BIG 5 EGRETA PRO

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
oanavictor
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Oct 2005, 22:13
Localitate: COMUNA TAMADAU ,SAT DARVARI ,JUDETUL CALARASI
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de oanavictor » 06 Oct 2013, 19:48

1 Vali Comaneci - Ionut Ionita .........achitat avans 500
2 Catalin Petcu -Vali Vijelie................achitat avans 600
3 Sorin Podaru - Viorel ....................achitat
4 Dan Iercosan - Oana Victor.............achitat
5 Vasile Stiopei - Vasile Butuza - achitat
6 Viorel Tarziu ................................achitat
7 Maxim Razvan - Cozma Tudor........achitat
8 Huciog Razvan - Alin Nedelcu..........achitat
9 Georgescu Claudiu +Emil G.............achitat
10 Dan Marginean - partenerul ...........achitat
11 Sorin Lazea - Costica ....................achitat
12 Laurentiu Andronic - partenerul.......achitat
13 Mircea Ciobanu - Alex Dima ............achitat
14 Florin Serbanescu - Doctorul...........achitat
15.Bogdan Cheta - Edi .............. .achitat
16 Petru Ciobanu+Dorin Zaharia..........achitat
17 Cristi Popescu -Mihai Bucur.............achitat
18 Mihaita Fundeanu - Eugen Popa - ....achitat
19. Stefan Cruceru - Tibi ....................achitat
20 Costea Alexandru - .......................achitat
21 Sever Grosu.................................

LISTA ESTE INCHISA .RUGAM ACHITATI CAT DE REPEDE SE POATE .

popa razvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 23 Sep 2013, 10:45

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de popa razvan » 07 Oct 2013, 08:46

Reguli generale Concurs Egreta Pro
Art 1. Este permisa doar folosirea momelilor artificiale – voblere, naluci suple, momeli metalice etc.
Art 2. Concursul se desfasura din barca cu rame pentru echipe de cate 2 concurenti. Toate barcile vor fi dotate cu ancora. Toate barcile au barcagiu care este la dispozitia concurentilor pentru incinta.
- Pe lacul Isac se vor folosi motoare ( termice sau electrice). Motoarele nu au limita de putere dar NU SE POATE DEPASI VITEZA DE 10 KM/H !.Concurentii sunt rugati sa vina cu propriile motoare;organizatorii pot pune la dispozitie motoare contra cost.
Art 3. Clasamentul se face prin insumarea punctelor – locul ocupat in fiecare mansa - ex 4 +7+ 5 = 16 puncte. Cel mai mic punctaj castiga.
Art 4. In timpul mansei, concurentii nu pot pescui la mai putin de 20 de metri unul de altul.
Art 5. Iesirea unui concurent pe mal in timpul mansei se poate face doar in caz de forta majora (pierderea ancorei, deteriorarea barcii sau a mijloacelor de propulsie, nevoi fiziologice) si numai in prezenta arbitrului, cu exceptia cazurilor extreme.
Art 6. Nu este permis sub nicio forma pescuitul de pe mal.
Art 7. Nu este permis accesul sau pescuitul in afara sectorului de concurs.
Art 8. Un concurent nu poate pescui decat cu o singura lanseta, in orice moment al concursului, dar poate avea un numar nelimitat de echipamente de rezerva (lansete, mulinete, naluci etc.). Lansetele de rezerva pot fi tinute montate la indemana, dar cu naluca fixata de lanseta.
Art 9. Nu este permis pescuitul la trena.
Art 10. Nu este permisa folosirea simultana pe acelasi forfac a doua sau a mai multor naluci.
Art 11. Este permisa folosirea sonarului si a dispozitivelor de masurare a adancimii apei.
Art 12. Folosirea minciogului este permisa doar concurentilor.
Art 13. a- O captura este considerata valida chiar daca inteparea a fost in exteriorul gurii.
b- Inteparea intentionata (japca) din exterior a pestelui este strict interzisa.
Art 14. Pestii morti nu puncteaza.
Art 15. Sarcina pastrarii capturilor in stare vie, inainte de cantarire , revine in intregime concurentului. Concurentii vor avea saci proprii de pastrare a pestelui.
Art 16. Este permisa folosirea substantelor ce se aplica pe suprafata nalucilor.
Art 17. Concurentii nu pot primi sau schimba intre ei nici un fel de echipament de pescuit in timpul desfasurarii mansei, cu exceptia barcii, ancorei sau a vaslelor, in caz de forta majora si numai prin intermediul unui arbitru sau organizator, cu exceptia cazurilor extreme.
Art 18. Concurentii vor astepta semnalul de start al mansei intr-o zona neutra, intr-un perimetru stabilit de organizatori.
Art 19. a- La semnalul de incheiere a mansei, concurentii trebuie sa inceteze pescuitul.
b- Daca exista pesti in dril, acestia vor puncta numai in cazul in care sunt scosi din apa in maximum 10 minute de la semnalul de incheiere a mansei.
Art 20. Deplasarea de la un loc de pescuit la altul , in timpul concursului , se va face obligatoriu cu ancora in barca sau in mana deasupra luciului de apa .
Art 21. a- Speciile care puncteaza si dimensiunile lor minime sunt bibanul(18cm) si stiuca(40cm) dupa cum urmeaza:
Mansa 1 si 2 ( incinta Cormoran)- cele mai grele 5 stiuci
Mansa 3 (in natural) se incheie la prinderea a 5 bibani de peste 18 cm/echipa, moment in care, dupa cantarire ,concurentii intra in mansa 4.
Mansa 4 (in natural)-cele mai grele 5 stiuci

- In caz de egalitate diferentierea se face dupa timp.
- Pentru fiecare peste punctabil prins, concurentul va primi 1 punct pentru fiecare gram.
Art 22. Punctele totale acordate unui concurent intr-o mansa se obtin prin cantarirea celor mai mari 5 capturi
Art 23. Daca un concurent se retrage in cursul mansei, capturile facute pana in acel moment sunt valabile.
Art 24. Orice iesire pe apa implica riscuri inerente (pericol de inec etc.), pe care, este de la sine inteles, ca orice participant la concurs si le asuma. Se recomanda tuturor concurentilor sa poarte vesta de salvare in permanenta. Concurentii sunt rugati sa isi aduca veste de salvare proprii. Organizatorii nu pot fi trasi la raspundere in caz de accident.
Art 25. Pentru a putea participa, concurentii care nu au implinit varsta de 18 ani, au nevoie de acordul scris al parintilor.


Alte probleme care apar vor fi discutate la sedinta tehnica de vineri 11.10.2013 ora 19:00.

Victor Tarus-consilier
Dan Ghinescu-director concurs
Razvan Popa-organizator

CONCURS EGRETA PRO
EDITIA I
11-13 OCTOMBRIE 2013

Program
vineri 11 octombrie
transfer Murighiol -Uzlina ,hotel Egreta Resort
19:00 sedinta tehnica si tragere la sorti
20:00 cina de bun venit
sambata 12 octombrie
7:00 mic dejun
7:30 transfer hotel -incinta Cormoran
8:00 inceperea primei manse12:00 pauza/dejun13:00 mansa a doua
18:00 transfer incinta Cormoran -hotel Egreta Resort
19:00 cina
duminica 13 octombrie
7:00 mic dejun
7:30 transfer pentru competitie
8:00 inceputul mansei 3 si 4
13:00 transfer la hotel Egreta Resort
14:00 clasament si festivitate de premiere
15:00 dejun,transfer plecare
Note organizatorice:
-primele 17 echipe inscrise vor fi cazate la Egreta Resort,celelalte la Prodelta
-transferul Murighiol-Uzlina se face la orele 15;16:30 si 18 vineri 11 octombrie.Concurentii care ajung la alte ore sunt rugati sa sune la iesirea din Tulcea la Dan Ghinescu 0723 226 135 sau la Mircea Ilie 0728 131 556.

Pentru mansa de pe natural va rog sa veniti cu motoare(termic sau electric)
ALTE PROBLEME CARE APAR VOR FI DISCUTATE LA SEDINTA TEHNICA DE VINERI.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 07 Oct 2013, 18:28

Buna ziua tuturor!

Cu tot respectul pentru organizatorii pe care nu ii cunosc si in special pentru dl. Razvan Popa care a avut amabilitatea sa imi raspunda telefonic unor intrebari legate de acest ... regulament ocult de organizare a concursului, insa, dupa consultarea colegului Sorin Lazea, am hotarat ca nu acesta este concursul la care ne-am inscris si dorim sa ne retragem, date fiind urmatoarele considerente:

Am dorit sa participam la un concurs, conform regulilor anuntate pe prima pagina a topicului de fata, cu speranta ca micile inadvertente din regulament se vor repara pana la data anuntata a concursului.
Dat fiind anuntul de concurs, am considerat ca acesta este organizat de dl. Victor Oana, impreuna cu persoanele despre care se facea vorbire la pagina 1 a topicului.
Va declar in mod festiv ca nu as fi participat nici gratis la un concurs sub inaltul patronaj spiritual al d-lui Victor Tarus, persoana care, in opinia mea, este dusmanul oricarei organizari logice si de bun simt.
Nu pot sa nu am in vedere faptul ca tot fenomenul competitional sub numele Liga Romana de Spinning a aparut ca unica alternativa la asa-numitele "concursuri ale lui Tarus". Cred ca niciunul dintre cei care au participat la constituirea ligii nu poate sa uite cum a organizat Tarus (prin 2005 sau 2006) clasamente separate pentru Moldova, Ardeal si Muntenia, dupa care, pe la mijlocul campionatului, a mai organizat un clasament pentru .....judetul Ilfov, cu acces direct in finala, pentru ca avea el un prieten acolo... :elkgrin:
Concursurile organizate de Tarus s-au evidentiat prin aceea ca intotdeauna au fost castigate nu de cine a prins peste, ci de ...cine a vrut Tarus.

Nu pot sa uit deasemenea ca la ultimul concurs de la Darvari la care am fost (prin 2006 cred), dl. Tarus a venit in calitate de invitat al ligii. S-a pus cu barca pe apa, printre concurenti, pentru ca, deh, era invitat...si a prins 3 strapazani. Malin Musatescu i-a explicat ca: 1. noi avem un concurs acolo, la care el e doar invitat (poate sa bea bere gratis si sa manance mici, sa filmeze, sa dea autografe doritorilor, etc...) si 2. concursul este catch&release. Raspunsul a fost implicit. Pescarul hoinar si-a luat strapazanii intr-o punga si a plecat acasa. :idea:

Dupa care nu pot sa uit ca desi era detinatorul unei federatii de pescuit ...pe hartie, a ales sa i-o vanda unui alt geniu pustiu al fenomenului competitional halieutic, in persoana lui Fane-**** Popescu. Doar ca sa-i iasa, dupa cum e vorba, .....asa, de-o prajeala. Pescar hoinar, in cautarea marii capturi.... :arrow:


Buuuun!
Dupa aceste ispravi halieutice, acum iau act ca dansul (varsta domniei sale ma obliga la aceasta exprimare) este.....consilier al acestei intreceri sportive. Daca stiam - nu mai participam, pentru cele deja expuse.

Astfel insa am ajuns sa-mi explic urmatoarele reguli din regulamentul secret, incompatibile cu logica:

1. Nu se poate depasi viteza de 10 km/ora. Fratilor, avem arbitrii cu radare? :oops: :oops: :oops:
Se monteaza un GPS pe barca fiecaruia si este descalificat cine depaste viteza? Sau cum se valorifica aceasta regula?

Numiti-o deformatie profesionala, insa, in opinia mea, fac o regula daca am cum sa o pun in aplicare in mod uniform si daca sanctionez cumva incalcarea ei. Altfel nu e o regula!!!

Toata lumea este obligata sa participe la bibaniada de dimineata. NU INTELEG DE CE!!!!
Probabil asa s-a gandit o minte luminata, dupa ce am platit noi taxele. Locurile de biban sunt evidente, in numar de 3, respectiv canalele care dau in Isac. Cui nu-i e clar ca o sa fie concurs de dimineata, cine ajunge primul acolo? Cine verifica viteza si ce se intampla daca ai .....11 km/h? :wallbash:

2. Concurentii nu pot pescui la mai putin de 20 de metri unul de altul.

Ambele manse anuntate de la inceput (devenite 4 manse dupa regulamentul ala misto) sunt pe niste incinte imense. De ce e voie sa ne ....inghesuim unii peste altii? Sau facem coada la biban?
In concursurile LRS distanta minima intre ambarcatiuni este de 40 m. La 20 m o sa ne spargem capetele cu niste slidere din alea misto..... Cred ca e nevoie si de casca, nu doar de vesta de salvare.

Haideti sa fim rationali!

3. Presupun ca s-a omis din art. 12 folosirea gripului (desi conform regulamentului initial acesta era "legal") si, din eroare, textul s-a referit doar la mincioc. O fi de la cineva care, in cautarea marii capturi, nu avea la indemana aceste unelte moderne...

4. Regula mea preferata :lol: :lol: :lol: Art. 21, penultimul alineat: "In caz de egalitate, diferentierea se face dupa timp" WTF!!!!!!

Dupa care timp????? Dupa timpul de stat la bere? pe buda? dupa timpul cat face arbitrul pana la mine sa-mi masoare capturile? Dupa timpul masurat de cand am prins stiuca sau de cand a inceput mansa? Pana am chemat arbitrul sau pana a venit asta? De ce nu dupa ....lungime? sau dupa .....initiala tatalui? Ce dracu' domne? asta e o gluma trista.....

Daca patronul baltii, dl. Gaina, vrea sa fie masuratori mai dese, ca sa nu-i plimbam o stiuca toata ziua, legata de barca, mi se pare normal. Pai asta sa facem!!!! Masuratori mai dese! nu criterii aberante.
Zic si eu, faceti o regula ca toata lumea trebuie sa masoare capturile o data la .....3 ore. Sau la 2 ore. Scoateti niste barcagii din barcile noastre, ca nu murim toti de dragul lor, si ....faceti-i arbitri. Sa vasleasca intre concurenti, daca tot vor sa faca sport si nu stiu pe unde....

5. Pauza de pranz din mansa de sambata nu o inteleg deloc. Din capatul baltii, pana la locul de intrare pe apa faci .....40 de minute la motor si consumi o baterie. Sau un lipovean :D In functie de preferinte.
Ce rost are sa fac drumul dus-intors pentru ....15 minute de pauza pe uscat? Mai ales ca, in situatia asta, chiar ar fi nesimtire sa cari dupa tine stiucile din fundul lacului pana la debarcader, sa le mangai cu vasla pe cap.... :D ca sa.....ce?
Evident, dupa ce se termina mansa, trebuie sa masori capturile. In functie de cate barci cu arbitrii vor fi, asta poate sa dureze intre 15 minute si 30 de minute. Dupa care faci 40 de minute pana la debarcader, si constati ca ori ai venit ca sa pleci, ori, cand ai ajuns la mal, deja a inceput mansa a 2-a. Esti descalificat? :lol:

6. Am inteles ca e o competitie la stiuca. Acum a mai aparut o competitie la biban, care este prealabila celei la stiuca. Daca nu prinzi bibanul, nu mergi la stiuca....:)
Intr-o organizarea normala, zonele in care statea bibanul concentrat ar fi trebuit excluse din concurs. Pentur ca n-o sa mai fie concurs de pescuit, ci de mers cu .....10 km/h :lol: :lol: :lol: pana la locurile respective. Cine a prins locul, a umplut sacosa. Ia telefoanele dual sim si .....ii mai ramane si de o prajeala..... :shock:

7. Nu ma priveste in mod direct, dar, nu inteleg de ce la prima strigare incapeau toate cele 21 de echipaje la Hotel Egreta Resort si acum nu mai incap. O trebui cazati ....consilierii... :D

Ne trezim si noi???

In rest, doresc succes organizatorilor si celor care administreaza pensiunea Egreta!

Cu respect,

Costica


PS: daca nu se remediaza aceste aspecte pana maine, va rog frumos sa ne retrageti de pe lista de concurs pe mine si pe Sorin Lazea si ...eliberam un loc pentru lista de rezerva. Imi puteti restitui taxa in contul din Volksbank din care am facut plata. Cojocaru Constantin RO81VBBU2511CT4577692702.

PPS: in legatura cu modalitatea de punctare Sorin are mai multe sa va zica. Io nu stiu d'astea! :D
near the beer

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 07 Oct 2013, 19:01

Scuzati, retractez primul punct al disertatiei mele. Am facut o confuzie intre Viorel Teleianu, care el este adevaratul intemeietorul concursurilor in traditie romaneasca, faza pe bloc si Tarus.
Treaba cu strapazanii de la Darvari si cu unificarea federatiilor raman totusi opera nemuritoare a maestrului Tarus.

Regret confuzia, dar pe fond nu se schimba nimic!
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sorin » 07 Oct 2013, 19:09

Domnule Popa ,

Citesc cu nedumerire regulamentul postat de dvs azi dimineata.....
Pana acum modul de punctare si de alcatuire al clasamentului era cel de mai sus....
Sambata o masna , duminica o mansa .....
se aduna capturile , si separat exista si o premiere pt cei mai mari 5 bibani din mansa de duminica , daca concurentii vor alege sa pescuiasca si asa ceva ( avand in vedere ca e un concurs de stiuca )

Pe baza acestor prevederi esentiale de regulament , am ales sa vin la concurs
Nu mi se pare corect sa ma inscriui la un concurs cu niste reguli , sa platesc si apoi in saptamana de dinainte de concurs sa aflu ca s-a schimbat radical sistemul......sau ca el e la latitudinea sedintei tehnice .....

e ca si cand as merge la magazin , as plati pt un chil de carne si primesc o varza murata ....

la sedinta tehinca se pot discuta si pune la punct tot felul de detalii tehnice , nicidecum regulamentu de punctare si numarul de manse ...
Acestea trebuie cunoscuta inaintea inscrierilor.

Un concurs de cei mai mari 5 pesti este incompatibil cu punctarea separat pe zile asa cum postati dvs
rationamentul e simplu....daca obtii un loc 10 in prima zi , deci 10 puncte ...( desi e posibil sa fie doar cateva zeci de grame distanta de primul loc ) a doua zi nu mai ai nici o sansa sa castigi .....poti sa prinzi si 5 stiuci de cate un metru....si 10 chile fiecare
Deci poti pleca dupa prima zi acasa.....nu mai ai nici un motiv sa concurezi a doua zi...

punctand cumulat asa cum era prevazut initial , in ziua a doua toti sunt obligati sa pescuiasca bine , au sanse sa recupereze handicapul de a doua zi iar concursul are suspans pana la ultimul lanseu ...

Nu e nimic nou , e sistemul de punctare din concursurile profesioniste de bass

Impartirea zilelor pe cate 2 manse e neinspirata .....
un echipaj care la ora 12 e in capatul sectorului se intoarce la start in 1 h la vasle .....in contextul in care toata pauza de masa e 1 h .....

nu e in regula sa se oblige concurentii in ziua 2 sa dea la biban si abia apoi sa poata incepe mansa 4 ....intelegerea era ca aceasta punctare de biban era optionala

stiucile nu se pastreaza in saci , ci pe agrafe .....ani de concurs au demosntrat ca e mai bine pt pesti sa fie tinuti pe agrafe ....

stiucile e mai bine sa se masoare la lungime nu la greutate .....pentru ca masurandu-le la greutate , vor fi suplimentar chinuite si gaurite in gura si atarnate pentru a decide care e mai grea.....

etc ....

nu ma intelegeti gresit dar nu e ok ....

as dori sa precizati daca mentineti sistemul de punctare postat azi dimineata si 4 manse sau pastrati ceea ce ati convenit si postat initial ....

daca veti mentine modificarile de ultim moment , total neasteptate , echipa Sorin Lazea si Constantin Cojocaru se retrage din concurs si va rog sa faceti demersurile pentru inapoierea taxei achitate ...

Cu stima ,
Sorin Lazea
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

S.G. DRILL
veteran
veteran
Mesaje: 685
Membru din: 07 Mar 2012, 20:14
Localitate: Tulcea

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de S.G. DRILL » 07 Oct 2013, 19:51

Bag de seama ca se impute rau treaba , au aparut virusii in sistem ( victor tarus & comp )
Cel mai bun antivirus este retragerea in masa a concurentilor :respekt: :respekt: :respekt:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de razvan m. » 07 Oct 2013, 20:21

Nu m-ar mira daca in ultimul moment am afla ca acest concurs este de fapt finala Campionatului National Individual de Pescuit Sportiv, Proba: Pescuit la Rapitori din barca. :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de toteu » 07 Oct 2013, 20:45

Si castigatorii participa saptamana viitoare in Irlanda ! Forta Romania !

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 07 Oct 2013, 21:13

Mihut m-a bagat la idei....

Cer organizatorului sa precizeze in mod public daca acest concurs are ceva de-a face cu mizeria de pseudo-federatie pusa la cale de retardul consacrat sub numele de Fane Popescu. Ar fi de neiertat....

Revenind la regulament:

1. Acum am observat ca in conformitate cu regulamentul de la pagina 2, in caz de egalitate, departajarea se face in functie de numarul de avertismente, iar in subsidiar, in functie de cele mai mari 3 capturi. Rezonabil si de bun simt.

Acum "departajarea in caz de legalitate se face in functie de timp". Am inteles ca primesc un bonus daca ......pescuiesc mai putin. :| nu mai bine nu mai pescuiesc deloc si primesc bonus taxa inapoi? :idea: :idea: :idea:
Va rog, luati in considerare...

2. Acum am bagat de seama treaba cu sacii in care trebuie tinuti pestii....
Domnilor, e concurs de rapitor, din barca, nu de crap, unde legi sacii de mal.
Ganditi-va ca sacii aia vor trebui trasi dupa barca, 1, 2 sau 7 ore. E nu cred ca e bine!
Nici pentru stiuca si nici pentru ...vaslasi.

In regulamentul initial nu scria nimic de chestiunea asta. Zicea ca pestii trebuie pastrati vii. Dupa atatea concursuri, imi era de la sine inteles ca agrafele sunt cat e poate de ok...
near the beer

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 07 Oct 2013, 21:38

Si, in contextul tuturor inovatiilor acestui concurs, intreb CINE ARBITREAZA???

Mai exact, cate echipe de arbitrii sunt? de cate ori pe mansa se pot face masuratori? Doar la mal sau si pe apa?
Etc...
near the beer

Scrie răspuns