Vreau sa-mi plantez zmeura...ajutor!!!

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

reluc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Iul 2009, 14:05

Mesaj de reluc » 24 Iul 2009, 14:24

Hentzone scrie:Iti dai seama ce zmeurish o sa faci din gradina aia... k se va inmultzi k raia... mai bine incepe in primul an cu vreo 10 lastari si apoi ii destul sa tai din ei si sa-i plantezi cate o crengutza... si vei avea o noua planta... nu ii greu chiar deloc... plus k se mai intinde si ea de la sine...
salut , este adevarat ca daca tai crengute si le pui in pamant se formeaza butasi de zmeura? pt o cultura mai mare este foarte scump sa cumperi butasi , asa ca as vrea sa produc eu butasi chiar daca se intarzie cu productia un an .

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 24 Iul 2009, 14:38

Da... ii adevarat dar in primele vreo 2 sapt dupa plantare tre ca-i cam uzi in fiecare zi pana se prind k-lumea. Bafta si numai bine intr-un lucru de "chinez batran" :wink:
Go fishing, what else...

reluc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Iul 2009, 14:05

Mesaj de reluc » 24 Iul 2009, 18:42

Hentzone scrie:Da... ii adevarat dar in primele vreo 2 sapt dupa plantare tre ca-i cam uzi in fiecare zi pana se prind k-lumea. Bafta si numai bine intr-un lucru de "chinez batran" :wink:
deci este adevarata chestia cu plantatul crengutelor , acum sa-mi spui te rog si cum trebuiesc puse . vreau sa plantez in octombrie cand vor incepe ploile de toamna.
explicmi si mie cei cu expresia de " chinez batran "

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 24 Iul 2009, 19:40

Adik ii o treaba destul de migaloasa la inceput... de aia am zis de "treaba de chinez batran" :P... ia vezi... gasesti aci informatziile necesare? http://www.focusimm.ro/documente/docume ... meurei.pdf
Go fishing, what else...

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 24 Iul 2009, 21:03

un vecin de aici si-a cumparat: www.rosafruct.ro.
e mult de munca cu ea, dar si rezultatele sunt pe masura

Neamtul
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 31 Mar 2009, 22:33
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 24 Iul 2009, 23:20

I-am contactat.
Sper sa-mi raspunda... :roll:
Va multumesc pentru ajutor. :wink:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 25 Iul 2009, 00:07

Neamtul scrie:Domn parinte,continuam pe privat. :D
O urare din partea mea: dar-ar ursu' il plantatie voastra de zmeura! :lol: :lol:

reluc
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 24 Iul 2009, 14:05

Mesaj de reluc » 25 Iul 2009, 06:42

Hentzone scrie:Adik ii o treaba destul de migaloasa la inceput... de aia am zis de "treaba de chinez batran" :P... ia vezi... gasesti aci informatziile necesare? http://www.focusimm.ro/documente/docume ... meurei.pdf

deocamdata va multumesc dar cred ca o sa va mai deranjez cu unele intrebari.

claudiu86
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2016, 22:47

Re: Vreau sa-mi plantez zmeura...ajutor!!!

Mesaj de claudiu86 » 06 Feb 2016, 23:02

cine ma poate ajuta si pe mine intr-o dilema? sunt pe punctul de a-mi cumpara un hectar de pamant intr-o zona din Spania pe care doresc sa il plantez cu zmeura. Luna viitoare o sa muncesc la o firma de zmeura dar departe de locul in care locuiesc eu( cam 800 km). Ideea este ca acolo la sfarsitul lunii aprilie o sa curatam zmeura de lastarii tineri si o sa-i tundem de la nivelul pamantului. Cine ma poate indruma cum sa fac sa dea radacina acei lastari verzi pe care ii taiem care dupa parerea mea in urmatorul an vor fi in productie, pentru ca sunt unii lastari care depasesc 50 cm in momentul in care ii taiem. Ce pot sa fac cu ei ca sa profit sa nu cumpar butasi pentru ca ei ii arunca oricum. Si as dori sa stiu unde as putea sa ii pastrez pentru o perioada de o luna pana ajung ca sa ii plantez in zona unde unde locuiesc, si o alta nedumerire ar fi daca ar fi o problema sa ii plantez la jumatatea lunii mai pentru ca banuiesc ca nu rezista taiati pana in toamna. In speranta ca ma veti ajuta cu sfaturi utile va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Vreau sa-mi plantez zmeura...ajutor!!!

Mesaj de nuke » 08 Feb 2016, 11:26

@claudiu86
Am vazut o emisiune in care lastarii taiati fara radacini erau curatati (numai)de frunze pana la 1/3 din dimensiune.
Partea curatata se infigea in pamant fertil,restul de 2/3 cu frunze ramanea afara,binenteles.
Am incercat in gradina mea.
A inmugurit lastarul frumos dar din cauza ploilor l-am "pierdut".Reiau anul acesta experimentul...
Celelalte tufe cu radacina rezultate din separare s-au prins bine.Din 2 tufe de zmeura galbena care rodeste tot timpul anului am acum...10 tufe.
Numai bine.

Scrie răspuns