B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormoran

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de vali stratonov » 27 Noi 2013, 17:33

Adica organizatorul aplica regulamentul partial si numai in anumite cazuri ca asa vrea el :shock:
Singura mea greseala a fost ca am participat la aceasta caterinca de concurs unde multe din regulile anuntate initial au fost schimbate din mers , cum ar fi sistemul de punctare , plecare pe rand printr-o poarta special amenajata in functie de o tragere la sorti etc. Cat de spre organizare de calitate nu ai nici un drept .......
Laurentiu , iarta-ma ca intervin dar ceea ce sa intimplat acum e doar o alta demonstratie a stilului si comportamentului zeflemitor si total neprofesionist al acestui "unic :oops: " personaj pe numele lui de scena Brave Hart Dinu :lol: :wallbash: :wallbash:

.....PERSONAJ pe care TU si clubulul Aquamania l-ati sustinut si VOTAT de mai multe ori... :oops: :oops: :oops: iata ca a sosit vremea sa "muste mina care l-a hranit"...... :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Atita poate , atita face .....in rest numai de bine si sanatate itit doresc. :wink:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de stradic » 27 Noi 2013, 20:36

gasit pe un site de socializare: :idea:
citez:
" Stefan Dinu - Cred ca motivul pentru care se ajunge aici este ca nu citim regulamentul decat dupa ce am calcat pe bec. Si atunci incepem cu tot felul de copilarii "ca nu inseamna mult 6 minute", "dar ala uite ce facea". Laurentiu Andronic a fost penalizat o singura data: din cei 5 pesti punctati i sa taiat cel mai mare. Pentru ca a intarziat 6 minute peste cele 40 necesare ajungerii la masuratoarea finala dupa terminarea concursului. "

Am si eu o intrebare de ce nu i s-a "taiat" pestele ce-l mai mic din cei 5? :?:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Tavi » 27 Noi 2013, 20:48

Ca asa scrie in regulament?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de toteu » 27 Noi 2013, 23:01

Eu ma intreb de ce oare din cele 32 de echipe doar 2 au intarziat ? Daca timpul era insuficient de ce nu au intarziat 10? 15? 20 de echipe?
De ce cealalta echipa sanctionata nu pune se plange atat ... Au ramas cu un peste dupa prima mansa....Aveau 2 pana atunci pe liste dar inca 3 masurati la 15:47 cand au ajuns la punctul de masurare?
Deci ei au pierdut 4 pesti ...
Esecul trebuie asumat...nu este greu de facut un plan prin care la ora stabilita sa fii unde trebuie ... scuze gen "baterii terminate , motor picat in apa sunt puerile ...
Echipele care nu au avut motor cu pedala cum au ajuns la final ?
De ce nu i s-a punctat urmatorul peste ? Pentru ca este foarte simplu . Puncteaza 5 pesti (scrie in regulament), gresesti - ti se taie cel mai mare (tot in regulament) .
Trebuie sa imi amintesc totodata ca la Cupa Ligii in primavara , Laurentiu a avut o clasare mai slaba si a inceput ,cum face si acum sa improaste cu mizerie in organizatori (balta fara peste , lighean , etc ) . Si totusi destule echipe au prins peste !
Concursul a fost dupa parerea mea foarte frumos , cu rasturnari de situatie , iar faptul ca s-a respectat regulamentul e doar un plus !!! Asa ar trebui facut peste tot !

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de pikeman » 27 Noi 2013, 23:46

pare a fi, treaba romaneasca ... de ambele parti :lol: :lol: :lol:

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de toteu » 27 Noi 2013, 23:59

Exact ! De aia m-am si bagat ! Prea se arunca cu rahat intr-o singura parte !
Laurentiu Andronic este un super pescar , :respekt: , pe apa el a castigat concursul , dar regulamentul e regulament .
Cateodata trebuie sa stii sa pierzi , nu iti iei jucariile si pleci .
Au fost greseli la start , la modul de arbitraj (se cam plimbau cu termicele alea) , etc - sper ca la editiile urmatoare se vor remedia . :lol: :lol: :lol:

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Laurentiu Andronic » 28 Noi 2013, 09:08

Toteu , daca ai ceva de spus ar fi bine sa-ti spui si numele adevarat nu de alta dar sa stiu si eu cu cine stau de vorba , desi daca ai adus vorba de cupa ligii stiu 99,9 cine esti . Problema reala este ca acum fluturati regulamentul iar de acest regulament s-a tinut seama doar la finalul primei manse si doar in cazul timpului de intoarcere , daca acest regulament a fost atat de important de ce nu s-a aplicat de la inceput cand una din echipe a intrat in prima japsa pe dreapta inainte de start iar dupa ce au plecat ceilalti catre punctul de start acestia au inceput sa pescuiasca inainte de start . Cand li s-a atras atentia arbitrilor asupra acesiui fapt sau deplasat catre acel echipaj sa-i aduca la start , cand au ajuns acolo s-a constatat ca aveau deja o stiuca prinsa si singura masura luata a fost sa-i puna sa elibereze acea stiuca , nu au mai fost nici adusi la punctul de start iar penelizarea a fost inexistenta la fel si regulamentul. La start unii au plecat de unde au vrut si nu de la punctul de start , si-au creat un avantaj clar , sanctionare acestora inexistenta = regulament zero . Daca in aceste cazuri s-a aplicat clamenta de ce nu s-a tratat cu aceeasi clementa si mica intarziere de la finalul primei manse desi ma vad nevoit sa repet inca o data pentru ca vad ca va faceti ca ploua mansa nu a inceput la ora stabilita a fost decalata cu 8 minute si normal ar fi fost sa se decaleze cu acelasi numar de minute si finalul mansei si timpul de intoarcere si in felul acesta cele 6 minute de intarziere erau mai putine decat cele 8 de care nu s-a mai tinut cont . Consider ca cineva a avut de platit niste polite :?
Atentie eu nu am aruncat cu mizerii in nimeni , am reletat niste fapte care pot fi probate cu martori asa ca alta data cand mai faci aprecieri la adresa mea ai face bine sa-ti masori cuvintele.

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Laurentiu Andronic » 28 Noi 2013, 09:16

Toteu scrie :
"De ce nu i s-a punctat urmatorul peste ? Pentru ca este foarte simplu . Puncteaza 5 pesti (scrie in regulament), gresesti - ti se taie cel mai mare (tot in regulament) . "
Exact puncteaza 5 pesti numai ca mie mi sau punctat 4 pesti si asta nu scrie nicaieri .

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de toteu » 28 Noi 2013, 09:26

Numele meu nu este important aici. Tu ai castigat concursul, insa nu era nevoie de clementa ca sa ajungi pe podium . Trebuia sa ajungi cu 7 minute mai devreme. Nu i-au apararea organizatorului pentru ca a facut o gramada de greseli , pacat de Marian care a incercat sa faca ceva pentru noi. Sper sa te ne vedem la alte concursuri ! Lasa supararea ! :respekt:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de zavera » 28 Noi 2013, 09:32

Laurentiu Andronic scrie:Toteu scrie :
"De ce nu i s-a punctat urmatorul peste ? Pentru ca este foarte simplu . Puncteaza 5 pesti (scrie in regulament), gresesti - ti se taie cel mai mare (tot in regulament) . "
Exact puncteaza 5 pesti numai ca mie mi sau punctat 4 pesti si asta nu scrie nicaieri .
Corect! Dacă aşa prevede regulamentul, dl.Andronic are dreptate.
În litera regulamentului, trebuiau sa PUNCTEZE 5 peşti. Dacă se tăia cel mai mare, trebuiau să fie punctaţi următorii, adică al doilea, al treilea, al patrulea, al cincilea şi al şaselea. Oricine citeste intelege astfel, si nu altminteri.
Probabil că a fost o proastă interpretare a prevederilor regulamentare.
Dar, interpretări proaste ale regulamentului, neatenţii ale arbitrilor sau situaţii când se iau "la cald" hotărâri pripite, există în toate sporturile.
Nu a existat comisie de contestaţii sau juriu de apel, care să poată îndrepta eroarea? :shock:

Scrie răspuns