B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormoran

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de StefanDinu » 25 Noi 2013, 11:23

Imagine
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de StefanDinu » 25 Noi 2013, 11:23

Imagine
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de StefanDinu » 25 Noi 2013, 11:36

Doresc să mulțumesc pentru prezență tuturor sportivilor prezenți la această competiție precum și domnului Cornel GĂINĂ (Complex Cormoran), domnului Radu SILEA (Fishing&Hunting Channel) precum și brigăzii de arbitrii de la APC21.
Vă așteptăm la ediția următoare!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de StefanDinu » 25 Noi 2013, 11:38

Premiile Big xxx Pike Trophy
23-24.11. 2013 | Uzlina, Cormoran

Locul 1: Ovidiu PARASCANU & Claudiu TOFAN - 1000 euro
Locul 2: Cristian BUNGHEZU & Laurențiu BRATU - 600 euro
Locul 3: Sabin BUZATU & Cristian POPESCU - 400 euro
Mențiune 1: Liviu VOICU & Cristian RIZEA - produse oferite de magazinul xxx
Mențiune 2: Cristian DRAGOTA & Chaba IMREH - produse oferite de magazinul xxx
Mențiune 3: Sorin BUCULEI & Cristian ONOFREI - produse oferite de magazinul xxx
CMMC: Ovidiu PARASCANU - 100 euro
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Adelin » 25 Noi 2013, 11:48

apsalba scrie:Succes total după prima manșă! Cele 31 de echipe de meseriași, au prins 5 știuci! Poate merge mai bine în manșa a II-a!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
În ritmul ăsta, concursul nu va avea câștigător. Sumele colectate vor fi donate unui azil de bătrâni!
:lol: :lol: :lol: :lol:
Ma, tu esti presedintele pescuitului de competitie din Romania, mah?!...tu nu vezi ca nu intelegi ce se intampla cu tine, mah?!
Te faci de ras zilnic!Nu ai pic de rusine, esti depasit, uzat si batran!
Nu mai bine iti razi dumneata mustata, iti spargi un ou crud in cap si iesi in piata Alba-Iulia, decat sa te faci de cacao aici?! :lol:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Laurentiu Andronic » 25 Noi 2013, 14:11

Vreau sa-l felicit pe directorul de concurs Stefan Dinu care m-a penalizat si mi-a tait din fisa primei manse cea mai mare stiuca de 94 de centimetri , penalizarea a survenit in urma faptului ca am intarziat la revenirea la punctul de start depasind timpul regulamentar de intoarcere cu 6 minute pentru ca am consumat ambele baterii si ne-am intors la vasle plecand catre start inainte de a se fi incheiat mansa . Altii care au pescuit inainte de startul primei manse nu au fost sanctionati in nici un fel ...
Cei care au furat startul inaintand pe canulul central mai bine de 100 de metri inainte de startul primei manse , creandu-si un avantaj clar nu au fost sanctionati ... Startul primei manse s-a dat mai tarziu cu cateva minute din motive clare de proasta organizare , am gasit barcile pline de apa si fara vasle , si era logic si normal ca daca aceasta s-a decalat cu aceleasi numar minute ar fi trebuit sa se prelungeasca si mansa si perioada de intoarcere , dar nu , directorul de concurs tine seama numai de ce vrea el ca doar el e dumnezeul spiningului romanesc :wink:
Buuun , mi se parea normal daca imi tai cel mai mare peste sa mi-l pui pe urmatorul de pe fisele de arbitraj ca sa am si eu 5 stiuci ca toata lumea , daca se facea asa era o sanctiune de 30 de centimetri dar nici asa nu a vrut aplicand practic doua sanctiuni pentru o singura abatere :oops:
Felicitari pentru atitudinea fair-play si unor concurenti care au insistat sa fiu depunctat sau chiar descalificat si care apoi au jubilat pentru sanctionarea mea .
Regulamentul trebuie aplicat in spiritul sportivitatii si al fair-play-ului .
Consider ca sunt castigatorul de drept al acestui concurs , am fost furat pe fata si datorita acestui fapt am sa ma retrag definitiv din concursuri .
Sanatate tuturor .

haralambie
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 25 Mai 2011, 06:41
Localitate: Pe Apa.. la pescuit ... de preferat din barca!

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de haralambie » 25 Noi 2013, 17:58

hmm...contestatii ciudat...pentru un astfel de concurs:)
am auzit ca s-a stins si lumina :))

.... se anunta un topic tare lung ....:)
pe ~~~

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de MihaiV » 26 Noi 2013, 07:08

Laurentiu,
N-am vorbit cu nimeni despre subiectul acesta, nici macar cu colegii mei de club care au fost acolo.
Am citit insa regulamentul concursului si marturia ta. Conform a ceea ce tu singur declari regulamentul prevede sa ti se anuleze pestele cel mai mare din mansa respectiva. Nu prevede sa fie inlocuit de alt peste. Se taie si gata.
Imi pare rau si te cred ca esti ofticat fiindca ai fi putut castiga cinstit acest concurs, numai ca regulamentele respectate. Nu poti cere sa fie respectate doar pentru altii.
Ca viata nu e "fair" si ca a gresit si organizatorul fiindca n-ai avut vasle… ai dreptate, dar regulamentul nu scrie nimic despre cum poate fi penalizat organizatorul. Cel mult poti sa il dai in judecata fiindca ai pierdut 1000 euro din cauza lui.
Eu iti spun doar cum se vede "din afara".
Asa ca, parerea mea e ca nu ai de ce sa renunti la activitatea competitionala dupa ce ai realizat si dovedit atatea!

Cu prietenie,
Mihai Vasilescu
Laurentiu Andronic scrie:Vreau sa-l felicit pe directorul de concurs Stefan Dinu care m-a penalizat si mi-a tait din fisa primei manse cea mai mare stiuca de 94 de centimetri , penalizarea a survenit in urma faptului ca am intarziat la revenirea la punctul de start depasind timpul regulamentar de intoarcere cu 6 minute pentru ca am consumat ambele baterii si ne-am intors la vasle plecand catre start inainte de a se fi incheiat mansa . Altii care au pescuit inainte de startul primei manse nu au fost sanctionati in nici un fel ...
Cei care au furat startul inaintand pe canulul central mai bine de 100 de metri inainte de startul primei manse , creandu-si un avantaj clar nu au fost sanctionati ... Startul primei manse s-a dat mai tarziu cu cateva minute din motive clare de proasta organizare , am gasit barcile pline de apa si fara vasle , si era logic si normal ca daca aceasta s-a decalat cu aceleasi numar minute ar fi trebuit sa se prelungeasca si mansa si perioada de intoarcere , dar nu , directorul de concurs tine seama numai de ce vrea el ca doar el e dumnezeul spiningului romanesc :wink:
Buuun , mi se parea normal daca imi tai cel mai mare peste sa mi-l pui pe urmatorul de pe fisele de arbitraj ca sa am si eu 5 stiuci ca toata lumea , daca se facea asa era o sanctiune de 30 de centimetri dar nici asa nu a vrut aplicand practic doua sanctiuni pentru o singura abatere :oops:
Felicitari pentru atitudinea fair-play si unor concurenti care au insistat sa fiu depunctat sau chiar descalificat si care apoi au jubilat pentru sanctionarea mea .
Regulamentul trebuie aplicat in spiritul sportivitatii si al fair-play-ului .
Consider ca sunt castigatorul de drept al acestui concurs , am fost furat pe fata si datorita acestui fapt am sa ma retrag definitiv din concursuri .
Sanatate tuturor .

Laurentiu Andronic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 16 Mai 2007, 16:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de Laurentiu Andronic » 26 Noi 2013, 09:29

Mihai V nu ai inteles nimic , tocmai ca in cazul altor echipe care au incalcat regulamentul intrand in japse si incepend sa pescuiasca inainte de startul primei manse nu s-a aplicat niciun regulament desi fapta era mult mai grava , la fel si in cazul celor care au furat startul in prima mansa luandu-si un avans de peste 100 de metri de la punctul de start nu s-a aplicat niciun regulament , poate sa-ti confirme Dan Vasilescu cele spuse de mine care chiar a luat atitudine si a strigat atat la arbitri cat si la Dinu sa remedieze aceste nereguli , dar in acele cazuri regulamentul nu a mai contat si nimeni nu a primit nicio sanctiune , regulamentul s-a aplicat numai in cazul meu pentru o intarziere de 6 minute la intoarcere din motive tehnice intamplata dupa incheierea mansei , nu am pescuit dupa finalul mansei martori fiind Cosmin Mocanu si partenerul acestuia care au fost in aceeasi situatie cu noi , am plecat impreuna catre punctul de start la ora 14.55 dar nu am ajuns la timp pentru ca timpul de intoarcere a fost prost calculat si daca pescuiesti in celalalt capat al incintei iti trebuie 1 ora sa ajungi inapoi la punctul de start , asadar nu am viciat cu nimic rezultatul mansei pestii pe care-i aveam pe fisa de arbitraj fiind punctati pe la ora 12 , Regulamentul s-a aplicat DOAR in cazul meu si asta pentru ca am castigat detasat mansa si stii cum e bataia doare daca ar durea si prostia... Repet startul nu s-a dat la fix si daca se tinea cont macar de asta eram intorsi in timpul regulamentar , Catalin Lungu a strigat la asazisul organizator spunandu-i sa-si duca ceasul la reparat inainte de start .
La finalul mansei si NUMAI in acea speta a inceput sa conteze regulamentul pana atunci desi au fost alte incalcari mai grave nu au mai contat pentru organizator , superb ... :lol1:
La campionatul mondial din Italia 2011 unde am iesit dublu vicecampion mondial impreuna cu Paco au fost cateva echipe care au intarziat si au depasit cu cateva minute timpul de intoarcere dar in acel caz nu s-a aplicat nicio sanctiune pentru ca s-a considerat ca acest lucru nu a viciat rezultatele de pe apa .

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Re: B.i.g F.i.s.h Pike Trophy, 23-24.11.2013, Uzlina, Cormor

Mesaj de nucus » 26 Noi 2013, 11:12

Laurentiu , cind mi-a povestit , la telefon , Vasile Jarda despre penalizarea ta si practic pierderea concursului din acest motiv , am spus ca e o porcarie, concursul fiind de pescuit si nu de canotaj . Asta a fost prima mea reactie ! Apoi mi-am dat seama ca de fapt s-a respectat un regulament acceptat de toti participantii . Ca pentru tine s-a respectat strict litera regulamentului iar pentru altii nu ... poveste , si mai ales racila veche la noi ( in Romania si nu numai : in Polonia , si in Italia , si in Ucraina cum o stii si tu prea bine ). Invidia , egoismul si mai ales lipsa de fair-play ....astea ne fac vita de zi cu zi .
Eu te felicit pentru victoria ta de pe apa si regret infringerea ta la masa albastra (?). Sper sa te calmezi si sa nu iei hotariri pripite in momente de suparare !

Scrie răspuns