Bicaz (Izvorul Muntelui)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 30 Ian 2011, 16:56

jonah scrie:
nucus scrie:Sper sa se confirme oficial:
pe Bicaz vor fi organizate doua concursuri oficiale de spinning ,in anul acesta la biban !
asa ...si care-i faza ?? :lol: :lol:
Cum care-i faza ...important e ca nu se fac 2 concursuri NEOFICIALE de spinning anul acesta la biban.:lol: :lol: :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 30 Ian 2011, 18:29

De ce NEOFICIAL, doar e sigur ca se face o etapa la Master, una la Open. :roll:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 30 Ian 2011, 20:21

mai bine sa nu se faca nici unul, ca prea multa reclama duce inevitabil la degradarea pescuitului pe acel lac, cat despre autoritatile din neamt, clar nu se vor implica in protejartea acestuia :cry:
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Mesaj de marcel gheorghita » 30 Ian 2011, 20:31

Din pacate (sau din fericire), pe Bicaz se vor face 2 etape de biban, lucru destul de ciudat, pentru ca este foarte mult clean mic, 20-25 cm, care ar fi facut un concurs frumos...insa se pare ca asta e trendul, biban pe lacuri de munte...mai mult ca sigur vor aparea de anul asta si organele de control, lucru nemaintalnit pana acum, eventual o taxa pentru cei care se antreneaza...partea buna e ca va merge vestea ca se fac controale, vor mai disparea stationaristii cu bateriile de lansete, care iau orice baboi...partea rea, ca peste tot unde s-au facut concursuri, e ca se va reduce populatia piscicola....

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 30 Ian 2011, 20:40

Odata permisul obtinut se reinnoieste la 5 ani .E valabil forever categ D,pt ca la punctul 12,valabilitate ,nu mai scrie nimic.In rest ai dreptate,e caz penal conducerea unei ambarcatiuni cu motor peste 5 cp fara permis;apropo de asta,idiotii aia de la pro tv,care conduceau barci de 15 cp in Delta,care intrau in toate salciile de pe mal,aveau permis?Ca si la visle erau pericol public,nu doar motorizati.

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 30 Ian 2011, 21:02

eu zic sa stati linistiti... bicazul are peste.. si va avea... si in prezent este braconat cu setci (bla bla-uri)... pe langa exemplarele uluitoare de biban ce le are... mai are si unele de platica (cred ca ii radioactiva... undeva la 3-4kg bucata... capacu de wc e mic!), pastrav, clean (cleanul nu e un peste de concurs si e mult mai putin decat bibanul) si cateva exemplare de lostrita (ultima vazuta de mine prin 2007 in jur de 2kg ; convins respectivul pescar contra sumei de 500.000lei (50lei noi :lol: ) sa o elibereze)

da.. poate ca va scadea fondul piscicol... dar nu asa de drastic... asta daca braconajul se rezuma la setci si nu la ecran/curent si alte metode de 'alternativ'... ii foarte greu sa 'seci' o balta de asemenea dimensiuni...
chiar imi place lacul si, capturile (per total) daca vor insuma mai putin de 1000 de bibani (la nivelul a 60 de concurenti/ 2 manse) dau o lada de bere! :)



@macelgheorghita

Pentru ce sa facem concursuri la clean daca el (cleanul) nu puncteaza in nici o competitie externa? cleanul nu'i peste de concurs... sincer! bibanul poate ca are ceva in comun cu bass-ul dar cleanul in mod sigur nu! de altfel si la biban ii o strategie de localizare, de selectionare a capturilor... bla bla bla... se apropie mai mult ca peste tinta pentru antrenamentul de a participa la competitiile externe... parerea mea!

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Mesaj de marcel gheorghita » 30 Ian 2011, 21:26

Ionut - ai dreptate, bibanul e un peste de concurs, dar parearea mea ca concursurile de biban trebuie facute pe lacuri de deal sau ses, nu montane...au fost experiente neplacute cu concursuri de biban pe lacuri de munte, parca Gilau, Tarnita,3Lacuri, nu mai stiu, nici nu vreau sa mai caut...ar trebui sa invatam din erorile trecutului....mie imi place lacul, insa nu-mi plac oamenii de pe malurile lui, si, datorita unei oarecare viioare popularizari, vom vedea mai multi cercopiteci pe mal...
Berea o bem impreuna....nu cred a se prinda atatia bibani, dupa ce treci cu termicul peste ei.... :wink:

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 30 Ian 2011, 21:33

ce pot sa spun e ca nu sunt deloc speriosi... cand eram mai mic (6-7ani) si pescuiam la pluta acolo, atunci cand nu mai trageau zvarleam vreo 5-10 pietroaie in apa iar la un anume interval de timp pestii incepeau iau sa manance... atat timp cat nu se trece cu termicul in blana pe anumite locuri nu va fi afectat deloc... oricum pentru mine un lucru ii clar - vasle rulz!
sa nu crezi ca mie imi plac oamenii de pe malurile lui... dar in afara de cateva zone (varsarea bistricioara unde este un prag superb si un platou minunat) si spre baraj nu prea sunt cercopiteci datorita malurilor destul de inaccesibile... parerea mea e ca ar trebui facuta camparea chiar la varsarea bistricioarei (durau) unde este un platou foarte mare si destul de plan... astfel impuscam 2 iepuri dintr'o lovitura... zona facila de acces si putem tine si cercopitecii la ceva distanta :D

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Mesaj de marcel gheorghita » 30 Ian 2011, 22:00

E buna zona pentru campare, dar pe acolo nu prea sunt zona cu pesti, probabil si din cauza gratargiilor care vin pe acolo...cred ca mai incolo, spre izvorul alb, ar fi o zona superba de campat, si in apropiere ar fi zone cu pesti, unde nu ajung altii de pe mal....om vedea ce zic organizatorii...oricum, o sa fie extrem....

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 30 Ian 2011, 22:44

Ionut the carp scrie: @macelgheorghita

Pentru ce sa facem concursuri la clean daca el (cleanul) nu puncteaza in nici o competitie externa? cleanul nu'i peste de concurs... sincer! bibanul poate ca are ceva in comun cu bass-ul dar cleanul in mod sigur nu! de altfel si la biban ii o strategie de localizare, de selectionare a capturilor... bla bla bla... se apropie mai mult ca peste tinta pentru antrenamentul de a participa la competitiile externe... parerea mea!
o porcarie, tot ne uitam afara, atunci la ce masa facem salau, biban, stiuca si mergem la bass, pastrav de nush care si d'astea, cu dinalea :lol: :lol: :lol:

unele specii nu sunt pentru concurs doar ca nu au unii pe langa casa unde sa le pescuie

da, cleanu nu e de concurs pentru ca e foarte sperios si pretentios la presiune mare pe apa, aia o fi, altceva

si sa iti mai zic una, poate nu ai cetit, dar echipamentele de pescuit la bass folosite de baieti afara ... stai nitel sa ma tin de burta :lol: :lol: :lol: ... clar is la fel ca cele din concursurile de salau - biban de la noi :lol: creca singura asemanare e spinnerbaitu de stiuca

Scrie răspuns