Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
RobertB
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 05 Aug 2013, 11:48

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de RobertB » 05 Aug 2013, 12:26

Buna ziua,

am citit cu mare placere discutiile de pe forum si m-au/m-am convins sa incerc sa fac un helesteu langa casa de la tara.
Nu am insa deloc experienta in domeniu asa ca as dori sfaturi de la cei cu experienta...
Ca sa fiu mai explicit: zona cu pricina e situata in Prahova, o zona de deal, cu o difererenta de nivel (rapa) in apropiere si cu un izvor langa teren. Ideea mea era simplista (nu stiu cat de realista..dar imi propun sa aflu):sa captez acel izvor (care am inteles ca nu e secat deloc pe tot timpul anului) facand un put, sau un bazin de acumulare si sa fac 2 bazine diferentiate de inaltime (circulare de cate minim 50 mp si maxim 200 mp fiecare, sapand in aceasta rapa. Ma gandeam sa pun o pompa in bazinul de jos cu care sa urc apa deasupra bazinului de sus, urmand ca apa sa cada in acest bazin printr-un sistem cu cateva trepte de piatra. In fiecare bazin as putea monta cate un sistem de oxigenare a apei (nu stiu cum ar fi mai eficient economic).Am mai multe intrebari:1) nu stiu cum sa procedez cu fundul helesteului,sa pun folie (de care ar fi mai bine? oare), sa il fac mai adanc (solul e din pamant galben cca 1,2- 2 m si balastru) sa pun rachita impletita si salcii pe mal;2)cum fac cu filtrarea algelor, vegetatiei (sunt copaci in zona si vor fi multe frunze); 3) ce plante pot pune, de unde le pot lua; 4) ce pesti sa pun ...inteleg ca nu carasi ..mie imi plac carasii koi; 5) ca sa fie eficient economic cam cat de mare ar tb sa fie suprafata baltii

Multumesc mult anticipat pt sfaturi :lol:

stefan79
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 15 Aug 2013, 15:43

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de stefan79 » 15 Aug 2013, 18:15

RobertB scrie:Buna ziua,

am citit cu mare placere discutiile de pe forum si m-au/m-am convins sa incerc sa fac un helesteu langa casa de la tara.
Nu am insa deloc experienta in domeniu asa ca as dori sfaturi de la cei cu experienta...
Ca sa fiu mai explicit: zona cu pricina e situata in Prahova, o zona de deal, cu o difererenta de nivel (rapa) in apropiere si cu un izvor langa teren. Ideea mea era simplista (nu stiu cat de realista..dar imi propun sa aflu):sa captez acel izvor (care am inteles ca nu e secat deloc pe tot timpul anului) facand un put, sau un bazin de acumulare si sa fac 2 bazine diferentiate de inaltime (circulare de cate minim 50 mp si maxim 200 mp fiecare, sapand in aceasta rapa. Ma gandeam sa pun o pompa in bazinul de jos cu care sa urc apa deasupra bazinului de sus, urmand ca apa sa cada in acest bazin printr-un sistem cu cateva trepte de piatra. In fiecare bazin as putea monta cate un sistem de oxigenare a apei (nu stiu cum ar fi mai eficient economic).Am mai multe intrebari:1) nu stiu cum sa procedez cu fundul helesteului,sa pun folie (de care ar fi mai bine? oare), sa il fac mai adanc (solul e din pamant galben cca 1,2- 2 m si balastru) sa pun rachita impletita si salcii pe mal;2)cum fac cu filtrarea algelor, vegetatiei (sunt copaci in zona si vor fi multe frunze); 3) ce plante pot pune, de unde le pot lua; 4) ce pesti sa pun ...inteleg ca nu carasi ..mie imi plac carasii koi; 5) ca sa fie eficient economic cam cat de mare ar tb sa fie suprafata baltii

Multumesc mult anticipat pt sfaturi :lol:
Va salut pe toti.As avea nevoie de sfaturi in privinta intretinerii unei balti pe care o detin de vreo 2 ani.Balta este o mostenire asa ca eu habar nu am de nimic inca.Prima problema este alimentarea cu apa care era facuta de la un izvor care se situeaza la o distanta de vreo 250 de m.dar teva este infundata sau sprta .Prin urmare nivelul apei din balta scazut f mult in ultima vreme.Balta are cam 60 m lungime 12 latime si 3,50 adancime iar acum intentionez sa schimb teava de alimentare care este cam subtire.Sper sa reziste pestii care mai sunt in viata pina reusesc sa le dau apa proaspata.Astept sfaturi si va multumesc.

Avatar utilizator
vali_deva
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 06 Iun 2010, 08:21
Localitate: deva

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de vali_deva » 18 Dec 2013, 10:42

buna ziua
doresc sa deschid un nou subiect in legatura ca cateva iazuri piscicole cu o suprafata totala de peste 10 ha, iazuri care au luat aparut in urma excavarii balastrului din acea zona. ideea e ca acel " constructor " care a intocmit documentatia si care a exploatat balastrul s-a retras in momentul in care a ajuns la stratul de argila. corect si normal d.p.d.v. al afacerii. a amenajat digurile, obtinut inchiderea de santier si a plecat. aceste iazuri apartin unui composesorat din zona care acum doreste sa concesioneze aceste balti. marea problema este ca adancimea apei este de max. 70 cm. cred ca in 70 cm de apa nu pot trece crapii peste o iarna grea. as dori sa concesionez aceste balti pentru a face un carpodrom de pescuit pentru stationar

este un proiect nascut mort?

se mai poate face ceva in legatura cu aceste balti?

care ar fi costurile pentru adancirea cu inca 1 m al acestor iazuri, in conditiile in care argila excavata se poate depune pe terenul composesoratului din vecinatarea iazurilor? aceasta intrebare este adresata constructorilor din domeniu.

Vreau sa-mi fac balta... DORESC SFATURI UTILE

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de mihai hammer » 18 Dec 2013, 11:50

RobertB scrie: In fiecare bazin as putea monta cate un sistem de oxigenare a apei (nu stiu cum ar fi mai eficient economic).Am mai multe intrebari:1) nu stiu cum sa procedez cu fundul helesteului,sa pun folie (de care ar fi mai bine? oare), sa il fac mai adanc (solul e din pamant galben cca 1,2- 2 m si balastru) sa pun rachita impletita si salcii pe mal;2)cum fac cu filtrarea algelor,
Incep cu un raspuns la ultima intrebare: nu cred ca trebuie sa te astepti ca vei avea o afacere din asa ceva. In functie de debitul apei si de nivelul de dotare cu aeratoare si pompe vei obtine o productie mai mica sau mai mare, oricum la nivel de hobby.
Consider ca poti incerca sa lasi fundul helesteului natural si sa vezi daca tine apa. Totusi, existand si balastru, exista sanse mari sa fie nevoie de folie, pe care oricum o poti adauga ulterior.
Plantele si copacii ajuta la stabilizarea malurilor, insa vei avea de furca cu frunzele, asa ca mai bine mai putine salcii sau alta vegetatie.
Algele nu cred ca sunt un motiv de mare ingrijorare in zona de deal.

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Mos Martin » 19 Dec 2013, 15:38

vali_deva scrie:buna ziua
doresc sa deschid un nou subiect in legatura ca cateva iazuri piscicole cu o suprafata totala de peste 10 ha, iazuri care au luat aparut in urma excavarii balastrului din acea zona. ideea e ca acel " constructor " care a intocmit documentatia si care a exploatat balastrul s-a retras in momentul in care a ajuns la stratul de argila. corect si normal d.p.d.v. al afacerii. a amenajat digurile, obtinut inchiderea de santier si a plecat. aceste iazuri apartin unui composesorat din zona care acum doreste sa concesioneze aceste balti. marea problema este ca adancimea apei este de max. 70 cm. cred ca in 70 cm de apa nu pot trece crapii peste o iarna grea. as dori sa concesionez aceste balti pentru a face un carpodrom de pescuit pentru stationar

este un proiect nascut mort?

se mai poate face ceva in legatura cu aceste balti?

care ar fi costurile pentru adancirea cu inca 1 m al acestor iazuri, in conditiile in care argila excavata se poate depune pe terenul composesoratului din vecinatarea iazurilor? aceasta intrebare este adresata constructorilor din domeniu.

Vreau sa-mi fac balta... DORESC SFATURI UTILE
Singurele balti adanci de pe langa autostrada, sunt cele de la Simeria Veche. Cea facuta de Pomponio a fost populata( stiu ca italianul are si aviz de mediu, vrea sa o vanda) , are adancimi de pana la 6 m. Mai are si Straco si Tino Beton in zona aia, balti adanci. Te referi la balta de pe raza comunei Harau?? Sau la baltile care leaga Simeria Veche de Bacia? Oricum, e greu, nu neaparat de adancit, ci datoriat faptului ca e taluzat foarte abrupt, nu prea stau malurile si e incomod de pescuit. Daca vrei sa mai discutam, scrie PM, sa nu fim off-topic! Sanatate maxima! :D

Avatar utilizator
modigliani
veteran
veteran
Mesaje: 1209
Membru din: 17 Aug 2010, 14:36
Localitate: Atlantida

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de modigliani » 02 Ian 2014, 19:45

vali_deva scrie:buna ziua
doresc sa deschid un nou subiect in legatura ca cateva iazuri piscicole .......
...... se mai poate face ceva in legatura cu aceste balti?



Vreau sa-mi fac balta... DORESC SFATURI UTILE
Sfat util ? Pentru tine sau pentru peste ?

Ca parere personala-ti spun , fa un pustiu de bine si lasa pestii sa traiasca linistiti . Nu-ti face mari griji . Stie natura sa aiba grija de ei . Tu pune mana si traieste din altceva .

tomastomas
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 28 Dec 2014, 15:23

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de tomastomas » 28 Dec 2014, 15:39

Vreau sa imi fac si eu o balta de 50 ari in judetul Satu Mare in imediata vecinatate a raului Crasna.
Terenul pe care il amplasez este din pacate pana la adancimea de 3.5 m nisipos. De la 3.5 m in jos este argila.
Solutia la care ma gandesc este urmatoarea:
-sapat cu escavatorul 1.5 m
-din pamantul rezultat fac diguri jur imprejur de 1 m
-marginile baltii le las line si o adancitura in mijloc pentru iernat
-achizitionez folie neagra de 200 microni (destul de groasa) si o asez in bazin bucata cu bucata
-dupa folie strat de argila de 10 cm si in lateral 20 cm
-dupa argila nisip cu pietris minim 10 cm.
-balta se umple din raul aflat in imediata vecinatate

Astept cu nerabdare parerile voastre. :D

Balta o fac in principal pentru mine, dar nu exclud pescari din zona care doresc sa vina la o distractie.In principal doresc crap si stiuca.
In primavara ma gandesc sa populez cu 100 kg crap vara 1, 200 kg crap vara 2 si 200 kg crap bun de undita de 1-2 kg.
Tot in primavara ma gandesc sa pun vreo 200 kg caras.
In septembrie doresc sa populez cu stiuca 0,5-1 kg aprox 150 kg.

Astept parerile voastre. :D

Florin Botea
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 22 Aug 2015, 16:25

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Florin Botea » 22 Aug 2015, 16:39

Am facut un helesteu de aproximativ 300mp in Cucuruzu jud Giurgiu, si...amu e beleaua, se ad :respekt: :respekt: unara ceva vidre ce se hranesc cu pestisorii mei. Cum scap de ele?
Multumesc anticipat.

AdiRus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 21 Ian 2016, 16:14

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de AdiRus » 21 Ian 2016, 16:20

Doresc sa iau o balastiera lasata de paragina si sa o transform in pescarie amenajata pentru pescuit sportiv .Balta este in maramures langa raul Somes !! As dori cateva sfaturi, ponturi !!! Sa stiu daca merita si ce pasi ar trebuii urmati ! in balastiera sunt deja carasei si albituri !!

Pavelino
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iul 2020, 11:23

Re:

Mesaj de Pavelino » 06 Iul 2020, 09:32

:D
ovidiualn scrie:
18 Apr 2011, 16:13
Asa este: parerea ta... :?


http://translate.google.ro/translate?hl ... md%3Divnsm

EDIT : Ti-am citit postarile anterioare si am vazut ca nu esti chiar strain de cauza, doar rautacios. M-am hotarat ,totusi, sa-ti raspund:
1-eficienta economica- este o pasiune si din pasiuni nu prea te astepti sa scoti bani... daca iti piermiti, te bucuri de "cadourile" pe care ti le faci singur...
2-apa o recircul cu doua pompe cu debit mare si consum electric mic,ce alimenteaza doua filtre ce asigura filtrare mecanica si biologica plus doua lampi cu UV ce sterilizeaza mare parte din apa filtrata; bonus o pompa de aer si o fantana arteziana
3- apa nu "PUTE" si nu a "PUTIT" niciodata ! Bacteriile anaerobe responsabile cu acel miros nu-si pot face casa intr-un pond filtrat si aerisit iar in fiecare saptamana fac un schimb partial de apa de 15 %
(helesteul are 60 mc de apa); tantari nu s-au putut forma niciodata pt. ca eventualele larve ar fi consumate cu mare placere de pestii din iaz. Stiu acest lucru pentru ca helesteul despre care vorbim il am de 3 ani si mai am inca unul, de care nu am vorbit, pe care il am de 4 ani.
4- Cu undita in propriul lac ar fi ca si cum mi-as manca pisica sau catelul(doar koii din iaz sunt tot animale de companie, nu?) Daca ma rupe foamea, prind unul din pond si-l vand, iar cu banii dau o fuga la METRO si-mi cumpar peste proaspat pana ma satur !

Sper ca ti-am putut fi de folos... :wink:
Bun răspuns!👏

Scrie răspuns