BIBANMANIA -MINJESTI 2013

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Re: BIBANMANIA -MINJESTI 2013

Mesaj de Leba » 21 Mai 2014, 15:49

Ei, asa da!
One in. 8)
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: BIBANMANIA -MINJESTI 2013

Mesaj de marcel gheorghita » 21 Mai 2014, 16:36

Am citit regulamentul si cred ca cei care au mai pescuit pe Bicaz stiu ca pestii mari se prind in general pe apa adanca...in conditiile in care prind un biban mare pe apa de 8-9 m, pe la inceputul mansei, cred ca nici cea mai buna gheata nu il poate tine viu pana la ora 14. Probabil ca o cantarire intermediara, sau mai multe, ar fi solutia sa vedem pesti mari pe fise si pestii vii pe ecrane. Daca tot exista o colaborare cu PFL, din experienta anilor trecuti ar trebui preluata si o parte din regulamentul lor. Nu cred ca toti vor avea un livewell cum au unii, si vor incerca sa improvizeze cum pot, dar in iulie, temperatura ridicata si adancimea mare vor fi fatale pentru pesti.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Re: BIBANMANIA -MINJESTI 2013

Mesaj de Leba » 21 Mai 2014, 21:57

Blajinu are dreptate, o sa fie dificil sa tii un biban mare viu pana la finalul mansei, in conditiile incare il prinzi chiar de dimineata. Nu suntem chiar la Bass Master Classic.
Ar fi bine sa avem 1-2 puncte de masurare pe mal, care sa faciliteze cantariri intermediare, ca sa nu periclitam "marfa".
Daca e e o chestiune de incredere, se pot filma toate cantarele intermediare, pentru a nu lasa loc de interpretari. Ulterior publicate pe bibanmania.ro, pentru a putea fi comparate cu rezultatele.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns