Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de vali stratonov » 15 Ian 2015, 13:23

Dece sa fie mai ok. Sacosa?
Simplu Cosmine ...pt ca asa sa votat in AG. :wink:
Eu zic sa asteptam regulametul cel nou (care cam intirzie) sa vedem pina la urma e doi din barca ....e cite unu din barca la unele etape...sunt 10-20 sau mai putini pesti/ mansa ...cum ne putem inscrie ..e open sau numai plt membrii LRS ... care sunt estimarile noilor taxe de participare ....sunt multe de vazut si poate de comentat...ceea ce am sperat eu sa se intimple sub noua conducere sper sa se intimple ...dar vom vedea . :wink:

Viziunea ..unde-i sau care-i viziunea :roll: :?: :?:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de cristi.albu » 05 Feb 2015, 21:43

Puteti vedea AICI cateva din noutatile sezonului 2015, atat la barca, de la noul presedinte LRS Marian Morcovescu, cat si mal de vicepresedintele Stefan Dinu

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de vali stratonov » 06 Feb 2015, 11:04

Astea le-am vizionat deja ..... :roll:
Regulamentul si desfasurarea competitiei in sine ne intereseaza mai mult decit frumoasele povesti de la TV.
Practica ne "omoara" nu teoria...la teorie sa trecut "clasa" in fiecare an....vedem ce se propune CONCRET pt 2015 si mai important ce se reallizeaza ..
Spor la treaba boardului LRS ....ar cam trebui accelerata prezentarea noilor regulamente ca e imediat martie si ne prinde dezghetul pe mal :D :D
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
cristi.albu
senior
senior
Mesaje: 398
Membru din: 23 Sep 2005, 19:59
Localitate: bucuresti

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de cristi.albu » 06 Feb 2015, 11:09

Din cate stiu cam toate lucrurile sunt puse la punct. Mai sunt mici aspecte de finalizat... detalii. Important este ca LRS merge inainte, ca de fiecare data ...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de vali stratonov » 06 Feb 2015, 11:43

cristi.albu scrie:Din cate stiu cam toate lucrurile sunt puse la punct. Mai sunt mici aspecte de finalizat... detalii. Important este ca LRS merge inainte, ca de fiecare data ...
De acord Cristi...dar stii cum e , in viata ...detaliile fac diferenta . :respekt:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de Sorin » 06 Feb 2015, 12:52

Mersul inainte nu e neaparat o virtute
Dovada e ca se merge inainte cu o participare din ce in ce mai rarefiata ...
Practic a ajuns o joaca intre 2 cluburi care isi impun la vot preferintele personale ......nu asta e tocmai ideea de campionat national reprezentativ, dar cred ca dezvoltarea campionatului pe niste baze sanatoase a fost demult sacrificata pe fondul intereselor personale , asa incat nu mai reprezinta o prioritate pentru nimeni
Suspansul anului a devenit cine va fi al 5- lea membru din lot si de la care din cele 2 cluburi va veni .. campionul’’? care din barcile cluburilor se vor organiza mai bine sa blocheze barcile celuilalt club ? Sa inchida locurile , sa ‘’ajute ‘’ propriul candidat ?

In timp ce la alte concursuri de peste ocean se vorbeste de : tehnici , naluci , strategii de pescuit ……la noi nu se vorbeste de nimic decat de reclame si advertoriale mascate .

Am vazut aseara emisiunea ....si ce am retinut :

1.La mingea ridicata la fileu de Malin cu limita celor ...20 de pesti :D care nu cadreaza cu ideea de pescuit la peste mare ....am aflat pe un ton linistit si egal ca acesta e un experiment ....ca asa s-a vrut anul acesta .....doar nu e o graba si nu ne ,,cearta'' nimeni ......
Nu e chiar asa o unanimitate pacifista pe acest subiect atata vreme cat chiar presedintele actual a inclinat balanta votului spre sacosa si ulterior o parte din concurenti a solicitat rediscutarea la cei mai mari 5 pesti .....se pare fara folos.
Din pacate numarul tot mai restrans de combatanti sanctioneaza astfel de ,,capricii''...de fapt asta e ,,cearta''......
2.Sunt maxim 2 oameni in tara capabili sa dea cu spatele peridocul ...no comment . Ma intreb cine e al doilea :D
3. Ca in timp ce alte concursuri desfasurate in regim de big 5 , fac casa inchisa ( Malin a incercat sa sugereze ca exista pescari valorosi in afara campionatului )….., la lrs se constata ca lumea nu mai vine din considerente de imbatranire si prioritati familial-bugetare....
E si asta un mod de a-ti fura caciula .....
4.Se vor aduce bani la lrs.....Desi nu se stie cum (am auzit niste barfe hilare dar prefer sa cred ca nu ala e fundamentul optimismului)....Sper sa aiba succes!
5. Se merge mai departe cu corpul de arbitri…..e foarte bine , dar nici o vorba despre …cum . Daca vor exista doar arbitri pe mal cu unica responsabilitate …masurarea la sfarsitul mansei …..pai e liber la combinatii …..pe suprafete imense nu e nimeni sa vegheze la respectarea regulamentului . Si ca veni vorba de regulament ….CINE CONSTATA INCALCARILE, CINE APLICA SANCTIUNILE? comisiile la vot in functie despre cine e vorba ?...

LRS prin adoptarea sistemului de 2 in barca , puteri nelimitate , piste noi …..isi schimba spectaculos ,,parul’’….nu vad sa schimbe si ,,naravul’’…

Nu cred ca se vor alinia mai mult de 15 -20 de barci de 2 insi in campionat la fiecare etapa ( asta mai e campionat ?? ) , pentru ca economia de costuri e o iluzie iar o echipa de 2 e greu de facut ….

In timp ce concursuri organizate bine cresc ( campionatul la mal , best 5 sarulesti , bibanmania , Egreta , Holbina)…..si isi propun si cate 2 editii pe an datorita succesului , campionatul la barca ….alearga dupa cai verzi pe pereti ( Campionatele Mondiale ) , schimba doar palarie dupa palarie ….. si prezinta valente mai apropiate de cumetrie decat de competitie reprezentativa .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de razvan m. » 22 Mai 2015, 11:27

In weekendul acesta are loc in Irlanda de Nord, pe Craigavon Lakes, cel de al XIII-lea Campionat Mondial de Pescuit cu Naluci de pe Mal, sub egida FIPS-ed.
Romania este reprezentata de lotul LRS, asa cum deja ne-am obisnuit ( http://www.ncffi.ie/wblc/the-teams/ ). Cei interesati de aceasta competitie, pot lua pulsul evenimentelor accesand blogul LRS la adresa: http://www.lrs.ro/blog/ sau site-ul dedicat: http://www.ncffi.ie/wblc/

Hai Romania ! :D
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

ticairlandezu
veteran
veteran
Mesaje: 737
Membru din: 19 Noi 2007, 04:40
Localitate: peste tot

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de ticairlandezu » 22 Mai 2015, 13:38

Au prins si ei putin din coada uraganului Siobhan si se plang ca niste copii!!! :headbash: :respekt:
In rest a fost vreme buna....la Dublin :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de steff » 22 Mai 2015, 18:38

Hai Romania!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: Calendar Competitional 2015 - Liga Romana de Spinning

Mesaj de Adelin » 22 Mai 2015, 23:13

HAI ROMANIA!!!!! :respekt: :respekt: :respekt:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Scrie răspuns