Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Nestor
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 24 Dec 2008, 15:40
Localitate: Timisoara

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Nestor » 12 Iun 2012, 10:58

Faptul ca toti pestii, din specii diferite, au murit in aceeasi zi, ma duce cu gandul la o problema care a aparut in ziua respectiva in apa. Este putin probabil ca o boala sa debuteze atat de brusc si sa afecteze absolut toti pestii, si mari si mici, chiar si carasii, care sunt mai rezistenti. Poate fi o contaminare cu substante toxice, produsa pe cale naturala ( daca, in urma unor ploi, apa din izvorul care iti alimenteaza balta ajunge in contact cu ceva deseuri toxice) sau artificiala (un "prieten" ti-a aruncat ceva in balta sau in fantana). In urma analizei apei, cu siguranta ca vei descoperii substata cu care s-a produs poluarea.

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 14 Iun 2012, 10:16

Fratilor revin cu amanunte... Am facut analiza la apa, concluzia e ca e foarte putin oxigenata de asta mi-au murit pestii... Analize toxicologice nu vrea sa-mi faca nimeni, nici la Apele Romane nici la D.S.P., ca nu pot, ca nu se ocupa de asta, etc. parca e un subiect tabu... Oricum raman la ideea ca a aruncat cineva o substanta in iaz care poate prin reactia cu apa a scazut nivelul oxigenului. Nu e posibil ca de trei a ani sa traiasca in aceasta balta 1 salau, 1 somn, pesti de apa curgatoare, pretentiosi la oxigen si brusc intr-o zi nu mai este oxigen si ies toti cu burta in sus, inclusiv carasii.... Au ramas doar carasii cei mai mici... Nici macar nu am scapat de tot carasul in urma incidentului... Acu anu asta nu mai dau nimic, iar la toamna cand mai scade nivelul o sa incerc sa scot toata apa daca gasesc o pompa cu debit mare, dezinfectez si pana in primavara se umple el din nou...

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 18 Iun 2012, 07:43

Ieri am bagat undita din nou in iaz, pentru caras mic, sunt o sumedenie... Un fapt care mi s-a parut interesant este faptul ca toti prezinta pe coada si inotatoare pete rosii, de fapt nu pete, parca este sange care pare a fi provenit de la niste vase sanguine plesnite, sper ca am reusit sa descriu corect simptomele... Imi pare rau ca nu am avut aparatul foto sa fac niste fotografii, dar incerc in zilele urmatoare... Un alt fapt care merita mentionat este faptul ca in ziua incidentului, cand i-am gasit cu burta in sus, mai erau cativa carasi mai marisori, care inotau in deriva la suprafata apei, nu mai reuseau sa se scufunde, bineinteles dupa un timp au murit...

fanel
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 21 Mai 2012, 07:10
Localitate: Galati

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de fanel » 18 Iun 2012, 15:52

Exact aceleasi simptome au si pestii mei: roseata pe aripioare si pe coada. Ultima data cand am pescuit am observat ca doar carasii erau afectati nu si ciortanii. Apoi am facut un fel de mamaliga si le-am pus o lingurita de oxitetraciclina 20% dar n-am mai avut timp sa verific daca s-au vindecat.
Roseata asta e prezenta pe carasii mei inca de anul trecut dar n-am gasit nici unul mort inca, deci nu cred sa fi fost asta cauza mortii in masa a pestilor tai.
Pune poze sa vedem daca e aceeasi boala ca la mine.

rzvr33
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2012, 18:51

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de rzvr33 » 02 Oct 2012, 19:03

Am citit aceste pagini ca pe un roman !! Apropo imi pare tare rau ce i sa intamplat lui catalinmoruz !! Sunt un impatimit al naturii si imi plac pestii foarte mult si ma-am hotarit sa imi fac si eu un mic iaz in gradina 16m/6m ia adancime de la 3 m la 1.5 !!
Am inceput sapatul in functie de buget, am sa pun niste poze cu etapele escavarii!! M-am gandit ca pentru inceput sa pun niste caras si crap si pe urma la primvara sa bag si niste fitofag (novac) Voi ce parere aveti?

catalinmoruz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 23 Noi 2009, 20:46
Localitate: BOTOSANI

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de catalinmoruz » 06 Oct 2012, 22:38

NU BAGA CARAS SI BIBAN... Eu nu am ascultat acest sfat si acum nu pot scapa de caras. Nu faptul ca are un ritm de crestere mai greoi ma deranjeaza ci datorita faptului ca se inmulteste extrem de repede si suprapopuleaza balta... La fel si bibanul... Felicitari si asteptam fotografii!!!

Undercover
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 21 Oct 2012, 18:44

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de Undercover » 21 Oct 2012, 18:58

Vreau si eu sa fac o balta , cam 25m pe 15. . Izolata cu folie ca in zona panza freatica e pe la 60 m , asa ca voi folosi o pompa submersibila pentru a o umple si improspata . Cat credeti ca ar trebui sa o fac de adanca ?

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de peter76 » 21 Oct 2012, 20:54

Am din primăvara anului trecut o balta de aproximativ 20 / 20 metri, adâncime maxima 2,5 spre 3 m, alimentata cu apa in mod natural ( izvoare destul de puternice ).
In primul an am introdus in balta caras si vreo 20 de crapi cu mărime între 0,3 si 1 kg + un ten micut. Carasul a depus încă din primul an, astfel încât in toamna se puteau vedea sute de pestisori la suprafața apei.
In primăvara acestui an, după dezghet am găsit absolut toți crapi morți ( inclusiv tenul ). Crescusera destul de bine, as zice cam 4-5 sute de grame in plus fata de greutatea inițiala. Carasul a rezistat foarte bine si s-a inmultit in continuare.
Presupun ca a fost oarecum si vina mea, in sensul ca in condițiile in care iarna a fost grea, nu am făcut gauri de aerisire in gheata decât de vreo 2 ori toata iarna.
Anul asta am schimbat strategia și am încercat un experiment : am introdus vreo 65 de buc de stiuca, între 200 si 500 de grame bucata. Pana acum le-a mers foarte bine : au rarit semnificativ carasul din balta si se vad frecvent atacuri pe suprafața apei.
Aștept sa vad cum vor trece peste iarna. Nu imi dau seama dacă nr de bucati de stiuca introdus este mare sau mic in comparație cu dimensiunile baltii si mi-e frica sa nu se repete istoria din anul trecut.

A mai încercat cineva varianta cu stiuca drept specie principala ?
Ceva sugestii ?

Avatar utilizator
mihai hammer
junior
junior
Mesaje: 88
Membru din: 20 Dec 2010, 18:29
Localitate: Arges

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de mihai hammer » 24 Oct 2012, 08:00

Pentru aerisire pe timp de inghet, daca ai acces la energie electrica, foloseste o pompa de aer.

De unde ai achizitionat puiet de stiuca? Ma intereseaza sa cumpar.

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Vreau sa-mi fac balta... doresc sfaturi utile

Mesaj de peter76 » 24 Oct 2012, 19:07

mihai hammer scrie:Pentru aerisire pe timp de inghet, daca ai acces la energie electrica, foloseste o pompa de aer.

De unde ai achizitionat puiet de stiuca? Ma intereseaza sa cumpar.

Din păcate nu am acces la energie electrică in zona baltii, așa ca va trebui sa găsesc o metoda mai "traditionala" pentru aerisire.

Scrie răspuns