Bicaz (Izvorul Muntelui)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 09:39

aspius scrie: ...Nu prea ai voie cu barca, pt ca e rezervor de apa pentru Bacau, Onesti, sau ceva de genul asta...
Prea relativ, ori ai voie ori nu ? Mă refer la o barcă cu motor. Pe YouTube există filmulețe cu un Quicksilver motorizat cu 15 CP ce se zbenguie pe lac.

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 19 Ian 2011, 09:55

unde si ce taxe se platesc?

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 10:11

Poppy scrie:
aspius scrie: ...Nu prea ai voie cu barca, pt ca e rezervor de apa pentru Bacau, Onesti, sau ceva de genul asta...
Prea relativ, ori ai voie ori nu ? Mă refer la o barcă cu motor. Pe YouTube există filmulețe cu un Quicksilver motorizat cu 15 CP ce se zbenguie pe lac.
Ai voie cu motor termic !
jonah scrie:unde si ce taxe se platesc?
Taxe pentru ce ?
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 13:43

Ilarion scrie:
Poppy scrie: Ai voie cu motor termic !
Mulțumesc !
Din ce parte a lacului se lansează mai ușor o gonflabilă de 310 cm cu al său motor de 15 CP ? Vin cu autoturismul incărcat de biciclete si efecte de campare, care ar fi locul ideal ? Visez la a-mi face tabăra pe malul lacului cu barca peste noapte lângă mine (cort).

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 14:09

Poppy scrie:
Ilarion scrie:
Poppy scrie: Ai voie cu motor termic !
Mulțumesc !
Din ce parte a lacului se lansează mai ușor o gonflabilă de 310 cm cu al său motor de 15 CP ? Vin cu autoturismul incărcat de biciclete si efecte de campare, care ar fi locul ideal ? Visez la a-mi face tabăra pe malul lacului cu barca peste noapte l�ngă mine (cort).
Incearca Izvorul Alb e pe drumul de langa baraj (inainte de a trece barajul) vreo 10 km.
Pe partea cealalta unde e soseaua : Buhalnita si Hangu
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 14:42

Valabil pe toate apele curgatoare, lacuri de acumulare, etc :

http://img339.imageshack.us/img339/4949 ... termic.jpg

Citat dintr-un raspuns oficial primit din partea APM Mures privind circulatia cu barci dotate cu motor termic pe "ape interioare" din bazinul hidrografic a muresului . Cu vasle nu sunt restrictii ...

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 15:43

Ilarion scrie: Incearca Izvorul Alb e pe drumul de langa baraj (inainte de a trece barajul) vreo 10 km.
Pe partea cealalta unde e soseaua : Buhalnita si Hangu
Mulțumesc din suflet, de-ai ști cât am întrebat ! Acum m-am dumirit.
Fac verificări cei de la Căpitania Bicaz ? Deoarece nu prea m-am învrednicit sa-mi iau permis de navigator.

Avatar utilizator
Poppy
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 197
Membru din: 30 Iun 2009, 00:43
Localitate: Ibrail
Contact:

Mesaj de Poppy » 19 Ian 2011, 15:52

kzoli scrie:Valabil pe toate apele curgatoare, lacuri de acumulare, etc :

http://img339.imageshack.us/img339/4949 ... termic.jpg

Citat dintr-un raspuns oficial primit din partea APM Mures privind circulatia cu barci dotate cu motor termic pe "ape interioare" din bazinul hidrografic a muresului . Cu vasle nu sunt restrictii ...
Evaziv dar în același timp o lege pro-ambarcațiuni mici:

”Orice activitate pe luciu de apa, in albii minore ori in zone de protectie, inclusiv navigatia, plutaritul, flotajul, exploatarea agregatelor minerale sau recoltarea stufului, precum si pescuitul se vor realiza astfel incit sa nu produca efecte negative asupra malurilor si albiilor cursurilor de apa, malurilor si cuvetelor lacurilor, monumentelor naturii, constructiilor, lucrarilor sau instalatiilor existente in albii si sa influenteze cit mai putin folosirea apelor de catre alti utilizatori. In nici o situatie nu este permisa deterioarea calitatii apei.”

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 19 Ian 2011, 15:56

Poppy scrie:
Ilarion scrie: Incearca Izvorul Alb e pe drumul de langa baraj (inainte de a trece barajul) vreo 10 km.
Pe partea cealalta unde e soseaua : Buhalnita si Hangu
Mulțumesc din suflet, de-ai ști c�t am �ntrebat ! Acum m-am dumirit.
Fac verificări cei de la Căpitania Bicaz ? Deoarece nu prea m-am �nvrednicit sa-mi iau permis de navigator.
Eu am iesit cu prietenii de peste 25 de ori anul trecut cu barca si nu am prins nici un control. Dar majoritatea cu care am mers au permis de navigator ....
www.pentrupescuit.ro

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 19 Ian 2011, 15:58

Vezi ca la motor de 15 cp fara permis cat. D, e caz penal (legal ai voie doar pana la 5 cp)! ...este ca sofatul fara permis corespunzator !!!
Poate ai niste "prieteni " , "care te baga pe teava" !

Scrie răspuns