A fost respinsa actiunea de dizolvare a LRS

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Iun 2011, 08:35

Da chiar,pe unde este??Nu stiam ce lipseste din decor..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Iun 2011, 08:39

Procesul lui Popescu impotriva Asociatiei Pescarilor de Crap merge si el foarte bine. Termen 1 februarie 2012 ! :lol:

http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... DAxNjY1OTU*
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Iun 2011, 08:45

....Eeeh,si tu ,acuma ,rautate ce esti...astea-s simple formalitati...

....Da cea mai tare faza este aia ca aia de se laudau ca Federatia este facuta ca si la carte,acuma nu mai zic nimic ,pentru ca Federatia inca nu are C.I.S....chestia aia pe care un anume jurnalist terminator se spargea in figuri sa demonstreze,anul trecut , ca ii lipseste l.r.s.-ului si deci acestia sint ilegali...Se spargea in figuri,acompaniat de unii si de altii...Ba unii care au auzit strigatul"gaura in tribord', n-au mai stat sa verifice daca chiar navalea apa, si repede au sarit ....pe alt obiect plutitor.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 21 Iun 2011, 08:52

....Si ce-i mai hilar este cum se chinuie unii sa arunce in ridicol L.R.S., numind campionatul acesteia "miuta intre prieteni",organizarea,"cheta pe malul baltii,"si premierea"roata tiganului".....Si ce mai expresii..domle asa nu se mai poate,sistemul trebuie reinventat....revigorat,refacut...

Poi chiar asa ,faceti voi altul mai bun,si atunci vorbiti.Da faceti-l pe puterile voastre ,nu pe ale altora,pe baza de competenta(comisii o gramada,ce naiba)nupe baza de procese si atacuri directe..

DomnuPopescu,ti-am spus ca treaba cu judecata dureaza minim un an,pina la o sentinta definitiva??Daca nu mai bine...Eee in timpul asta mai bine organizati concursuri...Daca L.R.S.si craparii pot ,trebuie sa puteti si voi....Ce naiba ,altfel navalesc ungurismele peste noi. :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Iun 2011, 09:00

quote="apsalba"]
Nick scrie: Tipic romanesc, ne doare mai mult ce se intampla in ograda vecinului in loc sa avem grija sa ne facem noi treaba.
Domnule Popescu, organizati dumneavoastra si cluburile care fac parte din Federatie competitiile pentru 2011, pentru care ati format aceasta organizatie.
Nu are nici o relevanta ce face Lrs, cei de la musca sau cei de la crap, ei isi fac ce si-au propus, dumneavoastra ramane sa faceti ce ati promis.
Cine va impiedica sa va organizati in acest moment, sunteti liber sa prezentati programul dumneavoastra competitional.
Nick,
Are relevantă ce face LRS, intrucat nu este autorizata pentru astfel de activitati. Statutul LRS este copiat dupa un statut de federatie, iar ea este asociatie. Am atras atentia asupra acestui aspect, cat si asupra faptului ca LRS nu este autorizata pentru astfel de activitati. Am facut public faptul ca FRPS nu isi externalizeaza dreptul de a organiza competitiile oficiale pe teritoriul Romaniei. Daca nu se vrea a se intelege acest lucru, se suporta consecintele. Invitatia din 14 mai are tocmai acest scop de a se prezenta cluburilor o situatie de fapt si a lua decizii in cunostiinta de cauza. Cred ca nu ni se interzice sa ne aparam un drept pe care legea ni-l confera. Nu am sesizat instanta decat datorita faptului ca LRS a inteles sa nu raspunda notificarii pe care a primit-o si careia Consiliul director al ligii nu a catadicsit sa raspunda. Ba mai mult s-a decis prin votul CD acest lucru. Daca domnii respectivi asa considera, suntem exonerati de orice banuiala ca avem ceva cu cineva. Nu facem altceva decat sa ne aparam un drept, nu sa facem vanatoare de vrajitoare. Ce este de neinteles este faptul ca toate cluburile sunt constiente de necesitatea coordonarii pescuitului de catre o federatie sportiva dar refuza sa faca un pas normal si firesc si anume sa se afilieze. Precizez ca alte cluburi, in special cele de crap, au facut deja acest pas.
Place sau nu cuiva acest lucru, este o decizie normala din partea cluburilor. Nu discutam decat cu ele, fiind singurele autorizate, nicidecum cu alte structuri care nu indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a se afilia federatiei. Daca decid sa ramana in actuala forma de asociere o fac pe riscul lor, noi facandu-ne datoria, fireasca de altfel, de a sesiza conditiile ilicite de organizare a competitiilor sportive. Nu cred ca putem fi acuzati de rea intentie. Si ca o concluzie finala, demersul de intrare in normalitate si legalitate este de acum atributul cluburilor, nu al federatiei.

PS Mi se parea firesc ca discutiile provocate de aceasta notificare sa fie discutate de adunarea generala, nu de un consiliu director care nu are atributii privind modificarea actelor constitutive si statutelor. Daca domnii care conduc liga considera AG o formalitate, e treaba lor. Ma si mir de ce cluburile nu cer ele convocarea adunarii generale, intrucat este in joc soarta acestei asociatii. Cine va da socoteala daca LRS va fi dizolvata?[/quote]

Ce tare era cocoselulul ! Cum mai canta el cucurigu pe forum. Stia dinainte solutia instantei, procesul era o formalitate. Dizolvarea LRS, solutia fireasca pe care judecatorul urma sa o pronunte, ii impingea cluburile buluc la usa cu clopu-n mana.
Se dezbatea cat de mare va fi taxa de afiliere, pentru ca sanctiunea nesupunerii initiale sa fie pe masura....
Fotografii erau deja pregatiti, isi frecau mainele doar la gandul imaginilor pe care urmau sa le imortalizeze.
Unii cu coitze mai mici se delimitau formal de actiunea popesciana, jucand la doua capete ca nu se stie niciodata, dar in sinea lor isi doreau ca Popescu sa aiba dreptate, sa le arate nemernicilor cine este el....
apsalba scrie: http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... MDA1MjkyOA**

Unde esti avocatule? Ce faci, tragi de timp? :lol: :lol: :lol:
Sau iti cauti alta barca. Mai ales acum ca ati avut si voi ocazia sa luati un premiu, cu care nu aveti ce sa faceti, neavand valoare de clasificare sportiva. :lol: :lol: :lol:
Sfatuieste-l pe Dinu ce inseamna substituirea de calitati oficiale, ca si asa participa degeaba la competitii. Chiar ultimul?
Narabdare mare, judecatorul asta tot amana. Ce naiba nu pronunta o data dizolvarea ? Hai, mai repede, mai repede domnu' judecator !!!
Tzukalarii se framanta, astapta aparent dezinteresati deznodamantul....
Chicotesc ingenuu cu glas de domnisoara: "cine are dreptate sa castige sau... cine are avocat mai bun.... "

Si apoi vine si hotararea mult asteptata a instantei:

"Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Obligă petenta către intimată la plata cheltuielilor de judecată"

Federalii baga capul in nisip si intra in silentio stampa. Nu s-a intamplat nimic, nu-i asa ?!
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 21 Iun 2011, 09:03

Va rog sa interveniti la judecatoria sectorului 2, ca nu pot sa-l tin pana la anu in februarie,( regie chirie mare) !!!!!!!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Iun 2011, 09:07

apsalba scrie:
Nick scrie: Tipic romanesc, ne doare mai mult ce se intampla in ograda vecinului in loc sa avem grija sa ne facem noi treaba.
Domnule Popescu, organizati dumneavoastra si cluburile care fac parte din Federatie competitiile pentru 2011, pentru care ati format aceasta organizatie.
Nu are nici o relevanta ce face Lrs, cei de la musca sau cei de la crap, ei isi fac ce si-au propus, dumneavoastra ramane sa faceti ce ati promis.
Cine va impiedica sa va organizati in acest moment, sunteti liber sa prezentati programul dumneavoastra competitional.
Nick,
Are relevantă ce face LRS, intrucat nu este autorizata pentru astfel de activitati. Statutul LRS este copiat dupa un statut de federatie, iar ea este asociatie. Am atras atentia asupra acestui aspect, cat si asupra faptului ca LRS nu este autorizata pentru astfel de activitati. Am facut public faptul ca FRPS nu isi externalizeaza dreptul de a organiza competitiile oficiale pe teritoriul Romaniei. Daca nu se vrea a se intelege acest lucru, se suporta consecintele. Invitatia din 14 mai are tocmai acest scop de a se prezenta cluburilor o situatie de fapt si a lua decizii in cunostiinta de cauza. Cred ca nu ni se interzice sa ne aparam un drept pe care legea ni-l confera. Nu am sesizat instanta decat datorita faptului ca LRS a inteles sa nu raspunda notificarii pe care a primit-o si careia Consiliul director al ligii nu a catadicsit sa raspunda. Ba mai mult s-a decis prin votul CD acest lucru. Daca domnii respectivi asa considera, suntem exonerati de orice banuiala ca avem ceva cu cineva. Nu facem altceva decat sa ne aparam un drept, nu sa facem vanatoare de vrajitoare. Ce este de neinteles este faptul ca toate cluburile sunt constiente de necesitatea coordonarii pescuitului de catre o federatie sportiva dar refuza sa faca un pas normal si firesc si anume sa se afilieze. Precizez ca alte cluburi, in special cele de crap, au facut deja acest pas.
Place sau nu cuiva acest lucru, este o decizie normala din partea cluburilor. Nu discutam decat cu ele, fiind singurele autorizate, nicidecum cu alte structuri care nu indeplinesc conditiile prevazute de lege pentru a se afilia federatiei. Daca decid sa ramana in actuala forma de asociere o fac pe riscul lor, noi facandu-ne datoria, fireasca de altfel, de a sesiza conditiile ilicite de organizare a competitiilor sportive. Nu cred ca putem fi acuzati de rea intentie. Si ca o concluzie finala, demersul de intrare in normalitate si legalitate este de acum atributul cluburilor, nu al federatiei.

PS Mi se parea firesc ca discutiile provocate de aceasta notificare sa fie discutate de adunarea generala, nu de un consiliu director care nu are atributii privind modificarea actelor constitutive si statutelor. Daca domnii care conduc liga considera AG o formalitate, e treaba lor. Ma si mir de ce cluburile nu cer ele convocarea adunarii generale, intrucat este in joc soarta acestei asociatii. Cine va da socoteala daca LRS va fi dizolvata?
Ce tare era cocoselulul ! Cum mai canta el cucurigu pe forum. Stia dinainte solutia instantei, procesul era o formalitate. Dizolvarea LRS, solutia fireasca pe care judecatorul urma sa o pronunte, ii impingea cluburile buluc la usa cu clopu-n mana.
Se dezbatea cat de mare va fi taxa de afiliere, pentru ca sanctiunea nesupunerii initiale sa fie pe masura....
Fotografii erau deja pregatiti, isi frecau mainele doar la gandul imaginilor pe care urmau sa le imortalizeze.
Unii cu coitze mai mici se delimitau formal de actiunea popesciana, jucand la doua capete ca nu se stie niciodata, dar in sinea lor isi doreau ca Popescu sa aiba dreptate, sa le arate nemernicilor cine este el....
apsalba scrie: http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... MDA1MjkyOA**

Unde esti avocatule? Ce faci, tragi de timp? :lol: :lol: :lol:
Sau iti cauti alta barca. Mai ales acum ca ati avut si voi ocazia sa luati un premiu, cu care nu aveti ce sa faceti, neavand valoare de clasificare sportiva. :lol: :lol: :lol:
Sfatuieste-l pe Dinu ce inseamna substituirea de calitati oficiale, ca si asa participa degeaba la competitii. Chiar ultimul?
Narabdare mare, judecatorul asta tot amana. Ce naiba nu pronunta o data dizolvarea ? Hai, mai repede, mai repede domnu' judecator !!!
Tzukalarii se framanta, astapta aparent dezinteresati deznodamantul....
Chicotesc ingenuu cu glas de domnisoara: "cine are dreptate sa castige sau... cine are avocat mai bun.... "

Si apoi vine si hotararea mult asteptata a instantei:

"Respinge acţiunea ca neîntemeiată. Obligă petenta către intimată la plata cheltuielilor de judecată"

Federalii baga capul in nisip si intra in silentio stampa. Nu s-a intamplat nimic, nu-i asa ?!
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 21 Iun 2011, 09:18

razvan m. scrie:Si ala care abia astepta sa fotografieze cluburile cand vor veni cu clopu-n mana sa bata la usa federatiei. :roll:
Ti-am mai zis sa nu ma mai amesteci in troaca ta de nimicuri ca n-are rost. Daca o fi de facut poze, facem, daca nu, nu. Asta este. Oricum mi-am exprimat punctul de vedere vizavi de actiunea intentata LRS de catre federatie. Ti-am mai explicat frumos, clar si romaneste ca nu am nici o treaba cu federatia. Cine are urechi s-auda. Dar tot atunci ti-am mai zis ca mesteci tot ce dejectezi numa ca sa-ti iasa latratul. Stai pe burta si amesteca-ti ideile proprii, alea care te-au determinat sa intri cu pseudonim pe forumul superpescar, si sa te faci ca esti din China, numa ca sa poti face treaba mare si pe-acolo. Mai mare jena, zau asa, si te-au mai si demascat baietii. Macar ai recunoscut. De tactici dinastea si mancarici in fund ne sunt pline forumurile, dar cand esti solicitat sa faci ceva concret sau sa iei o pozitie, pui CD-ul cu Popescu si cu federalii. Jalnic, zau asa.
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Iun 2011, 09:40

Te pomenesti ca mi-ai tinut tu evidenta cu ce am facut si ce nu am facut cand am fost solicitat. Sau vorbesti din ce iti sufla in ureche oficialii federali ? :roll:
Dintre noi doi, singurul care chiar nu a facut nimic pentru pescuitul de competitie esti chiar tu. In afara de a da din gura pe forum in compuneri neinteligibile, fara cap si fara coada, nu ai facut nimic.. Si cand Federatia ti-a oferit o functie de conducere, te-ai tras pe spate. Vezi doamne, sa nu venim noi mai tarziu sa culegem roadele muncii tale, rezultate din functia de sef peste comisia de echipamente. Sa nu iti furam noi textilele, cum ar veni ! Jalnic !!!

:lol: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 21 Iun 2011, 10:07

Io ti-am spus numai sa nu amesteci treburile ca iese prost. Una-i una si alta-i alta. Nici nu cred ca am pretins sa fi facut ceva in mod deosebit, sau ca asa se masoara vreo abilitate sau primim vreun grad sau stele in vreo ierarhie. Cineva trebuia sa le faca si pe alea, important era sa le faca bine. Eu nu pot judeca daca au fost bine sau nu, nici nu am comentat, nici aia. Iti spun a doua oara sa ma lasi la o parte din discutiile tale, ca nu ti-am desfintat nimic. Daca o sa o fac, o sa stii sigur. Nu am nici o intentie de a intra in polemici sau in rahaturi cu tine. Da putem daca vad ca insisti. Am cam incheiat si subiectul federatia. Cine a avut urechi sa auda, a auzit si acolo, si da, cu un pic de sprijin nu cu o gasca de latratori in spate, puteam sa schimbam anumite lucruri.

Dar e nevoie de calitati, nu speciale, dar calitati, care macar sa te faca sa te intrebi: ma, oamenii astia ce vor sa faca? Sau sa-i intrebi pe ei: ba baieti, vreti sa faceti ceva, sau sa ne bagati mana-n buzunar? Sa presupui din start, fara sa te interesezi macar, ca se vrea rau si nu bine, este o dovada si de lipsa de interes real, cat e de imbratisarea unei rele credinte din partea ta. Credeam ca buna mea credinta se prezuma, cel putin, si daca vrei sa demonstrezi contrariul, proba cade in sarcina ta. Pana la proba aia... mai mucles. Erau multi oameni care puteau sa puna mana pe telefon, pe e-mail sau pe altceva si sa zica: amice, ce vreti sa faceti? Cati au facut-o? Unii au facut-o sa stii. Altii au venit aici, pe forum, suparati pe viata si pe Popescu si numai au batut din gura. Nu vorbim trecut, vorbim prezent si viitor.

Am si abandonat proiectul, asa cum am mai amintit, din diverse motive, principalul fiind ca nu am vrut sa fiu injurat de oamenii pentru care am crezut ca pot sa fac ceva. Nici n-am mai incercat. Pana la urma responsabilitatea asta tot si-o va asuma cineva, dar daca voi continuati in stilul asta, va trece mult si bine, si mi-e ca pana atunci se va alege praful de ce ati construit pana acum, si e pacat. E mare pacat.

Asta e pozitia si opinia mea. Cred ca le-am exprimat corect si decent. Pana la probe, care sugerez sa le aduci (aduceti - dupa caz) si in situatia unor colegi si prieteni (vezi Vali - care nici el nu v-a desfintat nimic si nu v-a bagat mana pe nicaieri), as sugera sa lasi tonul discursului mai jos, sa vezi ce acuze vrei sa faci si daca sunt fondate. Nu poti folosi Cd-ul cu Popescu pentru a te lua de oameni care nu ti-au adus nici o atingere vreunui drept sau vreunei libertati, ignorand dreptul lor la prezumtia de nevinovatie. Te rog chiar, respectuos, in lumina celor scrise mai sus, sa ma lasi afara si din federali, si din albitorul lui Popescu, si din gasca hienelor si sa incepi sa judeci oamenii corect, ca poate unii, sunt de o moralitate si de o toleranta superioare tie. Multumesc!
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Scrie răspuns