Bicaz (Izvorul Muntelui)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 30 Ian 2011, 22:51

Bicazul are un singur mare defect : E APA PUBLICA !!

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 30 Ian 2011, 22:52

o sa'ti raspund maine dupa ce inteleg ce ai vrut sa zici... amu cre ca is obosit... dar sa incadrezi cleanul LA PESTE RAPITOR SI SA'I FACI SI ETAPE MI SE PARE O MARE PORCARIE!

echipamentul nu conteaza atat timp cat sti a'l folosi si mai si prinzi peste :wink: daca ei au pus botu la marketingul pentru asa ceva... no... ii problema lor si te asigur ca daca am sti sa ne protejam lacurile si pestii si noi am pescui dupa biban cu aceleasi procarii!

aspius
junior
junior
Mesaje: 90
Membru din: 01 Mar 2009, 00:23

super tare...

Mesaj de aspius » 16 Mar 2011, 14:20

Ionut the carp scrie:o sa'ti raspund maine dupa ce inteleg ce ai vrut sa zici... amu cre ca is obosit... dar sa incadrezi cleanul LA PESTE RAPITOR SI SA'I FACI SI ETAPE MI SE PARE O MARE PORCARIE!

echipamentul nu conteaza atat timp cat sti a'l folosi si mai si prinzi peste :wink: daca ei au pus botu la marketingul pentru asa ceva... no... ii problema lor si te asigur ca daca am sti sa ne protejam lacurile si pestii si noi am pescui dupa biban cu aceleasi procarii!

Initial, am crezut ca e o gluma.... :D Ma refer la organizarea unui concurs de pescuit pe Bicaz. Si inteleg, ca sunt doua concursuri...

Hmmm...

Va fi frumos. Si, la cel open, vreau sa particip si eu. Pentru cei de la Master, aveti grija la fratii Gherman... (prietenii stiu de ce)...

Sunt mai multe locuri interesante, pentru pescuit si campare. Sa vedem ce zic organizatorii.

Factori de luat in considerare:
1. campania de dezinformare (pt ca deja a inceput sa circule, cu referire la pescuitul bibanului pe acest lac);
2. vremea. Pe de o parte sfarsitul lunii august il consider mai potrivit, decat septembrie (cum e planificat master-ul). In august, de cautat ploaia marunta si malurile sub copaci. In septembrie, e mai complicat.
3. localizarea pestelui. Antrenamentele, pe locurile precizate de organizator, vor fi decisive pentru prinderea bibanilor. Lacomi. Foarte lacomi. In cautarea golfurilor line sau a platourilor (nu greu de gasit), aceasta e intrebarea...?!
4. alegerea nalucilor. Gume, gume ... insa cele reactive (frumos colorate, corespunzator) vor face diferenta intre participanti.
5. nivelul apei de acumulare, fata de baraj. Important, deoarece pe de o parte, toamna (septembrie/octombrie) hidroenergetica functioneaza la maxim si apele romane pregatesc lacul de iernare (cu scaderea nivelului apei). Aici august, pare mai protejat. Iar, pe de alta parte, o diferenta de 4-5 metri inseamna foarte mult pentru descoperirea/acoperirea platourilor sau intrandurilor blande, cu iarba.
6. vantul si insulele de pet-uri. Nu are cineva imaginatie (daca nu a fost martor) la cat de multe pet-uri, recipiente de plastic pot sa se stranga, de pe toata valea bistritei, sate, lac, etc. in zonele bune de pescuit (corelat si cu vantul bun, spre mal)?! Suprafata a doua trei terenuri de fotbal, acoperite de plastic'uri' vor bloca locurile simple si bune.

Mai sunt elemente de considerat...

Parerea mea, este ca zona "Izvorul Alb', coada lacului (daca nivelul apei permite) pana la varsarea bistricioarei, zona Buhalnita, pot fi cele mai potriivte (in functie de nivelul apei) pentru desfasurarea concursului.

Nu in ultimul rand, apreciez initiativa organizatorilor si mi-as dori, ca aceste concursuri sa rupa putin din braconajul, mizeria si lipsa de civilizatie a celui mai mare lac de acumulare interior, de pe teritoriul tarii.

Respecte,
DV

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Mesaj de ronaldo » 30 Iul 2011, 14:27

va salut. am si eu o intrebare. as vrea sa pescuiesc pe bicaz, dar n-am mai fost niciodata in zona si as vrea sa stiu daca e de ajuns permisul de pescuit de la anpa?

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 30 Iul 2011, 15:33

ronaldo scrie:va salut. am si eu o intrebare. as vrea sa pescuiesc pe bicaz, dar n-am mai fost niciodata in zona si as vrea sa stiu daca e de ajuns permisul de pescuit de la anpa?
Nu te intreaba nimeni de ANPA(din pacate) se pare ca nu functioneaza asta in zona :oops: :oops:
Lacul in partea din amonte este "administrata" de 2 asociatii,malul cu soseaua de AJVPS Neamt(probabil) iar partea cu Ceahlaul de asoc. Lupul Cenusiu , care are tariful de 10 roni / zi sau 120 lei / an....

Stiu asta pt. ca am platit de curind 1 zi de pescuit acolo cu chitanta de 10 roni.
In principu ar trebui sa mergi la pontonul administrat de aceasta asoc. si sa iti platesti taxa de zi , daca nu faci asa nu stiu ce poate sa se intimple in caz de control....poate poti plati atunci pe loc , habar nu am.

Iata persoana de contact si tel .lui:
Contact "Lupul Cenusiu" -- Dl. Inginer Vasilica Sergiu 0732509443
Spor. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 30 Iul 2011, 18:22

AS Bicazul (sau asa ceva) a concesionat golful Potoci - ieri am aflat ca taxa e de 50 de ron pe zi (pentru a nu mai veni pescarii in zona) - exista doua pastravarii in acest Golf (una aparatine asociatiei ce are concesionata zona_

AS Lupul Cenusiu - aval de gura de varsare a paraului Secu pana in amonte de gura de varsare a paraului Schit (com. Ceahlau - Spital Ceahlau) -cred ca alea sunt tarifele specificate de Vali - am pescuit de vreo 10 ori pe zona respectiva si nu m-am intalnit cu nimeni.

AJVPS Neamt - restu lacului cam 2000 ha

Daca esti membru altei asociatii sau detii permis ANPA poti pescuit pe lac contra sumei de 15 ron/zi sau 75 ron/an : http://farm6.static.flickr.com/5055/551 ... bc0f_b.jpg

O singura data am fost controlat pe lac in 2 ani de catre AJVPS Neamt
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 13 Aug 2011, 14:50

Cum se prezinta lacul, scazut, umflat ? Ma intereseaza o descindere la Izvorul Alb (zona Baicu). D.p.d.v. al instalarii unei tabere cu o pneumatica si al ei motor.

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 18 Sep 2011, 20:25

Aici sunt rezultatele cupei de la Bicaz, Divizia Master.

http://www.wsbteam.com/jurnal-de-concurs/3155/

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 22 Sep 2011, 09:48

Cupa WFT Bicaz, etapa a IV-a CNS-Master, vazuta de colegu Blajinu:
http://www.easteam.ro/?p=391
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns