Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rzvr33
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2012, 18:51

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de rzvr33 » 28 Oct 2012, 13:18


Nestor
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Dec 2008, 15:40
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Nestor » 23 Noi 2012, 20:24

Cred ca ar trebui sa taluzezi marginile baltii ca sa nu se surpe si ca sa ai acces mai facil. Daca cineva cade in balta, nici nu poate iesi afara, ca malurile sunt prea inalte si abrupte. In rest, succes! :D

GabiC
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2013, 21:07

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de GabiC » 03 Ian 2013, 21:59

Un bun gasit va urez tuturor! se pare ca sunt ultimul inscris in acest forum(pe care de altfel,l-am gasit foarte interesant)si tot odata primul care posteaza in 2013!!condivid aceeasi pasiune cu marea majoritate a celor ce si-au impartasit aici pererile,experienza,intr-o maniera exemplara,cu multa bunavointa,cu sinceritate si onestitate,fara ipocrizie sau aluzii malitioase la adresa nimanui.Nu pot sa ma abtin a nu va face sincere complimente tuturor!!Pe majoritatea forumurilor discutiile decenereaza frecvent in jigniri si vulgaritati.aici lucrurile stau altfel si sincer ma bucura si apreciez foarte mult acest lucru...Ok! Si eu trebuie sa marturisesc,sunt preocupat de ''construirea unei balti'';citind toate discutiile prealabile,mi-ati cam spulberat orice dubiu,orice perplexitate in materie;deci involuntariamente am aquistat toate informatiile de care aveam nevoie ptr moment.totusi am notat ca nu ati abordat suficient,sau chiar deloc, subiecte referitoare la fitofag!?! chiar nimeni dintre voi nu aste atras de aceasta specie?si daca ,da? care ar fi motivul?Mie de exemplu aceasta specie mi-ar place sa o cresc in viitoarea mea balta.credeti ca poate face casa buna cu carasul?ce particularitati trebuie sa indeplineasca balta ptr a fi adecvata cresteri fitofagului?Va rog pe cei care sunteti in gradul de a o face,sa imi furnizati cateva informatii utile.va multumesc anticipat!

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de gabii » 21 Ian 2013, 13:03

Ca sa nu se mai srpe trebe sa ai minim un unghi de 45 de grade sau mai mic! La groapa aia dupa primul sezon de ninsoare- inghet - dezghet o sa ai o surpriza extrem de neplacuta..
La mine dupa cativa ani deja s-au colmatat malurile destul de nasol desi am plantat salcii .. alea au picat cu tot cu mal in apa..

cristi111
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 11 Ian 2011, 16:56

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de cristi111 » 04 Feb 2013, 15:49

Salut, intentionez si eu sa imi fac un mic lacusor in spatele gradinii. Proprietatea pe care o detin se afla intr-o zona unde panza freatica este la aproximativ 1-1,5m, iar in spatele gradinii am o zona mlastinoasa, unde vecini mai invarsta sustin ca ar exista mai multe izvoare, iar cu ceva timp in urma aici ar fi fost una sau doua fantani.
Saptamana trecuta, plecand de la ideea ca pamantul fiind inghetat ar putea sustine un utilaj (cca 9t), am facut o sapatura-test de aptroximativ 4/4m de 3 m adancime. Imediat ce am atins adancimea dorita a inceput sa apara apa din toate directiile incepand de la aproximativ 1 m de la nivelul solului cat si de pe fundul gropii, urcand pana la aproximativ 0,5 m de la nivelul solului. Intrucat datorta cresterii rapide a nivelului apei nu am putut continua sapaturile, am hotarat sa inchiriez o pompa pentru scoaterea apei. Am adancit gropa la aproximativ 5m, intrucat aici doresc sa pozitionez pompa si pentru ca aici sa se stranga apa pe perioada cat voi continua sapaturile. Doresc sa fac un iaz de aprox. 20/15m si 3m adancime, iar alimentarea se va face excusiv de la izvoarele de pe fundul iazului. Mentionez ca nivelul apei a crescut in decurs de cateva zile pana la 30 cm de la nivelul solului.
Am citit cu interes topicul si am ajuns la concluzia ca realizarea iazului nu este tocmai un lucru simplu cum credeam ( fac o groapa iese apa si gata), deacea va astept sfaturile si va adresez cateva intrebari.
1. Daca fac malurile la un unghi de 45 de grade sau mai mic elimin riscul surparii si colmatarii?
2. Daca o sa fac un supraplin (mentionez ca in apropiere se afla un canal de scurgere unde as putea deversa surplusul de apa) primenire apei cu cea provenita din izvoare este suficienta in ce priveste nivelul de oxigenare necesar pestilor. Doresc sa populez cu crap, rosioara, babusca, biban si caras, cu toate ca dupa ce v-am citit mesajele am inceput sa am ceva dubii in ce priveste carasul.
3. Ce plante as putea planta pentru crearea unui habitat cat mai propice pestilor?
4. Ce adancime ar tebui sa aiba iazul? si de ce alte lucruri importante ar trebui sa tin cont acum in faza de sapare si pe care ulterior nu as mai putea sa le fac?
Va multumesc si va astept sfaturile.

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Radu_T » 04 Feb 2013, 18:15

Ceva asemanator am si eu....ce pot sa iti spun ...la sapaturi ....adancimea groapei o sa fie data si de latimea ei....nu o poti face de ce adnacime vrei si sa ai si inclinatia buna....nu cred ca are rost sa o faci de 5 m...dar ma rog....oricum in timp se colmateaza si nu o sa mai ai 5 m....cel mai bine ar fi ..excavatorul sa sape pana cand mai are 1 m sa dea de apa si sa intre in groapa sa scoata balastru...la mine apa e mai jos cam la 2 m...si ala a sapat de sus nu a coborat si a trebuit sa il pun sa mai sape o data ...si tot nu am avut adancimea dorita...pentru asta am facut un baraj pe un rau din apropiere si am tras conducta de acolo....pana sa trag conducta ....singura sursa era apa din infiltratii care este de ajuns daca izvoarele sunt bune...eu nu am avut probleme niciodata , nici cand a fost seceta mare....eu am sapato in unghi foarte mare din pacate ...si am consolidat malu prima treapta din placi de beton(folosite la gard) apoi cu salcam(acatz)si alun impletit....munca frate nu gluma....nu iti baga caras, crap ajunge si biban....a si nici somn in suprafata asa mica.
Prima cand era in constructie tot pe acolo...se observa malurile stabilizate...si nivelul apei
A 2-a dupa aducerea conductei din raul barat....

Imagine
Imagine

cristi111
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 11 Ian 2011, 16:56

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de cristi111 » 04 Feb 2013, 18:31

Din cauza ca panza freatica este prea sus nu o sa poata sa intre cu escavatorul in interior- o sa sape de sus, in etape. Nu intentionez sa ma duc mai jos de 3m, mai ales ca acum apa a urcat pana la cateva palme de nivelul solului. O sa incerc sa fac malurile intr-un unghi cat mai domol ca sa nu neceite o consolidare costisitoare. Ce dimensiuni are balta ta? De cat timp ai pesti in ea? Ai facut ceva pentru oxigenare? (Apropo sunt necesare ceva avize pentru un iaz pe proprietate privata, de dimensiuni reduse si destinat pentru uz propriu?)

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Radu_T » 04 Feb 2013, 18:48

Dimensiunile aproximative...la nivelul apei ....aproape de 50 de m lungime....latime de 8-9 m...nu am putut mai lata ...lotul de pamant unde este balta are doar 27 latime....balta este facuta in 2008...si desi lumea zice ca nu e bine sa bagi pesti in ea ...numa dupa nu stiu cate luni ...eu am bagat dupa vreo 2-3 saptamani....rosioare...apoi carasi si in timp crapi...ceva salai ...prin "bunavointa" copiilor din zona si niste clean...pe atunci nu era ingradita ....si ceva somn ...pe care acum tot incerc sa ii scot....nu mari cam la 6-7 kg. ...cel putin atat aveau acum 2 ani ...acum nu stiu....Oxigenare am facut cand nu aveam conducta din rau trasa....cu un motor de la rusi de capacitatea medie....mai dadeam ziua in amiaza mare drumu....aveam un aspersor in mijloc si motoru tragea din balta....am vazut un sistem interesant cu sticle de plastic...defapt un motor actionat de un panou solar...care punea in miscare un lant pe care erau puse niste sticle de 2 litri....o idee care merita luata in considerare dar care la mine nu mai este necesara....daca ai un parau in zona bareazal si trage o conducta la tine si esti ok....avize? nu am asa ceva ....desi stiu ca ar trebuii ceva....daca nu esti in mijlocul orasului sa te vada lumea sa te "toarne" nu prea ai treaba.....Stima!
O specie care se simte bine si care ma face sa ma simt foarte bine vara in special cand ii vad ...sunt crapii Koi.

radule777
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 06 Feb 2013, 11:41

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de radule777 » 06 Feb 2013, 11:47

am si eu o rugaminte la voi daca se pote vreau sa imi fac si eu o mica balta in gradina ....dar problema e ca eu nu am pamant malstinos si nu sta apa :( ce asi pute facea in situatia asta am alta varianta ??????????ma pote ajuta cineva ........Va multumesc :)

rzvr33
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2012, 18:51

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de rzvr33 » 09 Feb 2013, 22:03

Va salut din nou!! Am revenit cu noi imagini dupa ce am reusit sa finalizez balta de peste!

http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... e0028p.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/15 ... e0027l.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/71 ... e0025n.jpg
http://imageshack.us/photo/my-images/82 ... e0024e.jpg

Abia astept sa vina primvara. Voi planta in jurul beltii niste pomi fructiferi!
Peste deja am aruncat caras si niste crapi!!

Scrie răspuns