Bicaz (Izvorul Muntelui)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 16:02

În caz de control mă ascund sub barcă. Sau aștept implementarea legislației europene prin derogarea de la Permis navigație până-n 20 CP. Care-mi e mai la-ndemâna în momentul ăla.
:idea:

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 16:07

kzoli scrie:Vezi ca la motor de 15 cp fara permis cat. D, e caz penal (legal ai voie doar pana la 5 cp)! ...este ca sofatul fara permis corespunzator !!!
Eu nu ma bag sa "conduc" o barca pana nu obtin permisul ii las pe cei ce detin asa ceva
@Poppy - nu-ti recomand sa conduci fara permis
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 19 Ian 2011, 16:17

Ilarion, sti ceva despre Bistricioara, zona de varsare in lac?
Am facut acum cativa ani o partida de senzatie la clean, chiar in zona satului Bistricioara, pe rau...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 16:20

@Poppy, eu recomand daca tot ai barca si motorul sa dai examenul... "toata documentatia, manualele" sunt publice pe site la www.anr.ro platesti taxa cam de 350 ron si ... un avocat te costa mult mai mult daca acestia iti fac dosar, iar chiar daca reusesti sa te intelegi cu ei tot "iesi mai scump ".
Ai si datele de contact de la capitanii pe site, te interesezi cand si la ce data se da examen si gata. Acolo nu inveti decat lucruri utile, care pot fi de un real folos. Odata permisul obtinut se reinnoieste la 5 ani :wink:

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 16:42

D_ali scrie:Ilarion, sti ceva despre Bistricioara, zona de varsare in lac?
Am facut acum cativa ani o partida de senzatie la clean, chiar in zona satului Bistricioara, pe rau...
Imi pare rau dar nu am pescuit niciodata acolo ...
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 18:00

kzoli scrie:@Poppy, eu recomand daca tot ai barca si motorul sa dai examenul... "toata documentatia, manualele" sunt publice pe site la www.anr.ro platesti taxa cam de 350 ron si ... un avocat te costa mult mai mult daca acestia iti fac dosar, iar chiar daca reusesti sa te intelegi cu ei tot "iesi mai scump ".
Ai si datele de contact de la capitanii pe site, te interesezi cand si la ce data se da examen si gata. Acolo nu inveti decat lucruri utile, care pot fi de un real folos. Odata permisul obtinut se reinnoieste la 5 ani :wink:
Am fost la Căpitania Portului Braila, mi-au dat documentația, mai trebuie sa ma programez în prima zi de joi din februarie sau din martie. Nu-i bai, îl iau eu și pe ăsta, mai am timp până-n mai.
Vă mulțumesc pentru bunele intenții.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 18:14

Poppy scrie:
kzoli scrie:@Poppy, eu recomand daca tot ai barca si motorul sa dai examenul... "toata documentatia, manualele" sunt publice pe site la www.anr.ro platesti taxa cam de 350 ron si ... un avocat te costa mult mai mult daca acestia iti fac dosar, iar chiar daca reusesti sa te intelegi cu ei tot "iesi mai scump ".
Ai si datele de contact de la capitanii pe site, te interesezi cand si la ce data se da examen si gata. Acolo nu inveti decat lucruri utile, care pot fi de un real folos. Odata permisul obtinut se reinnoieste la 5 ani :wink:
Am fost la Căpitania Portului Braila, mi-au dat documentația, mai trebuie sa ma programez �n prima zi de joi din februarie sau din martie. Nu-i bai, �l iau eu și pe ăsta, mai am timp p�nă-n mai.
Vă mulțumesc pentru bunele intenții.
Bafta la examen !

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 19:29

Merci, dar chiar o sa am nevoie ? :shock:

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 30 Ian 2011, 14:45

Sper sa se confirme oficial:
pe Bicaz vor fi organizate doua concursuri oficiale de spinning ,in anul acesta la biban !

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 30 Ian 2011, 15:21

nucus scrie:Sper sa se confirme oficial:
pe Bicaz vor fi organizate doua concursuri oficiale de spinning ,in anul acesta la biban !
asa ...si care-i faza ?? :lol: :lol:

Scrie răspuns