin.
In definitiv discutam despre o neegociere intre doua entitati pe care cred ca ambii nu le agreem prea mult.
Si treaba e mazgalita rau.
Sincer ar fi pacat sa-ti bagi picioarele, ai coi la spinning.
Seara faina


Legat de ce o sa urmeze, eu de aia ziceam de citate din Mateianu si Vladeanu.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Adelin » 08 Ian 2014, 01:17

WBF scrie:Hai sa vedem ce iese din joben Adelin.
In definitiv discutam despre o neegociere intre doua entitati pe care cred ca ambii nu le agreem prea mult.
Da, asta cam asa e. :oops:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Cristi Y
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 07 Dec 2011, 16:56

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Cristi Y » 08 Ian 2014, 02:22

Adelin scrie:Nu am nici o frustrare pt ca personal nu ma mai intereseaza performanta la nivel competitional. Daca o sa mai particip o fac pt a ma vedea cu oameni la cere tin si cu care merita sa bei o bere pt ca sunt deosebiti. Ce urmaza, sunt curios si eu sa aflu... Ce cred ca o sa urmeze e in natura omului: or sa fie niste gunoaie consumatoare de glorie, dar hai sa le spunem urmasi lui IUDA, care se vor vinde piguliciului si daca printre ei se vor numara cativa formatori de opinie or sa vina cu ei la pechet alti pescari sportivi naivi, care le vor face jocul. Pisica se va rupe in doua, iar oamenii de caracter nu or sa migreze in cocina lui Fane si or sa faca ce au facut si pana acum. Asta cred eu ca o sa urmeze.Dar hai sa asteptam, ca si oamenii IUDA de altefel, sa vedem ce se va intampla pana in primavara.
respectele mele Adelin pentru verticalitate :!:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de semlecangheorghe » 08 Ian 2014, 07:30

Persona non grata ...asta va(ne) asteapta.. :lol: :lol: :lol:

Adelin,cand o sa meri la Mures o sa fii obligat sa ai la masina in loc de nr de inmatriculare,o placutza cu ''persona non grata''
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de mynu_cs » 08 Ian 2014, 09:02

WBF scrie:
Cosmin

Poti sa-mi zici din ce si-a scos banii?
Jur ca daca esti convingator maine is la Alba, sa bat la usa subsolului.
Parol, no shit, poti filma
Taxe de organizare... Si aici daca ai imaginatie te descurci sa strangi ceva bani

Pai oarecat ar trebi sa fie bugetul pt un astfel de eveniment daca pt campionat national vb de zeci de mii de euro...


Trebuie oricum apreciat ca omu e perseverent.
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Mister Fisherman » 08 Ian 2014, 10:55

Se pare ca, nu numai "troianul & comp" au cazut la pace (dezinteresati total si pentru binele pescarilor)cu infama cooperativa , mai sunt si alti "virusi' care vor sa "revolutioneze" pescuitul :lol:
Infama cooperativa astepta o hartie de la MTS ,prin care aceasta sa fie declarata singura organizatie de pescari sportivi recunoscuta "oficial" in Romania cu toate drepturile ce revin din legea 69/2000 :lol:

Sa nu uitam definitia pe care parazitul o tot scotea la inaitare pe aici ,prin care insinua ca infama cooperativa ar conduce pescuitul sportiv sub toate formele de manifestare
e) oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.
Acesta hartie este irelevanta in contextul afilierii la CIPS FIPS , ea insa prezinta o importanta deosebita in "relatia" infamei cooperative cu ANPA pentru ca de acolo spera parazitul sa puna mana pe "cascaval"


Cititi cu atentie statutul cooperatist si o sa constatati ca nu sunt definiti , asa cum era si normal , cei mai importanti termenii folositi , si anume " pescuit sportiv "si " pescar sportiv"
De ce credeti dvs s-a a omis sa definirea acesti termeni in statut , adica exact tremenii care definesc scopul cooperative , asa cum exista la alte sporturi ?
Daca acesti termeni erau definiti corect , infama cooperativa era obligata sa se limiteze doar la parte de organizare a competitiilor fara sa aiba tangente cu pescuitul recreativ , dar nu s-a dorit asta ... ci cu totul altceva
In fond , nu se urmareste decat trecerea pescuitului recreativ/sportivl de sub administrarea ANPA , sub controlul total a infamei cooperative conform legii 69/2000... interpretate de parazit
Iar daca se intampla acest lucru (si este cat se poate de posibil sa se intample ) atunci absolut toti pescarii , indiferent ca pescuiesc recreativ sau competitional ,trebuie sa cotizeze la infama cooperativa
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Mister Fisherman » 08 Ian 2014, 14:49

Sa vedem care este definitia pescuitului recreativ/sportiv din legislatie in vigoare , definitie care nu este cuprinsa nicaieri in statutul sau regulamentele cooperatiste . Oare de ce ? :lol:

Prin pescuit recreativ/sportiv se înţelege pescuitul efectuat cu undiţa şi cu lanseta, în scop de agrement/performanţă, pe baza unui permis nominal emis de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură..

Atentie ! Se poate efectua pe baza unui permis emis de ANPA si nu de alta structura "sportiva" :lol:

Si care sunt

Modalităţile şi condiţiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale.

a) – în apele curgătoare şi stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiţă cu cel mult 2 cârlige sau cu o lansetă;

b) – în apele din zona colinară şi de şes, cu cel mult 4 undiţe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare;

c) – pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;

d) – în apele din zona colinară şi de şes, un pescar sportiv, poate reţine din captură, cel mult5 Kgpeşte/zi sau numai un singur peşte, dacă greutatea lui depăşeşte 5 Kg;

e) – în apele de munte cu salmonide se pot reţine de către un pescar cel mult 10 bucăţi în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan şi coregon



oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.

Daca punctele a), b) si c ) par ca au oarece legatura cu sportul
Tot "sport" sau "activitate sportiva" se numesc si prevederile de le punctele d) si e) si tot "oficialii sportivi" conduc acesta "activitate" ? :lol:

Se pare ca DA !
In mintea frivola a unor lesinati de foame pusi pe capatuiala , a ucide un animal este considerat "SPORT" conform prevederilor legii 69/2000
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: CINE AR FI PERSOANA POTRIVITA SA CONDUCA F.R.P.S.

Mesaj de Mister Fisherman » 08 Ian 2014, 15:51

Iata si un pasaj interesant din articolul "Premizele haosului în pescuitul competițional" semnat de Nicolae Selaru si aparut in revista VANATORUL SI PESCARUL ROMAN
În contextul prezentat, un personaj din Alba Iulia, care luptă imoral șifraudulos pentru preluarea forțată aunei părți din activitatea tradiționalăa AGVPS, nu poate fi considerat decâtun pion, dintr-un angrenaj ocult, finanțat pe moment, pentru încercarearepetată, cu o încrâncenare maladivă,nefiind nici vânător și nici pescar sportiv, de a sparge unitatea AGVPS
și, de trei ori până acum, de a cere di-zolvarea, pe cale aparent legală, a AGVPS din România.
S-a mizat pe el,impotriva AGVPS, fiindcă nu are limite comportamentale, fiindcă a reușit să-și subordoneze doi vechi lideri dizidenți ai pescarilor de competiție și fiindcă și-a atras tovărășia altor lideri asemenea,
Articolul il puteti citi integral urmand link-ul de mai jos

http://agvps.ro/docs/revista/2013/12/vpr122013.pdf
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns