BIG 5 EGRETA PRO

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 13:23

eu m-am retras din cauza sistemului de punctare stabilit cu ultimul regulament postat azi : adica clasament si puncte pe mansa in functie de clasarea cu cei mai mari 5 pesti ; sper ca nu cumva sa se revina la sistemul intitial pentru ca in acest caz raman in concurs

SISTEMUL DE CONCURS INITIAL ERA IDEAL : se aduna cele mai mari 5 stiuci (daca prinzi 5 , daca nu ramai cu 4) si se adauga la lungime urmatoarele 5 stiuci cele mai mari de pe isac ; in felul asta toata lumea lupta pana la ultimul lanseu ! daca in prima zi prinzi doar 2 stiuci se adauga la urmatoarele prinse in mansa 2;

multumesc, Sever

popa razvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 101
Membru din: 23 Sep 2013, 10:45

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de popa razvan » 09 Oct 2013, 13:57

Sunt Dan Ghinescu.Este ultima mea interventie pe acest forum.Doresc sa clarific cateva lucruri:
- daca referirile la regulamentul initial "cel mai bun" sunt se despre cel din 24.09.2013 veti observa ca acolo e vorba de cantarire si mansa 4 este omisa.Cumularea pestilor din mansa 1 si 2 se refera la incinta.Nu se facea nicio referire la motoarele termice.
- s-a agreat cu dl Victor Oana ca pot participa pana la max 23 echipe, nu inteleg postarea cu " echipa 21 rezervat-achitat", eu nu stiu de aceasta echipa, am in schimb o echipa din Tulcea - dl Condratov si s-ar putea sa avem si echipa 22.

Va multumesc.

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de audumbre » 09 Oct 2013, 14:05

:lol:
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 14:31

ma refer la Art 3 din regulamentul actual care spune: "Clasamentul se face prin insumarea punctelor – locul ocupat in fiecare mansa - ex 4 +7 = 11 puncte. Cel mai mic punctaj castiga" ,
sistemul initial nu presupunea realizarea unui clasament pe fiecare mansa ci cumularea celor mai mari 5 pesti din fiecare mansa


"La sedinta tehnica de vineri se va trage la sorti ordinea de plecare in incinta. Plecarea se va face din minut in minut incepand cu ora 8:00" ; "Mansa se incheie la ora 15:00 cu sosire din minut in minut dupa care urmeaza masurarea" . Mansa dureaza de la ora 8:00 la 12:30,startul se da concomitent pentru toata lumea cu echipajele grupate intr-un perimetru stabilit de organizatori"

sa inteleg ca in prima mansa ultimul concurent va pleca cu 20-22 minute mai tarziu decat ceilalti si nu va pleca primul in mansa 2 de pe Isac :) adica prin tragere la sorti vor fi unii care se uita la altii cum pescuiesc :) . daca se mai duce si in capatul baltii va mai pierde inca 1 ora din concurs ca sa se intoarca la timp ; pierde 1 ora si jumatate asteptand startul si vaslind inapoi :)


"Fiecare echipa are dreptul la o masurare intermediara in timpul mansei cu eliberarea pestelui" - am inteles ca vor fi 3 barci de arbitraj; o masurare intermediara presupune ca 1 barca sa masoare la un numar de 7 echipe , adica 1 masuratoare la 1 ora in medie ; de ce nu masoara arbitri imediat ce dau de un concurent care a prins o stiuca mai mare si sa o elibereze imediat ? daca prind 5 stiuci in prima ora de 50 cm fiecare , le masor si in urmatoarea ora prind 5 stiuci de 80 suntem fortati sa fie tinute stiucile captura 6-7 ore in agrafe riscand sa moara !

nu e de asemenea explicat nimik ce se intampla cu punctajul acordat in caz de egalitate a 2 -3 concurenti pe mansa ! sa spunem ca 2-3 concurenti sunt la egalitate cu 200 de cm ! cate puncte primesc in mansa respectiva in caz de egalitate ?

desi mare parte din problema au fost reglementate spre un numitor comun, ma asteptam ca forma finala sa sune a regulament care sa confere sanse egale

oanavictor
junior
junior
Mesaje: 73
Membru din: 18 Oct 2005, 22:13
Localitate: COMUNA TAMADAU ,SAT DARVARI ,JUDETUL CALARASI
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de oanavictor » 09 Oct 2013, 15:05

popa razvan scrie:Buna dimineata,



Sunt Dan Ghinescu,director al SC Hidroturism SRL,organizatorul concursului Egreta Pro Big 5 din 11-13 octombrie 2013.


Avem 22 echipe inscrise;va rog sa intelegeti ca nu toti cei 44 concurenti citesc acest forum. Sunt convins ca indiferent de forma finala a regulamentului unii dintre participanti vor considera ca alte reguli ar fi fost mai bune.
Daca domnul sever sa retras ..........raman 21 ....exact cate echipe sunt pe lista .......inclusiv domnul condratov .......rezervat ..........achitat !

danghi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2013, 19:47

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de danghi » 09 Oct 2013, 19:56

domnule sever grosu
imi pareti un foarte bun teoretican,nu stiu insa de ce comentati un concurs la care nu v-ati inscris.
daca doriti sa il organizati sau sa concurati in el dupa regulile dumneavoatra va rog sa faceti primul pas:ATITUDINE/MUNCA/EFORT nu barfa pe la colturile barcii sau baltii..

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 21:05

Dle Ghinescu, cred ca ma luati peste picior in conditiile in care ati facut din acest concurs o varza totala si sunt convins ca acest regulament va ma suferi modificari ; Inteleg ca nu ati organizat in viata dvs un concurs , si sincer se vede clar lucrul asta, inteleg de asemenea sa va sustineti cauza, dar nu incercati sa demonstrati ca eu sunt nebun :) pentru ca: pe 24 era vorba de 2 manse, care s-au transformat in 3 in aceeasi zi iar dvs ziceti de 4 ; sistemul de punctaj stabilit era cumularea de cm celor mai mari 5 stiuci din ambele manse mai jos EXTRASELE DIN POSTARILE PROPRII COMITETULUI DE ORGANIZARE :)

Pe 24 sept Razvan a publicat: „ Art 3. Clasamentul se face prin insumarea punctelor – locul ocupat in fiecare mansa - ex 4 +7+ 5 = 16 puncte” ; Tot pe 24 a venit cu supliment: „Se pare ca nu se va decide la sedinta tehnica daca vor fi 2 manse sambata!! Organizatorii decid: -o mansa sambata. -o mansa duminica. Premiile se acorda pentru primele 5 stiuci din cele doua manse. Premiile sunt cele anuntate” iar pe 25 a clarificat scriind : „Costica_fishing, ai perfecta dreptate, asa stau lucrurile, punteaza stiucile din ambele manse. Aceste se cumuleaza. Deci castigatorul trebuie sa fie bun si in incinta si in apa libere!!”

ASTA E LIPSA TOTALA DE RESPECT INTERVENIND PENTRU A JIGNI CONSTIENT SI DELIBERAT UN CONCURENT

Scuzati-ma va rog ca m-am inscris in acest concurs si pentru ca am incercat ulterior sa va ajut in repararea greselilor crase facute in aceasta organizare ; daca ar fi existat un regulament coerent nu se ajungea la atatea critici din partea tuturor pe toate forumurile posibile , iar ca sa intelegeti ironia, regulamentul in forma actuala este la un punct acceptabil datorita in mare parte suportului meu ;

Veti vedea ca regulamentul va suferi modificari la sedinta tehnica si va fi completat cu alte prevederi care sa clarifice lacunele din acesta ; deja ce se intampla la acest moment e can can si vad ca va place .
Eu sunt cel care doriti a parea rupt de realitate, dar realitatea e alta ;

dle Danghi, se pare ca v-ati creat acest cont pentru a face un comentariu pentru a sustine o cauza pierduta ! din cate imi dau seama nici macar nu ati citit un rand din ce s-a postat pana acum ; sincer nici nu ma obosesc sa va dau vreo explicatie, e clar de ce v-ati creat contul acum 5 minute ;

E ultima mea postare pe acest subiect si va doresc un concurs cu multe capturi ! nu astept nici macar scuzele de rigoare :lol1:

Sever G
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Oct 2013, 10:05

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de Sever G » 09 Oct 2013, 21:29

Sever G scrie:Dle Ghinescu, cred ca ma luati peste picior in conditiile in care ati facut din acest concurs o varza totala si sunt convins ca acest regulament va ma suferi modificari ; Inteleg ca nu ati organizat in viata dvs un concurs , si sincer se vede clar lucrul asta, inteleg de asemenea sa va sustineti cauza, dar nu incercati sa demonstrati ca eu sunt nebun :) pentru ca: pe 24 era vorba de 2 manse, care s-au transformat in 3 in aceeasi zi iar dvs ziceti de 4 ; sistemul de punctaj stabilit era cumularea de cm celor mai mari 5 stiuci din ambele manse mai jos EXTRASELE DIN POSTARILE PROPRII COMITETULUI DE ORGANIZARE :)

Pe 24 sept Razvan a publicat: „ Art 3. Clasamentul se face prin insumarea punctelor – locul ocupat in fiecare mansa - ex 4 +7+ 5 = 16 puncte” ; Tot pe 24 a venit cu supliment: „Se pare ca nu se va decide la sedinta tehnica daca vor fi 2 manse sambata!! Organizatorii decid: -o mansa sambata. -o mansa duminica. Premiile se acorda pentru primele 5 stiuci din cele doua manse. Premiile sunt cele anuntate” iar pe 25 a clarificat scriind : „Costica_fishing, ai perfecta dreptate, asa stau lucrurile, punteaza stiucile din ambele manse. Aceste se cumuleaza. Deci castigatorul trebuie sa fie bun si in incinta si in apa libere!!”

ASTA E LIPSA TOTALA DE RESPECT INTERVENIND PENTRU A JIGNI CONSTIENT SI DELIBERAT UN CONCURENT

Scuzati-ma va rog ca m-am inscris in acest concurs si pentru ca am incercat ulterior sa va ajut in repararea greselilor crase facute in aceasta organizare ; daca ar fi existat un regulament coerent nu se ajungea la atatea critici din partea tuturor pe toate forumurile posibile , iar ca sa intelegeti ironia, regulamentul in forma actuala este la un punct acceptabil datorita in mare parte suportului meu ;

Veti vedea ca regulamentul va suferi modificari la sedinta tehnica si va fi completat cu alte prevederi care sa clarifice lacunele din acesta ; deja ce se intampla la acest moment e can can si vad ca va place .
Eu sunt cel care doriti a parea rupt de realitate, dar realitatea e alta ;

dle Danghi, se pare ca v-ati creat acest cont pentru a face un comentariu pentru a sustine o cauza pierduta ! din cate imi dau seama nici macar nu ati citit un rand din ce s-a postat pana acum ; sincer nici nu ma obosesc sa va dau vreo explicatie, e clar de ce v-ati creat contul acum 5 minute ;

E ultima mea postare pe acest subiect si va doresc un concurs cu multe capturi ! nu astept nici macar scuzele de rigoare :lol1:
NE VEDEM LA CONCURS !

danghi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 09 Oct 2013, 19:47

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de danghi » 09 Oct 2013, 21:45

pt. dvs mi-am creat contul de persoana particulara;am incercat sa caut logica si bun simt.
cand v-ati inscris? cum? ce doriti in afara de analize pe text?
imi cer eu scuze fata de toti cei care pierd timp citind aceste idiotenii,nu sunt un conflictual;cred insa ca sunteti in alta lume.haideti sa ne oprim;lumile,businessurile si opiniile noastre despre ce se intampla in jurul nostru sunt prea diferite.

salut,multumesc,ma dezafiliez de aici.ne vom revedea cu bine si cu mai mult umor in lumea reala .

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: BIG 5 EGRETA PRO

Mesaj de costica_fishing » 10 Oct 2013, 01:24

Eu apreciez ca s-au remediat cea mai mare parte din chestiunile care ma deranjau.

Ok, a ramas cu barcagiu pe incinta in prima zi. Poate o sa fie mai bine decat cu electricele. Scapam de carat baterii. Sa speram ca apar toti si nu ajungem in situatia de a astepta dupa vreo 2 rataciti. E mai ok daca o sa avem si cateva motoare electrice, asa....cine stie. :D

Sistemul de punctaj era mai ok in cealalta varianta, avantajele pot fi demonstrate pe hartie, cu niste exemple de calcul. o sa le prezentam la sedinta tehnica. Dar nu e .....felia mea. Pentru mine nu e deal-breaker. Promit ca nu plang daca pierd locul 1 din cauza sistemului de alcatuire a clasamentului. :D Oricum, nu a fost unanimitate nici intre noi cu privire la sistemul care trebuia adoptat.

Mai am un regret fata de mansa cam ....prea scurta de duminica. De prins 5 stiuci pe Isac + o bibaneala sunt cam putine cele 4,5 ore prevazute. Poate se mai suplimentam cumva ... :)

In concluzie, consider ca organizatorul a dat dovada de buna-credinta, greselile s-au datorat lipsei de experienta in organizarea de concursuri, poate a primit si sfaturi gresite :) si ...ne vedem acolo!

Imi cer scuze fara de organizatori (Dan Ghinescu si Popa Razvan) pentru interventiile cam ... prea categorice de la inceput. Am simtit ca-si bate cineva joc de noi (in stilul concursurillor de care faceam vorbire acolo) si s-a dovedit pana la sfarsit ca nu e cazul.

Speram ca data viitoare va fi mai bine....

Cordial,
Constantin Cojocaru
near the beer

Scrie răspuns