"AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

"AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de arapaima » 24 Oct 2012, 00:21

Bazinul piscicol Izvoarele 1 din judetul Giurgiu organizeaza in data de 3 Noiembrie 2012 un concurs amical de pescuit la rapitori pentru toti pasionatii de spinning, incepatori, avansati sau maestrii. Concursul are ca scop deschiderea oficiala a sezonului de pescuit la rapitori, pe bazinul renumit pentru exemplarele de salau, disponibil exclusiv pescuitului la crap in decursul ultimilor 6 ani.


Inscriere si Participare

*Taxa de participare: 50 lei (suma obtinuta din taxele de participare va fi utilizata strict pentru organizarea unei mese festive si asigurarea unor conditii ambientale cat mai placute).

*Locuri disponibile: 40 (limitate din pacate doar din dorinta de a asigura tuturor celor inscrisi un spatiu cat mai extins pe durata desfasurarii concursului).

*Concursul se adreseaza oricarui pescar, avand prioritate nu doar cei inscrisi pe lista ci persoanele care au achitat taxa de participare.

*Cei care doresc sa participe la acest concurs se pot inscrie pe lista deschisa in topic, personal, prin intermediul prietenilor activi pe forum sau telefonic.


Informatii si Regulament

*Pescuitul se va face de pe mal numai la rapitori (salau – 40cm, stiuca – 40cm, somn – 50cm), fiind permisa utilizarea strict a momelilor artificiale.

*Concursul se va desfasura pe toata suprafata baltii pastrandu-se intre concurenti o distanta de bun simt.

*Retinerea capturilor se va face obligatoriu pe agrafe pana la ulterioara masuratoare si eliberarea in bune conditii a pestelui.

*Orice peste pasnic(crap, caras, cteno, novac), agatat accidental sau voit, va fi eliberat in cel mai scurt timp cu putinta.

*Se poate pescui cu o singura lanseta de orice lungime, dar fiecare concurent poate avea un numar nelimitat de echipamente de rezerva (lansete, mulinete, naluci).

*Nerespectarea regulilor impuse de organizator (proprietar), ofera acestuia dreptul de a restrictiona accesul ulterior pe bazinul piscicol. Speram sa nu fie cazul.


Program de desfasurare

*Sambata 3 Noiembrie 2012
07:00 – Sosire concurenti, insotitori si prieteni. Cafele, tigari, informatii, pregatiri…

08:30 – Inceputul primei si singurei manse

16:00 – Final mansa. Felicitari. Masa festiva, bauturi diverse, specialitati culinare…

Intrucat ora de plecare nu a fost stabilita se hotaraste:
07:00, duminica, persoanele care se mai simt in stare pot pescui gratuit in system catch & release.


Premii

*Cel care va captura MONSTRUL are dreptul la o tigara de foi H Upmann Havana, la o sticla de sampanie si va fi inconjurat cu respect de intreaga expeditie, ca unul a carei experienta, pricepere si talent sunt evidente.

*Fiecare concurent are dreptul sa retina un singur exemplar de salau sau stiuca intre 1-3kg pe care il va putea lua acasa dupa terminarea concursului.

*Fiecare participant va beneficia de un discount de 10% din partea magazinului xxx.ro pentru cumparaturi in sectiunea de rapitori aflate pe un singur bon de casa cuprins intre 10 lei si 1000 lei.


Informare strict confidentiala

*Participantii la concurs vor putea fi insotiti de familie (sotie, prietena, amanta, copii), cu conditia ca persoanele insotitoare sa ramana in afara perimetrului de concurs. Exista un loc special amenajat pentru cafea, tigari sau relaxare.

*Toti concurentii beneficiaza de cafea si apa minerala(plata), la discretie pe durata intregii zile.

*Suma obtinuta in urma taxelor de participare va fi utilizata strict pentru organizarea unei mese de protocol si asigurarea unui comfort ambiental cat mai placut.

*Masa festiva include gratare, bauturi diversificate, specialitati culinare preparate chiar de proprietar si nu in ultimul rand specialitatea casei: raci fierti in ceaun.


UTILE

*Prin amabilitatea proprietarului a fost suspendat pescuitul la crap in perioada concursului.

*Lipsa precipitatiilor a dus la scaderea nivelului apei, situatie in care se impune utilizarea unor jiguri sau alte naluci de gramaje reduse.


Plata taxei de participare

*Se poate realiza prin virament bancar in contul:

RO57 BRDE 130 SV 79344861300 BRD, pe numele Dan Ingineru, sau personal la sediul magazinului xxx aflat in strada Aurel Vlaicu nr 126, sect. 2 Bucuresti.
Informatii suplimentare la telefon 0767 1777 42 – Dan Ingineru

Lista Participare

1.Dan Ingineru - achitat

2.Dragos Baziachin - achitat

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de Gogol » 24 Oct 2012, 08:56

Care este nr minim de concurenti pt a se desfasura concursul?

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de arapaima » 24 Oct 2012, 10:32

Salut,

Concursul va avea loc indiferent de numarul participantilor. Deja au mai confirmat prezenta o parte din prieteni si cunostinte. Urmeaza ca in zilele urmatoare sa actualizez lista.

Multumesc pentru intelegere

Dan I

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de spiridusul » 24 Oct 2012, 11:00

Eu sunt pentru. O sa trec sa achit taxa. O ocazie excelenta de a vedea potentialul baltii, de a invata locurile si restul.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de Gogol » 24 Oct 2012, 11:04

Vin si eu. O sa-i dau taxa de participare colegului de mai sus.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de TheFly » 24 Oct 2012, 11:06

multumim pentru invitatie!

Ca unul ale carui experienta, pricepere si talent sunt eviiiddenteee :) , confirm participarea. Cel mai probabil o sa achit taxa saptamana viitoare luni.

nu ne-ai zis cum e cu vodca. Cate grame avem voie inainte de masa :) ?

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de TheFly » 24 Oct 2012, 11:17

a, o intrebare: eu nu am agrafe (in general nu retin pestii, deci nu le-as vedea rostul in traista ca am destule de carat).

cum se procedeaza ? valideaza fotografii facute cu pestele masurat cu ruleta ? Am un juvelnic de plasa in care i-as putea tine in apa pentru masuratori, dar daca sunt 2-3 deja risc sa plece cu sac cu tot daca nu il proptesc in ceva rezistent in mal. In orice caz, daca merge si asa, e bine sa stiu din timp.

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de cosmin81 » 24 Oct 2012, 13:42

Frate Arapaima, trece-ma pe lista si pe mine si pe Dan Lupulescu! :D Ne auzim la telefon pentru lovele :)
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
boje
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 09 Sep 2009, 18:12

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de boje » 24 Oct 2012, 14:01

Ma bag si eu.
"There Is a Battle Of Two Wolves Inside Us All.
One is evil, anger, jelousy, greed, resentment, lies, inferiority, ego.
The other is good, joy, peace, love, hope, humility, kindness, empathy, truth.
The wolf that wins? The one you feed! "

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: "AMICAL" de Spinning - Izvoarele (Giurgiu)

Mesaj de arapaima » 24 Oct 2012, 14:26

TheFly scrie:a, o intrebare: eu nu am agrafe (in general nu retin pestii, deci nu le-as vedea rostul in traista ca am destule de carat).

cum se procedeaza ? valideaza fotografii facute cu pestele masurat cu ruleta ? Am un juvelnic de plasa in care i-as putea tine in apa pentru masuratori, dar daca sunt 2-3 deja risc sa plece cu sac cu tot daca nu il proptesc in ceva rezistent in mal. In orice caz, daca merge si asa, e bine sa stiu din timp.

Intrucat concursul se vrea a fi organizat pentru pescari sportivi ce au respect pentru capturi, vom gasi o modalitate sa masuram pestele fara a-l rani inutil, si evident preferabil fara a-l mai tine pe agrafe.

Daca exista cineva care poate sa vina cu ruleta, v-a putea masura pestele personal, insotit de o fotografie, in prezenta unui partener de pescuit cat mai apropiat.

In momentul in care am conceput acest concurs, mi-am dorit ca toti participantii sa aiba parte de o partida excelenta si o zi minunata. Si de ce nu, o ocazie de a verifica personal potentialul baltii. Eu am facut asta tot anul si am depasit 100 de capturi.

p.s. Din pacate sunt nevoit sa interzic juvelnicele de orice tip din motive lesne de inteles.

Scrie răspuns