Vreau sa-mi plantez zmeura...ajutor!!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Vreau sa-mi plantez zmeura...ajutor!!!

Mesaj de Neamtul » 18 Iul 2009, 15:56

Am decis in primavara sa-mi plantez o portiune buna din gradina casei cu zmeura.Problema este urmatoarea->nu stiu de unde sa cumpar lastari/puieti/butuci(sau cum le spune)de zmeura.Am vorbit cu cativa vecini si prieteni care imi vor da cativa puieti dar eu am nevoie de 600-800 de..plante.Aveti vre-o idee daca exista in RO o firma de unde se pot cumpara/comanda puieti?...sau eventual in Ungaria undeva aproape de judetul Timis? :roll:
Va rog,daca aveti informatii,sa-mi spuneti si mie ca trebuie sa fac rost urgent de acesti puieti ca peste cateva saptamani s-ar putea sa ma angajez si nu o sa mai am timp de alte chestii.
Ajutati-ma! :lol:

manubabanu
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Iun 2006, 19:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de manubabanu » 18 Iul 2009, 16:30

Dispun de o tehnologie de crestere a zmeurei...nu stiu cat de mult te poate ajuta,dar este mai mult decat nimic...astept un id mess sa iti transmit informatia.
A pescui in crescatorie,este ca si cum ai vana in gradina zoologica...
Ne-am obişnuit prea mult să ne transformăm scalvii corpului şi minţii, găsindu-ne din ce în ce mai greu sufletul, de care unii nici măcar nu sînt conştienţi că-l au.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 18 Iul 2009, 21:32

Nu stiu cum se planteaza dar iti pot spune ca sigur ca nu ai nevoie de 600-800 de fire. Daca ai plantat citeva fire intr-un an doi nu o sa stii cum sa scapi de ea. Cel putin asa am vazut eu la tzara, la bunici.

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 18 Iul 2009, 21:43

Iti dai seama ce zmeurish o sa faci din gradina aia... k se va inmultzi k raia... mai bine incepe in primul an cu vreo 10 lastari si apoi ii destul sa tai din ei si sa-i plantezi cate o crengutza... si vei avea o noua planta... nu ii greu chiar deloc... plus k se mai intinde si ea de la sine...
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
Adrian SB
veteran
veteran
Mesaje: 1152
Membru din: 15 Dec 2007, 19:44
Localitate: Sibiu

Mesaj de Adrian SB » 18 Iul 2009, 23:11

Uite aici:
-vand buasi de mur fara spin de foarte buna calitate fortificatila un pret f.bun, zmeur cu doua culturi pe an,agris cu tufa inalta,coacaz rosu si negru ,ofer certificat fitosanitar pt.butasi telefon: 0259336082,072811501
-SOCIETATE COMERCIALA cu profil agricol ofera 5 soiuri de drajoni de zmeura si anume: Rubin, The Lathan, Cytria, Cayuga si Remontat. Doua dintre ele rodesc primavara si toamna (Cytria, Cayuga), doua sunt mai timpurii si rodesc primavara (Rubin si The Lathan), iar soiul Remontat rodeste continu de primavara pana toamna. Telefoane : 0724 409668; 0768 766699
Pretul unui drajon este:
- 2 lei (Rubin si The Lathan)
- 2,5 lei (Cayuga si Cytria)
- 3,5 lei soiul Remontat.

-Vand butasi de catina,zmeura si fructe proaspete de catina inclusiv din plantatie proprie,de cea mai buna calitate.
Pretul se poate negocia.
Info la 0256322848 sau 0723970540.


-Vand butasi catina,zmeura si afine din plantatie proprie, de calitate superioara.
Pretul este de 2ROL/butas,cantitatile mai mari fiind negociabile.
Informatii la tel 0723970540,0727923519 sau numar de fix:0256322848(seara).

si mai gasesti pe Goagal :lol:
Nu sta degeaba, ca degeaba stai!

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 19 Iul 2009, 00:54

Da,am mai gasit si eu.Va multumesc. :wink:

PS:Vreau o plantatie care sa 'produca' de anul viitor,de aceea vreau atat de multi butasi. :wink:

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 20 Iul 2009, 10:52

Oricum ar fi, nu e bine sa o plantezi in Iulie :wink:

Asteapta pana la toamna si cumpara-ti cateva zeci de butasi.
Nu te aventura la sute pentru ca oricat ai fi de bine documentat o sa faci vreo greseala...Ia-o incet si invatza singur(iar asta nu e posibil decat in cativa ani).

Chiar daca plantezi toata suprafata de pe acum, cu siguranta nu o sa ai productie de la anu, o sa inceapa sa rodeasca insa nu la potential maxim.

Daca vrei sa faci o mica afacere cu fructe de padure si vrei rezultate imediate, pune stoloni de capsuni, se prind si rodesc mult mai repede.

Pentru zmeura sa ai in vedere sa nu faci randu prea gros(pui o fasie de 1, 1,5 metri) pentru ca dupa ce se va prinde si va face lastari, nu vei mai putea sa treci printre fire si daca vei reusi, vei scutura toate fructele pe jos...
Spining....Prea bun ca sa fie light...

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 23 Iul 2009, 20:24

Hai mai oameni buni, fiti seriosi... Zmeura este chiar foarte usor de plantat si intretinut, rezista bine...

Poti planta dupa caderea frunzei pana in perioada de inmugurire daca planta inmugurita este doar "mutata" in conditii corespunzatoare...
In ce priveste rodul, va rodi inca din primul an daca folosesti plante mature...

Pe scurt, lastarii cumparati de pe la furnizori sunt de obicei plante foarte tinere, de anul 1 (adica rasarite in acel an) sau plante mai batrane dar taiate la cateva noduri, adica foarte scurt, aprox 20-30 cm...
Astia nu vor rodi, intr-adevar...

Daca insa cumperi plante viguroase, de 4-8 mm diametru, taiate la 50-60 cm adica peste 10-15 noduri, cu siguranta vor rodi aproape normal inca din primul an.
Planta va dezvolta ramuri secundare, crescute din nodurile superioare, iar fiecare din aceste ramuri va purta flori si fructe din abundenta...


In varianta butasilor comerciali va trebui sa astepti ca din radacinile plantei sa dea tulpini tinere care, apoi inlaturi tulpina plantata si faci taierea de rod pe cele tinere....
In varianta butasilor mai lungi, va rodi asa cum spuneam din primul an si la fel ca in cazul precedent, inlaturi tulpina batrana dupa ce ai tulpini tinere bine dezvoltate, adica de obicei in anul imedfiat urmator, primavara...

Intretinerea plantei dupa ce aceasta s-a prins...

Tulpinile batrane care deja au produs odata , adica dupa 1 sau cel mai frecvent al doilea an, se inlatura...practic se usuca singure si le incerci aplecand coarda...daca se rupe de la baza, e uscata....daca e elastica e inca verde si trebuie sa decizi ce faci cu ea...daca e prea groasa si a produs deja 1-2 ani la potentiqal maxim, o elimini pt ca iti incetineste coardele tinere...
Coardele tinere, cele pe care le pastrezi, au o culoare mai deschisa, cenusie (spre deosebire de cele uscate care pot fi ori deschise ori foarte brune...).
Pe cele viguroase le tai pt rod, in functie de modul in care doresti sa le pastrezi si cum sunt plantate...eu prefer sa le tai cam de 50-80 cm inaltime... poti varia in functie de vigurozitatea plantei , cele tinere care totusi le tai le tai mai scund, cele viguroase le lasi mai inalte.

Poti de asemenea lasa un numar de tulpini foarte tinere si netaiate, acestea nu vor rodi, vor creste in anul urmator urmand sa le tai in primavara urmatoare cand vor deveni bune de rod...



Nu e nici o mare scofala, e mult mai simplu decat la vita de vie...

In ce priveste cantitatea de plante cu care sa incepi iti recomand sa nu te arunci pentru ca nu ai ce face cu atatea...
nu spun sa incepi cu 10 plante DAR e bine sa stii ca se inmultesc foarte repede si viguros si le poti intinde controlat foarte repede...dintr-o suta de plante plantate poti avea anul urmator 4-5 sute , asta daca incepi cu plante taiate lung..daca incepi cu butasi comerciali taiati scurt, mai ai de asteptat un an...

Zmeura se prinde foarte usor...dintr-un manunchi de tulpini, 5-6, poti separa fiecare tulpina daca are radacina proprie (unlele pleaca 2 din aceeasi radacina, majoritatea se separa sau chiar se pot rupe radacinile fara a compromite plantele rezultate...)


In mod normal zemura e o planta care creste sub forma de coarde direct din pamant, ca un maces, fiecare cu radacina ei, inghesuite in manunchiuri pt ca "dau" lastarii din radacinile plantelor batrane... Asta e cam de tip maces ca sa zic asa...
Exista si soiuri care cresc mai viguroase si formeaza tufe de gen arbust cum e coacazul samd..

Fructele sunt de diverse forme si culori, nu stiu sa iti spun exact nume de soiuri..ca o observatie personala, zmeura cu fructe rotunde si rozalii este foarte parfumata.... Zmeura cu fructe in forma de inima si de culoare mai inchisa are productie buna si fructe mai bune la transport dar nu are aceeasi aroma...

De asemenea, exista soiuri care rodesc o singura data dar exista si zmeura care fructifica de mai multe ori intr-un sezon... (practic de 2 ori dar cu perioade de coacere care acopera aproape tot sezonul cald din iunie pana toamna....)



CA o "tehnologie" personala....
avand in vedere ca lastarii tineri rasar din radacini mai ales langa tulpina batrana dar si printre tulpini, din vechi radacini sau radacini extinse departe de tulpina plantei, este practic imposibil sa mentii o plantatie ordonata pe parcursul a mai mult de 2 ani...
planta se "intinde" prin noi lastari foarte mult...

Eu sunt de principiul ca platele trebuie ordonate, prea des inseamna diminuarea productiei..si crede-ma, poti ajunge sa omori cultura de tot daca nu raresti...

Ei bine, eu sunt adeptul replantarii de primavara...

cand planta inca nu a inmugurit sau chiar dupa inmugurire, eu scot toate platele, le aleg pe cele viguroase, de productie, le separ coarda cu coarda, fiecar cu radacina, elimin tot ce e bolnav (sunt tot felul de paraziti care iti pot ataca plantele...) si replantez pe randuri...

Distanta intre randuri e bine sa fie de aprox 80-150 cm, depinde de specificul si soiul plantei si de inaltimea la care faci taietura... aleg doar plante intre 4-8-10 mm care nu au fost taiate pt rod anterior, foarte putin din cele deja rodite, doar daca planta e evident inca foarte viguroasa...
distanta intra lastari intre 20 si 50 cm, la fel, in functie de planta si specificul ei, functie si de inaltime si distanta intre randuri..la randuri mai rare plantez mai des, la randuri dese plantez mai rar ...

plantele foarte tinere care sunt scoase de pe randuri sau dintre randuri le replantez separat de cele de productie...ori intregi, pt dezvoltare si replantare in anul urmator ori taiate si ele la varf pt productie, asta insa rar si mai mult ca experiment...


In felul asta ai productie buna in acelasi an la cele viguroase si ai ordine in p0lantatie, ai control asupra densitatii....
De asemenea elimini "carpeala" care e necesara pt ca unele plante se usuca de tot, sau raman in locul lor plante foarte tinere/mici langa plante foarte viguroase, puternice...cele mici practic vor fi sufocate, vor avea inaltimi diferite, etc...In plus, nici nu mai sacrifici plante puternice viabile, acolo unde trebuie sa raresti...sacrificarea e necesara daca nu replantezi pentru ca cada incerci sa scoti dintr-o tufa doar 1-2 lastari sa-i replantezi poti deranja radacina ramasa si sa afectezi oarecum plnata, rupi radacina, etc...


Mie imi palce ordinea si disciplina, plantez pe categorii , cu variatia distantei intre randuri si plante functie de dimensiune, functie de asezarea N-S si cantitatea de lumina ....


scoaterea totala si replantarea e un procedeu care mie imi merge de minune... asigura si material viguros pt extindere, asigura si posibilitatea unei selectii precise si replantare la fel de riguroase...


Poti replanta la 2 ani sau anual, poti replanta alternativ, jumate de plantatie la 2 ani, in cazul asta daca se intampla ceva nu pierzi...

Concluzia: Zmeura e o planta foarte prietenoasa si usor de intretinut, foarte viguroasa si potrivita pt a invata in vederea altor culturi de arbusti fructiferi...


Ca si furnizori de plante eu am cumparat de la Yurta din Sacele, e drept ca nu zmeura ci agris, coacaz de toate felurile, vita de vie, pomi, etc...sunt ok, gasesti si plante mai bune si soiuri mai bune dar pt inceput sunt ok si ei...
Totusi , iti recomand sa incepi cu plante luate de la vre-un amic pt a cunaoste intai planta si a te familiariza cu intretinerea ei , macar un an...daca tai la 60-80 cm iti va si rodi din primul an, comerciantii nu vand decat plante taiate scurt...


Mare atentie la lumina si aerisire... plantele prea dese , tufele prea dese, etc... pot scadea productivitatea de cateva ori...

Spor la treaba, e o activitate placuta ;)

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Mesaj de parintele » 23 Iul 2009, 20:29

apropo, preturile sunt intre 10 si 20 de ron pe butas la comercianti...la reduceri, in final de sezon de primavara, ajung pe la 7 ron, tot e mult pt a face o plantatie...
In opinia mea, la cat e de usor de produs, un butas de zmeura face mai mult de pretul de reduceri ;) nici atat dar hai, treaca-mearga...

a, si in ce priveste perioada si timpul necesar...
In iulie nu se planteaza nimic, decat poate varza de toamna...
daca nu ai timp sa ingrijesti ce plantezi mai bine pune lucerna, zmeura se va autocompromite in 2-3 ani si dai banu degeaba...

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 23 Iul 2009, 23:18

Domn parinte,continuam pe privat. :D

Scrie răspuns