A fost respinsa actiunea de dizolvare a LRS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Iun 2011, 09:19

miky scrie:Ai dreptate Ovidiu ! Comparatiile nu sunt relevante si mai ales nu-s necesare !
Esentialul este ca LRS, cum, necum, are un campionat care a produs performanta, titluri, succese (uri :lol: ) Ca sunt sportivii valorosi, ca e campionatul puternic, ... Who cares ? ? ? Important e ca sistemul FUNCTIONEAZA si a produs rezultate !
Si ca sa revenim la subiect si la invataminte, tocmai asta e shpilul:
nu trebe stricat ceva care exista, functioneaza si are rezultate, si inlocuit mai apoi cu altceva, produs pe hartie in biblioteca cuiva din exteriorul fenomenului, care dupa cum se vede, da ca nuca in perete,...ci dimpotriva, ... acel ceva deja functional, trebe facut mai bun, daca se poate doar, plecand de la ce deja exista si dovedeste ! ! !
Si daca diversele sectiuni deja functionale, spinning, crap, fly, stationar, si etc. (adica si marin si pescuit din avion sau alte stiluri pe care trebe sa le inventam), deci daca aceste sectiuni, si numai ele, din interior, ajung la concluzia ca totul ar functiona mai bine daca s-ar uni intr-o structura care mai apoi sa permita o sustinere mai buna a fenomenului competitional in pescuit inclusiv la nivel bugetar (de stat si alte surse interesate de finantarea fenomenului macro), atunci e nevoie de o federatie mare !
Pana insa sectiunile de mai sus, nu ajung singure la concluzia asta, si efortul nu pleaca din interiorul lor,... federatia nu e necesara, iar orice altceva ar vrea sa-i tina locul, are fizionomie de "strutocamila"

Pfuuu ,exact asta ziceam si eu, la milimetru...Deci nu-i nevoie sa fii super implicat in proiect ca sa constati asta..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Iun 2011, 09:22

Ovidiu, am senzatia ca nu m-ai inteles.
Despre "fenomen" vorbeam si eu, nu despre tine. :D
Nu contest reactiile pozitive, mai mult, v-am zis si eu bravo, "fenomenul" a progresat evident. Si tocmai de-aia trebuie sa tintiti mai sus adica sa luati ca etalon turneele de bass.
Daca tu zici ca nu e cazul, ok :D
Eu raman la parerea ca sunt multe de invatat de la turneele americane si sunt multe lucruri care se pot aplica in turneele LRS care ar duce la cresterea calitatii competitiei. Chiar daca pescuitul bassului cu scule de cast din bassboat e diferit de pescuitul bibanului din pneumatica.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Mesaj de toteu » 23 Iun 2011, 09:31

Mie nu mi se pare nimik diferit. Lansezi naluca, recuperezi , daca cunosti jocul punctezi. Biban , Bass...ce conteaza specia?
Ca aia au mai mult cash la dispozitie, mai multi sponsori...pai aia e America ,nu Romania lui Base.
Ce sa facem noi cu bassboat cu 150HP pe aici? Da daca asa fac americanii ne luam si noi unele...pai ori suntem golani ori numai suntem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Iun 2011, 09:50

[quote="toteu"]Mie nu mi se pare nimik diferit. Lansezi naluca, recuperezi , daca cunosti jocul punctezi. Biban , Bass...ce conteaza specia?
quote]

atacul nu m-a surprins.......stiam ca e acolo .....ii simt forta colosala ....asa....vino vino ....esti al meu....

in fond e simplu , am prins monstrul
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Mesaj de toteu » 23 Iun 2011, 09:59

Bravo. Pana la urma asa e...ai perfecta dreptate...e urias...da daca te trage la fund cu gonflabila...ce faci atunci ?

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 23 Iun 2011, 12:01

miky
necesitatea federatiei nu o contest
este necesara ....
exista niste structuri care asa cum ai spus functioneaza nu trebuie decat adunate impreuna ...cum o faci insa e alta poveste si nu se poate de pe pozitiile existente deocamdata sub nici o forma

tavi
nu pot sa iau de la bass decat spiritul deocamdata in rest diferenta este enorma din punctul meu de vedere plecand de la conceptii si ajungand la infrastructura

pe drepturile de tv de exemplu afara e ...bataie ...si bani grei ....sa continui?:))
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

haralambie
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 25 Mai 2011, 06:41
Localitate: Pe Apa.. la pescuit ... de preferat din barca!

Mesaj de haralambie » 23 Iun 2011, 13:58

Sorin scrie:
atacul nu m-a surprins.......stiam ca e acolo .....ii simt forta colosala ....asa....vino vino ....esti al meu....

in fond e simplu , am prins monstrul

:P genial.. make my day :D

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 23 Iun 2011, 15:55

ovidiu14 scrie:miky
necesitatea federatiei nu o contest
este necesara ....
exista niste structuri care asa cum ai spus functioneaza nu trebuie decat adunate impreuna ...cum o faci insa e alta poveste si nu se poate de pe pozitiile existente deocamdata sub nici o forma
pai cam asta spunem majoritatea.
O federatie sportiva care sa se ocupe de pescuitul de competitie este necesara dar ... de aici urmeaza CD-ul :lol:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Iun 2011, 17:51

ovidiu14 scrie:
tavi
nu pot sa iau de la bass decat spiritul deocamdata in rest diferenta este enorma din punctul meu de vedere plecand de la conceptii si ajungand la infrastructura

pe drepturile de tv de exemplu afara e ...bataie ...si bani grei ....sa continui?:))
ovidiu, spuneam asa:
"Pastrand proportiile si trecand peste partea financiara care va ramane un vis frumos, sunt multe lucruri care se pot prelua de la ei si aplica (gratis) cel putin in privinta regulamentelor si modului de organizare a competitiilor"
deci hai sa lasam spiritul, banii grei si drepturile de televiziune sa vedem ce s-ar putea aplica la noi de pe la turneele de bass.
1. puncteaza cei mai mari 5 pesti
avantaje: te forteaza sa cauti peste mare dar si sa prinzi multi pesti pentru a avea de unde alege 5 cei mai mari. E un criteriu mai bun decat "bibaniadele"
2. fara sectoare, pescuit pe toata balta:
3. piste de concurs: suficient de mari si cu suficiente locuri bune a.i. fiecare concurent sa aiba posibilitatea de a ajunge la locurile bune => sanse cat mai egale.
4. start pe rand nu gen formula 1 ca acum;
avantaje: se elimina raliurile pentru a prinde cele cateva locuri bune dintr-un sector, intotdeauna mai putine decat numarul concurentilor. Ar trebui sa fie concurs de pescuit nu raliu de barci; ca sa poti face asta, trebuie sa umbli si la:
5. arbitraj: ideal ar fi 1 concurent+1 arbitru in barca pentru a putea supraveghea toti concurentii daca dai liber pe toata balta.
Sunt sigur ca voi puteti gasi si altele, asta e doar o parere de chibit, din exteriorul "fenomenului". :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

toteu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 157
Membru din: 21 Sep 2009, 17:01

Mesaj de toteu » 23 Iun 2011, 18:52

Din afara fenomenului e usor de vorbit. Te uiti nu faci nici un efort,si iti dai cu parerea.
Da ca noi in gonflabilele noastre de maxim 3m putem pune rezervoare cu oxigen pt pesti,si cate un arbitru(daca ai noroc unu dolofan) ...ne luam bass boaturi nu si rez. situatia???Da simplu, ca doar suntem miliardari...sau avem sponsori care ne roaga cu bani de cheltuit.Sau ne doteaza federatia.
Sa platim si 50 de oameni sa arbitreze...sau nu...ca sunt sute de pescari (presupunem corecti si impartiali )care vor sta cu concurentii in barci pe 30 de grade si se vor uita si admira cum concurentul da la peste,iar ei...se stie...
Cu 5 pesti ce-i mai mari iar e nasoala...ori dai la peste 7 ore ori stai , masori si sortezi capturile . Si sincer nu stiu cati se pot lauda ca iau 5 pesti pe mansa in concursurile la noi. EU NU :lol: :lol: :lol: .

Scrie răspuns